Klein Logloek ETRIMO In de Werkrechtersraad Produktivi- teitskomitee Denderstreek De werkloosheid Verkeers ongevallen De werkloosheid in 't arrondissement Marie Heyvaert, een Franstalige Aalsterse dichteres Hen lezer vraagt 'inlichtingen over de Aalsterse Franstalige dichteres Marie Heyvaert. Biografische en uitvoerige literaire gegevens over ■deze Aalsterse Franstalige dichteres konden wij tot nog toe niet vinden met uitzondering van een ged'icht dat zij schreef, naar aanleiding van het overlijden in juni 1916 van de Aalsterse dichter August Meert. (In Memoriam August Meert bij de onthulling van eenen Gedenksteen cp het graf van den Aalsterschen dichter, op zondag 29 October 1916) Wie weet meer over Marie Heyvaert Hier volgt 't gedicht: a la mémoire du regretté poète Auguste Meert (1) O poète, doux et si tendre O poète épris d'ldeal, Toi que la Mort s'en vint surprendre En un pauvre lit d'hopital. Nos coeurs se serrent de tristesse En sogeant a l'amer Destin Qui, san pité de ta jeunesse Arracha ta lyre des mains. Biens courtes furent tes années, Cher poète que nous pleurons, Laissant ton oeuvre inaehevée, Tu n'as pu cueuilHr ta moisson. 'Enfant du peuple, tu connus Les difficultés de la vie, Mais ton noble coeur n'en concut ■Ni tristesse, ni jalousie. Et poursuivant toujours ton rêve Suivant I'impulsion de ton coeur, Tu chantas sans repos ni trêve Ou tes soucis, ou ton bonheur. Si ton lot fut ta pauvreté Sur cette terre un jour la Gloire Te donnant l'lmmortalité Vient couronner ta mémoire. Ton souvenir toujours vivra Sur ta tombe a lapeine fermée, Prés de ton notn qui brillera Viendra s'asseoir la renommée. Marie Heyvaert. (1) Uit de gelegenheidsbrochure In Memoriam August Meert 1966 met o.m. een bijdrage van wijlen Jef Crick. Politieke folklore Het maandblad «De Brusselse Post» publiceerde onlangs een strijd gedicht dat in het Aalsterse werd opgetekend, vermoedelijk daterend uit de eeuwwisseling- Het blad zou graag meer weten omtrent het ont staan en-of de auteur van dit gedicht. Hier gaat dan 'het nogal langdradig poëtisch stuk. DE WAAL Er kwam eens een Waal aan de poort van de hemel, zo zwart als een kool, zo hard als een rots. «Wat is dat daar voor een duister gewemel Zeg, zijt gij ook een van de schepselen Gods Op een teken van ja kwam de apostel wat nader en zag dat het waarlijk een aardeling was «Wat wilt gij hier aan 't huis van de hemelse Vader Wat waart gij, wat deed gij vroeg Petrus alras. «Ik ben», zei de Waal met een zekere pretentie, «van godsdienst een christen, van natie een Waal.» De apostel neeg 't hoofd met bijzonder' attentie en dacht in zichzelve «Wat duivelse taal I Die heb ik, naar ik meen, nog nooit horen spreken. Zeg, gij zijt zeker ergens van Zembla geweest, of eerder van Japan, of Guatemalastreken, waar doorgaans de cholera heerst, of de pest Een ogenblik, vriendje, 'k wil even gaan horen, 'ik ga naar Franciscus Xaverius zien, die heeft in zijn leven met bosmans en Moren En wilden verkeerd, en die kent u misschien.» Weg was de portier en de Waal stond verslagen. «Wat», riep hij gestoord, «zijn wij hier niet bekend, wij, wereidberoemden, voor jaren en dagen Wie onzer verwacht zich aan zulk compliment Wij die voor 't geloof zoveel bloed deden stromen, die Vlaanderen en Vlamen doen buigen in 't stof Wij zouden zo moeilijk in 't hemelrijk komen Hoho, Sinte Pieter, gij maakt het te grof I» Sint Paulus, aan wie 'het de apostel vertelde, die zeide «De Walen, die zijn er, dat is waar; die nestien daar tussen de Maas en de Schelde. Maar, vriend, ze zijn thans in de hemel zo raar Want sinds de fortuin hun wat mee 'is gaan keren gedraagt zich dat boeltje hieronder zo bont; nu denken zij dat er hun niets meer kan deren, ze aanzien huns gelijken als sl'ijk van de grond. Voor hen ligt de Vlaming zo diep in bezwaren.» «Ha zo», sprak Sint Petrus, «nu .ken ik 'hen, maat! Zijn zij het niet die voor 'k weet niet juist hoeveel jaren...? Best, best, ik weet al wat voor uur dat er slaat I» De apostel, terug aan de ingang gekomen, die zei «Vriendje, ik heb hier voor u geen bevel; maar ik raad u ga, wandel langs genenkant henen, en mocht 't u bevallen, zo klop aan de hel.» Dit klonk door de wolken de duivel in de oren «Neen, neen», hiep hij nijdig, «geen Walen bij mij I Ik laat me niet graag 'in mijn staatkunde storen; 'i'k heb mijn ministers, mijn raden erbij. Laat ze in de 'hemel de boel maar eens jagen, of zend ze terug naar het wereldrijk af. Ze waren in staat mijn gezag te belagen als ik hun de aantrekkelijkste emplooikens niet gaf.» Sinds 'is het hierboven nog altijd aan 't muiten, of men er hem binnen zal laten of niet. Ach, hadden wij ooit, met de deuren te sluiten, hem buiten de perken van Vlaanderens gebied I UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37 Bij koninklijk besluit van 16 au gustus 1968 werden de personen aangewezen belast met 'het vervul len van de mandaten van effektieve en plaatsvervangende werkrechters bij de werkrechtersraad te Aalst. WERKLIEDENKAMER Werkgevers effektieve leden Daeleman Marcel, Aalst; Van Hoorde Victor, Ninove; Van Vae- renberghe Etienne, Nieuwerkerken; Van Damme Jacques, Aalst. Werklieden effektieve leden Van Den Broeck Leon, Aalst; De Decker Frans, Aalst; Beque Albert, Aalst; De Turck Willy, Aalst Werkgevers plaatsvervangers De Schrijver Leopold, Aalst; Van Loosveldt Gustaaf, Nieuwerkerken; De Beul Martin, Hofstade; De Rick Georges, Vlierzele. Werklieden plaatsvervangers Van Der Veken Jan, Aalst; Arijs Constant, Aalst; Danneels Willy, Denderwiindeke; De Meyer Jules, Haaltert. BEDIENDENKAMER Werkgevers effektieve leden Fransman Karei, Ninove; Ste vens Romain, Aalst; Peynsaert Octave, Aalst. Bedienden effektieve leden Van Herzele Herman, Zottegem; Bonner Kamiel, Aalst; Simal Gus taaf, Aalst. Werkgevers plaatsvervangers Smekens Leo, Aalst; Herregodts Julien, Geraardsbergen; De Clippel Albert, Herzele. Bedienden plaatsvervangers Van Droogenbroeck Jules, Aalst; Van De Vurst André, Aalst; Van Der Linden Frans, Geraardsbergen. Ter gelegenheid van een alge mene vergadering in het gerechts gebouw te Aalst legen deze heren de eed af in handen van voorzitter Bonner, die 'hen feliciteerde met het genoten vertrouwen en hen op hun grote verantwoordelijkheid wees. Gezien het huishoudelijk regle ment diende opgesteld, werden aan het bastaande wijzigingen voorgesteld, waarna de beide voor zitters werden 'herkozen. De beide aftredende voorzitters bekwamen terug het vertrouwen, zodat de Minister eerstdaags zal kunnen overgaan tot de definitieve benoemingen. Voor de werkgevers Fransman Karei (uittredend) en Van Vaerenberghe Etienne. Voor de loon en weddetrekkenden Bon ner Kamiel (uittredend) en Beque Albert. Tijdens de week van 29 septem ber tot 5 oktober werden er per dag gemiddeld 60.335 volledig en 14.592 gedeeltelijk werklozen oe- kontroleerd, hetzij een totaal van 74.927. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 1.776 volledig en van 1.097 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid treft voornamelijk de sektoren hotelnijverheid, bouw (in het oosten van het land), kleding en metaalnijverheid. De vermeerdering van de gedeel telijke werkloosheid komt vooral tot uiting in de sektoren bouw en ■kleding en onder de havenarbei ders te Antwerpen. HERVATTING WINTERPROGRAMMA VERVOLMAKINGS- KURSUSSEN Sinds zijn officieel ontstaan, nu 5 jaar geleden, richt het Pro- duktiviteitskomitee Denderstreek tijdens de wintermaanden een reeks kursussen in voor bedrijfs leiders en kaderleden in de mo derne technieken van bedrijfs beleid, zowel op kommercieel, als op het vlak van de produk- tie, administratie en algemeen beheer. Thans staat opnieuw een aantal initiatieven op punt voor de maanden oktober, november en december. 1. Opleiding tot Arbeidsanalist startte op 5 september jl. 2. Een cyclus krediettechnieken begint op 31 oktober a.s. ge durende 6 donderdagavonden. 3. Een studiedag over de orga nisatie van het klassement zal plaats hebben op woensdag 6 november a.s. 4. Een cyclus planningstechnie ken start op 12 december a.s. gedurende 8 donderdagavonden. 5. Een cyclus vergader- en dis- kussietechnieken loopt geduren de 4 zaterdagvoormiddagen te beginnen vanaf 30 november a.s. Voor deze laatste 4 organisaties kan nog ingeschreven worden op het sekretariaat, Stations straat 31 Aalst (tel. 268.85). Tijdens de week van 7 tot 13 oktober werden door de rijkswacht 1.585 verkeersongevallen vastge steld, met 27 doden ter plaatse, 265 ernstig en 804 licht gewonden. Tijdens het jongste weekeinde gebeurden er 588 ongevallen met 11 doden ter plaatse en 113 ern stig gewonden. Gedurende de week van 29 sep tember tot 5 oktober werden per dag gemiddeld 2.631 werklozen gekontroleerd. De verdeling ziet er uit als volgt volledig werkloze mannen 1023 (min 8); volledig werkloze vrouwen 841 (plus 1); gedeeltelijk werkloze mannen 250 >min 139); gedeeltelijk werkloze vrouwen 517 (plus 2).

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2