wat eten we deze week keuken- voor de lekkerbekken... klankjes uit de modewereld De Damesmode in het land van Hippies, Hollywood en Beverley Hills schoonheidstipjes geheimen nuttige wenken bont 7 vrouwen kroniek ZONDAG Gevulde tomaten Champignonsoep Varkensgebraad Gestoofde selderij Gekookte aardappelen Koffievla. MAANDAG Koud varkensgebraad Snijboontjes Gekookte aard appelen Peren met hazelnoot-yoghurt. DINSDAG Gebraden kabeljauw Aardappelpuree Vanillepudding. WOENSDAG Biefstuk Gestoofde prei Gekookte aardappelen Gebraden appelen met griesmeel. DONDERDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Panne koekjes. VRIJDAG Mosselen Frites Citroen rijst. ZATERDAG Gebakken lever Appelmoes Gekookte aardappelen Chocoladeschuim. CHAMPIGNONSOEP boter, BENODIGD 250 g champignons, 1 liter bouillon, 40 40 g bloem, melk, peper, zout, wat citroensap en 1 eierdooier. BEREIDING Maak de champignons schoon door de harde delen en het onderste stukje van de steel af te snijden. Was ze, snijd ze klein en laat ze in wat bouillon gaar koken. Smelt de boter, voeg de bloem toe en roer glad. Daarna de bouillon onder goed roeren bij- schenken en de soep even laten doorkoken. Wat melk en de gaar gekookte champignons toevoegen en op smaak brengen met peper, zout en wat citroensap. In een soepterinne de eierdooier met wat melk loskloppen en onder goed roeren de warme soep bijschenken. Daarna onmiddellijk opdienen. PEREN MET HAZELNOOT - YOGHURT BENODIGD 4 grote tafelperen, 1 flesje yoghurt, wat fijne suiker en 100 g hazelnoten. BEREIDING Klop de yoghurt met de suiker glad. Hak de hazel noten, op enkele exemplaren na, fijn en roer ze door de yoghurt. Schil de peren, halveer ze, verwijder de klokhuizen en rangschik ze met de bolle kant naar boven op een glazen schaal. Schenk de yoghurt er over en garneer met de achtergehouden hele hazelnootjes. GEBRADEN APPELEN MET GRIESMEEL BENODIGD 4 grote appelen, suiker naar smaak, boter, kaneel, rozijnen, een halve liter melk, 40 g griesmeel en nog 20 g suiker. BEREIDING De appelen goed wassen of schillen en het klokhuis er bit boren. Ze in een vuurvaste schotel schikken en de holten vullen met een mengsel van suiker, kaneel en rozijnen. Een klontje boter op elke appel leggen, wat water in de schotel gieten en in de oven gaar laten worden onder af en toe bedruipen. De melk op het vuur zetten en er de griesmeel, vermengd met de suiker, onder goed roeren, langzaam instrooien. Enkele minuten goed laten doorkoken en de aldus ontstane pap over de appelen gieten. Hier en daar een klontje boter leggen en de schotel opnieuw in de oven zetten, teneinde er een bruin korstje op te laten komen. Warm opdienen. Elk gelaat heeft zijn eigen aantrekkelijkheid. Men moet er dan alleen maar voor zorgen deze zo voordelig mogelijk te doen uit komen, waardoor men tegelijkertijd bereikt dat de minder gunstige trekken aan de aandacht ontsnappen. Een wipneus bv. kan een gelaat een geestige aanblik geven. De houding van hals en hoofd is hierbij van het grootste belang men mag het hoofd vooral niet te ver naar achteren houden. Plat op de oren liggende oorknoppen staan de bezit ster van een wipneusje zeker heel goed Als uw nagels voortdurend splijten is dat een teken van gebrek aan kalk. Bestrijk ze dan dagelijks met kleurloos jodium. Is uw huid te droog Maak dan eens een masker van eieren. Scheid de dooier van het eiwit, klop de dooier op met een lepel olijfolie en breng deze aan op het gezicht en de hals. Laat het 20 minuten inwerken en neem het masker dan met lauw water af. Pas er voor op dat het water niet te warm is, want dan zult u het niet gemakkelijk meer van het gezicht kunnen verwijderen. Als is de banaan niet rijk aan vitamine C, wat vitaminen A en B betreffen wint hij het van menige andere fruit-soort, zoals bv. van de aardbei, de appel, de bes, de peer, de pruim, de framboos en van de sinaasappel. Deze laat ste i's echter wel zeer rijk aan vitamine C. Weet ge dat nu de bekende Hollandse nieuwe maatjesharing ook in bevroren toestand te ver krijgen is De vis is luchtdicht verpakt in plantaardige folie. In de koelkast kan men ze wel 4 a 5 dagen bewaren en dan smaakt hij nog best. Mocht bij het bakken van vis of iets dergelijks de vlam in de pan slaan, loop dan niet 'in paniek weg, maar leg er onverwijld een deksel op. Natuurlijk sluit u onmiddellijk het gaskraantje. Aan u nu te zorgen altijd een goed sluitend deksel bij de hand te heb ben als ge met bakken begint. Met het kouder worden der dagen krijgen we weer meer aan dacht voor peulvruchtsoepen. Wan neer we bij de bereiding van der gelijke soep de soepgroente in de pan doen waarin onze erwtjes of boontjes aan het gaar worden zijn, doen we er tegelijk 2 eet lepels aardappelmeel, met wat water tot een glad papje geroerd, 'b'ij. Dit papje zorgt er voor dat de peulvruchten niet te veel naar de bodem van de pan zakken, wat aanbranden voor gevolg zou heb ben. Natuurlijk moet wel af en toe eens in de soep worden geroerd, doch veel minder dan zonder dit aardappelmeelpapje het geval is. Oktober is de maand die de winter inluidt. En wie aan de winter denkt, denkt aan bont. Aanstaande winter zullen niet alleen de klassieke bontsoorten helemaal «in» zijn, doch ook aan de minder kostbare soorten wordt geweldig veel aandacht besteed. Het is trouwens aan alles te merken dat de veranderingen in de mode niet aan de bont werkers zijn voorbijgegaan. Ze hebben nieuwe methodes van bewerking gevonden, waardoor de veilen soepeler zijn en beter vallen dan vroeger. Ze hebben nieuwe bontsoorten ontdekt en ze hebben met bont leren spelen en er een echt mode-artikei van gemaakt. Daar komt nog bij, dat de moderne vrouw niet meer van haar bontmantel eist dat hij tien jaar zal meegaan. Dit heeft men duidelijk aangevoeld. Vandaar de vele mantels in konijn en kat, die vooral aftrek zullen vinden bij de jeugd. Er is echter keus voor iedereen en voor elke beurs. Wanneer u tot de aankoop van een bontmantel overgaat, laat u dan wel inlichten door vakkundig getraind personeel. Het kan u met deskundige adviezen behulpzaam zijn. Wilt u een bontmantel die zich voor alle seizoenen leent, dan zal men u bv. veulen of bisam adviseren. Rijdt u veel auto, dan is een korte bontmantel het meest geschikt. De deskundige bont adviseur weet weike bontsoorten licht en luchtig dragen. Hij kan u ook verteilen dat gotland-lam sterk, warm en niet aan mode onderhevig is. Deskundigen zuilen u zeggen dat bontkleding uit kalfsvel slank afkleedt. Dat een zilvergrijze nertsmantel chic staat, maar dat u dan tevens moet beschikken over andere mantels, want dat een dergelijke nerts mantel niet iets is dat u zomaar altijd kunt dragen. Dat u van een Bisamrugmantel jarenlang plezier kunt hebben en dat een uiterst kort bontjasje ideaal is voor een koele zomeravond, doch niet geschikt voor winterse koude. Tot slot nog enkele wenkjes Klopt u het bont af en toe luchtig op aan de binnenzijde. Uw bontmantel kan best eens tegen een regenbuitje, maar dan netjes ophangen, laten drogen en luchtig uitschudden. (Niet bij de kachel of in de zon drogen) Breng een persoonlijke noot aan met een broche. (Niet op langharig bont) Bij een jeugdig model staan knielaarzen bijzonder goed. Zorg voor tas, hartm hoenen en schoenen in bijpassende kleur. Op het hoofd draagt men bij voorkeur een bontmuts of een toque, afgezet met bont, passend bij de mantel. Breng eens een druppeltje parfum aan op de kraag van uw bontmantel. We worden allemaal wel eens gekonfronteerd met een on aangenaam ruikende afvoer van gootsteen, bad of -wastafel. Wan neer we echter van tijd tot tijd een flinke greep soda in de afvoer buis werpen en er vervolgens ko kend water opgieten, zal men van een vies reukje geen last meer hebben. Soda lost namelijk de vettige aanslag in de afvoerbuizen op. Sc'hoonheidsprodukten zijn tamelijk duur. Sluit daarom alle potjes en flesjes goed af, anders gaat er veel van de kostbare creme en heerlijke lotion verloren. Zet uw produkten nooit in de buurt van de kachel en 's zomers niet in de zon. Wat dacht u er trouwens van om al uw watertjes (ja, ook uw gezichtslotion) in een vaporisator (verstuiver) te gieten Op het goed sluiten van uw flesjes hoeft u nu niet meer te letten en door het verstuiven bespaart u minstens de «DE STRANDEN IN CALIFORNIE LIJKEN WEL BLOEMENPERKEN...» Het luidt dat de sportieve vrouwen uit Californie, in de U.S.A., geroemd worden om hun schoonheid. Zij staan bekend om hun wonderbare gelaatstint, om hun uitzonderlijk mooie ogen en om hun goede smaak waarmede zij zich weten te kleden. De Californische mode is iets aparts, in de eerste plaats om haar kleurenpracht. Meestal werden die kleuren geinspireerd door die van de vruchten van dat land. indien thans de gehele Amerikaanse mode een kleurenfestijn is geworden, dan is dit ongetwijfeld te danken aan Californie, waar de mode ontwerpers slechts om zich heen hoeven te kijken om het hele jaar door de fraaiste kleurenweelde onder de ogen te hebben. De Californische mode-ontwerpers grijpen vanzelf naar de kleuren uit de natuur die hen omgeeft. Dit geldt zowel voor stadskledij en avondtoiletten als voor sportkledij. Een avondfeest in Californie, dat meestal in openlucht wordt ge houden, is dan ook een lust voor het oog. De dames prijken er met fleurige toiletjes met dezelfde kleuren als sinaasappels, man darijntjes of citroenen uit de zonnige valleien van het achterland. Anderzijds lijken de Californische stranden, die het hele jaar door druk worden bezocht, wel op grote bonte bloemenperken met al die jonge en minder jonge dames in hun kleurige strandpakjes. helft, terwijl het effekt veel beter is. En wist u dat u bij een creme een pompje 'kunt kopen, waaruit precies de hoeveelheid komt die u nodig hebt Straks moeten we de kachel weer aansteken. Vooral na maan den niet gebrand te hebben gaat dit nogal gepaard met een sterke rookontwikkeling. Daarom kan men het best eerst uitsluitend papier branden; houdt het roken op, dan werpt men er houtspaanders en houtkrullen bij. Ook moet men er aan denken het aanmaakhout niet te stijf te stampen, want ook daar door ontstaat veel rook, d-ie dan niet ineens weg kan.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7