Bond van Grote en longe Gezinnen kongresseert op te en 2G oktober 1 mm ill# ip Thema: het gezin eerst DE VOLKSGEZONDHEID Modernizering van het zwembad te Aalst Nieuws in 't kort lilir De lucifer- industrie en de tewerkstelling in Denderstreek In Oktoberhallen te Wieze Werk van Aalsterse kunst schilder Jozef Meganck in Duitse verzameling DE VRIJETIJDSBESTEDING JiSflft Erembodegem Lede Jeugdtoneel De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 34'# Zaterdag 21 september 19681 NEC SPE, NEC METU ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 De stedelijke medikale kommissie vergaderde donderdag avond. Op de dagorde stonden de besmetting en de nood zakelijkheid tot modernizering van het stedelijk zwembad. Wieze zal tijdens de eerst volgende herfstweken niet al leen het centrum zijn van tien duizenden, ja honderdduizen den bier- en dranklustige op timisten, van op gastrono mische festijnen ingestelde magen, maar ook van duizen den afgevaardigden die zullen deelnemen aan het nationaal kongres van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen. GESPREKSGROEPEN OVER AKTUELE PROBLEMEN 'Dit kongres werd dinsdag ji. toegelicht op een perskonferentie te Overmere-Donk door (streekge noot) C. Van Landuyt, ondervoor zitter van de B.G.J.G. en Dr. Paul Rubbens, lid van het hoofdbestuur, in aanwezigheid van de voorberei dende en inrichtende werkgroep, waartoe ook o.m. behoren de ge- westbesturen van Aalst en Den- dermonde, met de medewerking van de direktie van de Oktober hallen Wieze, het stadsbestuur van Aalst en van 30 andere ge meenten uit de streek. De kern van dit kongres zal vooral bestaan u,t de gespreks groepen die op zaterdag 19 okto ber te 16 u. in diverse lokalen van Wieze en omliggende gemeenten aktuele problemen onder de loep zullen nemen. Aktueel inderdaad Jonge Gezinnen Vrucht baarheidsregeling Jonge kinderen. Schooljeugd Oudere jeugd Gehandikaptenzorg, Sociaal statuut van de moeder, vaders grootouders, huisvesting-, wo nen, grondbeleid, verbruik, kuituur, vrijetijdsbesteding. Bijzondere gezinssituaties en het gezin in de gemeenschap. Het thema van dit kongres '68 van de Bond is overigens «Het Gezin Eerst». BASISDOKUMENTEN in de werkdokumenten van dit kongres wordt de gezinssituatie in ons land in deze «welvaartstijd» op een wel merkwaardige en ont nuchterende wijze belicht. Zo bv. inzake het probleem van de kinderkribben in ons land met als vb. de gemeente Herstal, met 28.000 inwoners, waarvan 500 bui tenhuis werkende vrouwen, die het nog steeds zonder kinderkrib moe ten stellen. (Aalst is in dit op zicht dus blijkbaar geen... uitzon dering). Met betrekking tot de vrijetijds besteding in Vlaanderen wordt in dit dokument verwezen naar het onderzoek onder leiding van Prof. Van Mechelen, terwijl verder ge wezen wordt op de noodzakelijk heid van een regionaal gezinsbe leid en het sociaal statuut voor de moeders (cfr. de studiedienst van de Bond) wordt bepleit «Wij zijn er van overtuigd dat in de geleidelijke opbouw van een statuut voor de moe der, ook een beslissing zal moeten getroffen worden ten gunste van de moeder thuis.» Belangrijk in de werkdokumen ten is wel het pleidooi voor een «Progressieve Gezinspolitiek» ge houden tijdens het vorig kongres te Gent door A. Foket namens het Socialistisch Vrouwen Aktie- komitee. Hieruit blijkt o.m. dat in ons land 68 gemeentelijke kinder kribben 'bestaan waarvan... 5 in Oost-Vlaanderen. Een ander dokument zijn de slotbeschouwingen van een proef- enquete door de Sociale School Gent via 250 interviews in arbei dersgezinnen. STADSBESTUUR KRIJGT GELEGENHEID TOT AANKOOP i <ELn schlldenj van de Aalsterse kunstschilder uit de vorige eeuw Jozef Meganck, werd door een verzamelaar uit de Westduitse Bonds republiek aan het Aalsters stadsbestuur te koop aangeboden De eigenaar zou een prijs van 2.700 Mark vooropgesteld hebben. Het stadsbestuur zou naar verluidt een dergelijke offerte niet afwijzen en zijnerzijds een bod van 2.500 Mark voorstellen. (Jozef Meganck, 1807-1891, was tijdens de vorige eeuw een bekend Aalsters kunstschilder, die door toenmalige kunstcritici o.m. in Journal de Bruxelles een gewetens vol en talentrijk kunstenaar werd genoemd. Vooral zijn werk «H. Familie» was toen het voorwerp van onverdeelde lof van de 19e eeuwse critici. Hij schilderde o.m. voor de Begijnhofkerk en de Sint Maartenskerk de 14 Statiën van Kristus' lijdensweg, 1871-1873). Jeugdige zware jongens, tijdens het voorbije weekeinde vanuit het Brusselse naar Aalst gependeld, kregen het met elkaar aan de stok in een poëtische drankgelegenheid in de Schoolstraat. De herrie werd voortgezet op de straat waarbij een van de knapen, blijkbaar oude Liedekerkse folklore indachtig, zijn mes uithaalde en er een tegen stander zodanig toetakelde dat de 900 er bij te pas kwam. i till De aktuahteit in de stad, die niet alleen deze is van Dirk Martens maar ook van Pieter Coecke, was wel het jubileum van de Meesters Behan gers, Meubel- en Woningstoffeerders. Een jubileum met internationale eliure, door de aanwezigheid van tal van kollega's uit omringende landen. Er was de tentoonstelling in het Oud Hospitaal, de zitting ten stadhuize, er was vooral sfeer... Drie bekende figuren van de syndikale kamer, de hh. Leon Eeckhout, G. Mortier en Jozef Appelmans, werden bij dit jubileum in 't bijzonder niet een dank- en huidewoord bedacht. INFORMATIE Enkele maanden geleden heb ben wij hier de historiek en de evolutie van de iuciferindustrie in de Denderstreek, meer bepaald de Union Allumetière in het Geraards- bergse, uitvoerig onder de loep genomen. Naar verluidt zou een verder doorgedreven "modernisering» via nieuwe inpakmachines tot gevolg hebben dat de werkgelegenheid van een gedeelte van het vrouwe lijk personeel in 't gedrang komt. Dit personeel zou van wat ge noemd wordt een vervroegd pen sioen moeten genieten. Een gebrek aan voorlichting bij het betrokken personeel zou een zekere deining tot gevolg hebben. De Filosoof van Hagem Ter gelegenheid van de dorps kermis zullen akteurs en aktrices uit het t.v.-feuilleton De Filosoof van Hagem een fragment opvoeren op een kiosk op het dorpsplein. 25 jaar K.A.J. te Terjoden. De week van 22 tot 29 septem ber wordt een feestweek voor de Kajotters van Terjoden. Eigentijds maar ook dankbaar en erkentelijk voor 'het werk van de stichters en voorgangers wordt dit gevierd. Zondag 22 september, in het Patronaat om 19 uur, The Dansant voor de jeugd. Zaterdag 28 september, 's na middags Jeugdfietsrally met voor 3.000 F prijzen. Zondag 29 september te 9.30 u. K.A.J. M'is. Te 19 u. in de zaal Rubens algemene viering, met eigen orkest, vreemde groepen en als ibindteken tussen vroeger en nu animator oud-leider Adriaan Van Driessche. Tentoonstelling in kultureel centrum Heden zaterdag, 21 -september, opent in het -kultureel cen.trum de tentoonstelling van Geroen de Bruycker schilderijen en etsen, die voorai De Mancha, de streek van Don Quichotte, tot onderwerp hebben. L. Weynants zal bij deze gele genheid kleurdia's over -De Man- c-ha kommentarieren, terwijl Stan Mil-bou zal voorlezen uit 'het werk Don Quichotte. Gezien het buitengewoon sukses dat de opvoering van «Het Vlie gend Tapijt» kende, zal 'n bijge voegde vertoning plaats hebben op zondag 22 september te 15 u. in -de stadsschouwburg, Vredepl.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1