De weken na de Wapenstilstand 1918 50 jaar geleden Oorlog en liefde in een dorp Faits Divers uit 't Aalsterse De De Blieck - gronden Nog de 11 november- herdenking Op 28 november 1918 doet kei zer Willem officieel afstand van de troon. Hij ondertekent het dokument in Amerongen (Ned.) waar hij dank zij vooral koningin Wiihelmina onderkomen heeft gevonden. Het mikpunt van de haat van miljoenen mensen zal hij, niette genstaande vrijwel dagelijkse verklaringen van geallieerde zij de, niet voor een of ander Inter nationaal Gerecht worden ge daagd, noch zoals de Duitse revolutionairen eisen naar Ca yenne worden gezonden, maar er zijn verder leven rustig slij ten tot het overlijden tijdens de laatste wereldoorlog op zijn landgoed Doorn. Precies op diezelfde 28 novem ber verklaart de Belgische eer ste minister Delacroix vader van 12 kinderen voor de ka mer v. volksvertegenwoordigers, dat zich «vanaf heden geen enkele Duitser meer bevindt op vaderlandse bodem.» Boven Brussel bulderen 50 ka nonschoten als eresaluut voor het Belgische leger, waarvan enkele eenheden in de streek tussen Aken en de Hollandse grens, met de steden Dusseldorf Krefeld en Duren, bezetten. Dat de laatste Duitse soldaat ons land heeft verlaten is officieel juist. Officieel... want 'bv. in het dorpje H., nabij Aalst, is een jonge Duitse deserteur nog steeds ondergedo ken 'in een statig burgerhus. De geboren Kar! Bohm, Keulenaar en student, wil niet naar de Heimat terug, maar is anderzijds ook be vreesd voor de woede van de dor pelingen, bijaldien men hem moest ontdekken. Hij is er nochtans een onbekende, want vanaf 1917 ver bonden aan een administratieve militaire eenheid te Brussel heeft hij zich nooit vertoond in het dorp van zijn verloofde, tot hij er aan vang oktober 's nachts arriveerde. In dat huis van zijn verloofde, waar alleen nog een oude tante woont, verbergt hij zich op een zolder kamer. Tot een naamoze brief in de bus terecht komt, dat aan dui delijkheid niets te wensen overlaat, want eindigt met het bekende «A hoar af met de scheir»... Zij, een twintigjarige onderwijzeres Hij. de Duitse deserteur en student weten wat dit betekent. Een jaar geleden hebben zij elkaar te Brus sel toevallig leren 'kennen. Het was liefde op het eerste zicht. Hij had lak aan Das Militar, zij zag in hem alleen de jonge man die haar een zaam leven opnieuw zin gaf. Kort om zij waren smoorlijk verliefd. De dreigbrief bleef dagenlang een spookbeeld van angst. De tante vreesde schandaal. Tenslotte nam hij het besluit te verdwijnen, terug naar het Rijnland. Er zouden be tere dagen komen, zei hij tot het meisje. Hij kon de woede van de Belgen begrijpen. Op een nacht namen zij afscheid. Een week later had hij Keulen bereikt en via een Belgisch militair met wie hij be vriend was kwam te H. de eerste brief met de hoop op een vlug weerzien. Pas twee maanden later kwam een tweede brief uit Keu len... getekend Frau Bohm, de moeder van Karl. Hij was neerge schoten tijdens 'n soldatenopstand in een voorstad van Keulen. Vijftig jaar later toont de ver loofde van weleer, thans een meer dan zeventigjarige grijze dame, nooit gehuwd, in het salon van datzelfde statige huis het grote portret van de jongeman harer dromen en de vergeelde brief van de troosteloze moeder. Ik ben geen verbitterde zeurkous geworden, zegt zij glimlachend. Dat ene jaar met Karl was vol doende voor mij. De rest van mijn leven heb ik verder zin kunnen geven. Wie de dreigbrief geschreven heeft heb ik nooit kunnen achterhalen, evenmin als de auteur van een tweede dreig brief in 1943 toen hier in dit huis twee Canadese piloten een voorlopig onderdak vonden. Een foto van deze twee hangt neven die van Karl... De vijandelijkheden zijn weliswaar beëindigd, het land is bevrijd, men heeft de aktivisten ingerekend, maar de grote ekonomische kolla- borateurs zijn veelal lid van Vader landse komitees die de bevolking aanmanen zich te onthouden van gewelddadigheden. Zij die in maanden geen nieuws meer ontvingen van hun echtge noten of zonen, verkeren in een pijnlijke onzekerheid, tot dan in die eerstvolgende weken na de Wapenstilstand het officieel bericht komt dat zij de laatste weken zijn gesneuveld. Dat bericht, hoe tra gisch ook, maakt dan toch een einde aan een onzekerheid, wat niet het geval is in families waar soldaten, krijgsgevangenen of op- geeisten, als vermist worden be schouwd. Bij dat alles komt de enorme armoede die niet gelenigd wordt met de euforie van de bevrijding. In de eerste weken vair decem ber neemt het aantal inbraken en overvallen dan ook toe. Te Hofstade wordt een bejaarde weduwe en haar knecht ver moord. En dan vallen er nog in het Aal sterse, tijdens de eerste weken na de Wapenstilstand, ettelijke doden, ingevolge het slordige omspringen met door de Duit sers nagelaten munitie. Te Lede, vier jonge mannen uit de familie Rasschaert, waarvan drie gebroeders en een neef; zij worden als het ware aan stukken gereten tijdens een poging om zware Duitse bommen die nabij de spoorweglijn Aalst - Gent liggen, te demonteren. Te Aalst, aan de Ajuinkouter, een twintigjarige jonge man en een vierjarige knaap. Beide heb ben granaten naar huis gebracht en laatstgenoemde gaat er nog maar liefst op los met hamer en beitel. Een soldatenkonvooi ontspoort begin december te Herzele. Ca. twintig Engelse en Franse sol daten komen daarbij om het leven. Op een buitengoed aan de stads rand te Aalst blijven wekenlang een stapel obussen liggen in de nabijhed van een Duits luchtaf weergeschut. Vrijwel onbewaakt en meteen een uitgelezen oord voor de jeugd én voor hande laars in metalen op zoek naar koper. Dra breekt de tijd aan van de oorlogssouveniers. De sensatie op maandag 27 novem ber: Een autoongeval aan de Brus selsesteenweg ter hoogte van het Muisken, waarbij een officier ver gezeld van een dame en kinderen, zwaar gewond wordt. De oorlog 'is voorbij en men waar schuwt voor de overdreven snel heid van sommige «prachtauto's». Men 'is wel gewend geraakt aan vliegtuigen en zeppelins een auto- ongeval 'is niet alledaags. Archief. Deze bondige oppuntstelling naar aanleiding van wat in het nummer van De Gazet van Aalst dd. 16 november ter zake geschreven werd De gronden, waarover het gaat en waarop o.a. het Eendrachtsta- d'ion gevestigd is, beslaan een oppervlakte van ongeveer 1 ha. 66 a. Zij behoren grotendeels toe aan de familie De Blieck. De hui dige plannen van aanleg (goedge keurd bij koninklijk besluit) be stemmen deze gronden als bouw terreinen. Tijdens de gemeenteraadszitting van 8 november heeft de gemeen teraad bij eenparigheid van stem men principieel de aanwerving van deze gronden door de stad Aalst goedgekeurd. De ganse gemeente raad wil er een nieuwe bestemming aan geven en de bouwzone wij zigen in een zone van openbaar nut. Deze aanwerving zal aldus de mogelijkheid scheppen hier in de toekomst een groene zone uit te bouwen, met zwemdok, sport en- of speelpleinen, enz. ten gebruike van gans de bevolking. De prijs die van deze gronden gevraagd wordt bedraagt nu onge veer 13.300.000 Fr. Na rijp beraad en lang overleg in eigen schoot, met de andere frakties van de gemeenteraad en met neutrale deskundigen op stede bouwkundig gebied heeft de Volks- uniefraktie ook als oppositiegroep deze aankoop goedgekeurd omdat: 1. de eigenaars deze gronden ab soluut ten laatste in 1970 willen verkopen en de stad dus nu de gelegenheid krijgt dit patrimo nium in der minne aan te wer ven; 2. de prijzen van de gronden hier in het Aalsterse sinds jaren steeds stijgen en het verwerven op zichzelf dus voor de stad waarschijnlijk geen verlies zal betekenen; 3. het Aalst van morgen en vooral de rechterover van onze stad van jaar tot jaar drukker 'be woond zullen worden en het nu reeds vastleggen van groene re- kreatiezones een urbanistische, sociale en menselijke noodzake lijkheid 'is. Daarenboven heeft de Volksunie- fraktie in de openbare zitting bij monde van onze 'kollega Jan Cau- dron duidelijk verklaard dat zij dit punt enkel goedkeurde onder voorbehoud en mits de stellige be lofte van de CVP-BSP bestuurs- meerderheid dat deze gronden zo vlug mogelijk zullen aangewend worden voor de beoogde bestem ming. Voorlopig zal de K.S.C. Een dracht Aalst van deze terreinen verder kunnen gebruik maken te gen een alleszins merkelijk hogere huurprijs (300.000 Fr. per jaar) dan het jaarlijks bedrag dat zij voor het ogenblik aan de huidige eigenaars betaalt (140.000 Fr.). Uiteindelijk zal het terreinpro bleem, dat zich voor deze voetbal- klub stelt, door haar zelf, gebeur lijk met een redelijke en 'billijke hulp van de stad, op een andere wijze moeten opgelost worden. FRANS DE BRUL. In uw weekblad van 16 dezer lees ik op bladzijde drie onder de titel Afwezigheidspolitiek - para graaf 3 dat er zoveel afwezigen waren in de filmvoorstelling op 10 dezer. Mag 'ik U doen opmerken dat ik in de goed verwarmde kinenyzaal niet kon zijn, daar ik aangeduid was om op dezelfde dag te 11 uur bloemen neer te leggen 'in naam van het stadsbestuur ter gelegen heid van de hulde aan de gesneu velde oud-pupillen. Daarna ben ik met de stoet mede opgestapt om 'bloemen neer te leggen aan het monument Vredeplein. Misschien zult Gij dit wel 'in uw weekblad willen vermelden en 'ik dank U hiervoor dan ook oprecht. Met de meeste hoogachting. L. VAN SINAY, Schepen van Sociale Voorzorg, Volksgezondheid en Gezin Aalst N.v.R. ln ons kommentaar De Afwezigheidspolitiek stond wel duidelijk... «Het is best mogelijk dat sommige afwe zigen werkelijk verhinderd wa ren.»

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3