SYMFONISCH MUZIEKFESTIJN ETRIMO Het toekomstig interkommunaal ziekenhuis is 'n belangrijke aangelegenheid voor de bevolking Ziekugilüüspooï ZkCulturele echo'ó SÏHUKTUUH Bankwezen Huldiging Nog de inplantingsstudie over het nieuw ziekenhuis Gouden bruiloft kring Birk Markus De werkloosheid werkloosheid in 't arrondissement Het toekomstige Interkommunale Ziekenhuis is een te belangrijke aangelegenheid voor de bevolking, voor ieder van ons, zodat het aan gewezen is aan de hand van de 'huidige studie (zie 'De Gazet van Aalst van 26 oktober jl.) en ver dere voorbereidende werkzaamhe den er de ruimste informatie over te verstrekken. 'Het dient erkend dat de huidige K.O,O.-voorzitter inzake voorlich ting blijk geeft van een prijzens waardige opvatting omtrent zijn taak. Het moge dan zijn dat som migen gewag maken van voortva rendheid, van voorbarigheid (sic), ons lijkt het eerder een bewijs van een dynamische aanpak die voor een projekt als het interkom- munaal Ziekenhuis hoogste nood zakelijkheid is. Men mag overigens toch stilaan wel verwachten dat men hier gaat onderscheid maken tussen «dorpspolitiek» en gemeen schapsbelang. Het is goed er terloops aan te herinneren dat men destijds sche pen Claus eveneens dezelfde «ver wijten» heeft toegestuurd toen 'hij zijn opvattingen en plannen inzake de restauratie van het Oud Hos pitaal bekend maakte. Maar Aalst heeft thans inzonderheid aan Claus te danken dat het merkwaardige historische komplex dat het Oud Hospitaal toch is, gered is en thans het voorwerp is van onver dachte lof van vreemde bezoekers. Laten wij alvast stellen dat die genen die zich in de nabije toe komst verder volledig inzetten voor de vlugge verwezenlijking van een modern, eigentijds interkommunaal ziekenhuis, de waardering en de steun van elk weldenkend burger verdienen. Wij in elk geval zijn de voorbije jaren te zeer vertrouwd geraakt met sommige pijnlijke si tuaties, ingevolge de ontstentenis van een modern uitgerust zieken huis, om niet de volle betekems te vatten van de recente studie in verband met 'het nieuwe zieken huis, een studie die ten minste berust op wetenschappelijke cri teria. Aansluitend bij onze eerste in formatie over deze studie, lijkt het wel nuttig er nog diverse aan vullende gegevens over te verstrek ken, te informatieve titel. Omtrent de funkties van het ziekenhuis wordt in de studie ge zegd dat het in de allereerste plaats zal tegemoet komen aan het gebrek aan ziekenhuizen (zie ook de Sodegecstudie) in de streek, meteen de hospitalisatie zal waarborgen van talrijke pa- tienten en last but not least, voor al van diegenen «waarvan de tos stand medische zorgen alleraard zal vergen, de meest ingewikkelde qua techniek en uitrusting inbe grepen.» Zoals reeds vroeger gesigna leerd werd zou het Interkommunaal Ziekenhuis ca. 600 'bedden om vatten, De struktuur van de dien sten worden in de studie als volgt aangegeven Heelkunde Algemene Chirurgie Thoraxchirurgie Neurochirurgie Vaatchirurgie 120 Orthopedie 50 Gynecolog-ie 40 Urologie 20 Stomatologic O.R.L. Oogziekten 40 Intensieve care Reanimatie Reovery, urgentie Ambulatorium 40 Geneeskunde Inwendige ziekten Observatie 90 Neuro-pshychiatrie 30 Pneumolog-ie 30 Dermatologie 6 Cardiologie 12 Revalidatie 30 Kinderafdeling Pediatrie 100 Prematuren 16 Zijnde 624 bedden. ■Hierbij dient rekening te worden gehouden met de nabije autoweg en uit het drukke verkeer voort spruitend stijgende verkeersonge vallen. Wij citeren verder «In tweede instantie is het niet uitgesloten dat de gebeurlijkheid stilaan vas tere vormen gaat aannemen, dat het nieuwe z-iekenhu-iskomplex een nieuwe taak toebedeeld krijgt in het raam van de universitaire op leiding van studenten der genees kundige fakulteiten van de univer siteiten te Brussel en te Gënt. Patiënten, uitrusting en ruimten zullen daartoe immers aanwezig zijn. DE HUIDIGE TOESTAND DWINGT TOT SAMENWERKING in de studie van het Instituut voor Sociologie van de V.U.B. over het nieuwe K.O.O.-zieken'huis wordt verwezen naar een enquete d.d. 1965-66, waaruit blijkt dat het aantal patiënten uit het arrondis sement afkomstig 5.011 bedroeg en dat op een totaal van 5.717. Aalst, Erembodegem en Lede tellen samen reeds 3.040 patiën ten. Denderleeuw 194. Haaltert 164, Hofstade 157. Erpe 154. Nieuwerkerken 152. Mere 152. Moorsel 123. Hekelgem 907 Teralfene 40. Wetteren 44. Voor de inplanting te Aalst pleit de centrale 'ligging van de stad, mede het feit dat zij de be langrijkste localisatiecentrum is van de geneesheren uit de streek, verder de voordelige infrastruktu- rele faktoren, verbindingen via intens wegennet. Het winterkoncert van de Kon. Symfoniekring «Door Eendracht Groot», in de feestzaal van het stadhuis, heeft andermaal een gro te belangstelling gelokt. Samen met een eens te meer gelukkig gekozen programma, uitgevoerd onder de leiding van haar toe gewijde dirigent Raoul Ladeuze, was er meteen de passende sfeer om een seiekt publiek te begees teren. Voor gevatte en verklarende kommentaar zorgde lie. Robert Devoghel op de hem eigen pittige manier. Met orkestrale luister werd in gezet met de ouverture tot «Si j'étais Roi» (A. Adam), waarna door een eerder beperkte bezet ting het Allegro spirituoso uit| het koncert voor hobo en orkest van Haydn werd uitgevoerd. Hierin liet solist Gilbert De Sadeleer zijn expressieve uitdrukkingsmoge lijkheden ten volle tot uiting ko men. Met sterk gespannen aandacht werd daarna een selektie uit de opera «Les Pêcheurs de Perles» (G. Bizet) gevolgd. Een dankbaar applaus begroette de soli gespeeld door A. Veldeman (trompet) en H. Van den Bossche (fagot). Een spontaan open doekje viel ook te beurt aan de solisten Jan Ver- brugghen (cello) en Leon Van den Bossche (klarinet) na een bezielende vertolking in «Sous les Tilleuls» uit de suite «Scènes Al- saciennes» van Massenet. In een eigen stijl werden Brahrns Hon gaarse dansen nrs. 5 en 6 ten KUNSTSCHILDER FELIX DE BOECK Het wordt weer een drukke tijd voor de 70-jarige 'kunstschilder Felix De Boeck. Het staat nu vast dat in Aalst, zoals hier reeds werd gemeld, in het Oud Hospitaal tijdens het a.s. voorjaar een retrospec tive tentoonstelling van zijn werken wordt gehouden. Voordien zal dat al gebeurd zijn in Keulen en van 9 november tot 2 december is hij met 110 werken te gast in het Provinciaal Begijnhof te Hasselt. Deze ten toonstelling wordt ingericht door het Provinciaal bestuur van Limburg en zal dagelijks geopend zijn van 10 tot 13 en van 14 tot 18 uur. Na de uitgebreide en zeer overzichtelijke retrospectieve die in 1965 doorging in het Museum van Elsene en na de beperkte tentoon stelling van enkele zijner meest «spectaculaire» werken op de naar hem genoemde Flandriaboot, ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag in het begin van dit jaar, zal Felix De Boeck in Hasselt het genoegen smaken een wens, die hij al een tijdje koesterde, in vervulling te zien gaan. De opzet van een retrospectieve respekterend zal hij deze noch tans zoveel mogelijk opbouwen met enkele ensembles van naar zijn mening bij elkaar horende wenken. Felix 'De 'Boeck is -immers altijd de schilder geweest van 'het vele malen telkens hernomen motief. Ook is 'hij de schepper van enkele grootse drieluiken. Een dezer drieluiken, nl. «De gefus-iljeerden», dat tot nu toe alleen de vertrouwden op zijn atelier te z-ien kregen, zal in Hasselt een der aangrijpendste getuigen zijn van de innerlijke bewo genheid van de unieke schilder die De Boeck is. (A.V.D.) gehore gebracht en als besluit de grote mars uit «Le Prophéte» van Meyerbeer. Het koncert werd opgeluisterd door een werkelijk virtuose baryten Herman Slagmulder, die eens te meer zijn reputatie als laureaat van de «Pro Civitate» wedstrijd alle eer aandeed. De vocalise oor logszang uit «Alexanderfeesten», oratorium van Handel, daarna de geestvolle aria van Boris uit «Bo ris Godounov» van Moussorgski vertolkt in het Russisch en een derde optreden met een aria uit «Les Noces de Jeannette» van Massé, kregen hun rechtmatig aandeel van de uitbundige toe juichingen. G. Naar aanleiding van zijn op ruststelling werd de 'hOmer Wa terschoot, gevolmachtigde van de Bank van Brussel (Sint Niklaas), door de direktie van deze instel ling gehuldigd. Op een te dezer gelegenheid gehouden receptie werd herinnerd aan de voortreffelijke dienststaat van de h. Waterschoot tijdens de voorbije 40 jaar. De h. O. Waterschoot begon zijn loopbaan in de B.v.B. in 1929 aanvankelijk te Sint Niklaas, tot 1943, vervolgens te Aalst. Met een heildronk en de wens dat de -h. Waterschoot nog vele jaren zou mogen genieten van een welverdiende rust, werd deze hul diging besloten. M. De echtelingen Prosper Van Mol geboren te Aalst op 10 december 1808 en Alberta Nichels, geboren te Aalst op 19 mei 1900, zullen op woensdag 13 november hun gouden -bruiloft vieren. Zij huwden te Aalst op 13 no vember 1918 en kregen 1 kind, 1 -kleinkind en 1 achterkleinkind. -De jubilarissen verblijven in het stedelijk rustoord, Marktweg 20. Donderdag 14 en 28 november vergadering In de bovenzaal van 't Land van R'iem, Grote Markt. Vanaf 19u30, ruilboekjes o.l.v. de h. M. Ghijsbrecht. Rond 20 uur gratis tom'bola, o.l.v. M. Buys. Tijdens de vergaderingen verzorgt M. Lampens de nieuwighedend'ienst Tijdens de week van 20 tot 26 oktober werden -per dag gemiddeld 61.244 volledig en 13.348 gedeel telijk werklozen gekontroleerd, dit -is een totaal van 74.592. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 146 volledig en een vermindering van 235 gedeeltelijk werklozen geno teerd. Tijdens de week van 20 tot 26 oktober werden per dag gemiddeld 2.710 werklozen gekontroleerd. De verdeling ziet er uit als volgt volledig werkloze mannen 1.024 (plus 29); volledig werkloze vrou wen 815 (min 6); gedeeltelijk werkloze mannen 214 (plus 2); gedeeltelijk werkloze vrouwen 657 (plus 22). UW APPARTEMENT IN HET TERLIfcïDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2