Vlaamse Volksbeweging arr. Aalst Nationaal kongres B. G. J. G. EEN OOHENT Nieuw bestuur en stevige organisatorische uitbouw ta Aaist (Wieze) - Dendermonde op 19 en 20 oktober e.k. Vrijetijdsbesteding in Vlaanderen COnderzoek onder leiding van Prof. Van Mechelen) De industriële revolutie heeft de maatschappijstruktuur funda menteel gewijzigd. Van een gemeenschap, waar de arbeids- en beroepswereld als primair gesteld waren, is onze huidige samenleving geevolueerd tot een maatschappij waar de vrije tijd en de consumptie als dominerende karakteristieken gelden. Deze vrij snelle transformatie van een arbeids- naar een vrije tijdsbestel is niet zonder moeilijkheden verlopen. Deze over gang heeft van de hedendaagse mens een niet onaanzienlijk aanpassingsvermogen gevergd. Het is juist op het vlak van deze «aanpassingsmbgelijkheid» dat zich de reele vrije tijds problematiek stelt. De aanpassingsmoeilijkheden komen reeds tot uiting wanneer de arbeid tijdens het weekend wordt beschouwd. Voor een groot deel van onze bevolking is het tweedaagse weekend vooralsnog een illusie. Deze toestand mag vooral worden toegeschreven aan het voortzetten van de normale be roepsarbeid onder het weekend. Vooral bij de zelfstandigen neemt dit weinig gezonde vormen aan. Het aantal gezinshoofden die hun volledig weekend door be roepsarbeid opgeslorpt zien, 'is aanzienlijk. Dergelijk leefpatroon treft niet alleen -het individu, doch ■brengt meteen het gezinsleven en de gezinscohesie in gevaar. Hier kan trouwens bezwaarlijk van een weekendbesteding in gezinsver band gesproken worden. Op het terrein van de arbeid onder het weekend neemt de huis vrouw een speciale plaats in. Het aantal arbeidsuren ligt voor haar uitgesproken hoog. Voor de zondag is echter een merkelijk lager aan tal uren arbeid gekonstateerd dan ■voor de zaterdag. De hulpdienst baarheid van de echtgenoot in het huishouden 'is heel wat hoger wan neer de vrouw een uithuizige be roepsarbeid uitoefent dan wanneer dit niet het geval is. Dit wijst er op dat in deze gevallen de huis arbeid door de echtgenoten als een gezamenlijke opdracht wordt beschouwd en dat het rollenpa troon van beide echtgenoten met betrekking tot de huisarbeid min der sterk is afgelijnd dan wanneer de vrouw geen beroepsarbeid bui tenshuis uitoefent. Wat het bioscoopbezoek betreft vertonen de gezinshoofden in ver gelijking met het algemene film publiek een uiterst zwakke partici- patiefrekwentie. Niet alleen de film voorzieningen en de bestaande socio-kulturele infrastruktuur spe len hierin een betekenisvolle rol. Ook de gezinssituatie, de leeftijd, de beroepsstatus en nog meer het ontwikkelingspeil laten op het film bezoek een duidelijke invloed gel den. Het filmbezoek geschiedt in zulke hoge mate in gezinsverband dat het vanuit de gezichtshoek van de gezinssamenhang geenszins als een negatief element kan worden bestempeld. Wat het toneel betreft mag aan vaard worden dat deze kunstex pressie veel ruimer gespreid is dan de film, doch dat bij deze laatste de bezoeksfrekwentie heel wat ho ger ligt.. Het toneelbezoek richt zich duidelijk naar het amateurs toneel, alhoewel ook het beroeps toneel een niet onaanzienlijke be langstelling toegemeten krijgt, dit vooral in de kategorie met de hoogste ontwikkelingsgraad. Veel meer dan de film zal deze kunst vorm op de intellektuele kapacitei- ten en op een sterk ontwikkeld kuituurpatroon van de toeschouwer beroep doen. Veel meer dan het bioscoopbezoek is het theaterbe zoek nauw verbonden met het kul tuurpatroon van het gezin. Wan neer de ouders gaan, gaan meestal ook de kinderen. Wanneer de ou ders niet gaan, dan zijn de kin deren ook eerder zelden toneel- minded. De voorkeur voor de muziekuit voeringen mag relatief zwak heten. Ook hier wordt een fundamentele invloed uitgeoefend door het ont wikkelingspeil, terwijl de aard van de bijgewoonde opvoeringen tus sen de onderscheiden woonmilieus en de onderscheiden ontwikkelings- groepjen nogal sterke verschillen vertoont. De interesse voor de sportmani festaties onder het weekend 'is aan zienlijk. In tegenstelling met het film-, toneel- en koncertbezoek ver toont deze vrijetijdsbesteding een zwakke gezinsband. De deelname aan het vereni gingsleven ligt betrekkelijk laag. In vrijwel elke beroepskategorie genieten de ontspanningsverenigin gen de grootste belangstelling be halve bij de landbouwers, waar de standsvereniging het sterkst aan bod komt. Het bezoek aan café, dancing, restaurant en spijshuis vertoont naar socio-professionele kategorie 'n duidelijk onderscheid in belang stelling en vervult er vrij divergente funkties. Het familiebezoek is een nog steeds intens nagestreefde week endbesteding. Toch is een duide lijke strekking waarneembaar de familiebezoeken tot de onmiddel lijke bloedverwanten te beperken. Ook de vriendenrelaties hebben vooral hun verloop tijdens het weekend. Deze orienteren zich vrij sterk op vrienden uit het werk milieu en op vroege buurreiaties. In een zeer hoge mate is het vrien denbezoek een gezinsaangelegen heid. De gezinsuitsiap neemt een niet te verwaarlozen plaats in in het geheel van de weekendbesteding. De aanwezigheid van kleinere kin deren en ook de socio-ekonomische situatie van het gezin oefenen op deze weekendbesteding een niet onbelangrijke invloed uit. Het patroon van de vrijetijds besteding is 'in het laatste decen nium gevoelig gewijzigd door de doorbraak van de T.V. Ongeveer 70 procent van de ondervraagde gezinnen verkeren dagelijks onder de onmiddellijke invloed van de T.V. Vertoont het T.V.-bezit een vrij duidelijk parallellisme met de socio-ekonomische status van het gezin, dan laat de differentiatie naar het ontwikkelingspeil van het gezinshoofd een eerder tegenge steld beeld zien. Bij diegenen die de hoogste ontwikkelingsgraad be zitten ligt het T.V.-bezit duidelijk lager dan in de overige kategories. Het hoger onderwijs heeft op het T.V.-bezit een sterk remmende in vloed uitgeoefend. Ook de aard der gevolgde uitzendingen kent een nogal onderscheiden belang stelling. Is de T.V. oorzaak dat een groot deel vrije tijd individualis tisch beleefd wordt, dan 'is hij toch ook een sterke rem voor de uithui zige vrijetijdsbesteding en levert zij meteen een aantal gespreks thema's die de intermenselijke re laties binnen het gezin bevorderen. Parallel met de stijgende bete kenis van de T.V. manifesteert zich duidelijk de dalende omvang van de radiobeluistering en dit ondanks het feit dat vrijwel 'iedereen een radiotoestel bezit en ondanks de opkomst van het tweede toestel, speciaal in de meer kapitaalkrach tige gezinnen. Wanneer de radio 'in een konkurrentiepositie met de T.V. komt te staan, dan doen zich een aantal aanzienlijke wijzigingen in het luisterpatroon van het gezin voor. Toch blijven een aantal funk ties tot het specifiek eigen domein van de radio behoren. Sedert de laatste wereldoorlog zijn de leesgewoonten merkelijk geevolueerd. Het boek, dat tot dan vrijwel over een monopolie positie beschikte, is 'in sterke kon- kurrentie komen te staan met de periodieke pers, nl. de dag-, de week- en de illustratiebladen. Voor al tijdens het weekend is de in vloed van deze laatste zeer aan zienlijk. Bij de behandeling van de periodieke pers is onderscheid gemaakt tussen de illustratiebladen enerzijds en de weekbladen ander zijds. Het blijkt immers dat tussen het stedelijk en het landelijk woon miiieu met betrekking tot de lees gewoonten een vrij disparaat ge dragspatroon bestaat. De pers, die een gevarieerde lektuur biedt, d'ie algemene 'informatie geeft en een ietwat mondaine inslag vertoont, heeft in het stedelijk woonmiiieu •haar grootste afzetgebied. In het meer landelijke en vooral in het plattelandsmilieu 'heeft deze lite ratuur vooralsnog geen algemene erkenning gevonden. De periodie ken die een nauwe band vertonen met het regionaal gebeuren of on middellijk naar het organisatie leven referen, vinden een uitge sproken sukses in het meer lande lijke dan wel in het stedelijk woon miiieu. Niet alleen het woonmiiieu doch in een nog sterkere mate het beroep en de sociale stand die nen als een verklarende variable voor het differentiele leespatroon in aanmerking te worden genomen Dat het boek onder invloed van de opkomende massamedia totaal op de achtergrond zou worden ge drongen kan alles behalve beves tigd worden. Het is duidelijk ge bleken dat het boek een aantal funkties vervult die bezwaarlijk of zelfs helemaal niet door een ander medium kunnen overgeno- De Vlaamse Volksbeweging heeft tijdens de voorbije maanden zowel op nationaal als regionaal vlak verder ge werkt aan haar organisato rische uitbouw. In het arron dissement Aalst resulteerde dit in een aanzienlijk stijgend aantal leden, uit de meest diverse kringen. JONGERE GENERATIE Op een bijeenkomst, aanvang deze week in de Madeion, heeft de h. Fritz de Bisschop, die reeds geruime tijd zijn voornemen te kennen had gegeven als voorzitter ontslag te nemen, tijdens een korte toespraak gewezen op de noodza kelijkheid om, niet het minst in dit arrondissement, van de V.V.B. een representatieve Vlaamse druk kingsgroep te maken waarbij 'in steeds grotere mate de jongere generatie aktief een rol zou spelen. De h. Fritz de Bisschop dankte daarbij al diegenen die 'in de wis selende en soms moeilijke omstan digheden van in den beginne en tot op heden de V.V.B. bpjven steunen en haar vertrouwen schen ken, hetzij als gewoon lid of als aktief medewerker. Hij sprak er zijn tevredenheid over uit dat hij zijn mandaat kon neerleggen een tijd van komen en een tijd van gaan op een tijdstip dat de V.V.B., niet het minst dank zij een zeer intensieve sekretariaatsaktie, in steeds meer hoeken van de streek aan wer vingskracht wint, derwijze dat men eerlang, en dit voor het eerst, tot het oprichten van gewestelijke werkgroepen zal kunnen overgaan. men worden. Wat het leespatroon m zijn ge heel betreft mag nier wel gekon- kludeerd worden dat wij hier voor een lezend versus een niet-lezend publiek staan. Alhoewel dit laatste in vrijwel elke beroepsgroep terug te vinden is, geldt dit toch het meest in de landbouwersgroep en, zij het iets minder, bij de arbei ders. Al met al mag beweerd worden dat de weekendbesteding tij dens de wintermaanden in een zeer sterke mate een gezinsdi mensie vertoont. Dit kan zowel vastgesteld worden voor de ak- tiviteiten binnenshuis ais buitens huls; niettemin kan van de ene bestedingsvorm tot de andere een vaak niet onaanzienlijk ver schil in de gezinspartiripatie worden vastgesteld. Het moge dus blijken dat het gezin als drager van een recrea- tiefunktle nog een zeer reele be tekenis heeft. Eveneens mag ge redelijk worden aanvaard dat op het domein van de vrije tijd en dan vooral tijdens het week end, aan het gezin progressief een funktiewinst mag worden toegekend. Door een gespreksgroep zal op het kongres dit onderwerp ter studie genomen worden. DANK Ingevolge een omzendbrief aan al de leden, hadden verschillende hun kapd'idatuur voor het arrondls- sementsbestuur gesteld. Nadat de h. R. Bayens (Otter- gem) oordeelde om persoonliike redenen het voorzitterschap niet te kunnen aanvaarden, werd de h. Robert van der Gucht (Oordegem) tot voorzitter verkozen. Het arr. bestuur ziet er verder als volgt u'it: Robert Bayens, Otter- gem, ondervoorzitter; René De Wolf, Aalst, ondervoorzitter; sekre- tafis E. Steenhaut, Aalst; verder de bestuursleden de hh. D'Hoker, Aalst, De Looze, Strijpen-Zotte- gern, Van den Bruelle, Haaltert, Van der Heyden, Mere en E. Van Schuylenbergh, Nieuwerkerken. De nieuwe arr. voorzitter, Rob. van der Gucht, dankte de h. Fritz de Bisschop om zijn jarenlange, volslagen onbaatzuchtige 'inzet voor de 'V.V.B. zo op arrondisse menteel als nationaal vlak en vroeg hem dan ook 'het ere-voorzitter- schap te willen aanvaarden. Dat ere-voorzitterschap was voor de aanwezigen meer dan een hoffelijkheidsformule, het was na mens de ganse V.V.B. van het arrondissement een spontane blijk van waardering en erkentelijkheid ten aanzien van «iemand» die stel selmatig elke vorm van eerbewijs kordaat heeft afgewezen, maar die naar het woord van algemeen V.V.B.-voorzitter P. Daels, een van die bescheiden mensen is aan wie de naoorlogse Vlaamse Beweging heel wat heeft te danken. C.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3