iets anders. Gevaar voor devaluatie van de Franse frank definitief geweken P Studenten bezetten hoogste verdieping Rijkstechnische Sholen GOUDSTUKKEN Uiteenlopende opinies maar een algemene konklusie: Permanente kontrole noodzakelijk Wordt hot ai te bar in de streek? De Gazet van A< st 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 47 Zaterdag 30 november 1968 NEC 3PE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 de woonkultiiur De woonkultuur is in, net als de ratten die bv. op het Aalsters Stationsplein in een sedert jaren leegstaand komplex blijkbaar een uitstekend logement hebben gevonden. Een naar afmeting behoorlijk specimen van dit ongedierte lag dezer dagen andermaai en gelukkiglijk morsdood op de stoep voor deze patriciërswoning. Heeft elke burger in dit land zijn rechten... de gemeenschap heeft naar men mag verwachten ook de hare... Duidelijk in dit geval betekent het dat men niet langer aan de verontwaardiging kan voorbijgaan van de bewoners van het Stationsplein, voor wie dit komplex op het vlak van de publieke gezondheid steeds meer verontrustende vragen doet rijzen. Het minste dat van iiet Aalsters stadsbestuur mag verwacht worden is wel dat zij een grondig onderzoek instelt ten einde uit te maken in hoeverre de publieke hygiene bedreigd wordt door de toestand waarin dit leegstaand komplex verkeert. Een karnavalgroep van Aalst, bekommerd om de Franse frank en de president van Frankrijk willende helpen om hem te redden (de frank wel te verstaan) heeft voorgesteld hem te vervangen door Vlaams geld. De Gaulle, na in betrouwbare Brusselse kringen vernomen te hebben dat de frank van de Vlamingen maar traag valt, heeft aan de karnavalgroep laten weten dat hij haar voorstel ernstig in overweging neemt en er haar tevens zijn dank voor betuigt. DE AKTIE VOOR HERWAARDERING VAN DIPLOMA'S T.l. Sedert dinsdag II. zijn de stu denten van A1 afdeling van de Hogere Rijkstechnsche School te Aalst overgegaan tot de «bezet ting» van de hoogste verdieping van het komplex. Deze aktie houdt verband met de eis op nationaal vlak tot her waardering van de diploma's van Technisch Ingenieur. De studenten van deze Rijks- technische Instelling gaan wel ak koord met een algemene stakings- aktie maar nemen ten aanzien van de huidige voorstellen een eigen standpunt in. Op de gevels van het komplex zijn diverse slogans aangebracht die de aktie van de studenten moet kracht bijzetten. 'Donderdag zou een informatie vergadering doorgaan in aanwezig heid van vertegenwoordigers van andere hogere technische onder wijsinstellingen. OOK AKTIE IN HET VRIJ TECHNISCH ONDERWIJS Vernomen wordt dat ook een aktie van de studenten uit de A1 afdeling van de Hogere Vrije Tech nische Scholen te Aalst mag ver wacht worden. Gemeld wordt dat een arbeider die werkzaam is aan de aardgas leidingen langsheen de Gentsestraat, tijdens de graafwerken een koffertje zou ontdekt hebben waarin zich verschillende gouden muntstukken uit de vorige eeuw bevonden. De bijdrage die in onze vorige editie verscheen met betrekking tot diverse geruchten inzake ze kere aspekten van het ontspan ningsleven en o.m. het gebruik van verdovende middelen, waarbij dan uiteraard vooral de jeugd bij betrokken is, heeft uiteenlopende reakties uitgelokt. Sommigen reageren met te stellen dat wat in bedoelde bijdrage als geruchten wordt geformuleerd wer kelijkheid is zonder meer. Anderen maken de bedenking dat het in de streek niet erger is gesteld dan in andere agglomeraties van de zelfde omvang, echter met deze bijkomende notitie dat het leven in het Aalsterse nu eenmaal «los- sem is en daaraan is de nabij heid van Brussel en de dagelijkse konfrontatie van jonge forenzen met het hoofdstedelijke leven niet vreemd en wat specifiek Aalst betreft, men moet rekening houden met de karnavaleske mentaliteit, met al wat dat inhoudt. «Tekortkomingen in ons wetsbestel» Van een 'bekend Oostvlaams so cialist deze bedenkingen «Het is duidelijk dat het vrij waren van de openbare zedelijk heid buiten de bevoegdheid valt van de gemeenteraad (enkel hand haven van de openbare orde en veiligheid alsmede de volksgezond heid mogen door deze voorzien worden). Willen Adolphe Max, burgemeester van Brussel, om schreef de bevoegdheid van de gemeenteraad ter zake zeer-duide- li'jk op 5 november 1923 in de gemeenteraad De gemeente heeft niet 'in zijn bevoegdheid de goede zeden te doen heersen, zij mag zich maar inlaten met aanslagen op de goede zeden in zover dit een weerslag heeft op de openbare rust. Talrijke gemeentelijke politiever ordeningen, welke betrekking had den op de openbare zedelijkheid, werden vernietigd bij k.'b. Zo bv. dit van 16 december 1957 waar bij een beslissing van de gemeente raad van Deinze wordt vernietigd, omdat deze zich schuldig heeft gemaakt aan machtsoverschrijding. 'In dit k.b. luidt het o.m. ...dat het echter blijkt uit het proces-verbaal dat de vergadering van de gemeen- teoverheid, gehouden op 26.8.1957 dat zij zich heeft laten leiden door de vrijwaring van de goede zeden ter tegenwoordig al te verwilderde jeugd, dat die zorg aan de ouders toebehoort en aan de gemeente- overheid niet werd opgedragen, dat zij derhalve, met er zich on ledig mede te houden hare be voegdheid 'is te buiten gegaan.» En onze socialistische brief schrijver vervolgt «Aan deze grote en onbegrijpelijke tekortko ming in ons wetsbestel zou door de wetgever een dringende oplos sing dienen gegeven te worden.» Kategoriek Een lid van het jeugdbescher- mingskomitee is 'kategoriek wat betreft het verbruik van verdoven de middelen in Aalst. Hij schrijft «Ik mag u van een plus minus twintigjarige het volgende mede delen Ik ben niet van Aalst en ben er weinig gekend of zelfs niet gekend. Ik was in een bar. Ik kreeg tien pillen L.S.D. nadat ik mijn onrust uitgedrukt had dat ik nog zo ver naar huis moest en het zo laat was. Ik wist niet dat het L.S.D. was. 'Die persoon (de pilienschen- ker) zei mij Neem dat eens in en dan mogen ze thuis van hun oren maken zoveel ze willen, dat zal over u lopen, ik vroeg hem welke pillen het waren, nadat ik er een ingenomen 'had. Hij ant woordde mij L.S.D. Als gij er nog moet hebben kunt gij die krij gen aan 30 F de pil. Daar zijn nog andere pillen om schone dromen te hebben. Dezelfde twintigjarige vervolgde: Er zijn ook zulke sigaretten, met een bruin papier en andere met een wit papier ze noemen dat maru... of zoiets ais een soort opium.» Niet overdrijven Het oordeel van een politionele 'instantie «Men moet ter zake niet overdrijven. Vooralsnog blijft het bij geruchten. De situatie ter zake is in de streek zeker niet er ger dan elders. En het is zeker verkiesbaar dat de jeugd uit stad en omgeving ter plaatse zelf ont spanning zoekt en niet in grootste delijke milieus. De gemiddelde Aalstenaar leeft ietwat losser, is praatziek. Maar ongetwijfeld is een permanente kontrole noodzakelijk. Maar men moet zich hoeden voor sensatie. In dat verband kan ook verwezen worden naar het feit dat op het vlak van de misdadigheid het aantal aanrandingen de laatste maanden in hoge mate is vermin derd, nadat deze tijdens de winter periode 67-68 een hoogtepunt had den bereikt.» De (consumptie maatschappij €n dan deze bedenkingen van een deelnemer aan een recente gespreksavond van het Davids- fonds met als thema Een jaar na de Sexrel (bedoeld is de T.V. uit zending Het Gelukkig Gezin, in november 1967, die nogal ophef maakte) «Ik meen me niet te vergissen als ik als konklusie van deze ge spreksavond waarop niet enkel gelovigen aanwezig waren mag vooropstellen dat de jeugd van vandaag zeker niet slechter is. Wel 'integendeel, zij is eerlijker, op rechter, maar zij heeft het oneindig veel moeilijker. Want zij wordt op de meest geraffineerde wijze in deze konsumptiemaatschappij om ringd door «prikkels» waarmede de vorige generaties niet hadden af te rekenen. In deze konsumptie maatschappij speelt bv. de publi citeit het kapitaal schept de behoeften die het kan exploiteren een niet te onderschatten rol. Welnu, er zou een releverende studie te maken zijn over de wijze waarop de sex een belangrijk ba siselement vormt voor efficiente publiciteitscampagnes in de meest diverse vormen.» De taak van de gemeentebesturen De Belgische gemeentebesturen kunnen zic> beroepen op de on macht wasvoor de wet hen plaatst tegenover de zedelijke bescher ming van de jeugd. Maar... er zijn wetten genoeg die hun voldoende armslag geven om de jeugdbe scherming doelmatig te maken. De Belgische wetgeving (april 1965) bepaalt in art, 64 de splitsing van de jeugdbescherming in repres sieve en preventieve vorm. Er is de jeugdbescherming onder leiding van de jeugdrechter en deze onder de leiding van het jeugdbescher- mingskomitee. Mag inmiddels alles wat de jeugd in gevaar brengt straffeloos voortbestaan Ac.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1