Mijn leven onder de mijnen r van auto's en mensen Hondenregister Bent u een bewuste autorijder Don Ju an fabeltjes en tier automobilisten brengen veiiigheiei in gevaar DISPENSARÏUfVI voor GEESTESHYGIE^E Wat hebben ze ervan gezegd Dat is de rituele vraag die zij, die mij steeds krijgt waar ze mij krijgen wil, altijd stelt wan neer ze, na er weer eens in ge slaagd te zijn mij 's morgens de laan uit te sturen met iets nieuw om mijn lijf, me 's avonds weer netjes en in dezelfde plooi terug krijgt. En nu mag de hele bende op het j kantoor mij van boven tot onder j bewonderend en met luider stem I gekeurd hebben, ik antwoord steevast hm... niet veel... Zo zet ik haar dan betaald dat ze er mij weer eens een ganse dag doodongelukkig heeft laten bijlopen. Ik ben immers een eenvoudige jongen en liefst zou ik met hetzelfde pak naar het kantoor gaan, mijn dakgoot schilderen en in mijn kersen boom klimmen om kersen te plukken. Toen ik haar huwde dacht ik dat ook mijn bruid eenvoudig was. Het was trouwens een van de redenen waarom ik haar tot de mijne maakte (of mij tot de hare liet maken). En misschien was eenvoud wel een van haar vele gaven, maar wellicht heeft zij er steeds een andere opvatting over gehad dan ik. Nu ben ik ook weer niet zó eenvoudig dat ik zou menen dat mijn vrouw met haar tijd niet mag meegaan en zich door andere vrouwen in de hoek moet laten drummen. Wij verdienen behoorlijk en dat mag ze zich dan toch wel waf laten aanzien. Doet ze ook. (Maar wat ik niet goedschiks neem is dat ze mij, die steeds met afschuw konstaieerde dat man nen hun mode, net ais vrouwen, op de voet volgen, tot een begin selloze modieus geklede etalage pop begint te modeieren. |Het begon met een paar schoenen en ik zie het ogenblik naderen dat ze mij met een regenscherm de straat opstuurt, niet voor de regen, maar omdat het mode is. Het laatste modestrop dat ze mij letterlijk om de hals gelegd heeft is een ding dat enigszins lijkt op een das omdat het op dezelfde manier en op dezelfde plaats in een knoop gelegd wordt. Ergens beviel het me wel omdat, als ik dan toch een das moet dragen, ik liever dergelijk sportief en non-conformistisch stukje tekstiel droeg. En toen mijn vrouw 's avonds vroeg wat ze ervan gezegd hadden klonk mijn antwoord veel minder knor rig dan gewoonlijk, zelfs iets te veel minder knorrig, want het moet ook mijn vrouw opgevallen zijn. 's Maandags zeggen ze nooit veel, zei ik, maar Denise vond hem toch wel mooi. Wie is Denise vroeg mijn vrouw. Ik bekeek haar verbaasd omdat zij plots niet meer wist wie Denise was. Het was net of ze zich betrapt voelde want ze zei vlug och ja, Denise... Het leek me echter dat iets haar tot nadenken stemde. 's Anderendaags antwoordde ik op haar vraag dat Achiei, Liliane en Simonne het ding vast gehad en van naderbij bekeken had den. Achiei scheen ze nog te kennen, maar wat de twee vrou wen betreft, die nochtans ook geen onbekenden voor haar kon den zijn, diende ik haar geheu gen op te frissen. Nadien scheen zij de ganse avond over iets te tobben. De derde avond vroeg zij niets, maar terwijl ik het losknoopte zei ik wat plagend dat Ria vond dat vorm en kleur van het ding mij uitstekend stonden en er mij jonger deden uitzien. Zij kon moeilijk veinzen dat zij Ria niet kende, want zij kan al jaren niet uitstaan dat ik over Ria ook maar het onschuldigste woord laat vallen. Zij veinsde dan ook niet toen ze plots een paar schoenen voor mij op de grond plofte, een kostuum uit de kast voor mij op een stoel zwierde, tenslotte al de dassen die ik bezit rond mijn hals legde en snikte daar, gooi dat alle maal maar buiten, geef het aan Oostpriesterhulp, want voor me neer is dat allemaal te oud, meneer moet er jong uitzien, meneer zal hem laten aankleden door Ria. Ria, Ria, altijd Ria I Ik stond sprakeloos en dat leek wel de beste taktiek te zijn want de storm viel zo piots als hij komen opzetten was. De don derdagavond verliep zonder woord of wederwoord. De laatste avond van de vijfdagen- week kwam ik ais een blij man wat later naar huis. Er was een klein afscheidsfeestje geweest op het kantoor voor een kollega die met pensioen ging. Ik had net genoeg te veel gedronken om nog te weten wat ik zei zon der dat ik mezelf kon beletten het te zeggen. Ik begon dan ook ietwat onnozel lachend een uitdagend spelletje. ledereen had mijn das bewonderd of afgunstig bekeken, zei ik, en tot staving van mijn bewering haalde ik de bewoordingen aan waarin Monique, Simonne, De nise, Liliane, Louise, Mimi hun bewondering zouden uitgespro ken hebben. Mijn vrouw reageerde niet en ze bracht mij zowaar wat van mijn stuk. Nog altijd kwaad vroeg ik, in een poging om uit te vissen hoe ik ze over de brug kon krijgen, maar ze antwoordde enkel o nee. Ik dacht na, want nu kwam het er op aan giftig te worden. Maar weet jij wel welk merk mijn das draagt Even droog klonk het nee. Wel, Ria weet het wel en zij vindt het een zéér passende naam voor mij. Zo? Ja I Wil je hem niet weten Ja, waarom niet Ik ben zo naief te geloven dat haar vrouwelijke nieuwsgierigheid het spelletje voor haar doet verlie zen, maar zij bereidt haar ver nietigende slag voor. Wel, kijk dan Ik houd de das voor haar ogen en terwijl zij zwijgend de naam van de beroemde Spaanse verleider leest, die er samen met het wol gehalte op staat, barst ik in een bulderende tergende schaterlach uit. Zij reageest echter ontnuch terend onverschillig, zonder zelfs maar een greintje misprijzen. Mijn schaterlach sterft uit met wat achternagehik tot er alleen nog maar een idioot lachende uit drukking op mijn gezicht over blijft. Wel tast ik voorzichtig het ter rein af, maar toch nog een tikje uitdagend. Ze bekijkt me zeer rustig Ik vind Ria nog zo dom niet. Ik zelf zou er nooit aan gedacht hebben je te vergelijken met een modern beeldhouwwerk. Modern beeldhouwwerk Ja, daar moeten ze toch ook een naam opplakken omdat je an ders niet ziet wat het is. Ik geloof dat ze me toch niet hele maal voor een modern beeld houwwerk neemt. De volgende maandag krijg ik een andere, klassieke das om. Omdat een ganse week met dezelfde das om lang genoeg is, zegt ze. Vind ik anders ook. Anders. Dsze keer had er voor mijn part we! een weekje bijgekund. VALERIUS. Voor de automobilist daagt weer het winterseizoen op met al zijn problemen, zoals mist en gladheid, in welhaast elk dagblad, tijdschrift en via het t.v.-scherm kan de zorg zame automobilist kennis nemen van de voorzorgsmaatregelen die hij zelf kan treffen om zijn auto in optimale konditie te houden. Dat is niet voldoende. Er doen namelijk onder veel autorijders tal van fabeltjes de ronde. Sommige klinken zeer aannemelijk, doch zijn vaak onjuist. Het maandblad «Het Besten van november heeft een 14- tal vragen beantwoord, die voor de veiligheid van elke automobilist van meer betekenis is dan de zaterdagse wasbeurt van ziin auto. Zo stelt het blad de vraag of het juist is dat men de maximum snelheid met tien tot vijftien km. gemakkelijk kan overschrijden, aangezien de politie die marge zou aanhouden bij de snelheidskontro- les. Is dit zo Neen. Vroeger was men inderdaad soepeler, maar toen was de meetapparatuur nog niet zo nauwkeurig. Met de huidige, zeer accuraat werkende elektroni sche apparatuur kunnen snelheids overtredingen wettig en overtui gend worden aangetoond. Geeft een verhoogde banden spanning een beter houvast op een nat wegdek Ja. Recente onder zoekingen hebben aan het licht gebracht dat een zwaardere belas ting van de wagen de wegligging niet verbetert. Een hogere banden spanning doet het wel. Een ander punt dat veel auto- diskussiestof heeft opgeleverd is het gebruik van veiligheidsgordels. Het Nationaal Hondenregister is gelijktijdig ingevoerd geweest te Parijs en te Brussel, in afwachting dat dit ook zal plaats vinden in andere hoofdsteden. Het betreft het toekennen van een eenzelvigheids nummer aan de hond, door een echt verklaard inschrijvingsbewijs, en dit mits een inschrijvingsrecht van 50 Belgische of 5 Franse frank. De eigenaar van de hond behoeft zich dus enkel bij een veearts te begeven ten einde het nummer te laten tatoueren op de rechter lies van de hond, hetgeen door een pijnloze behandeling geschiedt. Zodoende zal men hem niet meer kunnen ontvreemden, hij zal niet ■meer verloren lopen en in alle gevallen spoedig zijn meester terug vinden. Het zal hiervoor volstaan de Blauwe Wereldketen op te bellen, rue de Provence 88 - 75 Paris (IXe) tel. 742.83.40 of Guillaumé Gilberdaan 10 Brussel 5; tel. (02)72.61.67, die het voornoemde regis ter zullen bijhouden. Wanneer men deze niet misbruikt, kan men na een ongeluk sneller de wagen verlaten. Het klinkt aanne melijk maar het is onjuist. Het los maken van zo'n gordel lis zo een voudig dat het gebruik ervan de kans vergroot dat men na het onge luk nog bij kennis is en zich snel uit de auto kan bevrijden. Wie de autogordels stevig omdoet, zit bij een botsing vijfmaal veiliger dan iemand die los op zijn stoel zit. Schijfremmen, nieuwe banden en oplettendheid kunnen een auto rijder zijn voertuig «snel» tot stil stand doen brengen. Ook dit is helaas onjuist. Zelfs onder ideale omstandigheden hebt u bij een snelheid van slechts 30 km per uur bijna vier wagenlengten nodig om tot stilstand te komen. Bij 100 km. zelfs de hele lengte van een voet balveld. REYMEERSSTRAAT 34 LEDE Tel. (053) 240.13 Hel Dispensarium is open voor Consultatie elke dinsdag van 16 u. tot 17 u. elke donderdag van 10 u. tot 17 u. en op afspraak. De consultaties gelden zowel mannen, vrouwen als kinderen. Dit is een nieuw initiatief van de Zusters Maricolen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4