Belgische aan de akiie Sl.ll.il jongeren nemen deel Belgische immigratie in Zuld-Afrika HANDELSPOCKET Bouwhui'p Kantoor DAELMAN J. Garage INJECTA p.v.b.a. SUPER SHOP WEEKKALENDER Zo moet het niet! Intelligentie van jonge kinderen Noteer Sn uw agenda DENDERSTRAAT 18, AALST P.V.B.A. Lid van do Handelskamer Aalst Tel. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkige gezinnen VERZEKERINGEN leven - brand - auto - ongevallen GELDLENINGEN FINANCERINGEN GELDBELEGGINGEN PONTSTRAAT 5, GIJZEGEM - op afspraak Tel. 271.28 Officieel verdeler: ASSERENDRIES 76 AALST TEL (053)263.76 Personenwagens, Sportwagens, Lichte vrachtwagens NIEUWKUIS HEMDENDIENST doet het beter KATTESTRAAT, 78 AALST TEL. 238.65 Car- Levenswijsheid Elke grote hervorming, welke effekt heeft gehad, heeft niet be staan -in het doen van iets nieuws, maar 'in het doen van iets ouds Wens hun een gelukkige naamdag Zondag 13 okt. Angelus pus, Edward. Maandag 14 okt. Calistus, Do minique, Donaat, Fortunata. Dinsdag 15 okt. Leonard, Te resa. Woensdag 16 okt. Aiof, Bou- dewijn, Gerardus, Maxime. Donderdag 17 okt. Hedwig, Margareta, Radolf. Vrijdag 18 okt. Justus, Lucas, Manon. Zaterdag 19 okt. Amaat, Gos- wien, Laura, Lucius, Pieter, Theo- fried Bijzondere dagen Maandag 14 oktober H. Cal- fistus, paus en martelaar. Hij stelde de Quatertemperdagen in. Vrijdag 18 oktober H. Lucas, evangelist, patroonheilige van de aanemers, beeldhouwers, schilders en tekenaars. Agenda Zondag 13 oktober DEINZE Veulenprijskamp. De 11.11.11 -aktie is het hoogtepunt van de S.O.S,-Honger campagne die in Belgie plaats grijpt van 1 tot 15 november. Het is een aktie van de jongeren, door hen voorbereid, georganiseerd en verwezen lijkt in nauwe samenwerking met de volwassenen en meer bepaald met de gemeentebesturen. Een algemene vergadering van de jeugdorganisaties heeft een werk groep bestaande uit vertegenwoordigers van deze organisaties en afgevaardigden van het Beigisch komitee ter bestrijding van de Honger (S.G.S. Honger) beiast met de voorbereiding van de aktie, die zal plaats hebben op 10 november e.k. Da algemene vergadering van de jeugdorganisaties heeft een reeks ontwrkkelingsprojekten geselekteerd die bij voorkeur zullen gefinan cierd worden en waarover de publieke opinie bijzonder zal worden ingelicht. De werkgroep 11.11.11 heeft een gemeenschappelijke bro chure opgesteld voor de plaatselijke verantwoordelijken van alle jeugdorganisaties. Alle nationale leidingen van de jeugdorganisaties hebben de tekst van deze brochure goedgekeurd. Zij heeft als titel «Wij vorderen een nieuwe wereld». Alle animatoren van jeugdtehuizen, sportklubs, kulturele verenigingen, alle verantwoordelijken van de plaatselijke afdelingen van de jeugd bewegingen hebben deze brochure ontvangen. Zij zal hen toelaten reeds vanaf nu de 11.11.11-werking tussen de jongeren en de vol wassenen, meer bepaald met de gemeentebesturen, te propageren en voor te bereiden. fn een eerste dee! van dit speciaal nummer wordt de onderontwikkeling voorgesteld, in een tweede deel wordt de werkelijke betekenis van de aktie 11.11.11 belicht een nationale aktie, maar eveneens 2.606 gemeentelijke akties. LIER Sint Gummarustocht. ST. GHISLAIN Historische processie. TILFF Jaarlijks feest van de prei. Maandag 14 oktober VORST Jaarmarkt van vee, paarden, bloemen en fruit. Zaterdag 19 oktober ZINNIK Feesten van «Simple et Lourd», folklore. In de natuur 14 oktober 'De grijze kraai trekt over. 16 oktober De snip en de bui zerd trekken over. 17 oktober De kauw trekt over. 18 oktober De zwarte kraai trekt over. Volkss weerkunde Als Sint 'Lucas zijn mantel draagt, Vriest het dat het kraakt. Die met Sint Lucas rogge zaait 't Jaar daarop met genoegen maait. Is 't om Sint Lucas naar behoren. Ligt reeds veel koren in de voren. Sinds in 1962 bij de Zuid-Afrikaanse ambassade te Brussel een immigratiedienst werd opgericht, zijn er in totaal 2.255 Belgische emigranten naar Zuid-Afrika vertrokken. Dit cijfer kan op -het eerste gezicht aan de lage kant blijken te liggen, doch men moet hierbij bedenken dat uitsluitend beroep wordt gedaan op personen die 'in de Zuid-Afrikaanse ekonomie een nuttige rol kunnen spelen. Er kan overigens een konstante stijging worden vastgesteld wanneer men de statistieken overschouwt. Zo werd in 1962 een jaarcijfer van 300 bereikt, dat in 1967 steeg tot 550. Indien deze tendens zich verder ontwikkelt rekent men binnen drie jaar met een jaargemiddelde van 1,000. Ook het aantal aanvragen volgt een opwaartse lijn 4.000 in 1963 en meer dan 12.000 in 1967, wat bewijst 'hoe selektief men te werk gaat. Verder blijkt dat 70 t.h. van de Belgische immigranten jonger is dan 35 jaar, terwijl 40 t.h. behoort tot de leeftijdsgroep van 20 a 34 jaar. Dit wordt o.m uitgelegd door het feit dat er zich onder de vertrekkenden 'heel wat gezinnen met kinderen bevonden. 60 t.h. van de immigranten bestaat u-it vrouwen en kinderen. Hierbij dient ook opgemerkt dat ongeveer 43 t.h. van de Belgische immigranten ekonomisch aktief is. De ekonomische aktieve immigranten kunnen volgens hun beroep -ingedeeld worden in vijf kategorieen, waar van deze der ambachtslui de belangrijkste is vermits zij 48 t.h. van het totaal vertegenwoordigt. Op de tweede plaats komen de houders van 'hogere diploma's, die 25 t.'h. van het totaal uitmaken. De bedien den komen op de derde plaats met 14 t.h., gevolgd door de dienst- leveraars met 10 t.h. en de zelfstandigen met 3 t.h. 65 t.h. van de Belgische immigranten zijn Nederlandstalig. Er mag dan in de Westerse wereld veel rumoer zijn om de contraceptieve pil, in het Oosten staat men voor problemen waarvan het Westen geen begrip heeft. !n India bv. wordt de «pil» van regeringswege verstrekt in verband met de door de autoriteiten noodzakelijk geachte geboortebeperking. Nu is het echter gebleken dat in sommige distrikten de bevolking maar weinig of niets van de pil-maatregelen snapte. Zo werd ontdekt dat vele vrouwen de pil wel gebruikten, maar niet op de manier die de autoriteiten hadden voorgeschreven. Immers, veie vrou wen vonden de pillen zo mooi dat zij er kettingen van gemaakt hadden die ze heel fier om de hals droegen Men heeft een nieuwe tech niek ontwikkeld voor de me ting van de intelligentie van jonge kinderen. Met de kon- ventionele metoden zijn kin deren uit de hogere maat schappelijke standen in 'het voordeel omdat ze in het be zit zijn van een zekere voor kennis die ze zich in hun milieu sinds hun kleutertijd reeds eigen hebben gemaakt. Ook is hun woordenschat rij ker en gevarieerder dan die van de kulturee! minder be deelde kinderen. De nieuwe metode -is meer objektief omdat ze niet wordt beinvloed of vertroebeld door 'het milieu waaruit 'het kind 'komt. Volgens Canadese en Amerikaanse psychologen zou er een niet van milieu of op voeding afhankelijk verband besfaan tussen intelligentie en reaktiesnelheid van de her sengolven op een prikkel van bv. een lichtflits. Een voor lopige toetsing heeft de juist heid van deze gedachte be vestigd. Men wil nu de test op vrij grote schaal doorvoe ren honderd kinderen van de kleuterleeftijd, vijfhonderd zesjarigen en vijfhonderd der tienjarigen zullen voor een «proeftijd» van twee jaar wor den getest op hun 'intelligen tie. De uitkomsten zullen ver geleken worden met de resul taten van de vroegere onder zoekingen. De invloed van de gezondheid en de prestaties van het kind op school wor den vanzelfsprekend in het onderzoek verwerkt.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 5