uit de modewereld keukengeheimen wat eten we deze week voor de lekkerbekken... nuttige wenken herenkleding vamoflex 7 vrouwen kroniek ZONDAG Kaasbeschuitjes Ossenstaartsoep Varkensgebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Fruit. MAANDAG Koud varkensgebraad Appelmoes Gebakken aard appelen Havermoutkoekjes. DINSDAG Gebakken haring Botersaus Gekookte aardappelen Gestoofde peren. WOENSDAG Kalfsniertjes met Maderasaus Aardappelpuree Griesmeelpudding met rozijnen. DONDERDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Choco ladevla. VRIJDAG Mosselen Frites Safraanrijst. ZATERDAG Erwtensoep Zwitserse eieren Fruit. KALFSNIERTJES MET MADERASAUS BENODIGD 2 kalfsnieren; peper; zout; bloem; 75 g boter; 1 ui; 1 eet lepel tomatenpuree; een scheutje madera; peterselie. BEREIDING Snijd de goed schoongemaakte en gewassen kalfsnieren On schuine plakjes. Bestrooi deze met wat zout en peper en wentel ze door bloem. Bak de plakjes (eventueel deel voor deel) in boter aan beide kanten bruin. Neem ze uit de pan. Bak dan de heel klein gesneden ui in dezelfde boter goud bruin. Strooi er wat bloem over en 'bak deze heel even mee. Voeg er dan de tomatenpuree en een flinke hoeveelheid (versgemalen) peper aan toe. 'Roer alles goed dooreen, giet er zoveel water bij tot een mooi gebonden saus ontstaat en laat deze, steeds roerende, even doorkoken. Dan wordt de madera en een flinke lepel fijngehakte peterselie door de saus geroerd. Hierin worden de plakjes gebakken nier gelegd, waarna het geheel 5 minuten zachtjes wordt doorgekookt, zodat de nier goed warm en gaar wordt. ZWITSERSE EIEREN BENODIGD 8 sneetjes wittebrood zonder korst; 150 g gekookte ham; 150 g jonge kaas; 4 eieren; peper; zout; wat dikke melk (uit een blikje); boter. BEREIDING Beboter een vuurvaste schotel en bedek de bodem dakpansgewijs met de sneetjes brood. Leg hierop de plakjes ■ham en de plakjes kaas. Breek hierop zeer voorzichtig de eieren, bestrooi deze met peper en zout en giet er 'n scheutje melk bij. Sluit de schotel af of bedek hem met aluminiumfolie en plaats hein in een voorverwarmde oven gedurende 10 tot 12 minuten. Het wit van de eieren is gestold maar de dooiers zijn nog zacht. Direkt op tafel brengen. PIZZA Een Italiaans gerechtje dat het uitstekend doet als avondmaaltijd BENODIGD 100 g boter; 200 g bloem; 1 dl melk; plakjes kaas; schijfjes tomaat; sardines of ansjovis; -boter. BEREIDING Maak een deeg van bloem, melk en boter. Rol het deeg zo plat mogelijk uit (ca. 1 cm.) en leg het in een beboterde en met bloem bestoven platte bakvorm. Bestrijk de bovenkant met wat water. Leg er dan plakken kaas, schijfjes tomaat en sardines of ansjovisjes bovenop. Leg hier en daar een klontje boter of bestrijk alles met een kwastje olie. Bak de pizza in een matig warme oven in een half uur gaar en serveer hem warm. Parfum mag nooit rechtstreeks op bont worden aangebracht om dat het zuren bevat die de haar wortels van de pels aantasten en doen breken. Er bestaat echter een eenvoudig middeltje om uw bontmantel toch een lekker geurtje te geven. U behoeft niets anders te doen dan een dunne maar fijnge- weven doek, bv. mousseline, over het bont te leggen, vooraleer het te bestuiven. Het bont zal door trokken -worden van de geur terwijl de zuren nochtans niet door de doek dringen. Een tip die eigenlijk meer voor mijnheer dan voor mevrouw be stemd is Tegenwoordig wordt voor binnenshuis veel gebruik ge maakt van hardboart. Nu moet u weten dat dit hardboart voor de bewerking moet ingevocht worden teneinde opbollen van de platen na het spijkeren of lijmen te voorko men. De platen worden daartoe aan de achterzijde met ongeveer een kwart liter water per m2 inge vocht. Men moet hierbij juist even binnen de randen blijven. De platen worden twee aan twee, met de vochtige kanten tegen elkaar, ge durende twee dagen neergelegd in een koele ruimte. Het vocht -is daarna in de vezels gedrongen, terwijl de plaat zelf droog aan voelt. Ze is dan gereed voor ver werking en kan normaal gespij kerd of gelijmd worden. «Het zondagse kostuum» voor heren is in de vergeethoek geraakt. De oorzaak hiervan is dat we tegenwoordig niet alleen op zondag vrij zijn, maar dat we over meer vrije tijd beschikken. En de moderne man wenst in zijn vrije tijd geen kleren te dragen die hij ook tijdens zijn werk aan heeft. Een nieuw begrip in deze woelige wereld vrijetijdskleding. Draagkomfort en gemakkelijke behandeling zijn de beste eigenschappen die vrijetijdkleding kan hebben. Geen wonder dus, dat deze kleding voor 60 procent uit katoen wordt gemaakt. Immers, dergelijke kleding moet geschikt zijn voor alle aktiviteiten, die men in de vrije tijd placht te doen. Voor tuinieren bv. trekt men liever iets aan in de tuinsfeer, terwiji de sportvissers het bij hun waterdichte oliepakken houden. Kamperen heeft weer een andere garderobe nodig en zeilen uiteraard ook. Voor de echte «werkklussen» is de overall nog het meest in of een oude broek en blouse. Gerenomeerde modeontwerpers hebben een aantal indrukwekkende vrijetijdspakken ontworpen waarin manlief aan de waterkant, op het strand, in de tuin of op de kamping beslist aller aandacht zal trekken. Ook in deze tak van de mode denkt men reeds aan de zomer 1969. Dan zal mijnheer dit dragen aan het strand een lange fel ge streepte badstof pyama met een lange rits van voren, en aan het viswater een mouwloze overal! met driekwart pijpen in een van een stevige katoenen popeline met camouflage motief. In de tuin een shirt met kleine opstaande kraag en raglanmouwen dat gemaakt is van bedrukt katoenfluweel. Hij draagt hierbij een lange broek en een mouwioos vest van een visgraat dessin. Tot zover de vrijetijdskleding. Wanneer mijnheer uitgaat, draagt hij echter een stadskostuum. Hier houdt men zich algemeen aan het vest met één rij knopen en met één vrij hoog split in het midden-achter. De revers worden zowel langer als breder dan vorig seizoen. De broek blijft zo goed als ongewijzigd. De gebruikte stoffen zijn bijzonder licht. Men zal zowel «Prince de Gai!es»-motieven zien als verschillende strepen, kepermotieven of effen stoffen. Meer levendige, frisse kleuren treden echter zeer sterk op de voorgrond. Naast de traditionele kleuren, zoals marineblauw en antracieigrijs, zal vrij veel lichtgrijs en zee blauw gedragen worden. Het is aan te raden om frituur vet kort na het gebruik te ze ven. Voor dit doel kan men een lapje, een papieren koffiefilter of een prop watten gebruiken. Met dit laatste gaat dit het snelst. Men legt hiervoor de prop watten in een trechter en men giet er het vet doorheen. Alle kruimeltjes blijven in de watten achter. Doe nooit nieuw vet of olie bij het oude vet in de frituurkom. Door het veie stollen en weer opnieuw smel ten ontwikkelen zich stoffen in het vet die schadelijk zijn voor de gezondheid. Gebruik oud vet dus zoveel mogelijk op doe het restje weg en vul de frituurkom met nieuw vet. Spruitjes bevatten zeer veel vitaminen, waardoor ze dan ook een van de belangrijkste verse wintergroenten zijn. Voor al vitamine C is goed vertegen woordigd in spruitjes. De sprui- tenoogst is dit jaar al vroeg begonnen; reeds begin septem ber werden de eerste hoeveel heden aan de veilingen aange voerd. Deze maand zullen er topaanvoeren plaats vinden. Bovendien belooft de spruiien- oogst dit jaar heel groot te worden, zodat de prijzen naar alle waarschijnlijkheid gunstig zullen zijn. U weet toch dat u spruitjes niet te lang moet ko ken. Niet alleen voorkomt u op deze wijze een nare kooklucht, maar de vitamine C blijft be houden en ook de verteerbaar heid gaat er op vooruit. Het wordt weer de tijd voor Het opdienen van voedzame, ste vige soepen, zoals een peul vruchtensoep, aardappel- of groentesoep. Dergelijke soepen kunnen als hoofdmaaltijd wor den gebruikt. Geef dan wel toost, Frans brood of blokjes gebakken brood bij de soep. Zet altijd een schaaltje met ge raspte kaas op tafel voer de liefhebbers een welkome aanvulling bij de meeste dikke soepen en zorg voor een toespijs in de vorm van een vruchtenslaatje, ai of niet met vanillesaus, zoete omelet, flens jes, ananas- of bananebeignets, warme pudding, gebraden ap pelen, gewonnen brood. Geef liever geen vloeibare nagerech ten als pap of vla na een soep maaltijd. tapijt al zijn toepassingen tapijt als tapis-plain tapijt als traploper tapijt als vloerkleed geen valse kortingen, goede prijzen goede plaatsingen tevreden klanten Honderden referenties als het om tapijt gaat denk in ie eerste plaats aan firma: indreef, 45,' LEDE 'Telefoon (053 258.61 uw tapijtspeciallst toonzaal op de 1» verdieping of bel ons. afspraak en wijkomên bij U oan huis met onze .collecties topis.ploins. traplopers of tapijten. w

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7