Verkeer in de streek Advies Technische Werkgroep Interkommunaal Ziekenhuis: Inpfanting op Siesegem - Aalst 0e Rijksweg Aalst- Brussel Interkommunale verbinding Heldergem-Aalst Marktstudie wijzen op kommerciele belangrijkheid van Aalsterse agglomeratie Op basis van wetenschappelijk Studie De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 42 Zaterdag 26 oktober 1968 NEC SPE. NEC MHTU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktic en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 INFORMATIE De expansieplannen van Brusselse grootwarenhuizen Geruchten omtrent de vesti ging van een of meer groot warenhuizen in het Aalsterse, benevens de reeds bestaande, zijn tijdens de voorbije jaren vrij regelmatig in omloop ge weest. Het achterwege blijven van definitieve plannen em daaropvolgende realisaties neemt niet weg dat grootwa- renhuisgroepen hun expansie diensten opdracht hebben ge geven de Denderstreek, en dan meer bepaald Aalst, ter zake onder de loep te nemen. GRONDIG AFTASTEN Zoveel is momenteel althans zeker dat twee groepen, naar ver luidt L'lnnovation en Delhaize, de vestiging van een distributiekom- plex ernstig overwegen en daartoe reeds diverse mogelijkheden af tasten. Een poging om bij de diverse direkties daaromtrent meer te ver nemen stuit uiteraard op een gere serveerdheid, wat nog niet bete kent dat ditmaal deze geruchten formeel werden gelogenstraft Uit betrouwbare bronnen kon in dit verband worden vernomen dat een van deze groepen een terrein van ca. 50 are zoekt en men daar bij vooral de omgeving van de autosnelweg, nabij het grensgebied Aalst - Erembodegem - Terjoden - Nieuwerkerken beoogt. Diverse faktoren zouden voor wat deze omgeving betreft voor delig blijken te zijn voor de inplan ting van een grootwarenhuis. Een ervan is dat men vooral rekening houdt met een potentieel klienteei uit de dichtbevolkte gemeenten als Denderleeuw, Erembodegem, Ter joden, Haaltert, Nieuwerkerken, enz., terwijl anderzijds het publi citair effekt dat de autosnelweg biedt niet wordt veronachtzaamd. Tenslotte zou men ook rekening houden met de ruimere mogelijk heden voor de infrastruktuur van dergelijke komplexen in deze om geving. Op het Agisters stadhuis, waar men blijkbaar niet hele maal onkundig is van de ex pansieplannen van sommige grootwarenhuizen in het Aal sterse, liet men ons opmerken dat de inplanting van een grootwarenhuis in het centrum zelf geen grote problemen stelt, ook niet inzake parkeer ruimten wijl bij de aanbouw steeds een private parking dient voorzien te worden. Het belangrijkste probleem van de expansiediensten van Brusselse grootwarenhuizen blijkt echter wel het preciese uitkienen van een verkooppunt dat op termijn de meeste waarborgen inzake afzet biedt. Het antwoord op de cruciale vraag waar men 't best het koperspubliek kan opvangen, aan de stadsgrenzen of in het centrum zelf, zou mede door slaggevend kunnen zijn voor het tempo van uitvoering van nieuwe grootwarenhuizen. (De omlegging van de Rijksweg nr. 10, ter hoogte van de Zeeberg- brug, voorzien in het vijfjarenplan 1969-1973 ,is voorzien voor 1970. Dit zou meteen de uitschakeling van een gevaarlijke bocht ter hoog te van de Schietbaan tot gevolg hebben. Onteigeningen daartoe zijn reeds grotendeels verwezenlijkt. Deze gegevens werden door de Minister van Openbare Werken verstrekt als antwoord op een par lementaire vraag van volksvertegen woordiger Van Hooricck. De B.S.P. mandataris had in zijn vraag aan de Minister gewezen op het feit dat bedoelde bocht als zeer gevaarlijk mag bestempeld worden en verschillende wegge bruikers reeds aangedrongen heb ben opdat deze zou recht getrok ken worden. Tal van busreizigers uitten de laatste tijd herhaaldelijk klachten over de wijze waarop de autobus lijn Heldergem Aalst funktion- neert. De betrokkennen laten op merken dat vooral tijdens de win terperiode deze bussen, vooral tij dens de morgen'lijke spitsuren, op onaanvaardbare wijze bomvol bezet zijn. Anderdeels staan de reizigers aan de hushalten in tal van gemeenten dikwijls blootge steld aan regen en wind, kortom aan barre weersomstandigheden. 'Hier is het ongetwijfeld de taak van de betrokken gemeentebestu ren er voor te zorgen dat beschutte wachthalten worden opgericht. Opgemerkt weze dat de auto buslijn Heldergem Aalst niet ressorteert onder de N.M.B.S. of Buurtspoorweg. Het autobusver- keer waarvan de exploitatie door private bedrijven wordt verzekerd, blijft niettemin aan wettelijke re glementeringen inzake maximum bezetting van reizigers. Met betrekking tot de inplanting van het Interkommunaal Zieken huis heeft de Technische Werkgroep zaterdag II. op basis van de wetenschapr «lijke studie van het Instituut voor Sociologie van de V.U.B het S jeSegemterrein vooropgesteld. In totaal is een oppervlakte van 1 a nocjjg) zodat ten behoeve van de bouw van het komple* onteigeningen zal overgegaan worden. pe Technisch© Werkg heeft ter zake een uitsluitend advi serend karakter, evenw mag Worden aangenomen dat de nog <e richten raad van faeheer d;t adïjes za| bekrachtigen. op VRIJWEL EENPARK 'ES GOEDGEKEURD ADVi tu.is sa- De technische werkgroep ,t,e mengesteld uit Or. Van de Pu voorzitter, E. Bogaert, ondervoor zitter, Micbiels, sekretaris-generaai van de Gemeentedienst, de heren Croonenberg'hs en Van der Stappen van de Gemeentedienst van Belgie, Dr. Goossens, afgevaardigde van de Medische Sektie, E.Z. Daelman, afgevaardigde van de Paramedi sche Sektie, de -h. Kint en Mevr. Heuskin, van het Instituut voor So ciologie van de V.UjB.Burgemees ter Meuleman van Nieuwerkerken, de h. Mertens, voorzitter K.O.O. Hofstade, de h. Kric-kx', voorzitter K.O.O. Denderleeuw, de h. Barrez, lid K.O.O. Aalst, de h. Van Hoorde, ontwerper G.D.B., de bh. Van der Stock, Verbeken en Ringoir. De keuze van het Siesegemter- rein werd op één onthouding na, goedgekeurd. OBJECTIEVE CRITERIA In de studie van 'het Instituut voor Sociologie werden de ver schillende faktoren bestudeerd die bepalend moeten zijn voor de keu ze van de terreinen. Kunnen de klimatologische voorwaarden niet worden ge wijzigd dan is het toch zaak de ziekenkamers ZO-ZW te orlenteren. De terreinen die nen zich daarbij precies te bevinden waar luchtbezoede- ling (fabrieken, uitlaatgassen, vuilnishopen, enz.) in de on middellijke nabijheid geen ge vaar vormt. Te dien einde is ook een groenzone rond het komplex aangewezen. Andere faktoren waarbij reke ning wordt gehouden is het geluid (het vermijden van- drukke verkeersaders) en de nabijheid (om psychologische motieven) van begraafplaat sen. De stabiliteit van de gronden alsmede de toegang tot het ziekenhuis worden mede in acht genomen. KOSTEN VAN HET TERREIN Inzake de kosten van het terrein noteert men in deze studie «Het feit dat een terrein goedkoop ver kregen wordt 'houdt niet noodzake lijk in dat dit ook de goedkoopste oplossing is. Men dient uit te ma ken of deze gronden inderdaad ook geschikt zijn voor een zieken huis, m.a.w. zo de essentiele voor- waareden niet vervuld zijn zullen bijkomende kosten noodzakelijk zijn. Ook de nodige infrastruktuur van de omgeving kan hoge kosten meebrengen. 'Enkei na deze reken som gemaakt te hebben komt men tot de werkelijke kostprijs van het terrein. Tenslotte dient men grondspeculatie te vermijden.» OORDEELKUNDIGE AANLEG VAN NABIJE TOEKOMSTIGE RINGLAAN In de studie wordt evenwel op gemerkt dat bij de inplanting op het Siesegemterrein, dat de toe komstige Ringlaan die op ca. 250 meter vandaar zal aangelegd wor den, «vlak uitgevoerd is, met be perkte snelheid zonder verkeers lichten en indien mogelijk 'in een afgraving in de zone tegenover en langsheen de gevel van 'het hos pitaal.» Bezwaren voor de inplanting van het Interkommunaal Zie kenbus op andere voorgestel de terreinen worden in deze studie deskundig gemotiveerd. Deze bezwaren, o.m. voor het terrein van de familie De Vis en Pijpenbeek, hebben vooral betrekking op de nabijheid van het druk verkeer en daar uit voortspruitend lawaai. VERDER VOORUIT Wellicht kan hier bij wijze van voorlopig slot nog eens gewezen worden, voor zover nog noodzake lijk, naar wat inleidend in deze studie wordt gesteld nl. dat de beslissing tot de verwezenlijking van een Interkommunaal Zieken huis in de agglomeratie eendeels zich opdringt «uit 'het onvoldoende karakter op het huidig ogenblik bestaande ziekenhuisinrichting in de streek, anderzijds uit toenemen de medische behoeften.» Het advies, volgend op de studie, is in elk geval een stap vooruit in de richting van de verwezenlijking van een modern streekziekenhuis. Het bekrachtigen van dit advies mag niet lang op zich laten wachten. Deze voortreffelijke studie, de intense aktiviteiten van de verantwoordelijken uit K.O.O. en gemeentebesturen, betrok ken bij de Interkommunale, zijn er uiteindelijk omwille van de zieke, van de mens. Van «De I n p I a n ti n g studie voor het nieuwe K.O.O. ziekenhuis te Aalst» had de 'h. Georges Kint, socioloog de algemene leiding, met de mede werking van Mevrouw Lucie Heus kin, navorsingsleider, de h. Jean- Marie Ramlot, navorsingsattaché, Mevrouw Joly Berger, sociale as sistente, en de h. Hougardy, werk- ieider van de Fakulteit der Weten schappen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1