Drie dagen voor Wapenstilstand ontsnapte Het lalsierse aan een ramp It NOVEMBER §geni!efiM)e@s Eedje Anseele afgesnauwd Sint Maarten 1918 Vrijdag 8 november Duitse Munitietreinen te Aalst, Erembodegem ©n Denderleeuw werden niet geraakt door Engelse vliegtuig bommen De Gazet van A 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 44 Zaterdag 9 november 1968 NEC SPE. NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Op 20 oktober 1918 wordt het Aalsterse tot operatiege bied uitgeroepen, een maat regel vanwege de bezetters die het gevolg is van de na derende geallieerde troepen. Ofschoon de bevolking de be vrijding verwacht is men toch bevreesd voor een militair treffen tussen de oprukkende geallieerden en de in het de fensief verdrongen Duitsers. Het feit dat Graaf Sixt von Arnim, opperbevelhebber van het 4e Duitse leger in Vlaan deren, zijn hoofdkwartier op geslagen heeft ten huize van de toenmalige schepen Ro- main Moyersoen aan de Nieuwstraat en tal van andere burgerhuizen te Aalst in be slag genomen zijn door staf officieren van von Arnim, is geen gerustwekkend teken. In de loop van 1918 is de voed selvoorziening dramatisch gewor den. De meeste melkerijen in de streek zijn gesloten of moeten nog uitsluitend leveren aan de Duitse troepen. In de lokale pers uit die periode kan men lezen dat Van Cutsem, wonende aan de Sint Kamiefetraat te Aalst, «alle slack van honden opkoopt». De handel in kloefen is vrijwel uitgesloten, want alle be schikbare reserves moeten even eens aan Das Militar worden ge leverd. Sedert januari van hetzelf de jaar is er officieel geen vlees meer te krijgen. De bezitters van een wijnkelder ontsnappen ook niet I aan de Verordnungen. Ze mogen ~,"jiog maximum 20 flessen behou- "t/ den, de rest moet aan de burge- l - meesters worden afgeleverd ten behoeve van de Duitsers. Maar merkwaardig genoeg, na maanden verplichte sluiting mogen opnieuw tal van drankgelegenhe den, maar dan uitsluitend voor de Duitse soldaten, geopend blijven. Het Sint Antoontje aan de Molen straat, het Paviljoen aan de Grote Mankt, Ruelens aan de Graanmarkt en Au Messager aan de Stations straat moeten evenwel hun deuren dicht houden. Vanaf einde 1917 tot oktober 1918 heeft Hauptman en Komman- dant Sanguinetto, ;in feite adjudant van de plaatsbevelhebber Wittich, 'het voor het zeggen. Sanguinetto is een Berlijns Athe neumleraar die dra blijk geeft van een zelfs voor de bezetting onge wone brutaliteit en er zelfs niet voor terugschrok de Gentse socia listische voorman Eedje Anseele tijdens zijn bezoek te Aalst in verband met bemiddelingspogingen voor de voedselvoorziening van de bevolking, af te snauwen. De socia listische pionier dwong nochtans bij de hogere Duitse overheid ont zag af door zijn kordate houding. Dezelfde Sanguinetto, waarvan Aaistenaars na de oorlog zijn pre cies Berlijns adres wisten te ach terhalen, werd overigens verant woordelijk gesteld voor de moord op tal van Aaistenaars en de aan houding van honderden Aaistenaars in de toenmalige stedelijke ge vangenis aan de Kapellestraat. Met de komst van Von Arnim werd Freiherr Von Richthoven, een typische Duitse aristokraat, tot plaatsbevelhebber aangesteld en naar getuigen uit die periode later zouden bevestigen, werd meteen een einde gesteld aan de terreur van Sanguinetto en trad een ont spannen atmosfeer in. Daaraan was ongetwijfeld niet vreemd het besef van een Von Richthoven dat zijn land het pleit verloren had. Het luidt overigens dat deze Duit se aristokraat met voldoening het einde van de oorlog zag naderen. Het was overigens in de maand oktober dat Von Richthoven bevel gaf het onderhoud van het vlieg veld aan de Hoezekouter en het effenen van andere velden, ten be hoeve van de Duitse luchtmacht deed stopzetten. Einde oktober stonden de geal lieerde legers voor de lijn Gent- Doornik. Op 1 november werd Oudenaarde door onze legers be vrijd. Tijdens de daaropvolgende dagen hoorde men in de Dender streek het steeds toenemende ar- tilferiegeschut. De Duitsers betrok ken langsheen de Dender bruggen en andere strategische punten en verlieten hun stellingen niet. Enige dagen zag het er naar uit dat zij de Dirk Martensstede ten allen prijze zouden verdedigen. De be volking van de Stationswijk, de Varkensmarkt ontruimden hun wo ningen en zochten elders onder.dak. En toen in de nacht van vrijdag op zaterdag te 2 uur brak boven de streek een hels artillerievuur los. Tot overmaat van ramp ston den in de stations te Aalst, Erem bodegem en Denderleeuw verschil lende Duitse munitiewagens opge steld. Engelse vliegtuigen kruisten doorheen het luchtruim boven de agglomeratie. Verschillende vlieg tuigbommen hadden hun eigenlijk doel gemist, met name het station en de Denderbruggen, en waren terechtgekomen in de omgeving van het stedelijk hospitaal, met name de Borluutstraat, de Gast- huisstr. en de F. de Hertstr. Geluk kig beperkte het bombardement zich tot een eerder geringe stoffe lijke schade. Aalst en omliggende gemeenten konden herademen in de vroege ochtend van 9 november. Want bijaldien de munitietreinen waren getroffen, had de ramp niet te overzien geweest. Die zondag, 10 november, kre gen de Aaistenaars het beeld 4e z-ien van inderhaast vertrekkende Duitsers die de diverse komplexen ontruimden, o.m. de Vakschool aan de Meuleschettestraat en de fabrieken Le Clercq aan de Sint Jozefstraat, de breigoedfabriek aan de Nestor de Tièrestraat en de talrijke burgerhuizen waar ze hun verschillende diensten hadden geïnstalleerd. Het is op die dag dat het ge rucht werd verspreid dat «Dar Kaiser» de biezen had gepakt en in de heimat de revolutie was uit- nog dezer dagen bevestigd dat gebroken. Ooggetuigen hebben ons terugtrekkende Duitse soldaten aan de Gentse steenweg met een rode vlag zwaaiden en de Aaistenaars «guten leuten» noemden. Sommige ontdeden zich van hun wapens en gaven zich spontaan over aan de bevolking. En toen, maandag 11 november, kwam de mare van de wapenstil stand. Nog waren de laatste Duit se soldaten niet verdwenen. Voor het stadhuis stond nog de schild wacht. Geleidelijk groeide de me nigte aan op de Grote Markt. De euforie van de overwinning. Vol gens Petrus Van Nuffel was het de Aalstenaar Oscar Van Caus- broeck die aan de Pontstraat het eerst de Belgische driekleur uit stak. Nog waren de geallieerde legers niet de Aalsterse agglome- Bavenstaand 14-18 exemplaar stond vele jaren in het Aalsters stadspark. ratie binnengetrokken. Meteen ont stond een gevaarlijke situatie, een deels door de aanwezigheid van Duitse troepen die weliswaar offi cieel door hun officieren in kennis waren gesteld van de wapenstil stand maar anderzijds hadden af te rekenen met provocaties van groepen uit diverse gemeenten die naar het Aalsters stadscentrum waren gekomen met andere bedoe lingen dan zo maar de overwinning te vieren, tenzij op hun manier het plunderen van diverse handels huizen onder het voorwendsel dat deze met de Duitsers hadden sa mengewerkt. Het werd op die 11 november een bijna dolle karnaval die de Aalsterse politie noopte tot ingrij pen maar wat toch niet verhinder de dat niet minder dan ca. 40 handelshuizen in het stadscentrum werden geplunderd. Op 14 novem ber slaagde het stadsmagistraat er in de orde te handhaven en dit op aandringen van vooraanstaande ingezetenen. Te noteren in dat verband liet stadsbestuur besloot de verkoop van alkohoiische dranken te ver bieden. De drankgelegenheden dienden tijdig te sluiten. De Aal sterse brandweermannen hielpen de politie de orde handhaven. Voor het eerst, drie dagen na de wapenstilstand, verschenen de plaatselijke bladen met de foto's van het Belgisch Vorstenpaar 'in een tricolore kader. Op 17 novem ber verlieten de laatste Duitsers de streek en werden de Belgische soldaten te Aalst en omgeving op ontroerende wijze onthaald. Enkele dagen later werd overgegaan tot de oprichting van een Aalsterse Vaderlandse Bond, een initiatief van vooraanstaande industriëlen. Een statistiek dd. 25 maart '19 vermeldde 150 gesneuvelde Aaiste naars en 14 vermisten en 131 invaliden. 60 opgeeisten overleden in Duitsland en een 20-tal werden verminkt Het bevolkingscijfer 1914 bedroeg 36.101, einde 1918 neg 35.861. Tijdens de vijandelijkheden 1914-18 sneuvelden te Aalst en randgemeenten 317 Duitsers die lange tijd op het stedelijk kerkhof begraven waren, samen met een Franse marinier die gesneuveld was te Kwatrecht. En de beruchte Vloeren Hoet ofte Leutnant Bergmann, de schrik van de toenmalige woekeraars zullen oudere lezers wellicht vra gen. Wel die arriveerde na de 'ineenstorting van het keizerrijk te Berlijn en huwde er en het was nog wel toevallig een Aalstenaar die er tot zijn eigen verbazing getuige was van de huwelijksplech tigheid. (Arch.)

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1