Toen er sprake was dat Aalst een zeekanaal zou krijgen Steeds de betwistingen tussen N.V. Metalac en de stad Aalst 1 september Dag der Aalsterse missionarissen Dag van ware ontwikkelingshulp Praag 68 of Het Proces van Kafka De drie dolle dagen uan Antwerpen Een ongelooflijke maar toch ware vooroorlogse geschiedenis Okapi gekonfronteerd met gebeurtenissen in Tsjechoslowakije Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Nu de herkalibrering van de Den der terug te berde wordt gebracht kan nog eens herinnerd worden aan een vooroorlogse Denderge- schiedenis. Wie weet nog, of heeft ooit ge weten, dat Aalst enkele jaren voor de oorlog «bijna» een zeekanaal bezat Het viel als een donder slag bij klaarlichte hemel De Aal- stenaars die zeker (toen als nu) nooit teveel van de nationale koek te eten kregen, zouden var, hoger hand gezegend worden met een zeekanaal Om heel wat redenen was dit absoluut onmisbaar en o.m. omdat dit het enige middel was om de chronische overstromingen in de Dendervallei tegen te gaan en voornamelijk ook (toen reeds I) voor de ekonomische ontwikkeling van de streek. 't Was werkelijk niet te geloven en onze parlementairen wilden er ook het fijne van weten. Op een vraag van wijlen senator R. Moyer- soen verklaarde de minister dat het menens was en dat reeds in het budget van volgend jaar be langrijke kredieten zouden worden voorzien voor de noodzakelijke ont eigeningen, enz. De illusie duurde zolang tot de chef van de generale staf van het leger werd vervangen en zijn op volger van mening was dat het Albertkanaal eens en voor altijd komaf zou maken aan de gezond heidswandelingen der Teutonen... Theorie die inmiddels ook al haar deugdelijkheid heeft bewezen. Op parlementaire navraag ver klaarde de minister plechtig dat dit absoluut geen afbreuk zou doen aan de belangen van Aalst... want er was reeds beslist in kom- pensatie de Dender bevaarbaar te maken voor «kleine» zeeschepen. Natuurlijk zouden we een weinig geduld moeten oefenen, want eerst en vooral dienden de bestaande kunstwerken aangepast aan de ho gere bouw van zeeschepen... Na circa 40 jaar geduld begin nen we stilaan te veronderstellen dat deze ministeriele belofte het traditioneel kluitje was waarmede onze parlementairen in het Dender- riet werden gestuurd, want nu gaat men er eerst nog eens over dts- kussieren of men al dan niet de Dender bevaarbaar zal maken voor rivierschepen van 600 ton. Aelstenaers, let noch maer eens op U saeck R.W. In ons nummer van 3 augustus II. werd aan de hand van een madedeling van schepen Ringoir het standpunt van de stad Aalst weergegeven inzake het konflikt tussen de N.V. Metalac en de stad. De grond van de betwistingen hebben betrekking op herstellingswerken van het betrokken komplex, de voor malige La Georgie, dat destijds door de stad werd aange kocht en momenteel verhuurd wordt aan voormelde N.V. De M.V. Metalac is van oordeel dat deze herstellingswerken voor rekening zijn van de stad Aalst, als eigenares, wat door deze laatste wordt verworpen. De ganse zaak kwam inmiddels voor het Aalsters Vrede gerecht, dat de stad veroordeelde tot 780.000 F schade vergoeding, een vonnis waartegen de stad in beroep is gegaan te Dendermonde. STANDPUNT VAN N.V. METALAC Op zijn beurt heeft de N.V. Metalac bij monde van de h. De Clippel aan de pers een mededeling gezonden waarin het standpunt van het bedrijf wordt weergegeven. Hierin wordt gezegd dat de ganse bevolking de houding en de onrechtvaardige behandeling van de N.V. - wij citeren die gedu rende 8 jaar een weldaad en zegen is geweest voor een groot deel der bevolking, betreurt. Verder wordt er op gewezen dat tijdens de a.s. winter de arbei ders 102 alle gevolgen zullen moeten ondergaan die voortspruiten uit de huidige situatie waarin de gebouwen zich bevinden. Tevens wordt ook de vraag gesteld of de N.V. Metalac niet zal verplicht zijn haar poorten te sluiten waardoor, steeds volgens deze mededeling, 102 arbeidersgezinnen als eerste slachtoffers zullen vallen. De N.V. Metalac is van oordeel dat herstellingswerken aan de fabriek geen meerwaarde tot gevolg kunnen hebben. Verder wordt genoteerd dat de morele en stoffelijke schade niet te schatten is en wordt gevraagd waar de zaak gaat eindigen. Weze nog gesignaleerd dat de zaak vermoedelijk in de loop van de maand september voor de rechtbank van Dendermonde zal worden behandeld. Zondag 1 september e.k. Is de jaarlijkse dag der 69 Aalsterse missionarissen, getal dat weldra tot 72 zal oplopen. 69 mannen en vrouwen van onze aloude keizerlijke stede zetten zich jaar in jaar uit vrijwillig en onbezoldigd in voor de ontwikke ling van de nog minder beschaafde volkeren van de wereld. Zij ver dienen dan ook onze oprechte sympathie en vooral onze onmis bare steun. Daarom roepen we U allen op om zondag 1 september eerst en vooral voor hen te bidden en te offeren. Aan deze geestelijke steun hechten zij enorm veel belang. Maar ook materiele steun is hun onmisbaar. En ook daar zult U zondag kunnen toe bijdragen leg dus gerust een stukske van uw menslievend hart in de bussen of in de omslagen. Verleden jaar mochten we zo 81.227 F vergaren, wat ons toeliet het aantal raketten dit jaar tot 20 per maand op te drijven. Dit jaar durven we 100.000 F voorop zetten Degenen die zondag uit de stad zijn kunnen hun steun schenken langs de p.c.r. 91.81.95 van De Achterlinie Aalst. Andermaal zal Aalst nog eens bewijzen hoe groot zijn hart en hoe dik zijn beurs is De Achterlinie. KEub-ondervoorzitter Kesteloot te Praag De Aalsterse basketbalklub Okapi werd wel op onverwachte wijze gekonfronteerd met de dramatische gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Ondervoorzitter, de h. Kesteloot, vertoefde inderdaad te Praag tijdens het binnenrukken van de troepen van het Warschau-pakt. Het verblijf van de h. Kesteloot aidaar houdt verband met de aan winst voor Okapi van Tsjechische basketbalspelers met name Tomasek en Krivy. Mag de terugkeer van de ondervoorzitter verwacht worden, dan is het gezien de situatie in dat land niet zeker dat de Tsjechen naar 't buitenland zullen mogen gaan. Wat jammer zou zijn voor Okapi. N.V.R. In een soortgelijk bericht dat in Het Volk verscheen wordt natuurlijk goed bedoeld de vraag gesteld Waarom de Russen acht dagen hebben gewacht». Precieser zou zijn Waarom de Russen en aanverwanten niet buiten Tsjechoslowakije zijn gebleven. Toeristen uit de streek in Praag Volgens een Brussels reisagentschap vertoeven o.m. een 20-tal toeristen uit het Aalsterse te Praag. Hun terugkeer wordt evenwel nog deze week verwacht, blijkens een bevestiging van een Duits reisagent schap dat samen met het Brusselse de reis naar Tsjechoslowakije organiseerde. HEDEM ZATERDAG OP VLAAMSE T V. Met medewerking van Aalsterse Karnavalgroepen Kan men zich drie dolle dagen voorstellen zonder de deelneming van Aalsterse karnavalridders Wie de «drie dolle dagen van Antwerpen» wil beleven moet heden zaterdag zijn T.V. .apparaat afstemmen op Brussel Nederlands waar te 21 u. een programma wordt uitgezonden met een reeks populaire vedetten met zelfs nog de oude bekende Marika Rokk en last but not least met de medewerking van verschil lende Aalsterse karnavalgroepen. De angst om de on-vrijheid, om de uitschakeling van de «mens»... Het roept onwillekeurig de herinnering op aan Kafka, de beroemde auteur die weieer in Praag zijn aangrijpend «Het Proces» schreef.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2