Op Os 21e Jaarbeurs Tsiecbeslowaakse delegatie te Moskou "Hachaisieri, P DE WERELD VANDAAG en GISTEREN Inzegening Therapeutisch Centrum "Koningin faisioia,, te letSe D© openbare verlichting in de Dirk Martensstede 't Oude alternatief 1938-1939 Bezorgdheid Hartkrisis Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktïe Publiciteit Schoolstraat, 26, Aaist Tel. 241.14 Is er tot op zekere hoogte een parallel te trekken tussen de sfeer waarin de besprekin gen verliepen in het Kremlin te Moskou van de Russische leiders en de Tsjechoslowaak- se delegatie, met aan het hoofd president Svoboda, en deze, nu bijna dertig jaar geleden, in de Rijkskanselarij te Berlijn van Hitier en de toenmalige Tsjechosiowaakse president Hacha Wellicht zal de toekomst het uitwijzen. Maar zowel in het Kremlin in deze augustusdagen 1968 heeft men ongetwijfeld dezelf de zekerheid als deze die in maart 1939 tot agressie aan zette Het Westen zal en moet het laten bij verbale protesten, bij manifestaties in de diverse hoofdsteden. Men heeft weinig kans om zich te vergissen wanneer men stelt dat de huidige Tsjechosiowaakse leiders te Moskou, evenmin als hun voorgangers te Berlijn, tijdens de onderhandelingen slechts één alternatief hadden een gewelddadige repressie van wege hun Oosterse geallieer den. Het begon zoals men weet met het fameuze akkoord van Munchen dat te Praag zoveel verbittering tegen het Westen verwekte, een verbittering die zou blijven nawer ken. Munchen men herinnere zich Hitler, Chamberlain, Daladier en Mussolini betekende dat het Westen bezweek voor Hitiers eisen tot terugkeer van dat deel van Tsjechoslowakije waar de Sudeten Duitsers woonden. In Europa zijn de legers gemobiliseerd. Als Chamberlain na 28 septem ber 1938, dag dat het akkoord van Munchen werd ondertekend, te Londen terugkeert, wordt hij ontvangen door een enthousiaste menigte die in hem de man ziet die de vrede in Europa heeft ge red. En ook Daladier krijgt bij zijn terugkeer te Parijs een ovatie. Chamberlain zou verklaren dat hij in de vredeswil van Hitier vertrou wen had. Aan het wantrouwen van Churchill gaat men in die dagen voorbij. De massa in Europa wenst geen oorlog. De toenmalige Tsjechosiowaakse president Benesj weet evenwel waar hij aan toe is en hecht geen geloof meer aan de garanties van het Westen. Hij zal dan ook als president ontslag nemen en opge volgd worden door Hacha, een reeds bejaard magistraat. Europa herademt. De spanning is afgenomen. Maar in Tsjechoslo wakije zelf blijft het onrustig. In deze staat, de droom van Massa- rijck en meteen ook een produkt van Versailles, zijn de Slowaken onder de leiding van Mgr. Tiso in verzet tegen de Tsjechische over heersing en in Roethenie is het al even onrustig. Geleidelijk neemt er de verwar ring toe. Maar ogenschijnlijk al thans lijkt het of men er noch te Londen noch te Parijs erg bezorgd is om de latente dreiging tegen het reeds verminkte Tsjechoslo wakije. In maart 1939 is er evenwel een stroomversnelling in de konflikt- situatie tussen Berlijn en Praag. De Duitsers exploiteren behendig de Slowaakse drang naar zelfstan digheid en wanneer zelfs de kato- lieke Monseigneur Tiso in de naoorlogse jaren opgeknoopt Hitier niet helemaal wil volgen, zoals later zou blijken uit doku- menten, dreigt Berlijn met een verdeling van Slowakije tussen Duitsland en Hongarije. Tiso moet zwichten, want reeds staan Hon gaarse troepen voor de Slowaakse grens Slowakije verklaart zich onafhankelijk en de daaropvolgen de dag wordt president Hacha, samen met zijn minister van Bui tenlandse Zaken, «ontboden» te Berlijn. De Fuhrer is «bezorgd» om het lot van het Tsjechische volk, net als dertig jaar later het Kremlin dat is om het socialistisch regime te Praag. Wie de naoorlogse mémoires van verschillende diplomaten Franse, Engelse, Tsjechische en Duitse heeft doorgelezen over dit dramatisch onderhoud Hitler- Hacha, is dan dezer dagen niet ontsnapt aan het gevoel dat min of meer in eenzelfde dramatische sfeer te Moskou de Tsjechosio waakse progressistische leiders be zweken zijn. Het is 15 maart 1939. Hitier «verlangt» dat president Hacha beroep doet op Duitsland. De be jaarde en vermoeide man aarzelt. Maar het wordt hem duidelijk ge maakt dat bijaldien hij niet ingaat op Hitiers «bezorgdheid» om het Tsjechische volk, de daaropvolgen de dag de Stuka's Praag zullen vernietigen. Zij krijgen, steeds verblijvend in de Rijkskanselarij, enkele uren bedenktijd. Hitler, konfererend met zijn minister van Buitenlandse Za ken von Ribbentrop en Goering, neemt zijn tijd. Het fs teveel voor de oude president Hacha. Hij staat op het punt ineen te storten ten gevolge van een hartkrisis. Hij wordt voortreffelijk verzorgd en kan enkele uren rusten met in zijn onmiddellijke nabijheid Dr. Morel, de arts van Hitier. De 15e maart is reeds ver streken. Bij het krieken van een nieuwe morgen, rond 4 u. wordt de Tsjechische presi dent een akkoord voorgelegd. Met zijn minister ondertekent hij. Bohemen - Moravie, wat nog overblijft van Tsjechoslo wakije, wordt meteen een Duits protectoraat. Zou het kunnen dat een Svo boda binnen de muren van het Kremlin heeft teruggedacht aan die 15e maart en de daar opvolgende nacht die zijn voorganger Hacha in de Rijks kanselarij heeft meegemaakt? De 21e Jaarbeurs is dan zater dag volgens alle regels van de kunst geopend, met dien verstande dat de Luxemburgse Minister van Middenstand hoe heet hij ook weer het traditionele lintje maar liet knippen door de Aalste- naars zelf. Er was uiteraard voor deze ope ning ruime belangstelling vanwege overheidspersonen en mandataris sen uit de streek, bekende figuren uit industriële, sociale en kulturele middens, die dan ten stadhuize werden begroet door het Aalsters magistraal. Als voorzitter van het Feestko- mitee bracht schepen Claus hulde aan de inspanningen van zijn kol- lega schepen Ringoir en diens me dewerkers, onvermoeibare promo tors van de verdere groei van de Jaarbeurs. Stoetsgewijze, met aan 't hoofd het muziekkorps van de stedelijke brandweer, ging het dan naar de Feesthalle in de Schoolstraat. Hier nam burgemeester Blanc- kaert dan in een toespraak de gelegenheid te baat om te herin neren aan de sociale en ekono- mische problemen waarmede de streek nog steeds wordt gekonfron- teerd. Hij wees in dat verband op de betekenis van de interkommu- nale 't Land van Aalst. De Aal- sterse burgervader had het ook over de belangrijke funktie van zijn stad als centrum van de Dender streek. Het stadsbestuur, zei de h. Blanckaert, heeft onverdroten inspanningen geleverd opdat Aalst in steeds betere voorwaarden aan deze funktie zou kunnen beant woorden. Hij opende vervolgens officieel de 21e Jaarbeurs, waarna alle ge nodigden een rondgang maakten langsheen de stands, die globaal genomen een zeer overzichtelijk beeld geven v. de regionale indus trie en handel, terwijl anderzijds ook bekende nationale en interna tionale handelsmerken in steeds ruimere mate aan bod komen via bedrijven uit stad en streek. Tal van exposanten hebben ook meer dan vorig jaar een bijzondere aan dacht besteed aan de presentatie van hun produkten. Vandaag, zaterdag, eindigt de «verkiezingscampagne» van de ver schillende kandidaten - bloemenfee en wordt in de feesthalle de Bloe menfee '58 verkozen. De verschillende kandidaten zijn: Edissa Debuck, Beekstr. Aalst. Julienne Dewinter, Moorsel. Marly Dewolf, Nieuwstr. Aalst. Chris Foubert, St. Jobstr. Aalst. Viviane Redant, Nieuwerkerken. Vorig jaar werd Marleen Van der Stock tot Bloemenfee '67 verkozen. PLANNING WORDT INTENSIEF UITGEVOERD Tijdens de eerstvolgende maan den zal op intensieve wijze de verdere planning worden uitge voerd inzake de aanpassing van de openbare verlichting in verschil lende stadswijken, waarbij vooral aandacht zal geschonken worden aan de randwijken. Hierbij zal ook vooral rekening gehouden worden met de verant woorde verzoekschriften van inwo ners van sommige straten waar de verlichting niet meer aan de hui i dige eisen ter zake is aangepas De laatste jaren heeft het bestuur van het instituut der Zus- Maricolen van Lede een grote inspanning gedaan om de instelling moderniseren en aan te passen aan de zeer sterk evoluerende psych trische behandelingsmethodes. De belangrijkste verwezenlijking in verband is zeker de oprichting van een therapeutisch centrum. In nieuwe kompleks van circa 1600 m2 kunnen de patiënten deelnerru aan de creatieve-, bewegings-, ontspannings- en arbeidstherapie, terwij tevens een nieuw dispensarium voor geosteshygiene geopend wordt. Deze lokalen zullen ingezegend worden door Mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, in tegenwoordigheid van de Ministers van Volks gezondheid en Gezin en van Sociale Voorzorg, op zaterdag 7 septem ber e.k. te 15 uur. Gezien de veranderde situatie in de psychiatrie en het meer en meer betrekken van de gemeenschap bij de behandeling van geestes zieken mag deze gebeurtenis bij het publiek niet onopgemerkt voorbij gaan.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 18