AANNEMERS BOUWSEKTOR OP JAARLIJKS RENDEZ-VOUS Vijftigste herdenking van Wapenstilstand Plechtigheden Sfeer op Dag Der Vier GekroonDen in Dirk Martensstede Oude Kameraadschap Hulde aan Oscar Oe Jonge Preventieve geneeskunde Verero" merkten gearmdelkaar steunend 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 45 Zaterdag 16 november 1963 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 De traditie getrouw waren de aannemers uit de bouwsektor in de streek, ter gelegenheid van hun Dag der Vier Gekroonden, aanwezig op het jaarlijks rendez-vous dat met veel schwung gepresideerd werd door voorzitter Meganck en bijgewoond werd door burgemeester Blanckaert, schepenen Ringoir en Claus, P. Pere, voorzitter Nationale Confederatie Bouwbedrijf, J. De Block, direkteur van de Rijksdienst voor Arbeidsbemid deling, Moeremans, hoofdingenieur direkteur van Stedebouw J. De Bruyn, referendaris van de Handelsrechtbank, A. Peyn saert, ondervoorzitter van de Syndikale Kamer, G. De Gezeile voorzitter der Provinciale Kamer van Oost-Viaanderen, H. Fio rent, voorzitter van de Belgische Landsbond der Bouwbe drijven, e.a. Bij deze gelegenheid werd hulde gebracht aan Ir. Oscar De Jonge, mede oprichter van de Syndikale Kamer, die 'bevorderd werd tot officier in de Leopold II orde. Ais voorzitter van de Federatie der Annemers en Wegenbouwwer ken is Ir. De Jonge, aldus voor zitter Meganck in een toespraak, een toonbeeld van plichtsgetrouw heid, een man die weet de alge mene belangen van zijn leden bij elke gelegenheid te verdedigen en te behartigen. De gehuldigde mocht dan ook als blijk van waardering een ver kleind juweelmodel van de Leopold II onderscheiding ontvangen. Voorzitter Meganck feliciteerde namens de Syndikale Kamer alle andere gedekoreerden en dankte daarbij het stadsmagistraat voor haar welwillende medewerking. Tijdens het feestmaal zou voor zitter Meganck nog even handelen over de arbeidsgeneeskundige dienst die samen met de Syndikale Kamers van Oudenaarde, Sint Niklaas en Gent werd opgericht, ingevolge het K.B. van 16 april 1965 waardoor alle ondernemingen zich de medewerking moeten ver zekeren van een arbeidsgeneeskun dige dienst. In Oost-Viaanderen werd te dien einde reeds einde '65 overgegaan tot de offiriele stich ting Medibo, die te Gent beschikt over een medisch centrum met moderne apparatuur voor verple ging, kontrole der werkonbekwaam heid en opsporen van beroeps ziekten. Sedert enkele tijd 'beschikt deze dienst ook over een dispen- sariumwagen met een uitrusting voor radioscopie. Dit mobiel me disch cenltrum is 'in staat om ter plaatse, in het bedrijf, de arbeiders te onderzoeken, waardoor het tijd verlies tot een minimum wordt her leid. Voorzitter Meganck zei dat deze arbeidsgeneeskundige dienst welis waar een verhoging betekenen van de lasten, doch anderzijds een wet telijke verplichting is die daaren boven inzake kontrole op werkon bekwaamheid vele misbruiken zul len uitschakelen. Voor de nabije toekomst is de oprichting voorzien v. een partime medisch centrum in de gewesten waar het aantal aangeslotenen dit vereist. Een dergelijk centrum zal ook te Aalst tot stand komen. Voor voorzitter Meganck was het de 24e keer dat hij dit rendez-vous met feestmaal presideerde. Vol gend jaar kan hij als dusdanig jubileren. Eretekens v.d arbeid 2e klasse Blond'iau M., Flenu; 'De Glas J., Ophasselt; Gevaert J., Goeferdinge Michiels O., Geraardsbergen; Ste vens F., Deftinge; Tuypens G., He- melveerdegem; Van Damme A., St. Maria-Oudenhove; Van de Mae- le F., Overboelare; Van de Pontsele A., Geraardsbergen; Remmery H., Serskamp; Temmerman F., Lede; De Nie M., Zarlardinge; De Cob ber G., Deftinge; Moulaert A., Ge raardsbergen. Eretekens v.d. arbeid Ie klasse Coppens H., Erembodegem; C. Coppens, Haaltert; Daeleman M., Aalst; De Leenheer M., Erembode gem; De Noose L., Zarlardinge; De Nutte D., Onkerzeie; Deweerdt K., Geraardsbergen; Van Boxstael C., Bambrugge; Van der Eist F., Aalst (allen werkgevers). De Campenaere C., Nederboe- lare; De Tant G., Everbeek; Mer- ckaert M., St. Maria-Oudenhove; Praet J., Nederboelare; De Backer A., Lede; De Rick A., Lede; Tybaert W., Lede; Abeels Geraardsber gen; Danneels N., Overboelare; O. d'Hayer, Geraardsbergen; Schail- lee A„ Onkerzeie; Walraet M., Deftinge (allen werknemers). Gouden med. Orde Leopold II Werkgevers De Pril J., Idegem; Van der Schueren P., Aalst. Werk nemer Daver L., Goeferdinge. Gouden med. der Kroonorde Werkgevers Rubbrecht Ray, Moorsel; Wijnant P., Aspelare. Zilv. palmen der Kroonorde Werkgevers De Winter C., Haaltert; Dooms A., Herdersem; Peynsaert H., Hofstade. Bijzonder ereteken der beroeps vereniging 2e klasse Blondeel J., Lede; Coppens 'H„ Erpe; 'De Vurst J., Zottegem; Fr. Houtman, Denderleeuw; Moreels R., Ninove; Witterzeel B., Welle. Bijzonder ereteken der beroeps vereniging Ie klasse Van den Bossche J., Hofstade. Officier in de Leopold II orde De Jonge O., Aalst. De wellicht laatste grootse herdenking van die memorabele tl november 1918 heeft, althans in de streek, tot gevolg gehad dat Sint Maarten voor eenmaal ook eens de ouden van dagen en dan meer bepaald de oud-strijders 14-18 heeft bedacht met geschenken allerhande. Afgezien van de officiële plechtigheden in vrijwel alle gemeenten, met hier en daar een toch tot hart en geest sprekende toespraak van een burgemeester of van een voorzitter van een oud-strijders vereniging, zijn de nog levende frontsoldaten uit W. I in eigen kring nog eens extra in de bloemen gezet. Te Aalst waren de ca. 350 IJzersoldaien niet allen op het officieel appel. Want het aantal dat omwille van hun gezond heid willens nillens thuis moest blijven was niet gering. Een van hen lag tijdens deze herdenkingsdagen in het stedelijk ziekenhuis met recentelijk geamputeerde benen. Vijftig jaar later. En de afvaardiging van het stedelijk komitee die hem de herinneringsmedaille bracht, wisten er begrijpelijkerwijze niet goed wat te zeggen, net zoals op sommige andere plaatsen waar de zeventigers en de tachtigers, die deze front soldaten geworden zijn, hun emoties niet meester konden. De officiële herdenking werd te Aalst ingezet met het traditionele Te Deum in de Sint Maartenskerk, het neerleggen van bloemen voor het Vredesmonument, en het gedenkteken van de Pupillen. Op de koer van het stadhuis, waar de officielen, oud-strijders en afge vaardigden van tal van andere verenigingen verzameld waren, spraken resp. burgemeester Blanckaert, H. Van De Perre, voorzitter van de vaderlandslievende verenigingen, en schepen Van Hoorick. Sprekers herinnerden aan de betekenis van W. I en brachten daarbij hulde aan de frontsoldaten. Aan de aanwezige oud-strijders werd de herinneringsmedaille over handigd. Later op de dag waren de oud-strijders de genodigden van het stads bestuur op een eetmaal in de Pupillenschool. Bij deze gelegenheid werd het ereplaket van de stad Aalst overhandigd aan voorzitters van verschillende oud-strijdersverenigingen de h. Van der Schueren, ge westelijk voorzitter N.S.B., Dr. Gravez, voorzitter van de V.O.S., M Verhulst, plaatselijk voorzitter N.S.B., R. Vinck, van de vereniging soldaten van Koning Albert, en De Haeck van het British Legion. Naarmate het uur vorderde werd, waar het nodig was, het oude ijs gebroken en kwamen de herinneringen te berde uit de nevels van een reeds vijftig jaar verleden tijd. Er kwam op dit gezamenlijk feestmaal geleidelijk een sfeer van oude kameraadschap, die later zou eindigen met solidair gezongen Brabanponne, Vlaamse Leeuw en dito refreintjes. (zie verder in ons blad) Als het volksbal en het cafévertier op de Aalsterse Grote Markt al lang was uitgestorven, hebben wij ze gezien en herkend, uit gerekend op het Vredeplein. Twee oude frontsoldaten, twee rasechte Aalstenaars, een echte N.S.B. -er en een echte V.O.S.-er, gearmd, elkaar steunend, in een stil geanimeerd gesprek. Twee vrienden in elk geval want dat konden wij duidelijk horen, toen zij afscheid namen Alleh, tot vrijdagavond, hé, kom maar af... De onderscheiden werkgevers en werknemers uit de bouwsektor, nadat zij in de feestzaal van het stadhuis hun eretekens hadden ontvangen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1