Klein logboek ETRIMO Aclfterlinienieuws Damiaanaktie DE STREEK Modernizering Brussel-Ninove Oude Septembersouvertiers Poppentheater Tijl herleeft HERFST Verkeers ongevallen De werkloosheid WAAR DE SCHELDE BLEEF STILLE STAAN Zowat een tweetal jaren geleden ontvingen tal van dagblad- en weekbiadredakties een lijvig gestencileerd dossier van de Westvlaamsa hoofdingenieur - direkteur A. Mertens Een vurig pleidooi voor een diepzeekanaal Zeebrugge Zelzate Antwerpen, meteen een aan klacht tegen de officiële Belgische zeehaven-politiek. Slechts hier en daar werd aan dit dossier enige aandacht besteed, sommigen aanzagen het zowat als een Don Quichotterie. Er was de ophefmakende T.V.-reportage over de nationale zeehavenprablematiek van Maurfis Be Wilde nodig, opdat sommigen zich het pleidooi van ir. Mertens zouden herinneren. De belangstellende T.V.-kijker heeft kunnen ervaren wat De Wilde's reportage toch heeft kunnen bewijzen, al was het maar doordat som mige politici, als het ware van een wesp gestoken, de T.V.-journalist in een kwalijk daglicht trachtten te stellen. Ergens had de man van de straat, die zoals de meeste Belgen nu eenmaal niet zo erg vertrouwd is met de achtergronden van de nationale zeehaven-politiek, toch het gevoelen dat De Wilde «een officiële waarheid» geweld aan deed. Er kwam genoeg deining in de troebele waters van de Belgische haven- politici, en deze laatsten zijn niet beperkt tot parlementairen, schepenen en dies meer. Maar men slaagde er in heel wat mensen die er blijkbaar meer van weten, in hun hoedanigheid van staatsambtenaren, tot zwijg plicht te doemen. In «Waar de Schelde bleef stille staan» (uitgave Sonnelville, Brugge) wordt de Belgische zeehaven-politiek nog eens onder de loep genomen door L. Dirckx, Hugo Janssens, Jos Lantsoghi, André Mertens en Nico Mertens, een stel ingenieurs, architekten, urbanisten. Het werk is nogal overvloedig gestoffeerd met verklaringen, pers artikels van tal van figuren die op een of andere manier bij dit voor de Belgische ekonomie zo vitale probleem betrokken zijn of zich betrokken achten. De konklusie van de Antwerpse havenspecialist, de Franstalige journalist Roger J. Bonnet, aan het slot van dit werk, met name dat eens te meer de Nederlanders het voorbeeld geven van realiteitszin, terwiji men in ons land een politiek voert op korte termijn, verwekt geen verwondering. Belgie heeft nu eenmaal exclusivltelten als bv. hel hellend vlak van Ronquières. En dat precies in ons land sommige bedrijven worden opge richt en met staatskredieten worden ondersteund, die elders omwille van het gevaar van luchtbezoedeling geweerd worden, ligt nu eenmaal in de lijn van een ontwikkeling waartegen de nu bijna legendarische kreet van Braem slechts het effekt heeft van een roepende stem in de woestijn. Inmiddels gaat men -wel verder met colloquia, enquetes en koninklijke werkbezoeken. «Waar de Schelde bleef stille staan» is het eerste van wat door de uitgever genoemd wordt «de gekleurde boekjes», onder redaktie van K. N. Elno, Walter van Espen, Paul Goossens, Jaap Kruithof, Ernest Mandei, Hein Picard, Johan de Roey, Etienne Vermeersch en Rudi van Vlaanderen. EEN VARIANTE. Ach, waar zijn de apostelen die in deze streek de moed durven opbrengen om eens een variante te brengen op voormeld werk «Waar de Dender bleef stille staan» Zij zullen zich daartoe niet moeten moe staren op het water, de oevers van een rivier. - Voor de hengelaars wonderlijke visvangsten zijn niet meer van deze tijd. Maar zij, die eventuele apostelen, zullen alleen moeten uitgaan van een Denderstreeksituatie waar de toekomst reeds begonnen is een toekomst die begrensd dreigt te worden en wij hopen dat wij ons vergissen door de Brusselse mastodonten, de lijn Mechelen Antwerpen, de industrialisatie v. Noord-Oost-Vlaanderen en de E3 weg. Het is ook waar dat men naar het woord van V.E.V.-voorzitter Provost, de pendel naar de Vlaamse groeipolen niet per sé moet afkeu ren De woonku'ituur in deze kontreien moge dus verder afgestemd z'jn op slaapkamers. Er zijn geen bezwaren dat men tal van dorpen in Zuid-Oost-Vlaanderen gaat subsidiëren als verlengstukken van Bokrijk. DOSSIER BIJ VLERINCK Sedert enkele weken berust op het kabinet van Minister Vlerinck de gemeenschappelijke ABW-ACV nota, die hier in grote lijnen reeds werd toegelicht. Deze nota heeft betrekking op de sociaal-ekonomische situatie van de streek. Men mag aannemen dat deze nota op het kabinet ernstig wordt bestudeerd, wat verklaart waarom een afvaardiging van de beide vakbonden nog niet werd ontvangen. NIEUWE STUDIE OVER HET DAENSïSME Het «Daensisme» en de belangrijkste figuren uit de Vlaamse en sociale ontvoogdingsstrijd rond de eeuwwisseling blijven onverminderd in de belangstelling. In 1969 verschijnt een nieuwe studie over deze beweging, geschreven door Prof. T. Luyckx, docent aan de Gentse Universiteit. Dit werk za! als eerste in de keurreeks van het Davidsfonds van de pers komen. DE VERVLAAMSING Tijdens een Kortrijkse raadszitting, nu reeds enkele tijd geleden, hadden de vroede vaderen van de Groeninghestede het over diverse wijzigingen van straatnamen. Dat moet blijkbaar op de zenuwen hebben gewerkt van een überaa1! raadslid, die in al'le ernst voorstelde de (Kort rijkse) Joe EngiisJvstraat te vervlaamsen. Neen, zo erg is het nu precies niet gesteld in de Aalsterse raad... door Fons van de Maele f 30 september 1938. Het formidabele materiele eind resultaat van de Dag der Aalsterse Missionarissen is 113.585 F!!! Van danige bewondering kunnen we niets anders dan «Dank U» stamelen tot onze edelmoedige Aalsterse bevolking. Hier volgt dan de volledige uit slag per parochie met tussen haak jes de cijfers van vorig jaar St. Martinus 31.187 F (16.188) St. Jozef 23.677 F (23.544) St. Antonius 13.023 F 7.395) St. Anna 12.513 F (12.542) H. Hart 13.628 F (13.568) O. L. Vrouw 10.481 F 4.730) St. Jan 6.855 F (13.260) Arme Claren 2.221 F 1.456) De Achterlinie. INZAMELAKTIE IDUMBE Onze streekgenoot, Pater Van Lancker uit Moorsel, doet een drin gende oproep tot de Aalsterse bevolking om hem kleren en oude 'lakens te bezorgen voor zijn me laatsen van Idumbe, waar hij er reeds 1292 in behandeling heeft, maar nog 3000 op de nodige zor gen wachten. Hij zelf zal deze klerenpaketten (alle boven- en ondergoed, kou sen en schoenen) en ook oude lakens voor verband ontvangen op zaterdag 5 oktober e.k. van 8 tot 20 uur in het verzamellokaal van De Achterlinie, Dendermondsestw. 12 (tussen St. Jozefskerk en de Zeshoek). Er zal daar tevens een kleine tentoonstelling van de Damiaan aktie worden gehouden die gratis toegankelijk is. Giften mogen eveneens daar afgegeven worden of gestort op p.c.r. 1013356 van Damiaanaktie Aalst met vermelding «Idumbe». Tijdens de week van 16 tot 22 september werden door de rijks wacht 1.529 verkeersongevallen vastgesteld. Hierbij kwamen 21 personen ter plaatse om het leven, 256 werden eristig en 754 licht gewond. Tijdens het jongste weekeinde hadden er 596 ongevallen plaats, met 11 doden ter plaatse en 134 ernstig gewonden. Tijdens de week van 8 tot 14 september werden er per dag ge middeld 58.254 volledig en 11.695 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, 'hetzij een totaal van 69.949. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering met 7 vol ledig en met 964 gedeeltelijk werk lozen genoteerd. De vermeerdering van de gedeel telijke werkloosheid is grotendeels te wijten aan de werkonderbrekin gen onder de havenarbeiders te Antwerpen. Tevens wordt een stij ging van de werkloosheid onder de vrouwen in de sektor kleding waargenomen. 30 september 1938 Op de frontpagina's «Het Verdrag van Munchen De Vrede gered.» «Te Aalst werd het monument onthuld ter nagedachtenis van Koningin Astrid.» Ergens in een verloren hoekje «Te Erembodegem overleed de werkman-dichter Fonske van de Maele.» Ze vallen al maar aan, De geelgeworden blaren. Het windeke dat waait, Nu met zijn felste kracht, Dan met een zacht geruis, En zal geen enkel sparen, Maar strooien over 't land, En weide, weg en gracht. Nu is het mij een lust Alleen hier rond te dwalen, In stille mijmering, Gelukkig als een kind. En wat ik dan geniet, Zal niet mijn pen verhalen. Het najaar met zijn goud, Ik heb het steeds bemind. En toch, met ieder blad, Dat neervalt van de bomen, Van ruigte en struikgewas, Valt er wat schoonheid mee, Wat blijheid en wat zon, En hij zal nader komen De lange winter, Zijn noden en zijn wee. (Uit Verzekens, S.V. Arbeiderspers, Brussel) Dat definitief doorgezet wordt met de modernizering van de Rijks weg nr. 9 Brussel Ninove, wordt bewezen door het feit dat na de aanbesteding van het vak tussen de kruising met de weg Asse Edingen en de grens met de provincie Oost-Vlaanderen, nu ook het vak Meerbeke Ninove op 26 september in aanbesteding wordt gegeven. Dit bericht zal de Ninovieters en omliggende zeker genoegen doen. Poppentheater Tijl herleeft. Gesticht in 1954 als familie gezelschap. speelden zij indertijd in eigen zaai, gelegen in de Kalfstraat 14 te Aalst. Het poppentheater gaf gedurende drie jaar ononderbroken vertoningen. Het stopte zijn aktivi- teiten 'in mei '57. Tijdens 'het nationaal poppentheatentornooi te Gent -in 1955 behaalden zij een eervolle plaats. Momenteel staan zij klaar om opnieuw van wal te steken met volledig nieuw materiaal. Met de hand in hout gesneden poppen, eigen geschilderde dekors en een pracht van een moderne lichtinstallatie, alles eigen werk. Het doel is. niettegenstaande vele jaren inaktiviteit, steeds naarstig ijveren en opwerken tot meerdere leerrijke ontspan ning en leute van het dankbare kinderpubliek. Zij hopen een kans te krijgen in het stadspoppentheater of in een andere zaal der stad. Voor inlichtingen Sekretariaat, Sluierstraat 6, Aalst. Tel. 251.73. UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2