De koolmono-oxyde-vergiftiging Na angstiae uren in Stedelijk Ziekenhuis Tien geintoxiceerden aan de beterhand De kolendampuitwasemingen Het groot gevaar van langzaam brandende sterk opgevulde kachels of vuurhaarden 6 Fr. bet nummer De Gazet van Aalst 24ste jaargang Nr. 40 Zaterdag 12 oktober 1963 NEC 3PE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktis en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Het Aalsterse kwam tijdens het voorbije weekeinde eveneens in het nieuws over gevallen van ko- lendamuitwasemingen die gelukkig- lijk en op het randje af, voor de betrokken personen en families geen tragische afloop zullen ken- De hulpvaardigheid van geburen, een vlugge medische tussenkomst en een efficiente dienst 900 met dan uiteindelijk het uitzonderlijk bloedtransfusieprocedé in het ste delijk ziekenhuis toegepast op twee personen, hebben er geza menlijk toe bijgedragen dat veel leed en angst dra tot het verleden zullen behoren. doeltreffend optreden redde Mensenlevens ONGEWONE BLOEDTRANSFUSIE Van de verschillende gesignaleer de gevallen was vooral dit van de familie P. Callebaut, Koolstraat te Aalst, uiterst pijnlijk. Inderdaad toen de zoon zaterdagmorgen om streeks 9 uur bij zijn ouders zijn echtgenote Esther Devuyst kwam afhalen, bleef ondanks herhaalde lijk aanbellen de deur gesloten. Hierdoor verontrust wist hij via een belendende woning en verge zeld van enkele buren de ouder lijke huiskamer te bereiken, waar hij tot zijn ontsteltenis zijn ouders, het bejaarde echtpaar Petrus Cal- lebaut-Bogaert, zijn echtgenote en zijn zuster Margriet bewusteloos aantrof. Onmiddellijk kwam Dr. Dufour ter hulp, terwijl de 900 werd verwit tigd. De toestand van mevrouw Callebaut-De Vuyst en mejuffer Margriet Callebaut bleek ernstig, wijl hun bloed een gevaarlijke do sis koolmonoxyde bevatte. Blijkens de verstrekte informatie werd dan op beide laatste pa- tienten een Ex-Sanguino transfusie toegepast. Dit betekent dat ter- zelfdertijd het bloed wordt afge tapt en nieuw bloed gegeven wordt. Deze laatste methode bleek het enige redmiddel te zijn en een communique ter zake wijst er op De warmte welke men bekomt door de verbranding van steen kolen is een eenvoudige verbinding van koolstof en zuurstof uit de lucht. Er binden zich twee atomen zuurstof aan een atoom koolstof en zo bekomt men een gas, het koolzuur of koold'ioxyde. Dit koolzuur is niet zo giftig, vermits wij zelf het uitademen en ditzelfde koolzuur ons bier doet schuimen en onze limonade doet opbruisen. De gewone mens kent deze stof beter onder de naam «Acide», doch deze benaming is foutief. ■Veel gevaarlijker is ;het gas koolmono-oxyde. Dit gas is niet aanwezig wanneer de koolstof vol ledig verbrand wordt, maar kan wel ontstaan wanneer een onvol ledige verbranding gebeurt. Meestal komt dit voor. Om de kachel lang te laten branden, vult men ze hoog op en sluit men de luchttoevoer af. Juist in deze om standigheden kan gemakkelijk kooloxyde voortgebracht worden,, zo men hierbij nog de sleutel toe draait boven de vuurhaard en de kamer goed afsluit, dan mag men zeker zijn dat er een vergiftigde atmosfeer ontstaat, die dodend is. Wat gebeurt er Door de ver branding ontstaate koolzuur en, dat hier mag gesproken worden van een uitzonderlijke redding, gelet op het feit dat de wissel transfusie niet zonder moeilijkhe den gepaard ging. Vooreerst diende er een chirurg aan te pas te komen, die de venen bloot legde, gezien er geen moge lijkheid bestond een direkte ader- punktie uit te voeren. Na op drie verschillende plaatsen gepoogd te hebben het bloed langs een ge wone ader te verwijderen, heeft men tenslotte een slagader ge opend. Gans het procédé duurde naar verluidt van 14 u. tot 21 u., alvo rens de betrokken artsen, Dr. De Waele, Dr. Matthieu, Dr. Beeck- man en de chirurg, Dr. De Cobier, het ziekenhuis konden verlaten en meteen alle gevaar geweken was. Inmiddels was ook de toestand verbeterd van andere patiënten, het echtpaar J. Heyvaert-Decock en hun kleinzoon, wonende Nieuw- beekstraat, die eveneens zaterdag morgen dringend naar het zieken huis werden overgebracht ingevol ge bedwelming door koolgas. Uit Moorse! werden Alice Vander- meerssche, Désiré Podevijn en Georges Steenlandt, wonende Driesstraat, eveneens door kool gasvergiftiging dringend gehospi taliseerd. GOEDE AFLOOP Voor het ter perse gaan kon nog vernomen worden dat de toestand van alle betrokken personen on verminderd verder gunstig geevo- lueerd is en alle gevaar definitief is geweken. zoals hoger gezegd, koolzuur is de verbinding tussen twee atomen zuurstof en een atoom koolstof. Komt nu dit koolzuur op hoge temperatuur in 'kontakt met ver warmde kolen, dan ontneemt deze koolstof een atoom zuurstof aan ;het koolzuur en ontstaat het zeer gevaarlijke kooloxyde, verbinding van een atoom koolstof met een atoom zuurstof. Dit zelfde gas is aanwezig lin gewone huisgas alsook in de uit laatgassen van een automotor, waarbij men de choke heeft inge steld. Bij ons en vooral in Ame rika zijn reeds tal van zelfmoorden gepleegd met de motor te laten draaien in gesloten garages, waar bij het slachtoffer in de wagen blijft zitten met open vensters. Hoe gebeurt nu de vergiftiging door kooloxyde Wetenschappelijke onderzoeken hebben bewezen dat de verbinding van het hemoglobine, de rode bloedstof, met het kooloxyde tien maal sterker is dan de verb:nding van de hemoglobine en de zuur stof. Om het gemakkelijk te maken, onderstellen wij dat evenveel zuur, stof als kooloxyde in de lucht aan wezig is, dan zullen op 10 rode bloedcellen zich 9 verbinden met het kooloxyde en 1 met zuurstof. Deze zuurstof heeft ieder plaatsje van ons lichaam in ruime mate no dig om te leven. Waar kooloxyde is kan geen zuurstof gebracht worden. Eigenlijk komt het dus neer op een bloedvergiftiging. Gelukkig kan men deze verbin ding van hemoglobine en kool oxyde te keer gaan door zuurstof toe te dienen onder druk, zodat meer hemoglobine zich verbindt met zuurstof en de verbinding van hemoglobine met kooloxyde terug gedrongen wordt. Wie door kooloxyde sterft, ver drinkt in werkelijkheid in de lucht, want ook de drenkeling sterft door gebrek aan zuurstof. Hierom dus opgelet met ka chels, vuurhaarden en huis- gas. Hierom de kolen niet hoog opstapelen op het vuur, vooral de sleutel boven hef vuur nooit toedraaien en er voor zorgen dat de schouw goed tocht. Wie deze maat regelen in acht neemt moet voor vergiftiging door kool oxyde niet vrezen. EEN GOEDE RAAD Met de aanvang van de herfst, laat uw kachels en uw schouw even door bevoegde vaklui nakijken, want HET GAAT OM UW LEVEN M.d.B.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1