Konfrontatie oudere en jongere generatie Hoofdthema'sHoe de jeugd aantrekken Os gemeentverkiezingen 1970 INDRUKKEN Op arr. C.V.P. kongres INFORMATIE Het partijpolitieke leven in de streek Voor de laatste maal heeft Gilbert Claus als arrondisse menteel voorzitter van de C.V.P. de kongressisten be groet op het partijkongres tijdens het voorbije weekeinde in de zaal De Klaroen. De Aalsterse schepen had inder daad zijn kandidatuur niet meer gesteld en werd dan tijdens dit kongres opgevolgd door Hubert Van Wambeke uit Zottegem. Marcel De Bisschop hield in leidend 'n pleidooi voor meer financiële steun vanwege de verschillende partij afdelingen en een evenwichtig financieel beleid. Aktiviteitsverslag Dit kongres werd 'bijgewoond door vrijwel alle partijverantwoor delijken uit het arrondissement, parlementairen, provincieraadsle den, gemeentemandatarissen, ver tegenwoordigers van verschillende kristelijke organisaties, enz. 'De in augdstus verkozen nieuwe arrondissementele sekretaris, de h. Gabriels (Lede), gaf vervolgens lezing van het aktiviteitsverslag dat opgemaakt werd door zijn voor ganger Paul Claus. Uit het verleden meende de voormalige sekretaris twee konklu- sies te kunnen maken het feit dat op het partijvlak meer macht wordt toegekend aan de kantons biedt ongetwijfeld voordelen maar men mag ook bepaalde nadelen van deze vorm van decentralisatie niet uit het oog verliezen. In het verleden heeft in het hoofdbestuur van de C.V.P. steeds een klimaat van oprechtheid geheerst, het is zeer belangrijk dat ook het nieuw verkozen hoofdbestuur in eenzelfde sfeer zijn taak kan uitoefenen. In dit aktiviteitsverslag wordt verder nog aangestipt dat de C. V.P. momenteel 7.200 leden in het arrondissement telt en als streef cijfer voor de nabije toekomst wordt 10.000 vooropgesteld. Se dert 1949 verloor de C.V.P. in het arrondissement 16 t.h. stemmen tijdens de opeenvolgende verkie zingen. «De jeugd komt niet aan bod» Namens de C.V.P. Jongeren sprak Mare Vermang. Spreker zei dat er zich radikale wijzigingen voordoen in de verhoudingen tus sen de verschillende generaties. Hierbij doen zich spanningen voor die tijdens de komende jaren nog zullen geaccentueerd worden. Deze spanningen kunnen evenwel een vruchtbare dialoog worden mits een inzicht in deze problematiek en het aanvaarden van de gevol gen. Hen vruchtbare dialoog dan met als doel een permanente ver jonging, vernieuwing en aktivering van de C.V.P. De jongeren, aldus M. Vermang, aarzelen niet een reeks zaken in vraag te stellen die voor velen taboe zijn, o.m. de partijstrukturen het partijsysteem, de Belgische staatsinrichting, onze internationale politiek, onze verhoudingen met de ontwikkelingslanden, de consump tiemaatschappij, enz. Spreker verwees naar het Ma nifest Autonomie van de C.V.P. Jongeren, waarin deze opkomen voor een autonome ontwikkeling van de beide gemeenschappen in ons land, en handelde verder over de rol van de jongeren in de partij. Hij kantte zich hierbij tegen diegenen die van oordeel waren dat het probleem der jongeren in de partij is opgelost door het sta tutaire 1/3 der mandaten in enkele organen. Dit 1/3 jongeren wordt niet au sérieux genomen. Het zijn enkele mandatarissen, personalitei ten en leiders van sociale organisa ties die over het wel en het wee van de partij beslissen. De jeugd komt hierbij niet aan bod. Wie zich beklaagt over het gebrek aan inzet of aanbreng van de jongeren ver geet dat deze praktisch nooit over informaties beschikken op basis van dewelke zij zouden kunnen spreken. Zeker moet de jeugd aanvaarden dat de volwassenen een waarde volle ervaring hebben en enige erkenning verdienen voor gepres teerde diensten, maar de volwas senen moeten begrijpen dat de partij ten dode opgeschreven staat indien men er niet in slaagt de jeugd aan te trekken, aldus het besluit van de woordvoerder van de C.V.P. Jongeren. «Jongeren moeten partij mandatarissen alarmeren» Volgende spreker was Bestendig Afgevaardigde Wim Verleysen, die vooreerst aandacht vroeg voor het poll-systeem zoals het in de C.V.P. arr. Aalst funktioneert. Wij mogen het risico niet lopen dat deze de- mokrat'ische formule in de toe komst niet meer zou kunnen toe gepast worden. Bij wijze van repliek aan vorige spreker zei Wim Verleysen o.m. dat de jeugd de kansen krijgt die zij voor zichzelf schept. Men moet zich gaan bezinnen over het hoe en het waarom van de C.V.P. Jon gerenbeweging. Het is de vraag of men zich moet beperken tot een studiegroep, tot een elitegroep. Studiewerk is ongetwijfeld nood zakelijk als gespreksbasis voor alle jongeren, onafgezien of zij hun partijlidgeld betaald hebben-.. Er is vanwege de jongeren voor al aktie nodig. Zij moeten zich bewegen te midden van het jeugd leven en op basis van hun ervaring en vertrouwdheid met de jeugd problematiek de mandatarissen alarmeren. De jeugd is nog even dynamisch als twintig jaar geleden, vervolgde spreker, die daarbij verwees naar de studentenmanifestaties te Leu ven, en vroeg wanneer de C.V.P. Jongeren eens een vrije vergade ring zouden houden, waar zij het verouderde systeem van het voor huwelijkssparen, de schande van het huidig systeem van de studie beurzen en de tewerkstelling van de jeugd onder de loep zouden ne men. Waarom verplicht de jeugd niet de verantwoordelijken deze toestand te veranderen De C.V.P. Jongeren moeten in elk geval aan hun mandatarissen zeggen wat zij moeten verwezenlijken. De Gemeente verkiezingen 1970 Volksvertegenwoordiger R. Otte leidde vervolgens het thema om trent de gemeenteverkiezingen in 1970. De kiezer, aldus R. Otte, zal brutaal en nuchter de vraag stellen wat de C.V.P. mandataris sen hebben verwezenlijkt. Men moet hopen dat het antwoord op deze vraag positief zal zijn. Poli tiek is geen wetenschap, maar een kwestie van aktie, van doen. De gemeenteverkiezingen vereisen nu reeds een grondige voorberei ding. C.V.P. voorzitter Aalst, Marcel De Bisschop, hield daarbij aanslui tend een kort pleidooi voor de jeugd die over een periode van twaalf jaar telkens het kiezers korps fel wijzigt. Er zal alleszins moeten gepoogd worden de jeugd te betrekken bij de a.s. gemeente verkiezingen. Nieuw Hoofdbestuur Voorzitter H. Van Wambeke. Kanton Aalst De Turck Willy, Van Achter Albert, Camu Alain, Barrez Frans, Bogaert Etienne, Claus Gilbert, Goosens Herman. Kanton Herzele Meessens Fr., mw Van den Broecke-Van Bever Walgraef Camiei, Wachtelaer Antoine. Kanton Ninove Kiekens Wilfr., Bockstael Guido, Van Rossem Alfons, De Schepper Jozef, Ple- tinckx Theo. Kanton Zottegem Otte Simonne Van Melckebecke Leonce, Petit Hector. Kanton Geraardsbergen Vander Linden Gerard, Van Muylem W. Wim Verleysen zei dat een toe komstige administratieve decentra lisatie ongetwijfeld aan de gemeen tebesturen meer verantwoordelijk heid zal geven en men weliswaar geen fusies zal moeten verwachten maar dan toch federaties van ge meenten en wellicht nog tegen '70 districten inzake ruimtelijke orde ning. Tal van problemen zullen dan ook gemeenschappelijk moeten op gelost worden, m.a.w. op 'inter- kommunaal vlak. Gilbert Claus zei dat per groep gemeenten een inventaris omtrent de behoeften zou opgemaakt wor den om op een realistische en fi nancieel mogelijke basis tot nood zakelijke verwezenlijkingen te kun nen overgaan. Hij wees in dat verband naar de Interkommunale 't Land van Aalst. ik heb weinig goesting om mede de verantwoordelijkheid te dragen van een vierde achtereenvolgende nederlaag bij verkiezingen, aldus volksvertegenwoordiger Gh. Wil- lems, die op zijn beurt aandacht vroeg voor de jongere generatie, die men meer moet aantrekken. Spreker vroeg ook aandacht voor de aan gang zijnde konfrontatie tussen de twee generaties. Tijdens zijn betoog pleitte bij o.m. voor het angstwekkend probleem van de verkeersveiligheid. Het woord te voeren past de vrouw Mevrouw D'hondt ik spreek niet uit een frustratiegevoel en wil niet aan feminisme doen eiste de aandacht op voor de vrouwen 'in het politieke leven en stelde de vraag hoe deze meer kunnen be trokken worden in het gemeente beleid. Marcel De Bisschop drong er op aan dat meer technici zouden be trokken worden bij de oplossing van sommige problemen. De h. Van der Poorten, burge meester van Welle, had het over diverse mogelijkheden inzake nieu we koalities tijdens de a.s. gemeen- teverkezingen. Gilbert Claus dankte tenslotte als scheidende voorzitter en wees er op dat het hoogtijd werd inzake de voorbereiding tot de gemeente verkiezingen. Tenslotte kwam nog volksverte genwoordiger Swaelen aan het woord, die diverse aspekten van de nationale politiek behandelde. De nieuwe voorzitter, Hubert Van Wambeke, besloot het kongres met een oproep tot samenwerking en dank aan de scheidende voor zitter Gilbert Claus. Het 21e statutair kongres van de C.V.P. in het arr. Aalst is vooral gekenmerkt geworden door een bij na onvermijdelijke konfrontatie tus sen de jonge turken en de oudere generatie. Om het een bekend Frans publicist na te zeggen, de jongeren, de twintigjaren (om en bij) stelden de vragen waarop de ouderen, de zestigjarigen, geen antwoord meer kunnen geven, wes halve de middengroep, de veer tigers, de problemen maar moeten oplossen. Merkwaardig was vooral de tus senkomst van de arr. voorzitter van de C.V.P. Jongeren, Mare Ver mang, een bij het ruimer publiek tot dusver minder bekende figuur, wiens Angelsaksische allures hem niet verhinderen om ronduit zijn opvattingen te kennen te geven inzake het partijbeleid. Een tussen komst die naar vorm en inhoud een ruime intellektuele bagage ver raadt, die op arrondissementele kongressen van partijen nog altijd zeldzaam is. Daartegenover, niet minder belang rijk, de repliek van Wim Verleysen, met een jarenlange ervaring in het politieke spel en een grondige kennis van het politieke dossier. (Het steekspel over «mandarijnen» was het snufje zout dat op wel doende wijze dit kongres kon prik ken.) De objektieve waarnemer moet wel de politieke talenten erkennen van deze Oostvlaamse Bestendig Afge vaardigde, die niettegenstaande zijn of wellicht daardoor reeds lange politieke carrière weet in te haken op de verzuchtingen van de jongeren en hen uitnodigd, meer, in feite uitdaagt, om hun jeugd-zijn te demonstreren. Zijn oproep tot een «vrije vergadering» (zie het verslag) was in elk geval een treffende demonstratie van politieke feeling. Spijts de lofwaardige inspanningen van volksvertegenwoordiger Otte om een debat inzake de a.s. ge meenteverkiezingen op dreef te brengen, bleef dit kleurloos. Dit pleit niet voor de kongressisten en vooral niet voor de aanwezige gemeentemandatarissen. Op zijn minst kan men hieruit konkluderen dat de zorgen van dë partij-instan ties hen slechts in zoverre interes seren als ze nadelig kunnen zijn voor hun eigen dorpspolitiek be leid. Wat zeer erg is voor de partij als dusdanig. De tussenkomst van volksvertegen woordiger Willems inzake de op eenvolgende nederlagen van de C. V.P. kan wijzen op het feit dat deze jonge parlementair zich wel bewust is van de onzekere politieke evolutie, niet in het minst in het arrondissement, van de tegenstel lingen die ook in zijn partij onver mijdelijk zijn. In feite is dit statutair kongres ook een aftasten geweest van de diverse posities, maar meteen luidt het toch, na het heengaan van Lud. Moyersoen en tot op zekere hoogte ook van Gibert Claus, een andere periode in. Wijl de C.V.P. een zeer belangrijk deel van de bevolking vertegenwoordigt op het politieke vlak, kan de toekomst van deze partij niemand onverschillig laten. Hoe deze er zal uitzien valt even min als voor de twee andere tra ditionele partijen te voorspellen. Maar vooralsnog weten de drie traditionele partijen dat de kon- junktuur, hoe dan ook, gunstig blijft voor de Volksunie. Het is een loutere vaststelling die hier reeds in dit blad in 1961 werd geopperd en waarop toen in som mige milieus met een schouder ophalen werd gereplikeerd. Vooral voor de C.V.P. in het arrondisse ment blijft de cruciale vraag Hoe engageren wij de jongeren. Het loont nog wel de moeite om op dit kongres nog terug te komen. Clk.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2