of Volksfantasie pleegt moord ERICH MARIA REMARQUE'S ONVERBIDDELIJKE AANKLACHT TEGEN DE NUTTELOOSHEID VAN IEDERE OORLOG W&t X, 1 XXXmXXXX :X$-XSX SPRINGLEVEND in de SNAS :fMMïʧMêiËÊSË mmÊmmMmmmmwmmm Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Pablieiteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 IM WESTEN NICHTS NEUES ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS A L'OUEST RiEN DE NOUVEAU Tien jaar na het verdrag van Versailles verschijnt op de Duitse boeken markt een roman die voordien reeds als feuilleton in een krant heel wat ophef had veroorzaakt in de toenmalige republiek van Weimar. De titel van het boek lm Westen nichts Neues, naar een laconiek communiqué van het keizerlijk hoofdkwartier 14-18. De auteur Erich Maria Remarque, een tot dusver onbekend journalist en oudstrijder. Reeds in enkele weken tijds is de eerste oplage uitverkocht. Een Nederlandse vertaling reeds hetzelfde jaar, 1929, heeft, niet het minst in Vlaanderen, een dusdanig sukses dat its> enkele maanden reeds een zevende herdruk verschijnt. lm Westen nichts Neues, het rauwe onopgesmukte oorlogsverhaal van de Duitse soldaat Paul Baumer, brengt de auteur in enkele maan den een wereldreputatie, maar ook verguizing, vijandschap in eigen land. Want de brutale, onthutsende waarheid over de frische frohliche krieg, druist regelrecht in tegen de eer van het traditionele Pruisische militarisme. De dag dat de demokratie door de diktatuur zou vervan gen worden, zal men zich de naam Remarque herinneren. En die dag zou komen... Rode Papavers Remarque (dit "jaar 70) werd te Osnabruck geboren als zoon van een boekbinder en studeerde er aan :het leraarsseminarie en later aan de universiteit van Mun ster. In 1916, amper 18 jaar oud, wordt hij ingezet aan het IJzer front. Oorlogsjaren die de namen van Oiksmuide, leper, Bikschote onuitwisbaar in zijn herinneringen zullen prenten als oorden van on noemelijke menselijke ellende. De vrienden, mede-studenten, sneuve len een na een; de eerste geest drift is vlug uitgedoofd, maar het bewustzijn van het bedrog onder de mom van schone leuzen wekt bij de jonge Remarque verbitte ring op. Als vele jaren later de aanloop tot W, II hem zuilen 'inspireren tot de roman «Are de Triomphe» blij ven de dramatische jeugdjaren aan het IJzerfront natrillen via het hoofdpersonage van dit boek, Dr. Ravic. Dr. Ravic - Remarque zal zich altijd in zijn later leven de povere tuiltjes rode papavers op een of ander saldatengraf herin neren. De schaarse rode papavers die nog konden bloeien op nog niet verschroeide stukjes weide aan het IJzerfront. 8 miljoen exemplaren Na de ineenstorting :in 1918 keert Remarque terug en past zich gelijk alle frontratten moeilijk aan in 'het burgerleven. Hij 'is achtereenvolgens leraar, handelaar en komt tenslotte terecht 'in de journalistiek. In 1927 verschijnt van 'hem «Station am Horizon», een werk zonder enige merkwaardige 'lite raire betekenis. De auteur geraakt overigens niet los van de oorlog, van 'het IJzerfront. Het blijft hem obsederen. En dan, tijdens een vakantieperiode, schrijft hij in en kele weken tijds een «oorlogs roman» lm Westen nichts Neues. Niet minder dan 50 aangezochte uitgevers hebben voor dit werk geen belangstelling of vrezen re- akties van het Duitse lezerspubliek. Maar Monty Jacobs, de hoofdre- dakteur van de Vossische Zeitung, ontgaat de uitzonderlijke betekenis van het boek niet een aangrij pende anti-oorlogsroman. Het ver schijnt als feuilleton in de krant. Het wordt meteen een sukses. Uitgevers komen op hun aanvanke lijke weigering terug. Begin 1929 komt het op de boekenmarkt, na dat de auteur evenwel kategoriek heeft geweigerd het slot in een happy-end te wijzigen Paul Bau mer is dood «...Hij viel in oktober 1918, op een dag dat het op het front zo rustig was dat het legerbericht er zich toe 'beperkte te melden Van het westelijk front geen nieuws...» lm Westen nichts Neues ver schijnt dra in verscheidene talen. In 1931 volgt «Der Weg Zurich» en in 1937 «Drei Kameraden». 'Inmiddels, in 1930, is het eerste werk verfilmd. De 'bioscopen zitten nokvol. Niet minder dan 8 miljoen exem plaren zuilen tijdens een periode van 40 jaar verspreid worden in de meeste landen van de wereld. En nog meer miljoenen zullen de film zien. 'Niet overal, want alvast het boek is in sommige landen niet welkom. Op de brandstapel Mussolini verbiedt in zijn land een Italiaanse versie. Want de Duce is van oordeel dat het be smettende literatuur is voor het Italiaanse volk. Dat was voor Remarque reeds een veeg teken aan de wand. En inderdaad, amper is Hitier aan het bewind of de reeds beroemde au teur verneemt vajj zijn vrienden dat hij op de lijst voorkomt van staatsgevaarlijke auteurs. Hij kan op het nippertje ontsnappen aan de Gestapo en slaagt er in de Zwitserse grens te overschrijden. Remarque's oeuvre wordt door Goebels als perverse 'literatuur bestempeld en met zoveel andere werken van de beste Duitse au teurs naar de fameuze brandstapel verwezen. Via Zwitserland en na een ver blijf in Parijs zal Remarque naar de U.S.A. uitwijken en als banne ling het lot kennen van zovele zijner vrienden o.w. Stefan Zweig, Frans Werfel, Thomas Mann de vervreemding van 'het geboorteland het gevoel van overbodigheid, het geduld worden in een gastvrij, maar toch onbekend land. «Weet je dan niet dat emigran ten altijd de steen onder de ste nen zijn Voor hun geboorteland zijn zij verraders en voor het bui tenland 'behoren zij nog tot hun vaderland.» Na de oorlog komt Remarque terug naar het oude Europa. Hij heeft inmiddels de Amerikaanse nationaliteit verworven (huwde er de filmvedette Pauiette Godard) nadat hem door Hitier het Duitse staatsburgerschap was ontnomen. Nog wel 'in 1949 zai Stalin op zijn beurt lm Westen nichts Neues op de 'kommunistische index plaat sen. Universeel Vooral voor de oudere generaties ■is Remarque de literaire vaandei- drager geweest van 'het pacifisme. Zijn werk paste in die breed uit- deinende pacifistische stroming in een periode die reeds de kiemen bevatte van een nieuwe wereld oorlog. Vooral in Vlaanderen hadden boek en film enorme belangstelling. Het was nog de tijd van de socia listische gebroken geweer manifes taties en de Lourdesbedevaarten van Vlaamse katolieke oudstrijders. Op de jaarlijkse bedevaarten naar Oiksmuide waren de herinneringen aan het voorbije oorlogsleed nog pijnlijk vers en klonk het Nooit Meer Oorlog. Er is sedert de voorbije halve eeuw heel wat gebeurd. Voor de jongere generaties is 14-18 een museumaangelegenheid geworden. Er is een tweede, gruwelijker we reldoorlog geweest die eindigde met Hiroshima en Nagasaki of het perspektief van een nucleaire oor log. Naar het woord van Simonne de Beauvoir, de Franse schrijfster, is er niemand die ooit een offer heeft gebracht zonder dat een greintje bitterheid overbleef. Bij Remarque heeft die bitterheid de vorm gekregen van een aanklacht met universele weerklank tegen de oorlog. Zijn naam en zijn werk blijven een begrip voor allen die vandaag begaan zijn om wat ge beurt in Vietnam, in Nigeria, in het Midden Oosten, in Jemen en om wat morgen elders kan gebeu ren. Voor allen die begaan zijn om een druk op de knop. R. Bogaert. Alsof één moord, deze op de 72-jarige Leon De Cock, aan de Binnen straat te Aaist, nog niet volstond, doodde de Volksfantasie deze week nog een tweede man. In koelen bloede en met veel zin voor details. Het «slachtoffer» van die Volksfantasie was een eerzaam en eenzame non-konformist die wars is van onze konfektiemaatschappij en omwille van zijn short, baard en sandalen nog steeds de belangstelling wekt van de goede gemeenschap als hij ongestoord doorheen de stad fietst. Wijl de man daarenboven huist, ook al wars van komfortabele woon- kultuur, in een afgedankte autobus in de «Snas», grondgebied Meldert, moest hij wel het slachtoffer worden van een «wrede moord». De Rijkswacht van Hekelgem was al vertrouwd met alle details over deze nieuwe wrede moord op die eerzame en eenzame man, die, zeggen sommigen, een beetje op Onze Lieve Heer gelijkt. En blijkbaar volstaat het anno 1968 een beetje op Onze Lieve Heer te gelijken om twijfels te wekken. Daarenboven wou de Volksfantasie die tweede moord persé in de krant lezen en was de Volksfantasie zeer ontgoocheld dat daar dinsdag en zelfs woensdag niets over ie lezen was, niet in Het Nieuwsblad, niet in Het Laatste Nieuws, niet in Het Volk, niet in de Vooruit. Zoveel traagheid vanwege perslui nam de Volksfantasie niet. Wacht, men zou hen eens mores leren en zelf de redakties opbellen. Op de redakties wist men van toeten of blazen. Dan maar verder afwachten, zei de Volksfantasie, die oordeelde dat het haar taak niet was ginds in de Snas te gaan speuren naar het bloedig tafereel. En toen kregen wij op onze redaktie een man aan de lijn Ze hebben Christus vermoord, zei hij, in de Snas... Ja, zeiden wij, maar dat hebben wij reeds vroeger gememoreerd. Vroeger, zei de vertegenwoordiger van de Volksfantasie, dat kan niet. 't Is maar gisteren of eergisteren gebeurd. Ge zoudt toch ne keer moeten gaan zien. Doen wij niet, antwoordden wij beleefd, soortgelijke primeurs liggen ons niet en zoals gezegd, wij hebben die Christusmoord reeds geme moreerd. Mijnheer, ge verstaat me niet, zei de woordvoerder van de Volksfanta sie, het gaat niet om Onze Lieve Heer zelf, maar om zo iemand dia op hem gelijkt, allez hij draagt ook een baard, sandalen en een korte broek. Voor zover wij weten, zeiden wij geduldig, heeft Onze Lieve Heer nooit een korte broek gedragen. Ge zwanst, zei de Volksfantasieman. Wij zwanzen niet, replikeerden wij moe. En toch hebben ze er Christus vermoord... iedereen zegt het hier in 't café, of denkt ge dat het de eerste maal is dat ze hier langs deze kant iemand vermoorden. Nee, lieve man, ze hebben er inderdaad Christus vermoord, op 16 april 1916, Christus zogenaamd, want zijn eigenlijke naam was Fuss, een te Aalst in 14-18 slecht gereputeerd feldgrauer, maar met een niet alledaags voorkomen want groot van gestalte, maar met een zachte blik en een uitzonderlijk zangerig Duits. Alleen hield hij niet van de Aaistenaars en zij niet van hem. Verdomme, zei de Volksfantasieman, ze hebben me weer een oude historie op de mouw gespeld. Het laatste wat wij hoorden waren vage stemmen en juke-box-klanken. Toen kwam er een kink in de telefoonlijn. Ce brave non-konformist uit de Snas moet zich aan de Volksfantasie- moord niet storen. Hij is meer dan ooit springlevend en «doodgezeid» zal hij nog lang, zeer lang leven. Ac. ■■PM Moordenaars op 72-jarige Leon De Cock uit Aalst vlug ontmaskerd dank zij gekoordineerde politionele aktie.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16