De ruimtelijke ordening op Waarheen te AalSt... Woningtextiel De sanitaire uitrusting van de woningen nationaal en gewestelijk vlak Specifieke problemen in 't arrondissement Nationaal De blanke immigratie in Zuid-Afrika Besluiten van A.C.W.-middenraad Aalst 3 In een reeks resoluties heeft de A.C.W. Middenraad Aalst zijn houding bepaald inzake de ruimtelijke ordening, het grondbeleid en de huisvesting op nationaal en gewestelijk vlak. De middenraad onderzocht de door het Nationaal Bureau voorge stelde resoluties en beklemtoont de hoogdringendheid van bepaalde kwesties De ruimtelijke ordening, zo wel planning als uitvoering, dient in de meest mogelijke mate gedemokratiseerd. In de gewestplannen dienen beschermde zones te worden vastgelegd bestemd voor sociale woningen en Wet De Taeye - woningen. De vereiste geldmiddelen voor het grondbeleid dienen onmiddellijk ter beschikking gesteld. De bouwmaatschappijen die nen zonder verwijl gemach tigd te worden percelen te verkopen aan partikulieren. De gemeenten, interkommu- nalen, bouwmaatschappijen moeten hun percelen kunnen verkopen aan kostprijs. Deze maatregelen beogen bin nen de kortst mogelijke tijd te komen tot een zo groot mogelijk aanbod van bouwgronden aan so ciale prijzen. Het A.C.W. zal het herwerk te gewestplan dat kortelings ter beschikking zal zijn, grondig onderzoeken; waar na de standpunten zullen bekendgemaakt worden. Het is van oordeel dat de goed keuring van het gewestplan dient afhankelijk gemaakt te worden van maatregelen in zake grondbeleid. Ondertussen neemt het A.C. W. zich voor konkrete voor stellen te doen voor het af bakenen van zones die moe ten worden voorbehouden voor sociale woningen en Wet De Taeye - woningen. Het A.C.W. verheugt zich over het begin van grondbe leid door de interkommunale Land van Aalst en wil dat alle gemeenten bij deze in terkommunale aansluiten. Gezien de beperking van de woonzones het monopolie van de bouwgronden verleent aan bepaalde eigenaars eist het A.C.W. dat zo spoedig mogelijk in elke gemeente 50 t.h. van de bouwgrond te koop zou gesteld worden door de overheid. Het A.C.W. is van oordeel dat het gewestplan slechts als een oriëntering kan wor den beschouwd en dat Inter gemeentelijke plannen van aanleg de meest geschikte werkwijze bieden. Het A.C.W. verheugt zich over de inspanningen gedaan door de bouwmaatschappij «Veilig Wonen» om percelen te kunnen verkopen aan par tikulieren en eist dat deze formule onmiddellijk wordt toegepast. Van de gemeentebesturen verwacht het A.C.W. dat on middellijk alles in het werk wordt gesteld om goedkope bouwgronden ter beschik king te stellen; hetzij door bemiddeling van een bouw maatschappij; door de Inter kommunale Land van Aalst; door het verkopen van C.O. O.-gronden of door eigen verwezenlijkingen. Het A.C.W. richt een oproep tot al zijn bestuursleden en verantwoordelijken om de evolutie te volgen en de no dige initiatieven te nemen om dit alles binnen een redelijke termijn te helpen verwezen lijken. Op de Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht die deze week gesloten werd, had de vierde internationale vakbeurs plaats voor woningtextiel. Aan deze vakbeurs waren niet minder dan 103 binnen- en buitenlandse deelnemers vertegenwoordigd, welke een groot internationaal aanbod toonden op gebied van vloerbedekking, gordijnstoffen, vitrage, zon weringen, matrassen, tijk, slaapzakken, spreien, lakens; kussens; plaids; meubelstoffen, divankleden, dessoirlopers, kapstokkleden, sierkussens en -kleedjes en tafelkleden. Belgie was er vertegenwoordigd met 5 exposanten. Op deze Jaarbeurs, die uitsluitend is voorbehouden voor vaklui, was er ook een afdeling toelevering Meubelindustrie, terwijl in de afdeling Varbruiksgoederen ook de laatste snufjes inzake speelgoed, feest- en ksrstartikelen werden gedemonstreerd ten behoeve van de belang stellende bedrijven. VRIJDAG 13 SEPTEMBER Te 19 u., stadsfeesthalle Schoolstraat, opening der nationale klein- veetentoonstelling, ingericht door de kleinveevereniging Het Neerhof voor het Land van Aalst. Toegankelijk op zaterdag 14 september van 9 tot 21 u.; zondag 15 september van 9 tot 21 u.; prijsuitrei king op zondag 15 september te 18.30 u. ZATERDAG 14 SEPTEMBER Vanaf 11 u. viering van het 50-jarig bestaan van de syndikale kamer der meesters behangers, meubel- en woningstoffeerders. Te 15 u., stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Het Vlie gende Tapijt», door akteurs van de Aalsterse toneelverenigingen. Te 19.30 u„ kontaktcentrum Mikis Theodorakis, Keizerlijke Plaats, ontspanningsavond voor de jeugd. Te 21 u., zaal Rink, De Ridderstraat, politie-baj, ingericht ter gele genheid van de politiekorpsdag. ZONDAG 15 SEPTEMBER Vanaf 9 u, politiekorpsdag. Vanaf 9 u. grote braderijfeesten in Hovenierstraat en Moiendries. Vanaf 9 u. tweede dag van de viering van het 50-jarig bestaan van de S.M.B.G. Te 10 u., Capucijnenkerk, H. Mis met koor en orkest door het zangkoor Sint Job, aangeboden aan de nieuwe pastoor. Te 14 u., Capuoijnenklooster, ingang St. Jobstraat, filmvertoning voor de jeugd, ingericht door de Marcelinoklub. Te 15 u., stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Het Vlie gende Tapijt» door akteurs van de Aalsterse toneelverenigingen. MAANDAG 16 SEPTEMBER Te 19 u., stedelijke jeugdbibliotheek, Kattestraat, voordracht voor de postzegelverzamelaars, ingericht door Philatelia Alosta. TENTOONSTELLINGEN Tot 15 september, Belfortkelder, Grote Markt, tentoonstelling der werken van kunstschilder Walter Schelfaut. Toegankelijk alle dagen van 14 tot 19 u.; zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u - Tot 29 september, Belfortzaal, Grote Markt, tentoonstelling der werken van kunstschilder Frans Pereboom. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 15 tot 20 u. Tot 4 oktober, galerij Reform, Oude Denderm.stg. 392, tentoon stelling der werken van Gilbert De Cock, Pierre Manderlier, Made leine Martin-Haupert, Wilhelm Mechnig en Walter Schelfaut. Toe gankelijk alle dagen van 10 tot 19 u.; zondagen van 10 tot 13 u. Het Nationaal Instituut voor de Huisvesting en de V.Z.W. Sanitair en Keuken zullen deelnemen aan de Internationale Jaarbeurs der Vlaan deren die geopend blijft van 14 tot 29 september (Gent}. De verschillende aspekien van het probleem, gesteld door de sanitaire uitrusting der woningen, zullen geillustreerd worden in een stand gele gen op gaanderij A. Wanneer men de blanke immi gratie in Zuid Afrika sinds 1946 nagaat, dan kan men drie verschil lende perioden onderscheiden. Tot 1948 stelt men een beduidende verhoging vast als gevolg van de politiek der Zuid Afrikaanse rege ring, die er op gericht was vooral Engelsen aan te trekken om het Britse element 'in Zuid Afrika te versterken. Tussen 1949 en 1963 volgde de Zuid Afrikaanse regering een te genovergestelde politiek. Om het «Afrikaans» (Nederlands) element te beschermen, remde zij de immi gratie in het algemeen af, daar men de massale inwijking van de Britten vooral niet meer kon tegen houden. Daar de vraag naar gekwalifi ceerde arbeidskrachten zeer groot -is, heeft de regering het nog maar eens over een andere boeg ge gooid. Zij richtte een Immigratie- ministerie op, wiens taak het is een zo groot mogelijk aantal blan ke inwijkelingen aan te trekken. De massale 'inwijking die men de jongste tijd in Zuid Afrika noteert bewijst de efficiente arbeid van dit ministerie. De beroering in verschillende Afrikaanse staten is er mede oor zaak van dat relatief vele blanken die in die landen werkzaam waren, uitwijken naar het rustiger Zuid Afrika. Al deze omstandigheden samen verklaren de immigratie- rekord-cijfers 1964 40.865; 1965 38.346; 1966 49,048. Van het totaal aantal inwijkelin gen in 1967 (38.937) komen er 10.452 uit Afrikaanse landen, waarvan 4.113 uit Rhodesie en 3.585 uit Zambia; tijdens dezelfde periode kwamen 26.105 immigran ten uit Europa, waarbij Engeland met 12.993 aan de spits staat. Daarna volgen Duitsland (3.362), Portugal (2.673), Nederl. (1.695) en Italië (1.508). Uit Belgie kwa men 525 immigranten en uit Frank rijk 483. Slechts 449 inwijkelingen waren afkomstig uit Aziatische lan den waaronder op de eerste plaats Israel (189). Het aantal immigran ten uit de Verenigde Staten be droeg 987 en uit Oceanie 942. Wanneer men het totaal aantal blanke immigranten in Zuid Afrika in de periode 1950-1967 over- schouwt, komt men tot volgende cijfers 259.711 Europeanen, met aan de spits 120.526 Britten, 36.721 Duitsers, 33.023 Nederlan ders, 19.601 Italianen, 4.690 Zwe den, 4.263 Belgen en 2.397 Fran sen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3