v.u.-fraktle neemt Aalsterse financiën onder de loep De mogelijke vestiging van autoindustrie Gemeentebeleid zo doorzichtig maken ais een glazen huis,, Werkrechtersraad Tiendaagse over Geloofsvragen De planning van openbare werken in de streek DE PENDELBEWEGING M De streekexpansie ®e Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Pablioiteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Op een psrskonferentie woensdagavond heeft de Volksunie- fraktle van de Aalsterse gemeenteraad een 60 pagina's tel lende brochure gepresenteerd waarin de auteur, raadslid Frans De Brul, de evolutie van de stedelijke financien tijdens de periode 1948-1968 analyseert en meteen enkele konklusies vooropstelt zowel voor wat eendeels betreft de financiële situatie van de gemeenten in het algemeen, anderdeels in het bijzonder de financiële toestand van de ctad Aalst. OPBOUWENDE KRITIEK De perskonferentie, die o.m. ook werd bijgewoond door de an dere V.U.-raadsleden Carlier, De Neve en Caudron en andere V.U.- bestuursleden, werd ingeleid door voorzitter Eeckhoudt die preciseer de waarom het stedelijk financieel beleid in allereerste instantie het voorwerp uitmaakt van een V.U.- 'brochure. Het is toch zo, aldus de inleider, dat juist daar de kracht- fijnen van een gemeentebeleid aan bod komen. Spreker dankte Frans De Brul en de andere raadsleden voor deze publikatie en vergat daarbij ook niet... schepen Ringoir en de h. A. Kiekens, afdelings hoofd van de Stedelijke Reken- dienst voor het ter beschikking stellen van alle nuttige gegevens ter zake. Deze 'dank aan beide laatsten wordt overigens ook nog in de brochure zelf verwoord. PROGRAMMATIE Frans De Brul lichtte vervolgens bondig de brochure toe, die in de allereerste plaats bedoeld is als verantwoording van de V.U.-frakfie in de gemeenteraad t.o.v, haar kiezers, 4.106 blijkens de gemeen teverkiezingen '64 en 6.440 blij kens de parlementaire verkiezingen 'in maart II. Evenals de eerste spreker liet Frans De Brul opmerken dat de ongezonde financiële toestand van de stad Aalst een verschijnsel is dat mede het gevolg is van het rijksbeleid ter zake. Het volstaat inderdaad, zoals in de brochure wordt vermeld, te verwijzen naar het totale mali van de steden Antwerpen, Brussel, Gent en Luik, zijnde 5,1 miljard, alsmede naar het totale tekort van 265 andere gemeenten, ten be drage van 1,4 miljard. De netelige financiële toestand van de stad Aalst vindt weliswaar ook haar oorzaak in het feit dat de stad als verzorgingscentrum van de Denderstreek met uitzon derlijke lasten en uitgaven heeft af te rekenen, maar Frans De Brul oordeelde dat te Aalst een gebrek aan programmatie mede aan de basis ligt van de huidige moeilijk heden. Konkreter stelde hij de noodzakelijkheid voorop aan een doeltreffende kontrole op de uit voering van openbare werken. Een verantwoorde zuinigheid blijft ge boden. Dat een intensere interkommu- naie samenwerking aangewezen is ■is een opvatting die ook gedeeld wordt door de V.U.-frakfie. Het zou ongetwijfeld de moei te lonen deze brochure gron diger door te maken. Men kan bezwaarlijk beweren dat het een louter pamflaitair stuk is, want alvast op het eerste zicht te oordelen, het resul taat van ernstige arbeid en gesteld in een geest van op bouwende kritiek. Een werk stuk dat naar vorm en inhoud er op wijst dat men het poli tiek bedrijf op een hoger ni veau taxeert dan men van een oppositie zou verwachten. Deze brochure zal dan ook ongetwijfeld haar weg wel vin den in de andere partijmid dens. Enkele maanden geleden werd hier bericht omtrent de mogelijke kans op vestiging van een belangrijk bedrijf op de nationale indus triezone aan de autosnelweg te Erembodegem. «BELANGSTELLING BLUFT GUNSTIG EVOLUEREN.» Ofschoon het betrokken bedrijf via zijn vertegenwoordiger te Brus sel ter zake zeer gereserveerd blijft, kon toch vernomen worden dat da «belangstelling van de di- rektie verder gunstig blijft evolu eren» in die zin dat het niet uit gesloten is dat eerlang tot officiële kontakten zouden worden over gegaan. Weze hierbij aanvullend aange stipt dat het een auto-industrie betreft die in haar planning van uitbreiding, eventueel in voormelde industriezone, weliswaar aanvanke lijk slechts een stapelplaats voor ziet, maar in een verder stadium ook de assemblage van personen wagens. Dit zou dan een belangrijk aantal nieuwe werkgelegenheden mogelijk maken. NOTA VOOR MINISTER DE SAEGER Ter gelegenheid van de inhuldiging van de op- en afrit aan de autosnelweg te Erpe-Mere op 29 oktober a.s., zou na de plechtigheid door het bestuur van het Aktiekomitee en de par- lemantairen aan Minister De Saeger een nota worden over handigd met betrekking tot de planning van openbare werken tijdens de eerstvolgende jaren in de streek. «Syndicats», het orgaan van de Fédération Générale du Travail de Belgique, publiceerde in verband met de aantrekkingskracht van de Brusselse agglomeratie enkele statistieken over de arbeidersmobiliteit. Ofschoon niet recent de laatste volledige officiële gegevens ter zake dateren van 31 december 1961 heeft het overzicht toch stof tot bedenking, mede rekening houdende dat voor wat het arrondisse ment Aalst betreft het aantal forenzen tijdens de voorbije jaren nog gestegen 'is. Het arrondissement blijft nationaal rekordhouder als leverancier van arbeiderskrachten aan de Brusselse agglomeratie. Aalst 29.220 arbeiders op een totaal van 102.338 Nijvel 17.356 74.860 Mechelen 11.488 107.684 D'monde 10.495 68.670 Gent 7.802 184.986 Antwerpen 7.129 340.801 So'ignies 6.595 59.025 Oudenaarde 3.813 47.807 Charleroi 3.157 161.506 Mons 3.157 83.041 Doornik 1.531 55.836 St. Niklaas 1.240 80.112 Thu'in 698 48.161 Eeklo 598 32.294 UITTREDEND VOORZITTER KAMIEL BONNER TERUG ALS KANDIDAAT VOORGEDRAGEN Vrijdag II. werd de h. Kamiel Bonner, uittredend voorzitter van de Werkrechtersraad, terug als kandidaat voor dezelfde funktie verkozen door de werkrechters. De Minister van Arbeid bevestigt normaal deze 'kandidatuur, die ook gesteund werd door de vertegenwoordigers van 't A.B.V.V. Als 'iweede kandidaat werd de h. Bert Becqué voorgedragen. In A.C.V.jkring werd de h. Kamiel Bonner ook een intieme hulde gebracht n.a.v. zijn dertig jaren dienst in de Kristelijke Vakbeweging, waar hij thans fungeert als sekretaris van de Voedingscentrale. Bij de aanvang van zijn syndikale loopbaan maakte de h. Bonner zich in het Aalsterse vooral verdienstelijk als propagandist van de K.A.J. en werd om zijn prestaties in die jaren ten zeerste gewaardeerd door wijlen kardinaal Cardijn. Van 12 oktober tot 1 november a.s. gaat te Aalst de Tiendaagse over Geloofsvragen door in de verschillende parochies. De konferenties zullen vooral be trekking hebben op aktuele gods dienstige onderwerpen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16