Gokkers financieren nieuwe wegen van Djakarta Kill Discontokantoor van de Nationale Bank van België 4 Hoe kiest Amerika zijn president? De Amerikanen gaan over een zestal weken naar de stembus om de «electors» of kiesmannen te kiezen die de president zullen aanwijzen. Die inschakeling van kiesmannen in het verkiezingsproces is voorgeschreven in de grondwet. Sinds de stichting van de Verenigde Staten en de verkiezing van George Washington als eerste president, in f789, hebben de Ameri kanen formeel de oorspronkelijke procedure gehandhaafd. In feite is er de laatste 179 jaar niet veel veranderd in de gang van zaken bij de presidentsverkiezingen. Het Amerikaanse elektoraat heeft feitelijk de keuze tussen twee kandidaten voor het president schap. Dat zijn dit jaar de demo- kraat H. Humphrey en de republi kein Richard Nixon. Het zou evenwel verkeerd zijn te denken dat de meest populaire kandidaat ook altijd de wedloop naar het Witte Huis wint. Het gaat er niet om welke kandidaat in het hele land de meeste stem men w'int. Het gaat er om welke kandidaat de meeste stemmen van kiesmannen verovert. 'Dat komt er op neer dat een kandidaat een meerderheid van de stemmen moet behalen in zoveel mogelijk volks- rijke deelstaten. Het totaal aantal stemmen dat rechtstreeks door de kie zers voor een kandidaat uit gebracht wordt heet de «po pular vote», de stemuitslag van Ket volk. Het aantal stem men van kiesmannen voor een kandidaat heet de «electoral vote», de stemuitslag van het kieskoilege. Alleen de «elec toral vote» is beslissend, ten zij geen van de kandidaten een meerderheid verwerft in dit kieskoilege. Dan moet het Huis van Afgevaardigden be slissen, zoals in het verleden tweemaal is gebeurd. De verkiezingen voor het presi dentschap moeten we zien als ver kiezingen door de deelstaten, in ieder van de Amerikaanse staten wordt een van de twee kandidaten gekozen. Het is echter niet zo dat de kandidaat wint die in de meeste staten gewonnen heeft. Staten met veel inwoners leggen meer gewicht in de schaal dan staten met een geringe bevolking. Ais een kandidaat in een staat de meerderheid van stemmen heeft wint hij alle kiesmannen van die staat. Iedere staat heeft een aantal kiesmannen naar verhouding van het inwonersaantal. Volgens de grondwet krijgt iedere staat even veel kiesmannen als de som van de senatoren en afgevaardigden van die staat. Vermits een staat steeds twee senatoren en minstens één afgevaardigde heeft, is het minimum aantal kiesmannen 3. Voor een kandidaat voor het presidentschap is het bv. veel in teressanter een meerderheid van de stemmen in New York te krij gen dan in Alaska. Na New York zijn voor hem de belangrijkste sta ten Californie (40), Pennsylvania (29), Illinois (26), Ohio (26), Texas (25) en Michigan (21). Men zal in de loop van de ver kiezingscampagne dan ook zien dat Nixon en Humphrey zich vooral in deze staten vertonen om de kiezers toe te spreken. Het totaal aantal kiesmannen van alle deelstaten bedraagt 538. Om president te worden moet een kandidaat dus min stens 270 kiesmannen winnen. In 1964 was de verhouding 486 voor Johnson tegen 52 voor Goldwater, dus een ver pletterende overwinning voor de demokratische kandidaat. De reden B. Goldwater kreeg slechts de kiesmannen van 6 sta ten, waaronder geen enkele staat met een zware delegatie in het STRIJD OM KIESMANNEN •kieskoilege. De andere 44 staten waren voor Johnson. Meestal zal de winnaar van het grootste aantal kiesmannen ook de meeste stemmen van de kiezers hebben. Maar de verhoudingen kun nen soms sterk uiteenlopen, in de geschiedenis van de Amerikaanse presidentsverkiezingen is het drie maal gebeurd dat de kandidaat met de meeste stemmen geen pre sident werd omdat hij geen meer derheid had in het kieskoilege. De kiezers brengen om de vier jaar hun stem uit op de eerste dinsdag van november, dit jaar dus op 5 november. Op die dag valt de beslissing omdat men dan weet hoe de stemmenverhouding zal zijn in het kollege van de «electors». De formele stemming gebeurt op 16 december. De langdurige -verkiezingspro cedure die op 12 maart 19G3 begon mat voorverkiezingen in New Hampshire, zai op 20 januari 1969 worden afge sloten. Op dat tijdstip leg de nieuwe president van de Verenigde Staten op de trap pen van het Capitool de ambtseed af. Amerika is dan weer zowat een jaar met ver kiezingen bezig geweest. Sinds maer dan een jaar zijn de straten en voornaamste wegen van de Indonesische hoofdstad, Djakarta, onberispelijk geas falteerd een ware opluchting voor de automobilisten, die vroeger dikwijls met doorgezakte as of minstens een of meer dere stuk gereden amortisseurs af te rekenen hadden. Zulks hebben zij te danken aan de nieuwe gouverneur van Djakarta, Aii Sadikin, een van de leidende officieren van het mariniers korps, die in 1966 door ex-president Soekarno tot gouverneur van Groot-Djakarta werd benoemd, m.a.w. tot burgemeester over een metropool van meer dan vier miljoen inwoners en tegelijkertijd een van de armste hoofdsteden van Azie, gezien uit het oogpunt van beschikbare fondsen voor het stadsbestuur. Hoe heeft die gouverneur het dan wei aan boord gelegd om de automobilisten zo'n onschatbare diensten te bewijzen met de wei nige financiële middelen waarover hij beschikt Zo eenvoudig als het ei van Colombus. Toen de regering voor enkele -maanden een wet uitvaar digde waarbij het gokspel «Hwa- Hwee», een uit China overgewaaid geldspel, werd verboden, was de gouverneur van Djakarta een der weinige tegenstanders. Kort na zijn aanstelling als gou verneur introduceerde 'hij het voor al bij de Chinezen populaire gok spel opnieuw. Vroeger waren er vijf illegale speelholen in Djakarta waar de Chinezen hun geld kwijt konden. Nu 'is er maar één, dat door het stadsbestuur wordt ge- kontroleerd. Het casino ligt in de benedenstad van Djakarta en is uitsluitend toegankelijk voor bui tenlanders, maar in de praktijk maken, behalve de Chinezen, wei nigen gebruik van deze exclusieve dobbelgelegenheid. Elke dag worden er zo'n vijf miljoen roepia (ongeveer zes mil joen B.F.) van eigenaar verwis seld. Gemeentelijke belastingsont vangers hebben berekend dat de gokkers maandelijks zowat een 30 miljoen roepia, of circa 36 miljoen B.F. aan de stadsbelasting opbren gen. En van die opbrengst legt de gouverneur nieuwe wegen aan, ook bouwt hij scholen en doet overal sportvelden verrijzen. En dat is niet alles. Sadikin's grootste uitdaging vormt Djakar ta's wederopbouwpian van 3 jaar, dat eind volgend jaar ten einde loopt. Voor die tijd moet nog veel gebeuren de bouw van vaste politieposten in de vele wijken, werk vinden voor het grote leger van werklozen en de korruptie in de gemeentediensten bestrijden. Sadikin is nu twee jaar gouver neur van Djakarta. In de buiten landse pers kreeg hij aandacht vooral vanwege zijn onortodoxe manier om geld bijeen te brengen voor zijn miljoenenstad, waar mo menteel de erbarmelijke wegen van weleer tot het verleden behoren, tot grote vreugde van menig auto mobilist. Zowel vriend als tegenstander van de vroegere president Soe karno zijn het er roerend over eens dat Sadikin's benoeming een van de zeldzame goede benoemin gen is geweest die Soekarno ooit heeft gedaan. Het lijdt volgens ons gee.r twij fel dat de meeste Belgische auto mobilisten vurig hopen dat onze minister van Openbare Werken het voorbeeld van Djakarta's gouver neur zal volgen De huidige president, L.B. Johnson, is geen kandidaat. Wie wordt zijn opvolgerHumphrey of Nixon BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de om bouw van private (1e woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereed schappen, enz., kunnen bekomen worden bij het: Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSEN PERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan r'e Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot: Het DISCOWTOKANTGOR te AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 - 219.63 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize, vrijblijvend en kosteloos. QUMSTVOORW AARDEN VOOR «GOEDE SPAARDERS A.S.L.K.» ALLE VERRICHTINGEN OP ALLE GEWONE «SPAARBOEKJES A.S.L.K sn TERMIJNBOEKJES A.S.L.K.»

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4