Ruime belangstelling voor anti-oorlogsfilms „Het Einde of De Bom" aangrijpend dokument Restaurantavontuur Gewestelijke viering van de Landelijke Bedienden Centrale te Aalst VAN SAENE Nog de herdenking 11 november 1918 Op zaterdag 23 november 1968 Drie Fondsen: Hulde aan de Oud-Strijders De afwezigheids- politiek Discontokantoor van de Nationale Bank van België De voorstelling van twee wereldberoemde anti- oorlogsfilmen «Van het Westelijk Front geen Nieuws» en «Eindspel of de Bom» zondag II. op initiatief van de drie kulturele fondsen, De Rank het Davidsfonds en het Willemsfonds, naar aanlei ding van de vijftigste verjaardag van de Wapen stilstand, kende een zeer ruime belangstelling. Minstens 500 belangstellenden uit de meest diver se kringen woonden de vertoning bij. Ik zat vanmiddag schransend in mijn restaurantje potage tomates en pommes purée met poisson frit. 't Was binnen koei, maar buiten blaakt' een zomerbrandje, en het halfduister rook naar Shell en Cheramy. Ik liet meteen mijn hersens zich aan kranten spijzen een moordje hier, een ondersubcommissie daar, Marleen in «Dream of Dreams», cartels van spek en ijzer, paleizen der Amcer, en oorlog in Haggar. En ook mijn hart kreeg proefjes van de vijfde zonde de radio brulde blanke, blauwe, blonde blues Poema, Regentropfen, Le plus beau tango du monde, en Tea for two, een heel menu verbeeldingsroes. En al die etens van diverse paturage vloeiden tot een zo kostelijke cocktail saam, dat weer een oude wildeman in mij met rage meezong mij d'eerste noot van Rose-Mary haar naam. En heroiek twee messen wette, snee op snede tot schrik van een als zeezand blonde creatuur ter aanpunting van 't stompje potlood waar ik mede me afgekoeld heb in dit vers van avontuur. ig38 Johan Daisne (Uit «Zevenreizenboek», 1946) Weze hier ter informatie nog eens herinnerd aan het feit dat Remarque's verfilmde roman «lm Westen nichts Neues» voor het eerst is uitgekomen op 27 april '30. De bekende Vlaamse auteur Jo han Daisne, tevens filmografisch redakteur van de Moderne Ency clopedie der Wereldliteratuur (Sto- ry-Scientia Gent), was zo wel willend ons nog volgende gegevens te verstrekken in verband met deze film, met verwijzing naar het oor deel van twee bekende filmcritici uit de dertiger jaren Henri Colpi «Si Milestone (regisseur van de film) n'a pas le sens du vrai et grand cinéma, personne ne l'a. Et un sens drama- tique profond, et un sens epique. A f'Ouest rien de nouveau, le chef d'oeuvre du film guerre. En van Georges Sadoul «A cause de sa polemique contre la guerre et ses horreurs, les nazis, qui marchaient en 1930, a la con- quète du pouvoir, éclarèrent, ce film injurieux pour l'Allemagne et, Retrospectieve van 9 tot 24 november 1968 par leurs manifestations le firent retirer des écrans. Réédité vingt ans après, le film gardait sa force et sa valeur.» Het Eindspel of «De Bom» (rea- lisator Peter Watkins) kwam des tijds in het nieuws toen de Engelse BBC weigerde de film te vertonen niettegenstaande zij zelf opdracht had gegeven de film te draaien. Watkins weigerde evenwel katego- riek gevolg te geven aan beperking en censuur. Niettegenstaande de film reeds herhaaldelijk bekroond is kwam hij tot dusver nog op geen enkel TV-beeld. Het Eindspel of De Bom is, voor wie het nog niet weet, een brutaal realistische evoca tie van wat tijdens een even tuele oorlog de gevolgen zou den zijn van het gebruik van atoomwapens op Brits grond gebied. Inderdaad, een aan grijpend dokument dat ieder een tot nadenken moet stem men. Namens de drie fondsen hield de h. René Verdoodt een korte inleiding, waarbij hij dank betuigde aan het stadsbestuur en het feest- komitee voor hnu medewerking. Dit initiatief, aldus spreker, be antwoordt zeker aan de doelstel lingen van de drie kulturele fond sen, want de oorlog is de negatie en de vernietiging van alle kuituur. Filmen als deze zijn sprekender en overtuigender dan wat iemand onder woorden kan brengen. Zij zijn doorheen hun beelden van lij den en verschrikking een wekroep tot allen die willen leven en het nageslacht een veilige toekomst willen brengen. De hVerdoodt bracht namens de drie fondsen ook hulde aan allen die hebben bijgedragen of hun leven hebben gegeven voor de overwinning van 1918 en pleitte daarbij voor de overwinning op onze eigen apatische ingesteldheid tegenover bewapening en oorlog, voor de escalatie naar vrede en rechtvaardigheid. o Wij kunnen ons naar aanleiding van deze filmvoorstelling be zwaarlijk van een kort kommen- taar onthouden. Er zijn inder daad ogenblikken dat men de plicht heeft sommige vaststel lingen onomwonden in een klaar daglicht te stellen. Er is vooreerst de voortreffe lijke samenwerking tussen de drie kulturele fondsen, een sa menwerking die in zeer belang rijke mate het kulturele leven te Aalst verder kan stimuleren, niet het minst omdat zowel het Davidsfonds, De Rank en het Willemsfonds in hoge mate re presentatief zijn voor de diver se strekkingen. o Maar anderzijds kan men op zijn zachtst uitgedrukt, het zeer jammerlijk vinden dat vrij wel het grootste gedeelte van de Aalsterse vroede vaderen, zo talrijk als ze doorgaans aan wezig zijn op spektakulaire re cepties en dies meer, ditmaal op enkele na, hun zondagskat hadden gezonden, op enkele na die wij une fois n'est pas coutume uitdrukkelijk willen noemen zijnde schepen Van Hoorick, de C.V.P. voorzitter Marcel De Bisschop, raadslid Frans De Brul en voort enkele leden van het stedelijk feest- komitee. Het is best mogelijk dat som mige afwezigen werkelijk ver hinderd waren. Maar hef is hoogst merkwaardig dat het grootste gedeelte van de Aal sterse vroede vaderen, niet het minst de gemeenteraadsleden, een opvallende afwezigheidspo- litiek huldigen t.o.v. de drie kulturele fondsen. De gewestelijke afdeling van de Landelijke Bedienden Cen trale - A.C.V., die de bedien den uit de privé-sektor groe peert, viert op zaterdag 23 november e.k. te Aalst da inschrijving van haar 2.500e lid. Het past ter deze gele genheid even stil te staan bij de aktiviteit die de grootste bediendenorganisatie van ons land ontwikkelt in de streek. De werking js vooral afgestemd op de ondernemingen zowel uit de industriële als de diens-tsektor textiel, konfektie, voeding, metaal en scheikundige nijverheid, naast belangrijke zetels van grote ban ken, warenhuizen en zelfstandige kleinhandels. Geregeld wordt kon- takt gehouden met de onderne mingsafgevaardigden der belang rijkste ondernemingen. Naast de sektoriele werking is er ook de -individuele klachten- dienst waar de aangeslotenen raad en bijstand kunnen inwinnen voor ai hun professionele moeilijkheden en problemen. In het gewest Aalst zijn er twee zeer aktieve LBC-afdelingsbesturen nl. te Aalst en te Geraardsbergen. Het zijn deze besturen die de lo kale werking en aktie plannen, co- ordineren en richten. Langs deze besturen en militantenvergaderin- gen wordt maandelijks ook de so ciaal - syndikale informatie gege ven. Tevens kunnen wij nog vermel den dat de gewestelijke LBC-afde- ling open oog heeft voor de spe cifieke groepen bedienden, zoals 'handelsvertegenwoordigers, jonge ren en kaderpersoneel. Het zou ons echter te ver leiden in het be stek van deze bijdrage alle initia tieven in dit verband te vermelden. Wat voorafgaat toont aan dat de gewestelijke LBC-afdeling Aalst door haar intense aktiviteit de be- diendenbelangen werkelijk behar tigt. Dat ook de bedienden uit de privésektor hiervan overtuigd zijn blijkt duidelijk uit de evolutie der ledencijfers. Ruim 2.500 bedienden uit het Aalsterse zijn momenteel aangesloten bij de LBC. Het bestuur meende dat de in schrijving van het 2.500e lid niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en organiseert daarom op zaterdag 23 november e.k. een grootse vie ring met volgend programma 18 u. Ontvangst op het stadhuis der genodigden, gedekoreerden en bestuur, door het stadsbe stuur. 19 u. Plechtige feestzitting in de feestzaal van het stadhuis. Welkom door de voorzitter. Feestrede door de h. Karei Van Rompaey, sekretaris gene raal LBC. Overhandiging van geschenk aan het 2.500e lid. Uitreiking eretekens A.C.V. aan trouwe leden. - Toespraak door Minister PI. De Paepe. Groet vanwege het geweste lijk A.C.V.-verbond door de h. Willy De Turck. De feestzitting wordt opgeluisterd door het koor Pro Musica. 20.30 u. Dansfeest met het orkest The John Webster Sextet in de zaal De Koornbloem. Toegangsprijs 30 Fr. open van 14 tot 19 u. zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u. Oud Hospitaal (achter St. Martinuskerk) Georganiseerd door de Bank van Brussel. BERICHT KREDIETEN die als doel hebben de aankoop, bouw of de om bouw van private (1e woning), handels- of industriële gebouwen, alsook de aanschaffing van materiaal of gereed schappen. enz., kunnen bekomen worden bij het: Het DISCONTOKANTOOR handelt ZONDER TUSSEN PERSONEN voor rekening van 1. De Algemene Spaar- en Lijfrentekas, 2. De Nat. Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid, 3. De Nationale Kas voor Beroepskrediet. Voor alle inlichtingen, kosteloos en vrijblijvend, zich wenden tot: Het DISCONTOKANTOOR te AALST Keizerlijke Plaats, 42 Telefoon 243.68 - 219.68 Openingsuren van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur. Zaterdag gesloten. Inlichtingen ten huize, vrijblijvend en kosteloos, GUNSTVOORWAARDEN VOOR «.GOEDE SPAARDERS A.S.L.K.» ALLE VERRICHTINGEN OP ALLE GEWONE «SPAARBOEKJES A.S.L.K.» en TERMIJNBOEKJES A.S.L.K.»

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3