P. DE COCK wat eten we deze week keuken geheimen voor de lekkerbekken... ^Cleedt uw kinderen degelijk en goedkoop! makeup voor herfst en winter Bonneterie Kerkhof laan 19 Aalst weet u hoe het hoort stewardess-zorgen... vrouwen kroniek ZONDAG Witte selderij met gepocheerde eieren Groentesoep Biefstuk Aardappelkroketjes Peren met roomschuim. MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte aardappelen Flensjes. DINSDAG Zeehaantjes met witte wijn Peterselie-aardappelen Appelflappen. WOENSDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte aard appelen Fruit. DONDERDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Vanille- vla. VRIJDAG Gebakken schol Frites Ciitroenfijst. ZATERDAG Witloof met ham en kaassaus Aardappelpuree Gewonnen brood. WITTE SELDERIJ MET GEPOCHEERDE EIEREN BENODIGD 2 struiken witte selderij, zout, 35 g boter, 35 g bloem, 4 dl selderij kooknat, 90 g Parmezaanse kaas, 4 driehoekjes brood zonder korst en 4 eieren. BEREIDING Van de selderij de bladeren verwijderen. De stelen zo nodig schillen of schoon schrappen en de harde nerven verwijderen. De stelen 'in stukken snijden, wassen en in weinig water met zout gaarkoken. Een saus maken van de boter, 'bloem en 4 dl selderij 'kook vocht. Er de geraspte kaas aan toevoegen. De driehoekjes brood, die groot genoeg moeten z'ijn om er een gepocheerd ai op te leggen, in de koekepan aan weerskanten goudgeel bakken. Schik de selderijstelen stervormig op een schotel, leg de gebakken driehoekjes er tussen en overgiet de groente met de kaassaus. Leg de gepocheerde eieren op de sneetjes brood. NOTA Gepocheerde eieren maakt men als volgt Breng water met aZijn (3 lepels per liter water) aan de kook. Breek de eieren een voor een 'in een kom en laat ze zachtjes in het kokende water glijden. Vijf minuten kooktijd op een stil vuur volstaan om een behoor lijk gepocheerd ei te verkrijgen; neem de eieren met het schuimspaan uit het water en laat ze op een schone doek uitlekken. PEREN MET ROOMSCHUIM BENODIGD 4 mooie stevige tafelperen, 2 dl water, 80 g suiker, citroensap, aardappelmeel, een achtste liter slagroom, wat zout, 2 eiwitten, poedersuiker, wat geraspte chocolade en 8 rode kersjes. BEREIDING De peren schillen en halveren. De klokhuizen ver wijderen. Het water met de suiker en wat citroensap aan de kook brengen. De gehalveerde peren in deze suikerstroop verwarmen tot ze glazig zien. Hiertoe de stroop tegen de kook aanhouden. De peren uit het vocht scheppen en laten afkoelen. Het vocht bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. De slagroom met wat zout stijf kloppen. De eiwitten apart eveneens zeer stijf kloppen en suiker naar smaak toevoegen. De slagroom luchtig door de eitwitmassa scheppen en op een schaal overdoen De perenhelften met de bolle kanten boven er omheen rangschikken en ze met het bijgebonden vocht glanzen. Ter garnering tussen de perenhelften een rood kersje leggen en over het roomschuim voorzichtig wat geraspte chocolade strooien. Dadelijk opdienen, daar de roomschuim spoedig inzakt. ZEEHAANTJES MET WITTE WIJN BENODIGD 4 schoongemaakte zeehaantjes, 50 g boter, 1 glas droge witte wijn, peper, zout, peterselie en citroen. BEREIDING Schik de gewassen en vervolgens zorgvuldig afge droogde vissen in een beboterde vuurvaste schotel. Bestrooi ze met peper en zout, giet er de wijn overheen en dek ze af met een beboterd vetvrij papier. Schik de schotel in een hete oven en laat ze in 20 minuten gaarstoven. Bedruip ze van tijd tot tijd met de wijn. Neem de vissen zodra ze gaar ziijn uit de oven en schik ze op een verwarmde dien- schotel. Laat het kooknat met de wi'tte wijn nog even doorkoken en voeg er het sap van de citroen en 'n eetlepel fijngehakte peterselie aan toe. Roer de saus goed door, maak ze eventueel op smaak met wat peper en zout en schenk ze over de vissen. Als U met veel moeite een mooie soufflé uit de oven neemt, pas dan op voor tocht en koude lucht. Zet onmiddellijk een vooraf warm gemaakte kom over het kunstwerk en breng het zo op de tafel. Na deze voorzorgen zai de soufflé niet invallen. Als U worst, hesp of andere vleeswaren, die al aangesneden zijn, langer vers wilt houden, be smeer dat aangesneden deel dan eens met wat eiwit. Hebt u geen eiwit bij de hand, dan kunt U het ook met vet proberen. Hoe ouder 'bruine bonen zijn, hoe donkerder de kleur. Dit wil echter niet zeggen dat ze onge schikt zijn geworden voor gebruik. 'De boontjes hebben hun voile voe dingswaarde behouden, alleen de 'kooktijd is langer geworden. Veel 'huisvrouwen trachten de kooktijd te verkorten door toevoeging van zuiveringszout. Dit is evenwel zeer sterk af te raden, omdat hierdoor de vitamine B verloren gaat. Week ze liever wat langer. En kook ze in het weekwater gaar. Wilt ge een voorraadje bruine (of witte) bonen aanleggen, dan moeten ze, vooraleer ze 'in bussen of linnen zakjes worden bewaard, volkomen droog zijn teneinde mufheid te voorkomen, terwijl de omgeving ook altijd koel en vorstvhij moet zijn. Zo kunnen ze zeer lang goed blijven. Soepen en sausjes die wat smaakloos zijn uitgevallen, krij gen een pikant smaakje als we er een rauw geraspt •worteltje door heen mengen. Weet ge dat yoghurt heel goed is voor mensen die aan spijs verteringsstoornissen lijden Daar zij licht verteerbaar is, is yoghurt een uitstekende drank voor mensen die geen melk verdragen. Rijk aan vitamines, 'is zij bovendien voor iedereen zeer versterkend. TEL. (053) 237.95 LET OF Open iedere woensdag van 8 tot 12 en van 14 tot 20 u., ook eventueel op andere da gen, maar dan na 17 u. De maquillage voor deze herfst en de komende winter is als volgt te omschrijven De ogon blijven geaccentueerd, maar zachter. De ogenschaduw wordt dun opgebracht rondom het oog, maar niet buiten de ooghoeken. De wimpers worden als zonnestralen in plukjes gegroepeerd, eventuee! valse wimpers in stukjes knippen en opplakken. De indruk alsof de wimper op het onderste ooglid een schaduw afwerpt wordt verkregen met vertikaie streepjes. De wenkbrauw is vrij zwaar en moet recht uit lopen. A!s de wenkbrauwen van nature vol genoeg zijn, worden ze cmhooggeborsteld, anders moet het haareffekt met een dun potlood getekend worden. Bij voorkeur wordt een fel rode lippenstift gekozen om de mond als een stoplicht ronder te doen lijken. ADVOCAT is de naam van de herfstmaquiliage, PRUNELLE voor de winter. Advocat betekent een goudgele foundation voor de nog zon gebruinde huiden, een exotische nootachtige kleur eyeliner en een geelbruine ogenschaduw. In de kombinatie met de kleur prunelle werden verschillende kleuren blauw met een violetachtige gloed gekozen. Een beige crème vestale prunelle maakt de teint doorschijnend als porse lein. Hierbij past een transparante poeder, een zachte violetkleurige ogenschaduw. Het dunne lijntje langs de wimpers van het bovenste ooglid krijgt een diep violette kleur, lippen en nagels fel roze. En wat het kapsel betreft het Parijse kapperfenomeen Alexandre schrijft U voor het winterseizoen de «appel-lijn» voor. Hiervoor wordt het haar glad naar achteren gekamd, terwijl de strak opgerolde chignon in de nek, bovenop het hoofd of waar U het ook maar wilt, de vorm van een appel aanneemt. Een zeer eenvoudig, gemakkelijk kapsel. Er zijn nog altijd mensen die van een feestelijk gedekte tafel met veel bestek een beetje schrikken. Daar is helemaal geen reden voor, als u bedenkt dat alles steeds van buiten naar binnen wordt ge bruikt, dus steeds het buitenste glas of het buitenste liggend be stek het eerst gebruiken. De stewardessen van de lucht vaartmaatschappij van Nieuw Zuid Wales in Australië, 'hebben een gedeeltelijke overwinning behaald in hun strijd om andere dan vlees kleurige bustehouders onder hun uniform te mogen dragen. Het was allemaal begonnen in maart jl., toen de meisjes een nieuw uniform kregen dat voor een deel bestaat uit een doorzichtige blouse. Volgens de voorschriften moeten zij daaronder een crème- of vleeskleurige beha dragen. «Da's veel te duur», kloegen de stewardessen, die veel meer voelden voor wat kleurigs. Dat ,s hun nu toegestaan. Helder rode, zwarte, blauwe beha's met een psychedelisch motief zijn goedge keurd, mits gedragen onder het uniformjasje. Gaat het jasje uit, dan kleurloos, vindt de maatschap pij, die kennelijk niet alleen .n de lucht maar ook van onder goed wil zijn...

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7