P. DE COCK gfeilengeheimen KEUKENS wat eten we deze week voor de lekkerbekken... Men zonder nster klanken uit de modewereld ^Mdeedt uw kinderen degelijk en goedkoop! Bonneterie Kerkhof laan 19 Aalst H. DE VIS vrouwen kroniek ZONDAG Amerikaanse sla Romige Aardappelsoep Enirecote met verschillende greenten Fijne frites Koifievla. MAANDAG Gebakken kalfslever Worteltjes - Gekookte aard appelen Appelomelet. DINSDAG Gekookte schelvis Hollandse saus Gekookte aard appelen Chocoladepudding. WOENSDAG Gehaktballetjes in pikante tomatensaus Aard appelpuree Fruit. DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte aard appelen Vanillevia. VRIJDAG Mosselen Frites Citroenrijst. ZATERDAG Zuurkoolstamppot met gebakken worstjes Gebakken banaan. AMERIKAANSE SLA ■BENODIGD 1 kropje sla, 1 'kleine knolselderij, 3 appeien (liefst rode), peterselie, 1 citroen, zout, peper, 100 g gekookte ham 200 g gekoekt kippevlees (uit soep), enkele zure ui jes,. 100 3 ro zijnen, mayonaise en 50 g gepelde noten. BEREIDING Was de rozijnen, giet er heet water op en laat ze een kwartiertje staan. Laat ze vervolgens uitlekken. De sla schoon maken, wassen en laten uitlekken. De knolselderij schillen, wassen en raspen. Er onmiddellijk citroensap over druppelen, daar ze anders bruin kleurt. De ongeschilde gewassen appelen in kleine 'blokjes snij den. De ham en het kippenplees eveneens in kleine blokjes verdelen. Al deze ingrediënten met de rozijnen, de fijngesneden uitjes, de gehakte peterselie en de in stukjes gebroken noten bij de knolselderij doen en met enkele lepels mayonaise vermengen. Op smaak brengen met citroensap, zout en peper en in een slabak, die met de slablaadjes is bekleed, opdoen. ROMIGE AARDAPPELSOEP BENODIGD 75 g boter, 4 preien, 1 ui, 500 g aardappelen, 1,25 ■Inter kippenbouillon, zout, 0,25 liter melk en 0,25 liter room, peper stukjes kippenvlees en 100 g geraspte kaas. 3ERE:'D!NG Smelt de boter en smoor hierin de gewassen en aan stukjes gesneden prei en de klein gesneden ui gaar. Voeg hierbij de geschilde kippenbouillon. Breng aan de kook en laat alles een 40 minuten langzaam koken. Wrijf de soep door een zeef en doe ze dan weer terug in de pan. Roer er de melk met de room, zout en peper doorheen en laat ze, al roerende, tegen de kook aan komen. Roer er tot slot de stukjes kippenvlees doorheen en presenteer er de geraspte kaas er afzonderlijk bij. APPELOMELET BENODIGD 2 appelen, 25 g boter, 1 dl room, 50 g suiker, 4 eieren en poedersuiker. BEREIDING De appelen schillen, in stukjes snijden en met de boter zachtjes laten 'smelten. Daarna de room en de suiker er door kloppen. De eieren loskloppen en er in een lichtjes ingevette koeke- pan een mooie omelet van bakken. De appelmassa er in scheppen, de omelet dubbel slaan en bestuiven met poedersuiker. Warm opdie nen NOTA Voor een meer feestelijk gerecht zal men op de omelet enkele lepels verwarmde calvados of rum druppelen en aan steken. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Tel. 053/676.23 KINDERMODE Was kinderkleding in vroeger dagen tamelijk onbelangrijk voor de kledingindustrie, dan is daar heden ten dage wei eert grondige verandering in gekomen. Kijken we even naar het resultaat dat een marktonderzoek in de Bondsrepu bliek heeft opgeleverd Ongeveer 70 t.h. van kinderen beneden de zes jaar hebben, zodra ze zich kunnen uitdrukken, al definitieve ideeen over hetgeen zij al dan niet willen dragen. Tegen de iisd dat zo t.vaai; geworden zijn, bepaalt een dergelijk percentage zelf hoe z® er uit willen zien. De ouders komen niet meer te pas aan da keus van de kleding. Dit deel van da clentele van de textielindustrie is niet te verwaarlozen, gezien het feit dat Duitse ouders gemid deld per maand per kind beneden de vijftien, 135 Mark aan kleding besteden. Dat is, voor 13 miljoen Duitse kinderen, rond 20 miljard Mark. De verkoop van kinderkleren valt uiteen in twee vriiwel geli;ke delen. Ongeveer de helft van dit bedrag wordt besteed aan «nette» kleding, de andere helft aan sport- kleding, spijkerbroeken en andere vrijetijdskleding. Wij zijn in de veronderstelling dat het oordeel van onze kinderen ook wel die richting uitgaat. In ieder geval gaan ook bij ons de kinderen die de lagere school be zoeken meer met de mode mee doen. Hun kleren gaan steeds min der op die van vader en moeder lijken. Zij verlangen een eigen stijl, die alleen maar een klein beetje verwantschap vertoont met de kle ren van de ouders. Belangrijk zijn voor hen kleren die passen in het kader van hun klas. Geen grotere ramp voor een kind dan door zijn klasgenoten uitgelachen te worden om een of ander kledingstuk. Moe der mag het nog zo goed bedoelen en zelfs fier zijn dat zij zelf een jurkie, bloes of broek gemaakt of vermaakt heeft van een of ander oud kledingstuk, haar spruit zal er zich doodongelukkig in voelen als het afsteekt bij de kledij van de andere scholieren. Meestal «villen zij zo'ti omstreden kledingstuk! nooit meer dragen. En a's moeder er hen toch toe verplicht, zullen ze het haar maar zelden vergeven. Gelukkig hoevan de kinderkleren niet zaer duur te zijn. In de gro'e magazijnen hangen de rekken vol met dingen die onze kinderen be neden de tien jaar al met het woord «hippie» bestempelen. Mis schien zijn de kleren minder dege lijk dan die uit onze eigen jeugd, maar ze zijn oneindig veel leuker en... volgend jaar is er immers «voer wat anders TEL. (053) 237.95 LE? OP Open ïedsre woensdag van 8 toi 12 en vati 14 toü 20 u., ook eventueel op andere da gen, maar dan na 17 u. Volgens voedseldeskundigen doen we te veel water in de pan om groenten en aardappelen te koken. Aldus gooien we het beste, de vitaminen en de minerale zou ten, met het kookwater weg. Amerikanen (natuurlijk heb ben daar nu iets op gevonden een roestvrij stalen pan met dubbele bodem waartussen een laagje kool- stofstaal In deze pannen is het mogelijk te koken zonder of met heel weinig water, op een zo laag mogelijke warmtebron. Kleur van het voedsel, de smaak en alle goe de bestanddelen blijven behouden. De dubbele bodem zorgt voor een gelijkmatige warmteverdeling. Het deksel past met een absolute nauw keurigheid; de damp die zich door het koken ontwikkelt, perst de lucht uit de pan, kondenseert zich en vormt een dun laagje vocht tussen deksel en pan-gleuf. Dat is 'het zogenaamde waterslot. Op dat ogenblik zal men de warmte verminderen. Door afkoeling wordt de lucht, die door de warmte uit gezet was, samengedrukt en het voedsel kookt iin een stoombad verder, terwijl het deksel, door het bovengenoemde waterslot, vast sluit. Door de luchtblaasjes, die van onder het deksel ontsnappen, re geit men de temperatuur. Geen luchtblaasjes betekenen te weinig, te veel luchtblaasjes betekenen te veel warmte. Wanneer 'het gerecht gaar Is. is het vocht volledig verdampt, zodat afgieten overbodig is. Uit een onderzoek is gebleken dat door deze Amerikaanse pan nen en kookmet'hode veel zuiniger en gezonder gekookt kan worden en dat een aldus bereide maaltijd ons voldoende vitaminen verschaft. VRUCHTENSALADE is en blijft een zeer gewaardeerd nage recht, vooral als men hierfci' ge bruik maakt van verse vruchten. Deze vruchten moet men zoveel mogelijk in gelijke stukjes verdelen en er voor zorgen dat ze blank van kleur blijven. Dit laatste kan men bereiken door aan de gesneden vruchten, die spoedig verkleuren (appelen,bananen, peren), wat citroensap toe te voegen en -ei sap er goed door te mengen. Ge bruikt men sinaasappelen in t'e salade, dan verwijdert men naast de schil ook de witte velletjes en de pitten. Zorg steeds voor een goede kleurencombinatie, doch verwerk geen rode kleur-afgevende vruchten door de salade, maar doe deze er slechts op het allerlaatste ogenblik bij. Vruchtensalade ser veert men in een mooie glazen schaal of 'in een zilveren compote- schaal, al dan niet op fijngeklopt ijs. Men kan een vruchtensalade met likeur besprenkelen of er apart slagroom bij serveren Wanneer men een witloof- schotel in de oven wil bereiden of de groente zogezegd wil «bakken» moet men het ioof vooraf gaar koken. Om het tijdens het mooi blank te houden voegt men aan het kookwater een scheutje azijn toe. Bedek de groente ook met een stukje vetvrij papier en leg hierop een bordje. Dit laatste is nodig om hst loof tijdens 'het kookproces goed onder water te 'houden, uit voorkoken doet men 'best een tijdje voor de eigenlijke bereiding. Dit is zeer belangrijk omdat witloof heel goed utgelekt moet zijn, daar anders de saus waarmee het later wordt bedekt zich met het nog in het witloof aanwezige vocht zou vermengen waardoor het geheel minder smakelijk wordt. Ook de struikjes, die men voor het op dienen even wil «bakken» moeten beslist goed droog zijn, anders krijgen ze geen mooi bruin korstje.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7