Klein legboek DE STREEK neder- ETRIMO ICSfi! IlllJIXI! te Kassei ^Culturele ecUo'ó Verkiezing van C.v.P.-besturen Index met sprong op 106,26 2 Betere interkommunale verbinding landse Aalst - Herzele Industriezone Erpe - Mere kunst Bouwen te Mere Verkeers ongevallen GEMEENTERAAD EN STRAATNAMEN In elke gemeenteraad komen wel eens voorstellen te berde in houdende het wijzigen van straat namen. Volksvertegenwoordiger Raskin heeft de Minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het niet strijdig is met de reglementen dat straten de namen krijgen van nog levende personaliteiten. Hij signaleert de Minister dat sommige gemeenten dergelijk procédé nog toepassen. De h. Raskin is ongetwijfeld van oordeel dat je met de levenden nooit kunt weten waar men aan toe is, zoals 'bv. met de Stalin- straten en lanen, onzaliger gedach tenis, zou Kroestjev zeggen. De Minister heeft gezegd dat in beginsel de gemeentebesturen vrije keuze hebben 'inzake het kie zen van een naam voor een straat, maar dat via een circulaire dd. 5 september 1957 de vroede va deren toch worden attent gemaakt hoe ze die straatnaamperikelen best omzeilen. Inderdaad liefst geen namen van levenden en daarbij toch rekening houden met de bezwaren van de rechtstreeks betrokkenen, nl. de bewoners van de straten. Verder wordt aangeraden het oordeel in te winnen van de kom missie voor landschappen en mo numenten en de kommissie voor toponymie en dialectologie. Als een of ander gemeentebe stuur toch nogal willekeurig te werk gaat kan men zich altijd be roepen op de artikelen 86 en 87 van de gemeentewet. DE VIJFDE KOLONNE Ouderen zullen zich nog de Vijf de Kolonne histories, echte en on echte, uit de meidagen van 1940 herinneren. Menig brave pastoor en nonneken werden toen verdacht en meerdere gevallen van misverstan den hebben tot tragedies geleid. Van misverstanden gesproken Tijdens de gespreksavond ingericht door het 'Davidsfonds, met mede werking van De Rank en het W.l- lemsfonds, was gelet op de aan wezigheid van enkele bekende stu dentenleiders, beroepshalve de B. O.B. en de Rijkswacht vertegen woordigd. Soit, de jongens deden tijdens deze gespreksavond bescheiden hun job, net zoals een dagblad- korrespondent, die zich niet zal bewust geweest zijn van het feit dat hij al d'ie tijd ook al aangez:en werd voor B.O.B.-er. UW APPARTEMENT IN HET YERLiNDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37 Kuitureel Centrum Affiigem Van vrijdag 4 oktober tot en met zondag 13 oktober exposeert Dries van den Broek uit Alsemberg met kunsttegelkeramiek. Het werk van deze kunstenaar kende reeds 'bij tal van tentoonstellingen een ruime belangstelling. De vooropening gaat door vrijdagavond, 4 oktober, te 20 uur. Spreker en inleider Alexis Devillé. De plechtigheid zal omlijst worden door het optreden van het zangkoor Jan - Niklaas van Essenbeek-Halle o.l.v. Jan Devillé. De tentoonstelling zal te bezichtigen zijn zaterdagen 5 en 12 oktober van 14.30 tot 20 u.; zondagen 6 en 13 oktober van 10 tot 12 u. en van 14.20 tot 20 u. Davidsfonds Mijlbesk-Aalst In de feesizaal Sint Augustinus (kliniek) Leopoldlaan te Aalst- Mijlbeek, wordt maandag 14 oktober a.s. te 20 u. een kleinkunstavond ■ingericht met het bekende duo Miek en Roel en de talentrijke Aalsterse kleinkunstenaar Jan De Wilde. Inkom 30 fr. kultuurkaart 20 fr. abonnees gratis. Tentoonstelling «Musea in Oost-Vlaanderen» In het raam van het Internationaal jaar voor de Musea wordt door de Provinciale Federatie voor Toerisme van Oost-Vlaanderen, in samen werking met 'het stadsbestuur en de kommissie voor toerisme, een tentoonstelling 'ingericht van «Musea in Oost-V'laanderen», in het Oud Hospitaal. Deze tentoonstelling zal een overzicht bieden van wat de Oostvlaamse musea kunnen laten bewonderen. De plechtige opening heeft plaats in het Oud Hospitaal heden vrijdag, 4 oktober, te 20 u. De tentoonstelling loopt tot en met 3 no vember e.k.; alle dagen open (behalve vrijdag) van 15 tot 18 u.; zater dag en zondag van 10.30 tot 18 u. De interkommunale weg Her zele Aalst, via de gemeen ten Herzele, Hillegem, Aaigem, Haaltert, Mere, Nieuwerkerken, zal mits de ministeriele beslis sing om bedoelde weg tot groot verkeer aan te duiden, eerlang waar noodzakelijk, een nieuwe bedekking krijgen. Een desbe treffende aanvraag werd na kontakten in het kader van de interkommunale 't Land van Aalst reeds aan de Minister gericht. Een positieve ministe riele beslissing heeft in soort gelijke gevallen tot gevolg dat een subsidiering van 60 t.h. wordt toegestaan. Een aangepaste weg Herzele Aalst zou meteen ten dele een ontlasting van de baan Aalst Oudenaarde beteke nen, wat vooral belangrijk is in het vooruitzicht van het toe nemend verkeer ingevolge de op- en afrit van de autosnel weg te Erpe-Mero. Voor het industrieterrein nabij de autosnelweg op het grond gebied van de gemeenten Ot- tergem, Erpe, Mere (totale op pervlakte 30 Ha.) bestaat van diverse zijde belangstelling. Een Aalsters textielbedrijf zou bereid zijn zich aldaar te ves tigen en ingevoige uitbreiding binnen afzienbare tijd in totaal 300 nienwe werkgelegenheden bieden. Van bij de start op be doeld industrieterrein zou het personeel reeds 150 eenheden bedragen. Ook een Engels bedrijf dat momenteel te Haaltert geves tigd is en gespecialiseerd is in de fabrikatie van hemden zcu een inplanting op het industrie terrein te Erpe-Mere overwe gen. Een plan van aanleg zou te Mere de onteigening voorzien van 7 Ha. voor woningbouw. Men raamt dat er in totaal 150 woningen zouden aangebouwd worden, deels door een maat schappij, deels rechtstreeks door partikulieren. Voor de raadsvergadering stad Aalst waren er 24 leden aan te duiden. Werden verkozen Van de Perre Henri, Uvin Pros, Guns Roger, Deville Jan, Cort- hals Albert, De Haeck Frans, De Veylder Amand, De Lands heer Odilon, Rousseau Petrus, De Cock Nestor, De Vos Ignace Sterck Victor, Willems Norbert, Blommaert Jos, Van Geem Ben, Verleysen Frans, Van der Eist Gustaaf, De Cock Roger, Camu Alain, Rousseau Georges, Van Cauter Wilfried, Baert Karei, Saeys Edgard, Van Royen Emiel Raadsleden en C.O.O. leden zijn door hun mandaat lid van de raad. Werden verkozen in de Raad van Afgevaardigden De Turck Willy, Guns Roger, Dufour André, De Veylder Am., Van de Perre Henri, Willems Robert, Barrez Frans, Mevrouw Blankaert. Als plaatselijk voorzitter werd de h. M. De Bisschop terug verkozen. Tijdens de week van 23 tot 29 september 'hebben zich 1.740 ver keersongevallen voorgedaan, met 25 doden, 237 ernstig en 886 licht gewonden. Tijdens het weekeinde gebeurden er 578 ongevallen met 8 doden en 81 ernstig gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen waren de volgende overdreven snelheid 7; geen voorrang verleend 2; geen aandacht 1; gevaarlijk inhalen 1; onvoorzichtige voetgangers 4. Het indexcijfer voor september bedraagt 106,26 punten, tl.o.v. 105,84 punten in augustus. Er is dus een stijging van 0,42 punt. Dit is de hoogste stijging se dert een jaar en de spilindex van 105,88 is dus ruim overschreden, zodat vanaf 1 december alle wed den en lonen in overheidsdienst, pensioenen werkloosheidsuitkerin gen, enz. met 2,5 t.h. zullen ver hoogd worden. PAUSELIJKE MISSIEWERKEN BRUSSEL 3 Molenstraat 29 Postrekening 421.10 Het schilderijenmuseum te Kassei (de «Galerie») geniet een wereldfaam. Het 'is, als menig ander Duits museum, van vor stelijke oorsprong. 'Het heeft bijzonder veel te danken ge had aan landgraaf Wilhelm lil van Hessen, die van 1730 tot 1760 regeerde. Hij had in zijn militaire diensttijd lang in Ne derland vertoefd en daar had de schilderkunst hem sterk geboeid. Zijn bewondering gold vooral de Nederlandse Meesters van de 17e eeuw. Hij verzamelde vele schilde rijen onverschillig welke financiële offers zulks vergde. En hem 'heeft het museum te Kassei het belangrijkste deel van zijn kostbare verzameling werken van Nederlandse schil ders te danken. 'De Galerie te Kassei bezit 300 a 400 werken uit de Vlaamse en de Nederlandse school. Tentoongesteld zijn hiervan ongeveer 150 doeken, waar van er heel veel wereldver maardheid genieten 19 wer ken van Rembrandt, 7 van Frans Hals, werken van Ru bens, Van Dijck, Jordaens e.a. Het belangrijkste werk van de Ga lerie is wel «De zegen van Jakob» van Rembrandt. Het uit 1656 stammende doek toont hoe de blinde Jakob voor zijn dood zijn beide kleinkinderen Ephraim en Ma- nasse zegent. Voorts krijgt men in het museum het prachtige portret van Sas- 'kia, een der vele schilderijen die Rembrandt van zijn vrouw maakte, te bewonderen. Aan het portret wordt in de Ga lerie bijzonder veel aandacht besteed. Frans Hals speelt daarbij een belangrijke rol met zijn «Man met de slappe hoed», dat hij op 81 -jarige leeftijd vervaardigde. En dan vindt men hier werken van Jan Steen, Philip Wouwer man, Adriaan van Ostade, Gerard Terborch en Gabriel Metsu. Dat een volk van zeevaarders en schilders het aan de zee ge wijde doek tot 'hoogste ont plooiing heeft weten te bren gen, daarvan kan men zich in de Galerie overtuigen dank zij werken van Salomon van Ruisdael en Adriaen van de Velde, wiens «Strand van Scheveningen» tot de fraaiste en kostbaarste stukken van de Kasseier verzameling be hoort. Maar ook dieren hebben bijgedra gen tot de vermaardheid van 'het museum te Kassei. Het schilderij «koeien op de wei» van Paulus Potter dient daar bij wel 'in de eerste plaats te worden vermeld.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2