Eisenprogramma aan St-Maarton Inbraken en diefstallen in de streek KRONIEK OE WERELD VANDAAG Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Wij maken onze grote zorgen, Beste Sint Wij hebben amelijk de zer dagen onze, op één na, jongste spruit, die nog voorwendt alsof hij het ware St. Maartensgeloof bezit, vergezeld naar die vele stands die U her en der, sedert enkele weken hebt moeten openstellen. De tijd dat U het alleen voor 't zeggen had is lang voorbij... Ach, wij willen het niet hebben over de speelgoedwapens die U ongetwijfeld door Uw adviseurs zijn opgedrongen de revolvertjes, de kannontjes, de vlammenwerpertjes en de napaltbommetjes. Wij hebben in 't verleden wel meer dan één revolverheld gekend die in de ge vangenis is terecht gekomen of ge decoreerd is en in zijn kinderjaren op moeders schoot met poppetjes speelde en het sprookje van Asschepoester las. Onze zorgen zijn van een andere aard. Wij, zij en ik je weet wel hé hebben namelijk sterk de in druk dat U, Sint-Maarten, lelijk in de knel zit, want niet meer ont snappen kunt aan onze konsumptie en welvaarts maatschappij. WANT terug van die uitstap heeft h;j, dat zoontje van ons, aan de hand van wat er zoal geëxposeerd werd, een lijstje opgemaakt dat al vast naar de vorm veel gelijkenis vertoont met een syndikaal eisen programma. En dan mijn kind schoon kind moeten wij er nog aan toevoegen dat hij lang niet van de moeilijkste is. Het begrip Index heeft voor hem echter een andere betekenis gekregen dan voor ons, zijn kristelijke voorouders. Dat eisenprogramma omvat Een elektrische trein, met een lo- komotief en wagens, signalen, sta tion en vanzelf sprekend de sporen die dan liggen in een overweldigend miniatuur-landschap. (Ter uwer in tentie geprijsd aan 2.500 Fr.) een tele-geleide ruimteraket (Ma de Hong Kong) geprijsd 400 Fr., twee telefoonaparaten geprijsd 650 Fr.) en dan een serie laatste auto modellen liefst race-wagens, elk van 25 tot 50 fr. Dat is zowat het voornaamste van dit eisenprogram ma, de rest zijn plastieken bootjes, en soortgelijke speelgoeddingetjes. BLADEREND in onze pocketboe ken-verzameling over Kinderopvoe ding, Kinderpsychologie hebben wij onze spruit aangepakt. Van de ra ket heeft hij afgezien na ons over tuigend argument dat die reeds voorbijgestreefd was, wijl eerlang de Russen klaar komen met het prototype dat naar de maan zal ge lanceerd worden. Maar aan dat mini-N.M B.S.-stel houdt hij mordicus vast. Wij zijn er in geslaagd het aantal sporen en wagens te reduceren. De telefoon apparaten daar wil hij niet van af zien, want goedhartig als hij is ver klaarde hij bereid te zijn die, zo nodig in bruikleen, te geven aan tante Els die nu reeds zes maanden op een telefoon en aansluiting wacht vanwege de T.T. Wij erkennen wel dat wij hem onder zachte paternalistische druk hebben gezet hopelijk zal later een of ander psychiater het ons niet verwijten. Maar denkende aan Uw budget Sint-Maarten zijn wij er dan toch in geslaagd het eisen programma van onze spruit af te ronden tot een bedrag van om en bij de 1.500 fr. Van om en bij de duizendvijfhonderd fr.... Wijl we reeds, lang voor Huma- nitae Vitea, een kroostrijk gezin hebben, zijn er ook nog een doch ter en een zoon die reeds een ze kere graad van volwassenheid heb ben bereikt en de wens hebben uit drukt hoor je ze komen... wij drukken de wens uit... een eigen- dommelijke bandopnemer ten qe- schenke te krijgen. Want onze T.V.,- en inzonderheid ons Vlaamse mid deleeuwse T.V. hangt hun gewoon weg de keel uit. Omtrent die band opnemer zal U, St.-Maarten dezer dagen alle nuttige technische gege vens wel ontvangen, maar ander maal, ter uwer intentie, de prijs er van beloopt om en bij de 6.000 fr. En toegegeven, het paedagogisch nut van een dergelijk apparaat staat buiten kijf. Gegeven het eisenprogramma zelf en de uitgedrukte wensen, is het duidelijk, Waarde Sint, dat wij, zij en ik, ons willen beperken tot enkele geschenken die hoogstens de betekenis hebben van een vrien delijke attentie zonder meer. Maar wij zullen het U niet kwalijk nemen, waarde Sint, als U verplicht wordt ons te vergeten. WIJ vragen ons evenwel af waar U het allemaal moet vandaan halen. Want o.a. onze buurman en kollega- in-de-zorgen, signaleert ons ter loops dat zijn spruit U een stel tele-geleide-mini-vlegtuigen met het nodige terrein zal vragen. (Prijs 3.500 fr.). Buurmans spruit heeft iets dergelijks met begeerte bewon derd in een Brussels grootwaren huis waar Uw kollega Sini-Nicoias U werkelijk de loef tracht af te ste ken. TENZIJ de Wereldbank" waarvan oud U.S.A.-Defensie-minister Mac Namara thans president is, bereid is bij te springen zien wij niet goed in hoe U het allemaal gaat klaar spinnen. Sommigen suggereren dat U een of ander parlementslid er zoudt toe bewegen een wetsontwerp in te die nen dat een prijzenplafond voorziet voor Uw geschenken. Wij zijn even wel van oordeel dat een dergelijk wetsontwerp geen schijn van kans maakt, zelf niet eens in overweging zal genomen worden. Want zie je Fabrimetal, de ambassadeur van- Japan, van de Bondsrepubliek, de een of andere Hongkongdelegatie al protesteren. In het Vatikaan zou den alras enkele Kardinalen ook al bezwaren opperen en hun Fiat wei geren. Kortom U zoudt weldra een storm van protesten ontketenen U zoudt het voorwerp zijn van con testatie want zo'n wetsontwerp zou getuigen van je reinste dirigis me. Meer men zou er U van ver denken onder een mijter te spelen met Mgr. Camera, van Brazilië, U weet wel.die fameuze progressist. Weshalve U misschien toch best Uw tenten zoudt gaan opslaan in Zuid-Amerika. U zult het daar min der moeilijk hebben, Goede Sint. Want de kinderen zijn daar nog te vreden met stuk kleurig linnengoed voor een meisjeskleedje of een jon gensbroek. U zult er minder zorgen hebben, en meer innerlijke vreugde beleven. Hoed er U alleen voor niet in de netten te geraken van een of ander Amerikaanse Fruitmaatschap- pij. In onze rijke Westerse Maat schappij is Uw legendarische vrij gevigheid al genoeg geëxploi teerd. R. INFORMATIE Opsporen van daders geen gemakkelijke taak Het stijgend aaniai diefstal len in de streek die met de regelmaat van een klok door de dagbladpers worden ge signaleerd veroorzaakt in feite niet die ongerustheid die men geneigd is te ver wachten. Dit blijkt o.m. uit de soms verregaande zorgeloosheid waarmede sommige mensen tijdens de vacantie periodes er zonder vanzelfsprekende veiligheidsmaatregelen erop uit te trekken in hun wonin gen geldmiddelen en juwelen als het ware laten rondslinge ren in niet eens afgesloten kasten. Een niet onaanzienlijk aantal woningen zijn daarenboven niet voorzien van deursioten die een minimum aan vei ligheid waarborgen terwijl anderzijds ook de moderne woningbouw in villawijken weinig rekening houdt met mogelijke inbraken of dief stallen. Zei ons iemand uit bevoegde kringen: Het is een koud kunstje voor gebeurlijke dieven 's nacht auto's te ont vreemden die in een auto bergplaats van een woning staan, eenvoudigweg omdat blijkens diverse vaststellingen heel wat eigenaars het niet eens de moeite lonen om de toegang tot deze bergplaatsen doeltreffend af te grendelen. Niet hoger dan elders Uit ingewonnen informaties kan men concluderen dat het aantal diefstallen in de streek niet hoger ligt dan elders in het land. Overi gens betreft 'het alhier doorgaans inbraken en diefstallen waarvan de buit eerder beperkt 'is, wat tot de veronderstelling, zoal niet tot de zekerheid mag 'leiden dat de in brekers en dieven niet tot het slag van gangsters behoren die vooral in de onderwereld van de grote ag glomeraties thuishoren. Soortgelijke lieden zijn nu een maal niet geïnteresseerd aan in braken en diefstallen met een re latief geringe buit. Wat het opsporen van de da ders van diefstallen zoals deze- in de streek bemoeilijkt is wel het feit dat zij zich vrij vlug verplaat sen en veelal nogal over een ro yale keuze van nummerplaten be schikken. Daarenboven verleggen zij van de ene week op de andere hun operatieterrein. Tenslotte heb ben kleine inbraken of diefstallen ook niet de speuraktie tot gevolg vanwege politie en Rijkswacht- diensten, zoals dat wel het geval is 'bij ophefmakende hold ups, die het werk zijn van gevaarlijke zwa re jongens. En deze gevaarlijke zware jongens zijn doorgaans 'be ter te vereenzelvigen dan het klei ne grut dat ongetwijfeld verant woordelijk 'is voor de reeks dief stallen zoals deze 'in de streek. Niettemin neemt men aan dat het hier wei gaat om kleine ge organiseerde benden. Het in huis houden van grote bedragen blijkt inmiddels wel af te raden, terwijl het plaatsen van efficiente veilig heid sg re n d e I s op voor en achter deuren een aangewezen maat regel is. Het oude spreekwoord: de gelegenheid maakt de dief, 'is nog steeds geldig. Bijaldien met 'betrekking tot de reeks recente diefstallen in de streek nog geen positieve resultaten inzake opsporing zijn bereikt ziet het er toch naar uit dat diverse rijks wacht politiediensten en an dere gerechtelijke instanties de «zaak» op de voet volgen sommigen letterlijk en fi guurlijk. Ongetwijfeld zal men in de toekomst hier naar meer koordinatie gaan. Maar wel licht 'is het ook noodzakelijk dat de diverse diensten tech nisch beter uitgerust worden. Ac. «Johnson een man die de goede dingen uit het veKcden nastreeft» Johnson een man die de goede dingen uit het verleden nastreeft ZtLF indien President Johnson de laatste dagen voor de verkie zingsperiode een akkoord met Ha noi zou kunnen proklameren, waar door ten minste voorlopig een ein de komt aan de gevechtshandelin gen dan za! hij toch, wanneer hij januari a.s. het Witte Huis verlaat, voor velen de man blijven van een mislukte Vietnam-politiek. Het zal afhangen van de verdere evolutie in Zuid-West-Azie, na een eventueel bestand, of latere histo rici zijn beieid als een grove ver gissing zullen beschouwen. In de Internationale Herald Tri bune heeft de bekende journalist James Reston onlangs de huidige Amerikaanse president getypeerd als een voortreffelijk pokerspeler die Vietnam verkoos ais strijdtoneel maar daarbij vergat dat hij zijn azen niet kon uitspelen. Hij heeft dit laatste inderdaad niet kunnen doen want het Amerikaanse volk stond om diverse motieven niet on verdeeld gunstig t.o.v. van zijn Viet- nambeleid. Daarbij komt dat zijn prestaties op het binnenlandse vlak precies door de Vietnamaffaire in de schaduw zijn komen te staan. Johnson, schrijft James Reston nog, is een buitengewone figuur, kompetent, dynamisch en verstan diger dan zijn tegenstrevers denken, maar hij is uit de tijd. Hij vertegen woordigt op een speciale manier de nostalgie van een land, hij is een man van het verleden die de goede dingen van het verleden na streeft. Enkele dagen voor de verkiezin gen rijst steeds meer twijfel of Johnson er zal toe komen en erin zal slagen de demokratische kandi daat en huidige vice-president Humprey een noodzakelijke stevige steun bij te brengen. Dat kan hij nog uitsluitend door opzienbarend goed nieuws omtrent een ontwikke ling in de richting van de vrede in Vietnam. Daartoe heeft hij parodoxaal ge noeg de goodwill nodig van Hanoi. Dat het Vietnamese drama in deze Amerikaanse verkiezingstrijd door de diverse partijen schaamteloos wordt geëxploiteerd is niet nieuw in de geschiedenis. Er zijn nog pre cedenten. Niemand is daarover dan ook verbaasd. Het lijkt allemaal zo vanzelfsprekend. Tijdens de vorige verkiezingen heeft Johnson het Amerikaanse volk beloften gedaan inzake Vietnam die hij niet heeft (kunnen) nakomen. Humprey tracht zich de laatste we ken te distanciëren van de politiek die hij als vice-president mede ver dedigt heeft. Nixon houdt er een brutale eer lijkheid op na Hij laat de kiezers in het ongewisse omtrent zijn plan nen inzake Vietnam.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16