De kulturele raad van de Dirk Martensstede landelijke Bedienden Centrale laist in feest Nieuws in 't kort INDEX NOVEMBER OP 106,69 PUNT Diane De Ridder siit striiaen 2.560e lid OPINIES. Bedenkingen rond Ernest Claes De Heren van Zichem voor Vlaamse T.V. Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat 26, Aalst Tel. 241.14 INFORMATIE EEN KONTAKTVERGADERING Deze week had een eerste kontakivergadering plaats in verband met de kulturele raad van de stad Aalst. Deze vergadering werd voor gezeten door schepen Van Hoorick en bijgewoond door ca. 60 afge vaardigden van verschillende kulturele en sociale verenigingen. Verschillende standpunten t.a.v. de kuiturele raad werden uiteen gezet, na een korte toelichting van de schepen omtrent het doel van deze bijeenkomst. O.m. kwamen tussen de h. B. Corthals, die sprak namens de katolieke verenigingen, inzonderheid de toneelgroepen. Andere standpunten werden nog vertolkt door de h. P. Van den Abeele, die zich uitdrukkelijk wou distancieren van de «politiek». Het standpunt van het Davidsfonds Aalst werd naar voor gebracht door de h. E. Van Schuylenbergh, waarbij verder o.m. nog tussen kwamen de hh. René De Wolf van het Willemsfonds, René Verdoodt van De Rank, E. Saeys van de Stichting de Raet en Frans De Brul. Tijdens deze vergadering kwam ook het initiatief inzake het Aalsterse Berichtenblad te berde. De h. Van Hoorick herinnerde tenslotte aan de voorbeeldige samen werking tussen de drie grote kulturele fondsen en pleitte voor een geest van pluralisme. Een werkgroep zal zich gelasten met de verdere voorbereidende v/erkzaamheden die dan een definitieve vorm moeten geven aan de stedelijke kulturele raad. Een feuilleton van wijlen Ernest Claes, «De Heren van Zichem», zou naar vernomen wordt aanvang 1969 ingeschakeld worden in het zaterdagavondprogramma van de Vlaamse T.V. Dit feuilleton omvat een zevental afleveringen. STIJGING MET 0,02 P. Het Ministerie van Ekonomische Zaken deelt mede dat de index van de kleinhandelsprijzen in november 106,69 bedraagt tegen 106,67 in oktober; dit is een stijging met 0,02 punt. Het indexcijfer werd vooral beinvloed door de prijsstijging van de eieren en in mindere mate door die van het vlees, de aardappelen, de chocolade en de steenkool. Het werd ook beinvloed door een lichte daling van de prijs van de kaas, de konfituur, de margarine, de koffie de groenten in blik, de tandpasta en de dweilen. MISLUKTE AANRANDING In de nabijheid van de St. Anna- iaan trachtte een onbekende een vrouw aan te randen. Deze slaagde er in de vlucht te nemen. GASUITW ASEMINGEN Ingevolge werken uitgevoerd aan de gasleidingen langsheen de Gentsesteenweg werd in een wo ning gasuitwasemingen waargeno men. De bewoners die zich reeds onwel voelden ontdekten op het nippertje de oorzaak, zodat groter onheil kon voorkomen worden. ff In aanwezigheid" van Minister De Paepe, LBC sekretaris - generaal Van Rompaey, gewestelijk voorzit ter De Naeyer, leden van het stads bestuur en de kristelijke sociale organisaties werd tijdens het voor bije weekeinde in het Aalsterse stadhuis het 2.500e lid gevierd. Het was Diane De Ridder uit ©trij pen (Zotiegem) die dar, ook van wege Minister De Paepe bloemen en een geschenk in ontvangst ne men mocht. De Minister hield een gelegen heidstoespraak en de gewestelijke voorzitter L. De Nayer schetste de groei van de LBC in het gewest tijdens de naoorlogse periode. Arr. A.C.V.-sekretaris Willy De Turck hieid de slottoespraak. Bij deze gelegenheid werden tal van syrtdikale eretekens uitgereikt. DE PLAAG DER DIEFSTALLEN In de onophoudelijke reeks dief stallen valt o.m. deze week te no teren deze 'in de Sint Maartenskerk te Aalst waar een aantal mikro's en geluidsversterkers, voor een be drag van meer dan 40.000 F., wer den ontvreemd. In de parochiale kerk van Mijl beek hadden dieven het eveneens gemunt op mikro's, maar vertrok ken blijkbaar tin allerijl zonder de apparaten te kunnen in de wacht slepen. Ook te Erembodegem werd door dieven een geldsom gestolen en merkwaardig genoeg ook spaar boekjes. Uit andere gemeenten in de Denderstreek worden voort diverse kleine diefstallen gemeld. Werd door de Aalsterse sche pen van kuituur betoogd enerzijds dat deze raad totaal onafhankelijk zou staan van het stadsbestuur, maar anderzijds dat niet alleen een administratieve medewerker uit het stadspersoneel kosteloos ter be schikking zou worden gesteld van de kulturele raad maar dat boven dien de kredieten van de stedelijke dienst voor kuituur zouden dienen om de veelvuldige aktiviteiten van de «autonome» kulturele raad te bekosten. Gegeven dat het stadsbestuur in de kulturele raad niets te zeggen zou hebben, scheen het evenwel niet duidelijk wie dan wel de 'beslis singen nam inzake de kulturele po litiek van de stad, aangezien de kulturele raad (of zijn dagelijks bestuur) enkel «verzuchtingen» zou uitdrukken, «adviezen» zou geven, enz., hetgeen dan toch steeds een gezag veronderstelt dat, zich bedienend van deze ver zuchtingen en adviezen, de beslis singen neemt. Zou de hersamenstelling van het dagelijks bestuur gebeuren mits «eerbieding van de verschil lende ideologien en volgens een gentlemen's agreement». In de plaats van deze vaag ge houden schikkingen stelde een groot gedeelte van de kulturele verenigingen, meestal van recht se strekking, het volgende voor Een kulturele raad moet een ste delijke raad zijn; dat wil zeggen Dat het schepenkollege de uit voerende macht is, m.a.w. dat alle geschriften, verzendingen, affiches, uitnodigingen, enz. de wettelijke ondertekening krijgen namens het schepenkollege van de burgemees ter en de sekretaris en dat het kollege ingelicht wordt en zijn toe stemming betuigt. Dat een toereikende begroting wordt voorzien om alle nodige uit gaven te dekken; dat van dat alles rekenschap wordt gegeven in een afrekening op het einde van het jaar en goed te keuren door het schepenkoilege; en dat tijdig aan het gemeentebestuur de aanvraag tot staatsbetoelaging voor advies wordt voorgebracht (omzendbrief 30.5.68 Min. Van Elslande). Dat het schepenkollege enkel als leden van de kulturele raad kunnen aanvaarden de vertegen woordigers van een gevestigde en als aktief gekend zijnde kulturele vereniging of instelling. Dat de leden van de raad van beheer (juiste benaming voor da gelijks bestuur) benoemd worden door de gemeenteraad op voor dracht van de door de kulturele raad aangeduide sekties, die elk recht hebben op 2 kandidaten plus 1 'bijkomend kandidaat per begon nen schijf van 5 verenigingen per sektie (cfr. leidraad Min. Kuituur mei 68), doch telkens met dien verstande dat de raad van beheer de weerspiegeling is van de poli tieke samenstelling van de gemeen teraad. Dat een politiek mandaat op gemeentelijk vlak onverenigbaar is met het lidmaatschap van de raad van beheer alsmede met het voor zitterschap. Dat een schepen, bij voorkeur deze die in het kollege belast is met de kulturele zaken, ambtshalve deel uitmaakt van de kulturele raad en van de raad van beheer. Dat voor het overige de lei draad wordt gevolgd die werd op gesteld door de zorgen van de Dienst voor Volksontwikkeling. Betreffende het verspreiden van een kulturele kalender (bv. Aal sterse Berichten) 1) Omdat de kulturele raad een stedelijke raad wil zijn, 2) om een verdere uitgave van een kulturele kalender optimaal te waarborgen, 3) speciaal om een grotere en algemene belangstelling ervoor te verzekeren, moet de verspreiding van een kulturele kalender gebeu ren in een stedelijk tijdschrift van algemene aard, waar ook de an dere aspekten van het stedelijk 'be- ieid worden behandeld en waarvan de bekostiging gebeurt met stads- gelden en dus niet met adverten ties van Aalsterse handelaars die zich moreel verplicht voelen te adverteren in een bladje rnet ste delijk karakter en een schepen als verantwoordelijke uitgever. W.A.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16