25 jaar K.A.J. te Terjoden WILHELM MECHNI6 IS TERUG Studentenleiders op 't stadhuis Textielwinkel uitgebrand Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat 26, Aalst Tel. 241.14 KONFRONTATSE VAN GENERATIES Wij leven in een tijd van stroom versnellingen. Situaties veranderen zo vlug en zo grondig dat de aan passing soms laattijdig, te laat of belemaai niet gebeurt. Er is een tijd geweest dat iemand de nood aanvoelde van onze ar beidersjeugd en er ook een jaren lang geldige oplossing voor wist. Het was CARDIJN met zijn K.A.J. Het is niet overdreven te beweren dat Cardijn met zijn beweging het aanschijn van de arbeiders stand in ons land grondig heeft gewijzigd. Velen die lid geweest zijn van zijn beweging zijn ergens kajotter gebleven. De K.A.J. kende ups en downs, maar waar het vroeger reeds om inzinkingen na bloeiperiodes ging, moet ook zij nu, zoals zovele an deren, de laatste jaren zoeken hoe zich aan te passen aan de schok kende ritmeveranderingen van het huidig tijdsgebeuren. Oud-kapotters volgen soms met verbazing dit zoeken en kunnen hun ogen niet geloven. Dat werd nog eens duidelijk gekonstateerd verleden zondag te Terjoden, waar kajotters en oud-kajotters samen het feit vierden dat hun afdeling reeds 25 jaar ononderbroken stand houdt. OUD EN JONG SAMEN De feestweek werd «jong» ingezet met een the dansant en een fiets- rally, maar zondag bracht dan de Eucharistieviering oud en jong sa men. Deze was, scmtig genoeg, alles behalve feestelijk en herinner de de kajotters van het eerste uur aan de toenmalige geestelijke afzijdigheid en onverschilligheid. Nadien volgde een receptie met burgemeester Boel, de schepenen en afgevaardigden van de plaat selijke verenigingen, 's Avonds werd dan op een echt Terjodense wijze door kajotters en oud-ka jotters, familieleden, vrienden en sympatiserende tieners gefeest. De kajotters stonden in voor 'het programma, maar als blijk van er kentelijkheid voor wat hij en ap: dere oud-kajotters hebben gepres teerd werd de leiding van de avogjl toevertrouwd aan oud-leider de nog steeds dynamische Adriagp Van Driessche. Een dia-montage, vendelzwaaien, sketchen, een oud-leden parade, een skiffle- en een oorverdovehd tienerorkest wisselden elkaar af: Adriaan Van Driessche, die zich na zoveel jaren afwezigheid weer thuis voelde op een Terjodens po dium, bond met anekdoten en h§|j inneringen alles tot een geheel.-6 Feestredenaar, diocesaan bestu^ der E.H. Lammens, ontleedde og een treffende wijze de moeilijk: heden waarmede de huidige K.A.J. af te rekenen heeft. Een ontroerend moment was het toen moeder Melle, moeder van 6 oud-kajotters, in de bloemen werd gezet. Jarenlang was haar woning, gelegen tegenover het lo kaal, een tweede thuis voor alle kajotters en jong-kajotters. Geestdriftig applaus barstte ook jos toen moeder De Brouwer met haar drie zonen, die elkaar 'in moeilijke omstandigheden opvolg den als leider van de plaatselijke K.A.J.-afdeling, op het podium kwa men. Het zou moeilijk te zeggen zijn wie van de twee, moeder De Brouwer of zoon Karei, huidige leider, het gelukkigst was om het welslagen van de viering. SFEER Er waren weliswaar een paar scha duwzijden. Enkele katten vertegen woordigden hun meesters, waar van verwacht mocht worden dat ze zelf zouden gekomen zijn. Daar entegen stemde de aanwezigheid van talrijke ouders en van een bruisende tienerschaar meer dan hoopvol. De heropleving dte de laatste tijd bij de K.A.J. van Terjoden waar te nemen is, werd dan ook duidelijk in het licht gesteld. Waar zovele andere afdelingen ten onder gin gen wordt deze van Terjoden op nieuw 25 jaar jong. T.H. Er zijn bijna twee jaar voorbij sinds Wilhelm Mechnig zijn laatste tentoonstelling in de Belfortzaal h'ield. De schilder is dus niet toe getreden tot de traditionelen onder de Aalsterse schilders, die jaarlijks hun expositie in het Belfort hou den. Wilhelm Mechnig heeft zich zelfs grotendeels uit de exposities teruggetrokken. Hij keerde thans met een opmerkelijke selektie uit zijn werk in de Belfortkelder terug. In tegenstelling met zijn expo sitie in de Belfortzaal, stelt hij thans een meerderheid aan kleine formaten ten toon. Een map met grafisch werk van de schilder is eveneens aanwezig. De ervaring die Mechnig, zowel in zijn grafieken als in zijn doe ken heeft bekomen, brengt zijn werk op 'n vooraanstaande plaats ■in de abstrakte Vlaamse schilder kunst. Alhoewel hij van Duitse af komst naar Vlaanderen 'is over gekomen, mag hij thans op zijn minst als een kunstenaar van ei gen bodem worden beschouwd. Het werk van Mechnig is niet meer weg te denken uit de Vlaam se abstrakten. Zijn reliefwerk be hoort tot het beste van wat men in deze richting kan waarnemen. Evenzeer getuigt zijn werk van een eigen karakter, het beheers%'ri van de materie en de kleur. Onder de 36 tentoongestelde werken bevinden zich zowel licht konstruktieve als lyrische abstrak ten. Vooral het donker rood is overwegend in de kleur. Het an dere werk wordt gekenmerkt door asgrauwe strukturen en waar de ■schilder blijkbaar in de wereld van de arbeid, fabrieken en labeur dringt. Het is zeer konstruktief opgebouwd. Net als de Spaanse Vieira da Silva, tracht Mechnig zichzelf te integreren in de wereld die hem in zijn geheel omsluit en die hij in zijn werk tracht te kon- kluseren. In het grote doek dat in de tentoonstelling is opgehangen, volgt men de schilder in de diepte, 'in de afgrond, in wat zoeken naar een nieuw land zou kunnen zijn. Mechnig zelf is tot dit land toe getreden. Hij heeft getracht er zichzelf in te ontdekken, als een persoonlijkheid die nooit verge noegd 'is door in de maatschappij zo maar mee te lopen. Zao Wau- Ki heeft de wereld gezocht in de jaargetijden, Mechnig zoekt in braakliggend land naar een nieu we oorsprong van leven en zijn. Men ontdekt in het werk dan Wanneer wordt het nieuw arsenaal van de Aalsterse brand weer in gebruik ge nomen Als men ds foto bekijkt, geno men in het oud arse naal waar -het plak werk van de muren valt, waar 't plafond moet ondersteund worden, enz. zou het blijken dat het hoog tijd is. ook een vorm van leven. Men ont dekt wat hij heeft gezocht en ge vonden. Men ontdekt de rood don kere kleur van wat een vulkaan zou kunnen zijn. Men ziet de as grauwe wereld, waar men gedwon gen is te nemen of te laten. Men ziet een wereld met kokend- licht. In het konstruktief werk brengt Mechnig blijkbaar zijn bevindingen, zijn wedervaren naar voor. Het is een geordende sarnenlevng, de echter telkens te kort, te eng voor allen is en terug in de chaotiscne toestand overgaat Mechnig heeft voor zijn werk geen titels genomen d:e zijn ont dekkingen verraden. H'j laat d.t gewoon aan de kijker over. Hij laat hem zoeken. Hij laat hem een eigen inzicht vormen Ook hier treedt hij dus niet tot de maat schappij 'in zijn geheel toe. Deze tentoonstelling is een we derzien met Mechnig, die veel te lang op zich heeft iaten wachten. Het is echter terug een tasten tot de wereld van Mechnig gswo'den. De tentoonstelling in de Belfort kelder loopt tot zondag 6 oktober. R. D'HONDT. UITZONDERLIJKE BELANGSTELLING voor 'DAVIDSFONDSAVOND' Het paneelgesprek over de recente studentenrevoltes, door het Davidsfonds met de medewerking van De Rank en het Willems fonds ingericht tijdens het voorbije weekeinde, kende een uit zonderlijke belangstelling vanwege een hoofdzakelijk jong publiek. Voor de aanvang van deze D.F.-avond diende men, gelet op het steeds talrijker publiek, de raadszaal te ontruimen en de stad huisfeestzaal te «bezetten», 't is maar een woord. Ingeleid door de h. R. Strijpens, moderator, werden door de verschil lende deelnemers aan het gesprek vanaf de nationalistische studentenleider Van der Eist tot de zich zelf noemende klassieke marxist en lenist, de V.U.B.-docent Polk vanuit hun eigen gezichts hoek de recente studentenrevoltes belicht. Tussen deze twee uitersten, de studentenleiders Berkvens, Van den Bussche en de Leuvense assistent Leirman. Algemene konklusies van dit paneelgesprek waren 1. De studentenrevolte heeft een internationaal karakter gekregen. 2. Ze stellen niet alleen de verouderde universitaire, maar ook de maatschappelijke strukturen in vraag. 3. De aanval gaat tegen de bureaucratie, tegen de autocratie, tegen het machtsmisbruik. 4. «Links» en «Rechts» hebben ten aanzien van deze studenten revolte niets te maken met vrijzinnige of godsdienstige over tuiging. -Het -hangt ervan af of men een reaktionaire of progres- sistische houding aanneemt. Op diverse vragen tijdens het hiernavolgend debat omtrent de toe komstplannen van de studenten 'in Belgie en elders, bleven uiter aard de resp. sprekers liefst in het vage. Wel signaleerde de V.U.B.- docent Polk dat eerlang een internationaal studententijdschrift, met name «Rood», van de pers zal komen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.-m. Volksvertegenwoordiger Van Hoorick, die namens De Rank een slotwoord uitsprak, volks vertegenwoordiger Dr. Van Leemputten, C.V.P.-voorzitter Marcel De Bisschop en R. Verdoodt van het A.B.V.V. Op 30 oktober a.s. richt het Davidsfonds een gespreksavond in met als onderwerp «Is God dood?» Voordien, op 21 oktober, heeft De Rank een studievergadering over «De theorie van Marcuse» met als inleider Bert Comhère. De drie fondsen plannen nog voor dit seizoen een gespreksavond over Humaene Vitae en de geboorteregeling. Een textielwinkel aan de Korte Zoutstraat werd deze week de prooi der vlammen ingevolge een brand die 's nachts uitbrak. Het echtpaar F. De Cuyper-Cleemput kon door de vlug toegesnelde brandweer uit een gevaarlijke positie geholpen worden. Na ruim drie uur kon de brand worden geblust en de aanpalende woningen gevrijwaard. De schade is uiteraard zeer aanzienlijk. Tijdens de blussingswerken werd een brandweerman gewond.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16