Klein Logboek kultnreli echo's ETRIMO Kadervorming Kaderseiiooi KereBsburcht Winnaars van wedstrijd 'Leef een maand gratis,, KLEURENDIA-AVOND KULTUREEL CENTRUM AFFLI6EM SCHOOL EN TOEKOMST Op donderdag 12 december e.k. wordt in de Kring, Meule- scheitestraat, een kleurendia-avond ingericht, ten voordele van de vernieuwing van de Sint Jozefskerk. Ie deel «Miniiocht van Rudesheim naar Trier» Van Rudesheim, door het mooie Taunusgebergte, via de Lahnvallei en Bad-Ems, langs de romantische Moezei, naar het Romeinse Trier (duur ongeveer 45 minuten). 2e deel «Ken uw kerk» Gans vernieuwde en aangevulde reportage over het jubeljaar; onze kerk in al haar details; de jubileumfeesten; T.V. mis en Kruisweguifbeelding 1968 (duur ongeveer 45 minuten). Steunkaarten aan 25 Fr. zullen ten huize worden aangeboden. Zij zijn ook te bekomen bij de parochiale geestelijkheid. Op zaterdag 30 november e.k. te 20 u. zal Dom Fulgentius Leroy, monnik-missionaris, een spreekbeurt houden over Zuid-Afrika. Dom Fulgentius (Werner) Leroy, werd geboren op 23 augustus 1924 te Beervelde. Hij deed zijn lagere studies aldaar, om vervolgens de Oude Humaniora te studeren in het Sint Barbarakollege te Gent. Hij deed zijn intrede te Affligem op 8 december 1946, werd priester gewijd op 20 juli 1952 en vertrok naar de Missie van Noord-Transvaal op 30 november 1953. Van januari 1954 tot januari 1956 was hij werkzaam te Doorn- spruit aan het Paxdtollege; van 1956 tot oktober 1957 verbleef hij in de abdij Pietersburg om weer overgeplaatst te worden van oktober tot december 1962 naai Bethanie. Van 1962 tot januari 1964 was hij achtereenvolgens werkzaam te Potgietersrust, te Noodshulp (Magouba kloof) en te Subiaco. Sinds januari 1964 verblijft hij te Haenertsburg waar hij een blanke en een zwarte parochie bestuurt en eveneens het aalmoezenierschap waarneemt aan de universiteit voor zwarten. Hij bedient er verder nog vier buitenstaties. Deze voordracht za! geïllustreerd worden met prachtige dia's die een beeld 'geven van land en volk van Zuid-Afrika, het land waarmee de abdijen van de Vlaamse provincie der Subiaco-Congregatie zich zo verbonden voelen. Op maandag 2 december te 20 u. zal Prof. Dr. P. Van den Berghe, van het Groot Seminarie van Gent, een voordracht houden over het thema «Is Christus waarlijk verrezen?» Op initiatief van de Stichting de Raet gaat op 7 en 8 december a.s. ten stadhuize te Aalst een weekend door «School en Toekomst». Medewerkers D. Backx, assistent K.U.L. Nederlands, Dienst voor Studieadvies en Psychologische Consulatie (Leuven); P. Claeys, wetenschappelijk onderzoeker (Tervuren); O. Van Damme, assis tent sociale pedagogiek K.U.L. (Welle). TRAPPELEN TER PLAATSE Tijdens het recente kongres van de C.V.P. arr. Aalst hebben de meeste gemeentemandatarissen vrijwel geen belangstelling betoond voor een programma vanuit een partijoptiek in het vooruitzicht van de as. gemeenteverkiezingen 1970. Dit verschijnsel is geen exclu siviteit van de C.V.P. Om ons tot het arrondissement te beperken de 82 gemeenten worden op enkels uitzonderingen na nog bestuurd vanuit een politieke mentaliteit die hopeloos verouderd is. Men late zich niet verblinden door het ogen schijnlijk moderner beeld dat de gemeenten via nieuwbouw, meer aangepast wegennet, diverse nuts voorzieningen krijgen. Veel van die nieuwbouw, van dat aangepast we gennet bestendigen in feite voor de toekomst dat «lelijke Belgie» waarover de bekende architekt R. Braem het bij herhaling reeds heeft gehad. Er zijn voorbeelden in de ganse Denderstreek van wat gewoonweg in het kader van een zinnige ruimtelijke ordening, over enkele jaren reeds als knoeiwerk zal bestempeld worden. Het zou ons niet moeilijk vallen ettelijke «voorbeelden» aan te duiden. Het zou niet eerlijk zijn daarbij te suggereren dat het ontbreekt aan goede wil. Er is met een van zelfsprekende portie politieke de magogie, oneindig veel goede wii aanwezig, maar meteen ook een oneindig gebrek aan visie voor de toekomst. En er is natuurlijk de administratieve sleurwetgeving in deze vooralsnog zo fel gecentrali seerde staatsstruktuur. Er is dan de dorpspolitiek, die niet uitsluitend wordt bedreven in de «dorpen». Van deze dorpspoli tiek ondergaan tal van instellingen en organismen een hoogst nadelige weerslag. Een instelling als de Interkom- munale 't Land van Aalst biedt ruime kansen om via samenwerking tussen de betrokken gemeenten, via bevoegde adviezen een agglo meratie te creeren die rekening houdt met de toekomst. Maar het gevaar bestaat erin dat 't Land van Aalst afgeremd wordt door de kortzichtigheid van dorpspotenta ten, door belangen waarvan men niet altijd duidelijk de achtergrond Itan ontwaren, kortom door dat gebrek aan waarachtig sociaal en gagement onder de inderdaad voor velen verouderde leuze «Ic dien». «WAT WE NODIG HEBBEN IS VISIE, GROOTSE VISIE» Enkeie maanden geleden heeft R. Braem in een uiteenzetting op uitnodiging van de Stichting de Raet aan zijn bekende wekroep «Belgie, het lelijkste land ter we reld» toegevoegd dat het «een ontzagelijke vuilnisbak» dreigt te worden. De goede gemeenschap kan beweren dat deze man, die meer is dan zo maar een architekt, overdrijft. Maar ergens meet er iemand zijn die heilige huisjes in stampt. Ter overweging van diegenen die een programma van gemeentebe leid in 1970 moeten voorbereiden, tot welke partij zij ook behoren, moge het slot geciteerd worden uit Braem's uiteenzetting «Wat we nodig hebben is visie, grootse visie». «Wat de bestaande steden be treft is het essentieel daarin de kernen, die de kuitureei waarde volle erfstukken die ons iana en zijn volk hun karakteristiek aanzien geven ais onaantastbaar heilig dom te bewaren. Het moet dus uit zijn met de toch tot mislukking gedoemde pogingen om de histo rische stadskernen aan het moder ne verkeer aan te passen. Deze pogingen, voortkomend uit de alles verslindende honger naar valorisa tie van terreinen en bouwplaatsen, behoren nog tot de kapitalistische folklore, die zeer bijzondere fol klore, die, zoals hij de mens ver ontmenselijkt, ook de ziel van de volken ais onproduktieve ballast beschouwt. Men moet met aiie middelen de historische stadskernen bewaren en zelfs als juwelen oppoetsen, door het doen verdwijnen van alle tijdens de 19e eeuw vooral in de vorm van achterhuisjes, fabriekjes, opslagplaatsen en dergelijke in het binnenste der bouwhokken op gehoopte rommel. Door het aan leggen van metro's en het sluiten van deze wijken voor overbodig verkeer, kan de verkeerskwestie worden opgelost. Het verkeer moet opgehouden worden aan de grenzen der oude steden, in grote parkeerplaatsen, aan het uiteinde der snelwegen voor personenverkeer. De 19e eeuwse stedelijke huizenkoek moet opgelost worden in eenheden op kleinere schaal, gelegen te midden van groene stroken, waarlangs de verbindingswegen ruimte kunnen vinden.» En verder «Aüe detailverbeie- ringen, zoals straatverbeteringen, verkeersverbeteringen die geen re kening houden met de noodzake lijke herziening van het begrip STAD zelve, zoals semi-metro's, verlichting, verkeerscomputers, krottenafbraak om er bewoning in hoge dichtheid te projecteren, hoogbouw in dienst van de zaken- concentratie, super-markets met parking maar ingeschakeld in het anti-rationaal wegennet, dit alles zijn plaasters op houten benen. Wat we nodig hebben is visie, grootse visie. Zolang men niet mens en milieu als geheel gaat aanpakken en dit kan nooit alvorens een werkelijke democratie in dit Vlaanderen zal heersen, er gebracht door de klaar ziende doortastende minderheid zai ons land lelijker en ielijker v/orden, een ontzagelijke vuilnis bak.» Tot zover R. Braem. Omdat de dorpen van vandaag in veie gevallen ook de steden van morgen zullen zijn, mag men harts grondig wensen dat een visie als deze van Braem méér de partijkon- gressen, de gemeentemandataris- ien en alle andere verantwoorde lijke instanties zou inspireren. 'T ARRONDISSEMENT IN PARLEMENT In verband met het Belgisch Egyptisch kuitureei akkoord is volksvertegenwoordiger Roger Otte als lid van een afvaardiging, naar Kairo vertrokken. IN BON MARCHE in Bon Marché Aalst had dins dag II. een korte ontvangst plaats naar aanleiding van de 'bekendma king van de winnaars van de popu laire wedstrijd «Leef een maand gratis». Uit de duizende deelne mers aan deze wedstrijd kwamen als gelukkige winnaars uit de bus Mw Irma Corthals, Ledesteenweg 69 Erpe, de jonge Marie-Anne Huylebroeck, Denderm. steenweg 173 Aalst en Guido Bernagie, Pro- vinciebaan 174 Hillegem. Directrice De Vlam in haar funktie een... unicum, want voor alsnog de enige vrouw in Europa die de leiding heeft van een groot warenhuis lichtte de betekenis van deze wedstrijd toe ten over staan van de aanwezigen, o.w. behoudens vanzelfsprekend de win naars, Mevrouw «Maly» en Me vrouw «Arnold», resp. de pas ver kozen voorzitster en sekretaresse van de dekenij De Nieuwstraat, de leden van het kaderpersoneel. De prijzen in voedingswaren, voor een waarde van ca. 60.000 F, stonden overigens attraktief opge steld, een kleurrijk ensemble van wat de welvaartskeuken zoal te bieden heeft. Aan het einde van deze ontvangst zou directrice De Vlam ten overstaan van de pers nog in het bijzonder wijzen op de betekenis van een grootwarenhuis voor de aantrekkingskracht van een verzorgingscentrum als Aalst, wat uiteindelijk ook een gunstig effekt moet sorteren voor alle midden- standsbedrijven en voor de ge meenschap in het algemeen. Er kwam vanzelfsprekend een heildronk bij te pas en gelukwen sen, waarbij de drie winnaars er zich kennelijk het sprookje van de goede fee herinnerden. M. Erkend door het Ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur, het Bestuur voor de Lichamelijke Opvoeding, de Sport en het Open luchtleven. Aangesloten bij de Nationale Dienst van de Jeugd, het Centraal Kaderinstituut. Het jaarprogramma 1968-1969 wordt georganiseerd in samenwer king met het B.L.O.S.O. en de N.D.J. KERSTVERLOF zaterdag 21 dec. woensdag 1 januari, domein Sint Bartel, Goeferdinge Op leidingskursus voor hoofdmonito- ren, hoofdmonitrices, hulpin- struktoren, hulpinstruktrices (Creativiteit, L.O. en Spel). Al gemene instruktoren C.K.I. en B.L.O.S.O. KARNAVAL vrijdag 14 tot dins dag 18 februari, domein Sint Bartel, Goeferdinge pedago gische volmakingskursus voor hoofdmonitoren, hoofdmonitrices instruktoren en instruktrices. Technische volmakingsstage van Bandopname en Fotografie voor aiie belangstellenden in jeugd- zorgwerk'ing. PAASVERLOF: zaterdag 29 maart tot woensdag 9 april, Nieuw- poort Opleidingskursus voor hulpmonitors, monitors, hoofd- monitors CKI en B.L.O.S.O. zaterdag 41 april tot zaterdag 12 april, Goeferdinge Oplei dingskursus voor monitrices CKI en BLOSO. PINKSTERVERLOF zaterdag 24 tot maandag 26 mei, Goefer dinge Studiedagen voor kamp leiders, kampdirekteurs. Studie bijeenkomst voor monitors en monitricen die meewerken aan de vakantiekampen. ZOMERVAKANTIE Initiatie- en Volmakingsstages te Goeferdinge. Van maandag 30 juni tot zaterdag 5 juli kennismaking met crea tief werk fotografie voor be ginners. Van maandag 7 tot zaterdag 12 juli manuele expressie vol making initiatiekursus pop penspel. Van maandag 14 tot zaterdag 19 juli Volmaking creatief spel. Van maandag 21 tot zaterdag 26 juli natuur- en milieuexpioratie 'initiatie. Van maandag 28 juli tot zaterdag 2 oogst volmaking creativiteit volmakingskursus poppenspel Van maandag 4 tot zaterdag 9 oogst bandmontage voor be ginners manuele expressie initiatie. Van maandag 11 tot zaterdag 16 oogst fotografie voor gevorder den film en filmprojectiekur- sus initiatie. Vormingskursus voor Jeugdleiders Van woensdag 30 juli tot zaterdag 9 oogst Opleidingskursus voor monitors CKI en BLOSO. Het is onmogelijk voor ai deze akfiviteiten het programma en de inschrijvingsvoorwaarden hier mee te delen. Belangstellenden kunnen inlichtingen bekomen bij de Kader- school Kerelsburcht, Kattestr. 15 Lede; tel. (053)223.25. UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAY AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2