Dank aan Aalsterse bevolking luxe- vakantie- album '68 Half- eeuwfeest van de Meesters Behangers, Meubel- en Woningstoffeerders van het gewest Aalst Bereidwillig Aalsters Brandweerkorps 10 JAAR AKÏIEMIÏEE Pioniers van de woonkultuur. Boeiende tentoonstelling in Oud-Hospitaal «Wat het was, wat het geworden is...» DOLLARS 1 DOLLARS 2 DOLLARS 3 DOLLARS 4 DOLLARS 5 POND 1 9e Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aaist Tel. 241.14 Waar brandweerkorpsen uit het Brusselse niet opdaagden... te Merchtem. in de Brabantse gemeente Evlerch- tem is woensdag II. in eer. maal derij 600 ton tarwe door een brand vernietigd. Verondersteld wordt vooralsnog dat de oorzaak zou te zoeken zijn in een kortsluiting. Bedenkelijk evenwel is het feit dat naar verluidt sommige op geroepen brandweerkorpsen ge weigerd zouden hebben ter hulp te komen. Zo o.m. het goed uit geruste korps van Anderlecht- Brussei. Het blijkt dat deze wei gering zou gemotiveerd zijn door het niet hernieuwen van het kon- trakt tussen de gemeente Merch tem en Anderlecht. De brandweer van Londerzeel had reeds een uiterste inspan ning geleverd, maar bij gebrek aan speciale ladders voor dit bijzonder hoge komplex en het gevaar voor verdere uitbreiding diende men versterking te vra gen. Na tal van telefonische oproepen was uiteindelijk aileen het Aal sterse brandweerkorps spontaan bereid huip te bieden. Deze slaagde er in samen met ds brandweer van Londerzeel de brand in te dijken. De schade was niettemin reeds aanzienlijk, maar anderdeels werden door de tussenkomst van het Aalsters korps de belendende woningen gevrijwaard. Hoeveie hongerige Biafranen kan men spijzen met 600 ton tarwe De ganse affaire lijkt in elk geval onverkwikkelijk. Als het juist is dat de gemeente Merchtem haar kon- trakt niet heeft hernieuwd met een of ander brandweerkorps, dan stelt zich inderdaad meteen ook het probleem van de verantwoordelijk heid van een gemeentebestuur. De weigerige reakties van andere korpsen omwille van een kille ad ministratieve overeenkomst toont echter een gebrek aan werkelijke gemeenschapszin. Na de brand in de Brusselse Innovation geluk kig zijn te Merchtem geen slacht offers gevalien ziet het er naar; uit dat men inzake brandbestrij- dingsorganisatie in ons land nog steeds stoelt op dorre administra tieve teksten. Misschien was 600 ton tarwe, Biafra en de rest van de hongeren de wereld ten spijt, voor sommige brandweerkorpsen ook niet zo be langrijk. Het gebaar van het Aal sters brandweerkorps is des te meer te waarderen. voor haar flinke medewerking aan de Dag der Aalsterse missio narissen op 1 september II. Een ganse stroom met geestelijke steun is zeker langs gebed en offer naar 'hen gevloeid, maar cijfers kunnen we hier niet over geven. Wel over de materiele steun die tot hiertoe de formidabele som van 98.416 F beloopt (en daar moet dan nog de parochie van het H. Hart bijkomen op 22 september). De verdeling over de parochies De expansie van de Denderstreek Eerste Minister Eyskens over aktuele gewestelijke ekonom ische problemen. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Aktiekomitee voor Ekonomische Expansie van het arr. Aalst zal op dinsdag 1 oktober te 18 u. in de feestzaal van het stadhuis een akade- mische zitting worden gehouden. Voorzitter L. Moyersoen zal er handelen over het Aktiekomitee en cfe problemen in het verleden en de toekomst. Gastspreker is Eerste Minister G. Eyskens, die zal spreken over Aktuele gewestelijke ekonomische problemen en hun mogelijke oplossing. Sint Martinus Sint Jozef Sint Antonius Sint Anna O. L. Vrouw Sint Jan 31.187 F 23.677 F 13.023 F 12.513 F 10.481 F 6.855 F We zullen dit jaar dus zeker de 100.000 F bereiken Dat is gewel dig. Dank dus aan allen die tot het sukses van deze dag hebben bijgedragen de geestelijkheid, onze omhalers en al de gevers. De Achterlinie. Toen dan in de laatste maanden van de eerste wereldoorlog, vijftig jaar geleden, de geallieerden hun groot offensief inzetten en in 'het Aalsterse luchtruim steeds meer vliegtuigen binnenvlogen, beval de 'Duitse kommandant aan het stads bestuur er voor te zorgen dat bin nen een tijdstip van 48 uur alle openbare gebouwen, ook deze die door de Duitsers in beslag waren genomen, van een doeltreffend ver duisteringssysteem zouden worden voorzien. Gebeurde dit niet, dan stond de Aalstenaars een serieuze boete te wachten Het was Jaak van den Berghe, een man die als oorlogsburgemees ter zijn taak op een uitzonderlijke wijze in dienst van de bevolking heeft volbracht, die, gelet op de hoogdringendheid van de eis van de bezetters, al de Aalsterse pa troons behangers en stoffeerders ten stad'huize samenbracht om ge zamenlijk binnen het gestelde tijd stip voor een efficient verduiste- ringssysteem te zorgen. Uit deze bijeenkomst groeide een solidariteit, het bewustz'jn van gemeenschappelijke belangen bij deze patroons, die aan de basis zou liggen van de latere SynJikale Kamer der Meesters Behangers Meubel- en Woningstoffeerders, die nu tijdens het weexeinde hun vijftigjarig bestaan herdenken. HOE HET GROEIDE.,. Aan deze pionierstijd van deze plaatselijke beroepsorganisatie heeft voorzitter Frans De Neve jr. herinnerd tijdens een voor'ichtmgs- vergadering ter gelegenheid van het half-eeuwfeest. Uit die eerste bijeenkomst, op het einde van 1918, volgde een verder kontakt Jan De Neve sr. nodigde zijn kollega's uit voor een verder kontakt in het café Bour- gois aan het Esplanadeplein, ten huize van Henri Eeckhaut, vader van de huidige deken van het Syn- dikaat. Reeds tijdens deze vergadering werd een bestuur aangesteld met als eerste voorzitter de h. De Bolle, meteen kreeg Jan De Neve op dracht de statuten uit te werken, samen met Jozef Appelmans, deze laatste de eerste sekretaris van deze beroepsorganisatie. In 1919 zou Prosper Backaert voorzitter De Bolle ais dusdanig opvolgen en dit tot 1938 bij zijn overlijden. Zijn zoon Edmond werd de derde voorzitter en dit tot 1955 waarna hij vereerd werd met het erevoorzitterschap. Sedert 1955 is het Frans De Neve zelf die met veel ervaring de beroepsorganisatie leidt. INTERNATIONALE DEELNAME Tijdens gemelde voorlichtings vergadering heeft de huidige voor zitter dan de luisterrijke 'herden king van het vijftigjarig bestaan toegelicht, herdenking die vooral gecentraliseerd is rond de boeiende tentoonstelling die heden zaterÓag 'in het Oud Hospitaal wordt ge opend onder het motto «Wat het was, wat het geworden is». Een tentoonstelling die letterlijk en figuurlijk voortreffelijk werd gestoffeerd en meteen een histo risch overzicht geeft van de bij drage van de Meesters Behangers, Meubel- en Woningstoffeerders tot wat men thans de woonkultuur 'is gaan noemen. Benevens deze tentoonstelling is ook een Interscholenwedstrijd georganiseerd waaraan verschillen de beroeps - onderwijsinstellingen hun medewerking verlenen. Tijdens deze voorlichtingsverga dering dankte voorzitter Frans De Neve al diegenen die 'hebben bij gedragen tot de verwezenlijking van het feestprogramma. De Syndikale Kamer der Mees ters Behangers, Meubel- en Wo ningstoffeerders zijn, terloops, niet alleen op lokaal, maar ook op na tionaal en Europees vlak georga niseerd. Dit half-eeuwfeest krijgt door de aanwezigheid van tal van vertegenwoordigers uit andere lan den, o.m. Oostenrijk, West-Duits- land, Zwitserland, Frankrijk, Neder land en Spanje, als het ware een internationaal aspekt. Ibn-Saoed. gewezen koning van Saoudi-Arabie, veel dol lars verzameld dank zij olie, heeft zijn vakantie doorge bracht in Griekenland. Hij was er niet eenzaam, want in het gezelschap van zijn 6 wettige echtgenoten en zijn talrijke bijvrouwen, zonen, dochters en hele gevolg, zijnde 300 personen. Ter hunner beschik king een hele karavaan blin kende limousines en 'n ganse vloot motorjachten. De Sultan van Kondar en de Sjeik van Koeweit ook al olie met hun resp. harem vertoefden de voorbije vakan tieweken op Rhodos. Pop-singer Donovan nam van zijn vakantie gebruik om bouwgrond te zoeken en te kopen op het eiland Paros. Ford - familie, Edward Ford, zijn echtgenote, zoon, drie dochters en twee schoon zoons, doorkruisten de Mid dellandse Zee met hun jacht Niki. Marlon Brando, Cliff Richard son, Peter Sellers wierpen eveneens hun netten en hun ankers uit in de Middellandse Zee. De Londense burgemeester, Lord-Mayor Gilbert Englefield, minder eerbiedwaardig dan een feit, kreeg voor zijn va kantie de gelegenheid tot ere burger van het eiland Rhodos te worden uitgeroepen. (S.)

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16