tips voor de vrouw uit de modewereld keukengeheimen wat eten we deze week voor de lekkerbekken... GRATIS GESCHENK lof 15.12.68 7 vrouwen kroniek ZONDAG Kaaskroketjes Tomatensoep Gestoofd konijn Appelmoes Gekookte aardappelen Hazelnotenberg. MAANDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Vanillepudding. DINSDAG Gekookte eieren Gestoofde prei Botersaus Ge kookte aardappelen Appelen in de oven. WOENSDAG Witloof met ham en kaassaus Aardappelpuree Fruit. DONDERDAG Gehakt Andijvie Gekookte aardappelen Gev/onnen brood. VRIJDAG Gebakken schol Frites Rijst met kaneelsaus. ZATERDAG Spaghetti met spruitjes, spek en uiensaus Flensjes. HAZELNOTENBERG BENODIGD 6 beschuiten; wat abrikozenjam; 2 eieren; 25 g suiker; zout; een kwart liter melk; 100 g hazelnootjes; wat boter; wat extra suiker. BEREIDING Besmeer de beschuiten met een dun laagje jam en leg er vier op de bodem van een beboterde vuurvaste schotel. Leg de twee overige op elkaar in het midden. Scheid de eieren in dooier en eiwit. Roer de dooiers met wat zout en de 25 g suiker uit in een kom. Voeg hierbij, al roerende, de melk en schenk dit mengsel over de beschuiten in de schotel. Strooi er de helft van de fijngehakte hazelnootjes overheen. Klop de eiwitten stijf; klop er nog een weinig extra suiker en wat zout doorheen en strijk het onregelmatig uit over de inhoud van de schotel. Bestrooi het eiwit met de resterende nootjes. Plaats de schotel in het midden van een matig warme oven, laat het gerecht goed warm worden en het eiwit goudbruin kleuren en dien onmiddellijk op. Uw koffie smaakt het best als U ze kort voor het gebruik maalt. Een aangesneden ui bewaart het best in een kommetje met water. Een met veel zorg bereide ge latine-pudding komt op zijn mooist en het gemakkelijkst uit de vorm wanneer U de vorm enkele sekonden in warm water houdt. Parafine, waarmee we 'bv. onze konfituren afdekken, smelten we op de volgende manier we zetten het pannetje met de parafine in een groter pannetje met heet water, dat we tegen het kookpunt houden. Aluminium pannen mogen we nooit met soda behandelen; geemailleerde pannen wel. Witte wollen kledingstukken mag men nooit in de zon dro gen. Wit katoenen wel. Nieuwe nylon kousen spoelen we altijd even uit in lauw wa ter alvorens ze te gaan dragen. 'Een koelkast die aan de bui tenkant enigszins verkleurd is door de inwerking van de zon, knapt op door opwrijving met een zachte doek waarop wat autocleaner. TWEED EN JERSEY In het stoffengamma voor deze winter neemt naast Jersey tweed wel een zeer grote plaats in. Wij zien nu tweed in allerlei verschij ningen en in allerlei kwaliteiten. Merken we terloops op dat er ook tweedstoffen gemaakt worden van synthetische garens die werkelijk mooi zijn. Onze voorkeur gaat evenwel naar de wollen tweed. Naast de bekende visgraat en de diagonaal is het vooral de ruit en de streep die ditmaal op de voorgrond treden. De kleuren zijn niet langer sober en eentonig, maar vrolijk en fris. Kenden wij de tweed vroeger als een compacte, enigszins stugge stof, zij is nu los geweven, wollig rul en dik of dun en bijna glad, maar altijd met dat merkwaardige gemê leerde karakter van twee of meer kleuren. Het wordt dan ook niet meer uitsluitend verwerkt voor mantels, pakjes en rokken, maar er worden ook heerlijk warme winterjurken, twee-stuks en overgooiers van gemaakt. Wat jersey betreft kledingstukken van tricot zijn eenvoudig niet meer uit het modebeeld weg te denken. Zowel bij de jonge als bij de oudere generatie van vrouwen bestaat de garderobe voor een groot gedeelte uit tricot kledingstukken. En er wordt verwacht dat dit nog zal toenemen. Trouwens op de afdeling «stoffen» verdringen de enorme rollen jersey meer en meer de gewone weefsels. Veel soorten van geweven stoffen waarvan alleen ouderen zich nog namen herinneren zijn al lang in de vergeethoek geraakt. Geen wonder trouwens, want wat is er aangenamer voor te dragen en wat is gemakkelijker in het onderhoud, waar vindt men zulke prachtige kleuren en zo'n perfecte pasvorm als bij tricot en jersey Waarde 2.575 F. NU 2.000 F Bij elke aankoop van een droger 575 Fr, in min, of schesrapparaat als GESCHENK. Korf roestvrij. Geen remmen, noch schakelaar VOLLEDIG AUTOMATISCH. Overgrote keuze van: diepvriezers ijskasten, wasmachines, gascon- vectoren. AAN ONGELOOFLIJKE PRIJZEN Voor voortverkopers Fa Overall, Termurenlaan 12 Erembodegem - Tel. 248.68 WARME KANEELSAUS BENODIGD 20 g maïzena; een halve liter melk; wat zout; 1 koffie lepel kaneel; 30 g suiker; 30 g boter. BEREIDING Maak van de maizena en wat koude melk een glad papje. Breng de overige melk met wat zout aan de kook en bind ze met het maizenapapje. Laat de saus, al roerende, een paar minuten doorkoken en roer er dan een mengsel van suiker, kaneel en boter doorheen. Warme kaneelsaus geven wij bij warme rijst. SPAGHETTI MET SPRUITJES, SPEK EN UIENSAUS BENODIGD 1 kilo spruitjes; 500 g uien; 300 g spaghetti; 400 g vers spek: peper; zout; boter; bloem; tomatenketchup of -puree; wat paprikapoeder. BEREIDING De sneden spek inwrijven met peper en zout en ze in wat boter aanbraden. Het spek er uit nemen en in dezelfde boter de schoongemaakte, gesnipperde uien goudgeel bakxen. Ongeveer een halve liter water toevoegen. Een paar eetlepels tomatenpuree ot -ketchup en wat pepei en zout er aan toe voegen. Deze saus aan de kook brengen en het spek er en ge «iid n ,aiei sudderen. Ondertussen de sprj "ies schoon maken. goed wassen en met rva' 'kokend water en zout op zetten I,: 15 a 20 minuten gaar koken, afgieten en er een kontje boter doorschudden, Terw'ii de spru.tins opstaan de spaghett koken. Hiertoe in een flinke pan ruim water aan de kook brengen en zout toevoegen. De soaghetti in het kokende water doen en ruim 10 minuten koken. De spaghetti afgieten en op een schotel overdoen. De inmiddels gaar ge kookte spruitjes eveneens op de schotel rangschikken. De speksneetjes dakpansgewijs op de spaghetti leggen. De saus met wat bloem bijbinden en een gedeelte over de spaghetti gieten. De rest van de saus er apart bij presenteren. De spaghetti naar verkiezing nog met wat paprikapoeder be strooien. GELATINE Het blijkt meer dan eens voor te komen dat een gerecht met gelatine bereid een mislukking wordt. Bij een dergelijke berei ding moeten we altijd de grootste nauwgezetheid in acht nemen. Gelatine is in de handel ver krijgbaar in de vorm van blaadjes en in poedervorm. Bij de blaadjes heeft men daarenboven de keus tussen witte en rode. De blaadjes heten 2 gram te wegen. Dat klopt echter niet altijd, daarom is het wel veilig om voor het gebruik de blaadjes even te wegen om te voorkomen dat de pudding te slap of te stevig wordt. Ook de blnd- kracht van de blaadjes is niet al tijd gelijk. Dit is wel het geval bij poedergelatine. Voor het gebruik moet men blaadjes-gelatine weken in rium koud water. Zijn ze zacht gewor den (na ong. 10 min.) dan knijpt men zoveel mogelijk het water er uit en lost dan de uitgeknepen gelatine in een hete vloeistof op. Dit moet wel van het vuur af ge beuren, daar de gelatine, wanneer ze meegekookt wordt, een minder lekker smaakje aan zoete gerech ten geeft. Rode gelatine gebruikt men voor rode of rozekleurige puddingen. Hiervan heeft men dan heel weinig nodig. bv. een half blaadje om een pudding een zachtroze tintje te geven (de benodigde hoeveel heid gelatine bestaat dan verder uit witte gelatine). Poedergelatine neemt bij weken vocht op, dat men niet meer door uitknijpen kan verwijderen. Bij ge bruik van grote hoeveelheden poe dergelatine dient men hiermee re kening te houden, daar anders het gerecht niet stijf genoeg zou wor den. Men weekt poedergelatine in driemaal aan haar gewicht aan wa ter. Heeft men dus ergens 30 gr. gelatine in nodig, dan moet men deze in 90 cc of bijna 1 dl water weken. Dit water dient men dan af te trekken van de hoeveelheid vocht die voor het gerecht wordt voorzien. Hoeveel gelatine Om 1 liter vloeistof op pudding dikte te binden heeft men nodig voor melk, water of koffie 25 gr.; voor karnemelk, vruchtensap of an dere zachtzure vloeistoffen 30 gr.; voor zure vloeistof evenals voor sterke alcohol 40 gr. Om het inzakken van slagroom te voorkomen kan men er per dl room 1,5 gr. gelatine bijvoegen. Gebruikt men in een gelatine- pudding ook eierdooiers, dan trekt men voor elke dooier 1 gr. gela tine af. In veel gevallen maakt men een gelatinepudding een dag voor het opdienen. De pudding heeft dan ruimschoots de tijd voor het op stijven. In dit geval mag men ook de totale hoeveelheid gelatine iets verkleinen, maar iaat dit nooit meer dan 10 procent zijn.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7