KULTUREEL LEVEN li HERDERSEM de wereld vandaag Bal Vlaamse Klub Kongres voor kaderleiSon B.G.J.G. Russische expansie in Middellandse Zee Werkgroep Konfrontatie op Ronkertburgh te Lede Vergadering van vernieuwd ACW- hoofdbestuur Aalst stad Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Het kulturee! leven te Herdersem, het geboortedorp van de priester - letterkundige wijlen Jozef De Cock, wordt in grote mate beheerst door een Davidsfondsafdeling die sedert lang de oude gewaden heeft afgelegd en met een eigentijdse aanpak een nieuw geluid laat horen. Met niet minder dan 200 leden is deze afdeling relatief gezien Herdersem telt om en bij de 2.500 inwoners een der belangrijkste uit de streek. De programma's van de laatste jaren die het D.F. Herdersem 'zijn leden presenteert lis afgestemd op de aktuele problematiek, waarbij de dorpsgemeenschap van nabij wordt betrokken. Behoudens een Sint Maarten- bezoek ten huize van de D.F.-gezin nen en bij de ouden van dagen in het klooster op 9 november a.s., treft in het programma o.m. een gespreksavond over «Streekplan- hing en de toekomst van Herder sem en omstreken in 2.000» door Willy Van Nuffel, algemene sekre- taris van het expans'iekomitee van het arr. Aalst. Op 30 november spreekt Nelly Maes over «Onthaal en Propagan da in het D.F.» en de visie van Nelly Maes ter zake getuigt van een zeldzame dynamiek en ver trouwdheid met wat leeft en be weegt tin het Davidsfonds. Herdersem laat ook Brussel niet los en reist op 7 december naar het Brussels Kamertoneel, waar de klucht «Piano, Minano, het paar naar de hel» van Jan Matterne wordt opgevoerd. MENS EN SCHOONHEID IN HET DORP 15 december is de laatste data voor het inzenden van foto's van een wel boeiende wedstrijd «Mens en Schoonheid in Herdersem». Men krijgt verder een beeld van het intense kulturele leven in deze randgemeente via het Davidsfonds met o.m. op 25 december een pri vaat Kerstfeest met het poppen theater T'ijl. Voor 1969 is r%eds gepland Een bezoek aan de K.V.S. Brussel en op 18, 19 en 20 januari.,jen tentoonstelling van «kunst in eigen bodem» en de aanvaarde foto's van de fotowedstrijd. Op 9 februari een opstelwedstrijd voor het zesd? studiejaar, op 15 februari familie feest voor het D.F. Verder op 22 en 23 februari Bezinningsdagen te Groot Bijgaarden voor gehuwde D.F.-leden van Herdersem, op 7 maart een gespreksavond over een aktueel punt en op 15 en 22 maart kaderopleiding door het Nationaal Bestuur uit Leuven. Daarmee 'is de kous niet af want het D.F. Herdersem gaat °P 1 november a.s. van start met drie klubs 1. Blijf Jong-klub, 2. Fo.to-- klub, 3. Vogelkundige klub. Deze klobwerking zal ongetwijfeld bij dragen tot de vrije tijdsbesteding of hobby's van de dorpsgenoten. Daarenboven geeft het D.F. ook om de 2 maand onder de titel «Meiviskop» een huisorgaan uit. Een sekretariaat telefoonnr. 272.21 staat steeds ter be schikking voor alle inlichtingen omtrent de D.F.-aktiviteiten. ONTVANGST OP STADHUIS Op 19 oktober e.k. heeft het kongres plaats voor de kaderleden van de B.G.J.G. De bestuursleden van deze organisatie en buiten landse afgevaardigden worden te 10u30 ontvangen door het stads bestuur in de raadszaal van het stadhuis te Aalst. Tijdens de vergadering van het hoofdbestuur A.C.W. Aalst stad sprak Clement Prieels de verga dering toe over het jaarprogramma van het A.C.W. nationaal en han delde over de ruimtelijke ordening, verbruik en verbruiker, wereldso- tidariteit, Rerum Novarum, enz. Met belangstelling volgde de vergadering de uiteenzetting, waar na de uitslag werd bekend ge maakt van de verkiezing van het nieuw Dagelijks Bestuur voorzit ter Piet Rousseau; ondervoor zitters Frans Teerlinck en Ed- mond Nijs; verder Wim Verleysen, Gustaaf Van der Eist, Prosper Huylebroeck, Frans Barrez, Elisa beth Rousseau, Armand Cooreman, Amand De Veylder, Henri Van Der Veken, Jan Spittaels, Lucien Van Sinay, Kamiel Bonner, Benny Van den Steen, Robert De Poorter, René Vinck, Renilde Verleysen, Maurits Heireman, Remi Van den Steen en René Schollaert. De werkgroep Konfrontatie is een gezamenlijk initiatief van het Jong Davidsfonds en het Davidsfonds Oost-Vlaan- deren. Vooralsnog in een experimenteel stadium en momen teel als centrum Huize Ronkenburgh te Lede. MACHT EN GEWELD EN REVOLTE DER JONGE GENERATIE De bedoeling van deze werkgroep Diegenen die zich over deze welvaartsmaatschappij vragen stellen gelegenheid te bieden elkaar te ontmoeten en dit vanuit een persoonlijk sociaal engagement. Zoals het ia een folder heet open, niet partijgebonden, katoliek-gelovig, bekom merd om de Vlaamse mens en gemeenschap en demokratisch. Het programma van de werkgroep Konfrontatie voorziet reeds voor du eerste helft van dit seizoen twee weekeinds op 23 en 24 november a.s. het thema «Macht en Geweld», ingeleid door F. Van Bladel, oud- hoofdredakteur van De Linie en thans hoofdredakteur van Streven, met protesterende liedjes, onder leiding van Jos Borgermans (Leuven), en Gezagsuitoefening in de kerk, ingeleid door L. Van Outrive, socio loog (Leuven). Een tweede weekeind gaat door op 14 en 15 december a.s. met als thema «Revolte der Jonge Generatie» Studentenrevoltes Gene- ratiekonflikt of Maatschappijkritiek, ingeleid door M. Coppieters, volks vertegenwoordiger, Sint-Niklaas. Vertolken van eigen kijk op het pro bleem met medewerking van de deelnemers. Paneelgesprek rond de «kritische universiteit» met Lode Van Outrive, Leuven, Wies De Roeck, Antwerpen en vermoedelijk Paul Goossens, Leuven. Het aantal deelnemers is telkens beperkt tot 25. Inschrijving kan gebeuren door overschrijving van inschrijvingsgeld op p.r. nr. 8902.30 van Kris Muylaert, Achterstraat 29, HAALTERT. Alle andere inlichtingen kunnen eveneens op dit adres worden bekomen. Zaterdag 26 oktober a.s. te 21 u. gaat in de feestzaal Gilbos het gezellig samenzijn en bal door van de Vlaamse Klub Aalst. Honderden invitaties werden aan vrienden en belangstellenden toe gestuurd. Het is evenwel niet uitgesloten dat sommigen geen uitnodiging ontvingen. Dit betekent zeker niet dat zij niet worden verwacht. Wel integendeel. De Vlaamse Klub verwelkomt van harte allen die in een ontspannen, prettige Vlaamse sfeer een avondje uit willen zijn. Kaarten (50 fr. deelname in de onkosten) zijn nog verkrijgbaar Telefonisch 254.72 of 231.23 of 223.61. (Med.) Tijdens de voorbije maanden heb ben de Turken en meteen ook de Navo-instanties een steeds groter aantal Russische militaire vlooteenheden doorheen de Dar- danellen zien passeren. In de eerste helft van oktober noteer den de Navo-waarnemers een Russische torpedojager met ge leide projektielen en zeesleep boten met een drijvend dok. De Russische militaire vlootexpan- sie in de Middellandse Zee is tijdens de voorbije jaren toege nomen, niet het minst sedert het gewapend konflikt vorig jaar tus sen Israel en de Arabische sta ten. Men raamt dat de Russische vloot in de Middellandse Zee in militair opzicht momenteel belangrijker is dan deze van de Navo-landen, de Amerikaanse Zesde Vloot buiten bespreking gelaten. «Die Welt», die aan deze feiten in de Middellandse Zee enkele bedenkingen vastknoopt, is van oordeel dat deze alarmerend zijn omdat, schrijft het blad, de Rus sische buitenlands politiek zfch daarvan in grote stijl gaat be dienen als politiek instrument was de vloot tot nu toe slechts een Westerse zaak geweest. Alleen de aanwezigheid van de Russische vloot dwingt tot maat regelen; de Amerikanen moeten blijven en Turkije en Grieken land zijn nu, in Navo-verband, even belangrijk als de Bonds republiek. Hetzelfde blad is overigens van oordeel dat zolang de Amerika nen in de Middellandse Zee blij ven de feitelijke militaire waar de van de Russische vloot eer der onbetekenend is, tenzij in Egypte en Syrië Russische lucht strijdkrachten zouden statione ren. Een en ander hangt mede af van de binnenlandse ontwikkeling in Egypte. David Hirst, de korres- pondent van ««The Guardian» in Kairo, is van oordeel dat Nasser een vreedzame regeling wenst met Israel, maar tevens ook de liberalisatie in zijn land wil voort zetten. Hirst meent echter dat beiden niet samengaan. De te genstellingen rond Nasser spit sen zich geleidelijk toe. ««The Guardian» merkt op dat Nas sers grootste vijanden, de Mo hammedaanse Broederschap, van een grotere vrijheid zouden profiteren. In het leger blijft een malaise groeien die men tracht op te vangen door propagandis tische slogans en af en toe wa pengekletter langsheen het ka naal van Suez. De studenten wereld in Egypte is niet zo rus tig als het er ogenschijnlijk uit ziet. En men kan met ««The Guardian» de vraag stellen of Nassers positie zou versterkt worden via vrije verkiezingen waarin hij de steun van het volk verwacht voor een pacificatie met Israel. Vooralsnog blijven Egypte en Al- gerie aangewezen op Russische hulpverlening, hoofdzakelijk van militaire aard. (In Zuid Algerie zou de vroegere Franse raket basis voor de Russen zeer dien stig zijn, evenals de vlootbasis Mers-elk-Kebir) Wijl geen nieuwe U.S.A.-politiek ten aanzien van beide landen voorlopig kan verwacht worden, moeten Nasser en Bouhérne- dienne willens nillens de Rus sische kaart spelen. Juist hun nederlaag tegen Israel heeft de Russische expansie in de Mid dellandse Zee wel een ruimere armslag gegeven. ooo

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16