Miln Beven onder de milnen Waarheen te Aalst... Hst Aalsters Soldateitlraekie GEORGES STEEL Allerheiligen Bouw vergunningen Onderwijzeres verongelukt te Aalst !k heb het bij zuster Genoveva verkorven. Ik weet het zeker want zij acht mij geen minzaam knikje meer waardig wanneer ik mijn drie meisjes voor de schoolpoort uit de wagen iaat. Eerst dacht ik nog zij is verstrooid, of zij heeft het te druk met de kinderen die de straat oversteken, ofwel waagt zij het niet, zelfs niet voor een oog wenk, de blik af te wenden naar mij terwijl ze staat te praten met madame van den doktoor. Wat dat laatste betreftik ben wel progres sief en vóór het neerhalen van barrières, maar meer dan een glim lachje ontlokt het mij toch niet. En ik zal er ook met meer achter zoeken wanneer zuster Genoveva mij, die niks ben, tijdelijk links laat liggen voor kliëntele die je toch niet alie dagen over je aorpsschool- vloer krijgt. Maar nu zoek ik er wol meer achter. lemeer daar mijn meisjes door zuster Genoveva niet meer zoals vroeger liefdevol opgevangen en door de poort geloodsd worden met het beschermend armgebaar, dat zij precies schijnt afgekeken te hebben van die prent waarop een engelbewaarder een paar kinderen over een afgrond helpt. Mijn meis jes moeten nu maar zelf zien hoe ze er door komen. Ik zou wel 'ns willen weten waarom zuster Genoveva, die altijd minzaam knikt naar alle haar bekende vaders, bezitters van een wagen van de midden- of dat spreekt vanzelf hogere klasse, die mij, sedert mijn ne- zinsuitbreiding mij dwong van de miniklasse over te schakelen naar een wagen van de bescheiden middenklasse, altijd minzaam bejegend heeft, mij nu plots niet meer ziet zitten achter het stuur van d;e wagen. Een ogenblik denk ik er aan uit de wagen te stappen en het haar op de man af te vragen. Ik zie echter tijdig in dat ze uit de lucht zal vallen als een kat op haar 'pootjes en zal proberen mij te doen ge- ioven dat ze niet weet waarover ik het heb. Ik zal het vanavond aan mijn drie meisjes vragen. Ik leef niet graag in onmin met mensen die ik dagelijks onder de ogen moet komen, vooral als ik niet weet waarom. XXX Mijn dochtertjes staan, lichtjes verwonderd en van geen kwaad bewust, voor mij. Zij, die mot mij het ouderlijk gezag over hen deelt, steekt het hoofd door de deur die de keuken van de leefkamer sche'dt. Ik heb de indruk dat het hele tafereel haar amuseert en dat ergert mij wel wat want ik vind dat ze de opvoeding van de kinderen niet zo licht moet opnemen. Bovendien doet ze mij nu mijn zelfzekerheid verliezen zodat ik mijn inleiding, die ik nochtans goed voorbereid had: met kinderen moet je omzichtig te werk gaan, oversla. De oudste en de jongste schijnen een zucht van verlichting te slaken, net of ze denken is het dat maar dat ons hier op een rijtje voor hem brengt. Maar niemand spreekt. Wel De oudste, zeer onverschillig en een tikje misprijzend, komt over de brug: Ik heb'wel gezien dat ze kwaad is, maar waarom?... weet ik niet, hoor. Ja va, echoot de jongste, ze is kwaad hoor... De echo heeft een prachtige klank en ik voel me ergens be lachelijk worden. Waarom verdraaid, als mijn kinderen er niet het minst door be roerd zijn, zit ik me dan op te winden over de nukken van een non Ik bekijk peinzend mijn drietal. Ik kan ze daar niet eeuwig voor mij op een rijtje laten staan maar ik weet ook niet goed hoe ik ze kan laten inrukken. Dan valt me plots op dat mijn tweede er niet zo nonchalant bij staat als haar zusje. Weet jij soms waarom ze kwaad is Jij zit toch bij haar in de klas Zij slikt, een traan, die ene steeds terugkerende verschrikkelijke traan springt weer uit haar ene oog, en ik besef weer. te laat dat zij onze gevoeligste is en dat ik, volgens haar die met mij het ouderlijk gezag deelt, niet in staat ben om met haar op de gepaste manier om te springen. Ik probeer het nog goed te maken, tracht haar ervan te over tuigen dat zij niets te vrezen heeft, dat ik alleen maar wil weten, weten waarom, maar zij is pas gerustgesteld als het hoofd dat door de keukendeur komt kijken zich borg gesteld heeft. Nog eenmaal slikt ze en dan komt het er aarzelend uitEcht va, ik weet niet waarom ze kwaad is... ik denk... zij spreekt tegen mij niet meer sedert die les over de heiiigen. Welke heiligen Over alle heiligen. We moesten alie heiligen opnoemen die we kenden, de patroon van ons land, van de parochie, van 't bisdom, onze eigen patroon... Wel... wel ja... toen vroeg de zuster of we geen liederen kenden over die heiligen zoais Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen, Sinter Klaas kapoentje en... en... En En Nu snap ik nog altijd niet waarmee je de zuster kwaad gemaakt hebt. Ik denk dat het voor de patroon van ons bisdom was. Wie is dat De i-ieige Bavo... En vist jij dat niet Nee... maar ik kende een lied over hem. Ken jij een lied over hem Ja va, je kent het toch ook, ik heb het jou horen zingen. Zing ik een lied over de heilige Bavo Het klonk alsof ik verontwaardigd was over mijn kennis. Maar ja, va... Ik keek naar mijn drie meisjes, ik keek met een ruk om naar het hoofd dat nog steeds door de keukendeur stak maar ik speurde tever geefs naar iets, een glimp die kon laten vermoeden dat ze me samen in de maling aan het nemen waren. Het was onmogelijk dat ze hun rol zo goed konden spelen dat zelfs geen twinkeling in hun ogen hen verried, bn toch voelde ik het ogenblik naderen waarop ik een modderfiguur zou slaan. Ik overlegde snel hoe ik mijn figuur nog kon redden ik zou de houding aannemen van de vader die wel wist waar het zou op uit draaien maar, om het plezier van zijn kinderen niet te bederven, als een onnozele hals het spel tot het einde meespeelde. En lichtjes spottend zei ik Ik heb dat lied vergeten hoor. Hoe heet het weer? Maar va toch... Boer Bavo knijpt de katjes in het donker. VALERIUS. DEMOCRATISCH MEDEBEHEER IN DE KAZERNE? In de burger-maatschappij is de medezeggenschap van de werkne mers in een bedrijf aan de orde van de dag, en ook cie universiteits studenten laten hun woordje gel den. Bestaat diezelfde kans ech ter ook in de kazerne? De structuur van een militair apparaat, dat in toestand van nood onverdeeld in aktle moet kunnen komen, -biedt -hiervoor wei nig gelegenheid. En toch... is de kans toi mode- spreken vanwege ondergeschikten niet zo helemaal onbestaand als we bij een eerste overweging zouden -bedenken. Reeds lange jaren worden sol daten afgevaardigd in 'huishoud- ■kommissie, maar het eten omvat natuurlijk slechts één aspect van het militair leven. De nodige discipline en gehoor zaamheid doordringen het ganse -militaire bestaan, en toch ligt het normaal voor de hand, dat in vre destijd de kazernebewoners de kans krijgen hun mening te zeggen over hun woonruimte en de -in richting ervan, ja zelfs bepaalde -voorschriften. De mogelijkheid daartoe zou niet mogen afhanke lijk zijn van de luimen van een commandant, -maar werkelijk langs off-iciele kanalen voorzien. Dit -blijkt ons zeker geen utopie. Je vrienden van het thuisfront. Volgen-de -bouwtoelatingen wer den -door het stadsbestuur ver leend Dominique -De Munck, Moorsel- baan 360 Aalst, bouwen van 4 garages Moorse-l-baan 362 Aalst Bas-i-e'l Raskin, -De Wolfstr 14 Aalst verbouwen gevel Parklaan 8 Edmond Van Nieuwen-borgh Ten Berg 20 Aalst bouwen autoberging Tuinwijk Bergekouter Valerij -De Rijpe! Rijgerstraat 64 Moorse! bouwen woning en ga rage Tuinwijk Bergekouter Remi Schamp, A. Van de Maele- str 64 Erembodegem verbouwen winkel -hoek Acaciastr en -Dr. A. Goffaertsstr. Maandagavond -stapte de 38- jarige onderwijzeres Simonne De lander, Bergenmeersenstraat te Aalst, uit een personenwagen op de Albrechtlaan en wou oversteken naar haar -woning. Uit de richting van de Brusselse steenweg nader de de personenwagen bestuurd door Herman Wac-htelaer uit Den derleeuw door de voetgangster n-iet opgemerkt. De -bestuurder remde uit volle macht, waardoor zijn voertuig kan telde en met de vier wielen in de luc-ht terechtkwam -in een weide. -De vrouw -had hij echter niet meer -kunnen ontwijken. De onderwijzeres was op slag -dood. De bestuurder liep vrij ergo verwondingen op. Zijn -voertuig -is totaal vernield. DONDERDAG 31 OKTOBER Te 20 uur in de Stadsschouw burg, VredepiSjn geven De Catharinisten een opvoering van "Ons Stadje» van Thorn ton Wilder in regie van H. Slagmulder Te 20 uur -koncert door «Can- tate» uit Gent o.l.v. K. Coore- mans op de Graanzolder van het Oud-Hospitaal. Toegang vrij VRIJDAG 1 NOVEMBER Te 10u.45 ter gelegenheid van Allerheiligen neerleggen van de kroontjes op -het -Ereperk door Erkentelijkheid en leer lingen. Vanaf 9u.30 dodenherdenking door het stadsbestuur met op tocht bloemenhulde en défilé. ZATEDAG 2 NOVEMBER Te 20u.30 in de feestzaal van De Klaroen, Kareelstraat, stu dentenfeest opgeluisterd door een bekend orkest en zanger ingericht door de studenten club «De Sch-i-ptrekkers» ZONDAG 3 NOVEMBER Te 15 u. -in de feestzaal FFR Dendermondsesteenweg groot S-i-nt -Maartenfeest -voor -de -kin deren van de leden ingericht door de Vriendenkring FF-R. Te 15 u. -in -het lo-kaal Beuken hof Langestraat, petanque-we-d- strij-d tussen de leden ingericht door de Aa-lsterse petanque- c-lub -Van 9u.30 tot 17 u -in -het lo kaal van de Sint Martinuskring ingang Zonnestraat, cursus voor verloofden ingericht -door de parochiale geestelijkheid. Te 14 u. in de filmzaal -van het Kapucijnenklooster, ingang St Jobstraat, filmvertoning voor de jeugd met «Cartouche» in gericht door de Marcelinoclub Te 14u.30 -in -het lokaal van de stedelijke jeugdbibliotheek der Kattestraat (ingang naast het speelgoedmagazijn, poppen- kastvertoning voor de jeugd met «T-i-j'l naar Amerika» inge richt door de stedelijke dienst voor Onderwijs en Cultuur. MAANDAG 4 NOVEMBER Te 20 u. -in de feestzaal Sint Augustinus, Leopoldlaan (O. L. Vrouwkliniek), filmvoorstel ling «Lelies -in de velden» inge richt door -het Davidsfonds Mijlbeek. Te 19 u.-in het lokaal der stede lijke jeugdbibliotheek. Kattestr. voordracht voor de postzegel verzamelaars ingericht door de -kring P-hilateiia Alosta DINSDAG 5 NOVEMBER Te 20 u. -in de feestzaal -van -het stadhuis, Grote Markt, op treden van -het Vlaams Piano kwartet tijdens een kunstavond ingericht door de Aalsterse culturele vereniging Pro Arte. Van 20 tot 21 u in -het lokaal van de Sint Mart-inu-skring, Korte Zoutstraat 40, zitdag voor dienstbetoon aan de toe komstige soldaten -ingericht door -het soldatenwerk M-ilac. Van 19u.30 tot 20u.45 voor-be- ginnenden en van 20u.45 tot 22 u. voor gevorderden in het lokaal De Korenbloem, -bij Gas ton Van Oer Eist, Grote -Markt danscursus ingericht door de Vlaamse Toeristenbond. WOENSDAG 6 NOVEMBER Te 15 u. in -het lokaal van het P ro d u k ti v-i tie i t-sc o mli-t Dender streek, Stationsstraat 31, stu diedag over de organisatie van -het -klassement, ingeric-ht -door het comité Te 14 u. -in -het lokaal Mijl beek gewestelijke dag -inge richt door de -Boerinnengilde TENTOONSTELLINGEN Tot en met 7 november, Belfort zaal, Grote Markt, tentoonstel ling met werken van kunstschil der Georges Steel. Open alle weekdagen van 14.30 tot 19 u. zondagen van 9 tot 12.30 en van 14.30 tot 19 u. Tot 3 november, Oud Hospitaal Oude Vismarkt, tentoonstelling •■Musea in Oost-Vlaanderen». Open op donderdag van 15 tot 18 u.; vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 november van 10u.30 tot 18 u. Tot 1 november in galerij Re form, Oude Denderm. stg. 392, tentoonstelling van litografieen. Toegankelijk van 10 tot 19 u. Tot en met 3 november in de Belfortkeider, Grote Markt, ten toonstelling der werken van de kunstschilder Victor Cassiman. Toegankelijk van 14 tot 19 u. Van 2 tot 29 november, galerij Reform, Oude Dendermondse steenweg 392 Aalst. Tentoon stelling met werken van kunst schilder René Bekaert. Toegankelijk alle werkdagen van 10 tot 19 uur. Zondag van 10 tot 13 uur. Maandag ge sloten. STAD AALST BELFORTZAAL KUNSTSCHILDER STELT TEN TOON MET SCHILDERIJEN UIT SPANJE VAN 25 OKTOBER TOT 7 NOVEMBER 1968 open op zondagen van 9 tot 12.30 en van 14.30 tot 19 u. weekdagen van 14.30 tot 19 u.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4