De maat van de vervuiling loopt over! ^Culturele ecUo'ó Nationaal kongres van de B.G.J.G. te Wieze MB VAN DE RIJKSWACHT Rampspoedige wraakneming der natuur mogelijk Dawidsfonds Terjoden De Elegasten komen naar Terjoden Kultureel Centrum AffSigem De Bond van Grote en Jonge Gezinnen zal op zaterdag 19 en zondag 20 oktober e.k. in de Oktoberhallen te Wieze zijn nationaal kongres houden. Wij geven hier een uitvoerig overzicht van het programma. Zaterdag !9 oktober Onthaal van de deelnemers in de Oktoberhallen. Eerste plenaire vergadering begroeting door de h. L. Van Louwe, o.-voor2itter B.G.J.G. opzet van de gespreksgroepen, door Dr. P. Rubbens, lid van het hoofdbestuur van de B.G.J.G. Vertrek naar de lokalen in de omliggende gemeenten, per autocar, voor de groepsgesprekken. Gespreksgroepen over volgende -onderwerpen 1. Jonge gezinnen - vruchtbaarheidsregeling - jonge kinderen. 2. Schooljeugd. 3. Oudere jeugd. 4. Gehandikaptenzorg. 5. Sociaal statuut van de moeder. 6. Vaders. 7. Grootouders. 8. Huisvesting wonen - grondbeleid. 9. Verbruik. 10. Kuituur en vrijetijdsbesteding. 11. Bijzondere gezinssituaties. 12. Het gezin in de gemeenschap. 18u00 Einde van de groepsgesprekken. 19u00 Avondlunch in de Oktoborhallen. 20u00 Feestavond in de Oktoberhallen. 24u30 Einde. 14u30 15u00 15u 15 16u00 Zondag 20 oktober Be ergernis over onze steeds vuiler wordende iucht en onze stinkende rivieren neemt toe. En terecht, want deze door de mens veroor zaakte vervuiling, die op zichzelf ernstig genoeg is, weerspiegelt nog een ander kwaad. Het is de gevaarlijke illusie dat de techno logische mens steeds grotere in- dustrieie gemeenschappen kan bouwen zonder ontzag voor de ijzeren wetten van de natuur. Aan gezien de hele geïndustrialiseerde wereld ernstig is verontreinigd en de mens maar a! te graag het feit wii negeren dat de processen van de natuur op aarde voikomen in eikeer grijpen, hoeft men geen enkeie illusie te hebben dat de ontwikkelingslanden in de toekomst een ander beeld zullen bieden. Terecht laat het maandblad «Het Beste» in de oktober uitgave een waarschuwend geluid horen, dat met duidelijke feiten gestaafd wordt. 10uOO 10u30 11 uOO 13u00 15u00 Onthaal van de deelnemers in de Oktoberhallen. Kongres-plenaire voor de kadergezinnen. begroeting door Prof. Or. J. Arts, o.-voorzitter B.G.J.G. bespreking van de resoluties. Slotzitting ('in halle B) begroeting door de h. Van Landuyt, o.-voorzitter B.G.J.G. Resoluties, door de h. K. Gryseels, afgevaardigde-beheer der van de B.G.J.G. Toespraak door de h. A. Craenen, voorzitter van B.G.J.G, van Belgie. Rede door de voorzitter van de B.G.J.G. Aanmoed'ig'ingswoord door de h. G. Breyne, Minister van het Gezin en de Huisvesting. Feestmaal (in halle A) Hulde aan het Gezin, naar aanleiding van het 300.000e aangesloten gezin Sn Vlaanderen. Uitreiking Televisieprijs Leo Roeis 1967. Einde. Ongeveer 400 miljoen jaren ge leden bestond het leven op aarde uit primitieve organismen, die zuur stof even snel verbruikten als de groene planten haar produceerden. Door een tot nog toe ongekende oorzaak werden in de oertijd deze organismen begraven in afzettings gesteente, zodat de atmosfeer ver rijkt kon worden tot een leven onderhoudend mengsel van twintig procent zuurstof plus stikstof, ar gon, kooldioxyde en waterdamp. Merkwaardig precies werd dit mengsel in balans gehouden door pianten, dieren en bacteriën, d;ie de gassen in gelijkblijvende ver houding verbruikten en weer terug gaven. De primitieve mens heeft aan de toestand weinig of geen schade berokkend. De technologische mens daarentegen in zeer grote mate. Ondanks de macht die hij heeft om mogelijk binnen afzien bare tijd op de maan te landen, geeft hij zich geen rekenschap van het feit dat zijn druk op de natuur wraak kan uitlokken. Overal ter Het Davidsfonds Erembodegem Terjoden wil in de komende winter maanden enkele 'interessante kulturele manifestaties doorvoeren en nodigt alle lezers hartelijk uit op alle geplande avonden. 18 oktober De Elegasten 2 uren zang. 15 november Joost Noydens kleinkunst. 11 januari Traditioneel Nieuwjaarsfeest. 6 februari Geloven vandaag gespreksavond met E.H. 'Decubber Daarenboven (Terjoden laat Brussel niet los) een re'is naar de hoofdstad met het bijwonen van een toneelopvoering in de K.V.S. Dat een aktieve medewerking aan de 11 juli viering te Haaltert en een groepsreis naar de Ijzerbedevaart geprogrammeerd worden Is vanzelfsprekend. Een ledenslag wordt voorbereid om de 100 leden te iaten aan groeien tot de grootste kulturele vereniging van Terjoden. Als vedetten van T.V. en radio, als «het» sukses van het zang feest en van de 11 juli viering te Erembodegem Centrum in '68. Zij brengen Negro-spirituals (met vertaling en verklaring), Nederlandse liederen en volksliedjes. Ook U wordt uitgenodigd! Heden vrijdag, 18 oktober, te 20 u. in de parochiezaal van Terjoden. Toegangsprijs voor leden D.F. 30 fr.; niet-leden 40 fr.; een gans gezin heeft toegang met twee kaarten. Twee uren hoogstaand en toch volks kunstgenot. Tentoonstelling Dries van den Broeck verlengd tot 21 oktober. Gezien het groot sukses die de tentoonstelling Dries van den Broeck momenteel kent in het kultureel centrum Affligem, is besloten deze met een week te verlengen; er is dus nog gelegenheid om deze merkwaardige kunsttegelkeramiek te bewonderen op zaterdag 19 oktober van 14.30 tot 20 u., zondag 20 oktober van 10 tot 12 en van 14.30 tot 20 u., maandag 21 oktober, voor en na de spreekbeurt van Prof. Van Leeuwen te 20 u. Prof. Dr. Van Leeuwen komt spreken Op maandag 21 oktober e.k. te 20 u. zal Prof. Dr. Van Leeuwen, Hoogleraar aan de Protestantse Theologische Fakulteit te Brussel, 'in de konferentiezaal van het kultureel centrum Affligem een spreekbeurt houden, die als thema heeft «Het standpunt van de Reformatie tegen over de vernieuwing in de katolieke kerk». Spreker zal voorgesteld worden door Z.E.P. Dom Ambrosius Ver heul, prior van de abdij Keizersberg te Leuven. Er wordt gestreefd naar een oecumenisch gesprek en een vrucht bare gedachtenwisse'ling. Het gemengd koor van de abdijkerk o.l.v. Chris Van Ingelghem en het kerkkoor van de Protestantse Gemeente van Dendermonde zullen zorgen voor de muzikale omlijsting. Postzegeltentoonstelling Een niet alledaagse postzegeltentoonstelling wordt in de ruime lokalen van het kultureel centrum Affligem georganiseerd vanaf woens dagnamiddag 23 oktober tot en met zondag 27 oktober. Deze tentoonstelling wordt verzorgd door de h. Rudolf Van de Perre, die zijn verzameling «Letterkunde in de Filatelie» zal voor stellen en Z.E.P. Loyens S.J., die het thema «Bijbel in de Filatelie» zal illustreren. Gezien het bijzonder karakter van deze twee verzamelingen zal deze tentoonstelling grote belangstelling vinden, niet alleen bij de postzegelverzamelaars zelf, maar ook bij de leraars en leerlingen van het Middelbaar Onderwijs en de derde graad van het Lager Onderwijs. >De tentoonstelling zal voor - het publiek geopend worden op woensdag 23 oktober te 14.30 u. Zij zal verder te bezichtigen zijn op zaterdag 26 oktober van 14.30 tot 20 u. en op zondag 27 oktober van 10 tot 12 en van 14.30 tot 20 u. De Direktie van het Zegel en Filatelie Brussel heeft haar hoge medewerking verleend aan het tot stand komen van deze tentoonstelling. wereld maken vele geleerden zich zorgen dat de verontreiniging door de mens de en of andere ecolo gische (ecologie is de leer der betrekkingen tussen dieren en plan ten en de omgeving waarin wij leven) ramp zal ontketenen. DODE ZALM In de Canadese provincie New Brunswick bv. heeft het gebruik van slechts een halve kilo DDT, om een bepaalde boomparasiet te verdelgen, verscheidene malen ern stige schade toegebracht aan jon ge zalm 'in de rivier Miramichi. De vissen eten het met DDT besmette plankton en het bestrij dingsmiddel hoopt zich op lin hun lichaam. De originele dosis bereikt uiteindelijk een veelvoud van zijn concentratie in visetende vogels, die vaak sterven of ophouden zich voort te planten. De mens is, wat de verontrei niging betreft, het smerigste dier. Hij zal spoedig moeten beseffen dat hij zich niet langer kan ver oorloven om zorgeloos rook in de lucht te blazen en rioolwater in rivieren te spuien. New York loost dagelijks 760 miljoen liter riool water in de Hudson. Elke vierkante kilometer van Manhattan produ ceert elke dag 65.000 kilo afval dat verbrand moet worden. Dertig procent van het residu zweeft als vlieggas in de lucht om tenslotte op de stadsbewoners neer te da len. Auto-uitlaatgassen bevatten tetraethullood. Het is nu al zover dat de poolgletsjers dit door de wind overgebrachte lood bevatten. Het beslist onrustbarende arti kel in «Het Beste» geeft nog meer verbijsterende feiten over de water- n luchtverontreiniging van de moderne mens. Helaas vertoont de mens de neiging bij het ver nemen van dit soort berichten met zijn krant (in de hand onderuit te zakken en slechts te geeuwen. De verkeerde veronderstelling dat de natuur slechts bestaat om de mens te dienen, vormt de wortel van een ecologische krisis die zich uitstrekt van de vuilpoets die zijn afval op straat gooit tot de waan zin van de nucleaire proliferatie. Er is geen keus voor de mens in harmonie te leven met de natuur is een noodzaak. De jaarlijkse viering van de dag van de Rijkswacht zal geschieden in november. Hij zal aanvangen met een Eucharistieviering in de Sint Jozefskerk, waarna een ont vangst iin de kazerne van de Den- derstraat. 's Namiddags wordt in de feestzaal F.F.R. een banket aan geboden, terwijl 's avonds in de Oktoberhalle te Wieze het dans feest plaats heeft. Vooraf zal nochtans op 25 okto ber te 20u30 in het Torenhof te Aalst een algemene vergadering gehouden worden voor de sektie Aalst, waarop het kongres van Spa zal besproken worden, het wedde- probleem van de rijkswachters en een aanvulling van het bestuur.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3