uit de modewereld POGGENPOHL keukengeheimen KEUKENS wat eten we deze week voor de lekkerbekken... aluminium folie gepaneerde varkenskoteletten gevulde paprika's met macaroni H. DE VIS Tei. 053/676.23 7 vrouwen kroniek ZONDAG Zalmslaatje Gegratineerde uiensoep Rosbief Erwtjes Gekookte aardappelen Mokkavla. MAANDAG Koude rosbief Sla met mayonaise Gebakken aardappelen Chocoladepudding. DINSDAG Gestoofde kabeljauw Worteltjes Gekookte aard appelen Appelbeignets. WOENSDAG Zuurkool met gekookt spek en worstjes Aardappel puree Fruit. DONDERDAG Gepaneerde varkenkoteletten Witloof Gekookte aardappelen Vanillevla. VRIJDAG Mosselen Frites Rijstebrij. ZATERDAG Gevulde paprika's met macaroni Gebakken bananen. gegratineerde uiensoep liter BENODIGD 50 g boter; 4 grote uien; 25 g bloem; zout; peper; 1 bouillon; 8 kleine sneetjes brood; 100 g geraspte kaas. BEREIDING Laat de 'boter smelten en bak hierin de schoongemaakte en in dunne plakjes gesneden uien zachtjes gaar. Opgelet, de uien mogen wel zacht zijn maar niet bruin worden. Strooi de bloem over de uien en laat deze dan, al roerende, lichtbruin kleuren. Voeg zout en een flinke hoeveelheid peper toe en schenk, al roerende, de bouillon er op. Laat de soep een half uurtje zachtjes koken. Rooster intussen de sneetjes brood en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Strooi er de helft van de geraspte kaas op en schenk hierop de gezeefde hete uiensoep. Strooi de rest van de kaas er over en zet de schotel met de soep boven in een hete oven of onder de grill, zodat de kaas kan kleuren. BENODIGD 4 varkenskoteletten; zout; peper; paneermeel; 1 ei; 100 g boter. BEREIDING De koteletten aan beide kanten inwrijven met peper en zout en dit er 10 minuten laten intrekken. Het vlees door paneermeel wentelen, vervolgens door het met wat water losgeklopte e!i en nogmaals door paneermeel. In een koekepan de boter smelten. Wanneer deze lichtbruin is, het gepaneerde vlees er voorzichtig inleggen en op een zacht vuurtje aan beide kanten bruin bakken (30 minuten). Keer de koteletten af eri toe om, zodat het vlees tegelijkertijd aan beide kanten bruin, maar ook gaar wordt van binnen. Dek de pan vooral niet af tijdens het bakken en voeg ook geen water bij de bruine boter, daar dan het gepaneerde korstje slap wordt. Voeg, indien de boter te bruin wordt, nog een klein klontje boter toe. Neem de koteletten uit de pan en maak de saus af met wat water. BENODIGD 4 grote paprika's; 250 g horentjesmacaroni; 150 g ge hakt; peper; zout; 2 uien; boter; 1 koffielepeltje paprika poeder; bouillon; 4 tomaten; geraspte kaas; peterselie. BEREIDING Kook de macaroni in ruim kokend water met zout gaar. Snijd de paprika's in de lengte door en neem de zaadlijsten er uit. Smelt wat boter en fruit daarin 1 gesnipperde ui en f het gehakt met de helft van de paprikapoeder, peper en zout. Roer dit door de macaroni. Verdeel dit mengsel over de halve paprika's. Smelt in een vuurvaste schotel met deksel wat boter, fruit daarin de andere gesnipperde ui, voeg 3 in stukjes gesneden tomaten toe en druk die tijdens het fruiten fijn, zodat een dikke puree ontstaat. Voeg daaraan toe een scheutje bouillon. Zet hierin de gevulde halve paprika's, leg op elke halve paprika een plak tomaat. Laat dit afgedekt in de oven gaarsudderen. Strooi er dan de rest van de paprika poeder en gehakte peterselie op. In heel wat keukens treft men tegenwoordig wel zo'n kartonnen doosje met een handige rol alu miniumfolie aan. Toch weten heel wat huisvrouwen nog niet wat zij allemaal kunnen doen met zo'n stuk zilverpapier. De mogelijkhe den zijn talrijk. Hier volgen er slechts enkele. U kunt aluminium folie namelijk gebruiken voor o Luchtdicht verpakken van eet waar in de koelkast. Luchtjes zijn hierdoor uitgesloten, o Afdekken van schaaltjes zon der deksel. Vooral bij een over schot, dat moet afgedekt worden, ■is een stuk aluminiumfolie ideaal, o Vis en vlees 'in verpakken en daarna bakken; pannen worden dan niet vuil en in huis hangt geen baklucht meer. o Bakblik van binnen met alumi niumfolie 'bekleden voor er taart deeg in gaat; de taart komt dan altijd ongeschonden los van de bodem. o Kip of ander vlees grillen in aluminiumfolie, pas op het laatst even het papier losmaken om de kip te laten bruinen, o Aluminiumfolie i-s ideaal om de portie «zoutloos» van dieetpatien- ten in te verpakken en gewoon mee te koken met de rest van het eten; geen gedoe met aparte pan netjes meer. o Gebruikte verfkwasten bewaren 'in aluminiumfolie; aangebroken verfpotten er mee afdekken, o Om een te kleine kaars in een kaarsenhouder te laten passen, aan de onderzijde omwikkelen met aluminiumfolie. Makkelijk omdat het onbrandbaar is. ALTIJD NOG LAARZEN Men heeft geprobeerd de aandacht af te leiden van de laarzenmode. Men ontwierp uitgebreide collecties gemakkelijke en uiterst char mante schoenen in de hoop dat de jonge vrouw er figuurlijk en letter lijk zou intrappen. Maar het is niet geluktDe vrouwen willen een voudig hun laarzen niet meer missen. Bij de eerste koude hebben ze hun oudjes weer voor de dag gehaald en velen besloten er nog een paar nieuwe bij te kopen. Verstandige fabrikanten hebben dit waarschijnlijk voorzien, want de voorraad bleek niet uitgeput. Het is in feite wel te begrijpen dat de belangstelling voor de laars niet afneemt. Behoort hij niet bij het silhouet van minirok en lange losse haren Bovendien is het een heerlijk warme en beschermende dracht in de winter. En komfort is iets dat onze jeugd heus wel waardeert. Kijken we nu even naar de laarzen welke te koop worden aangeboden. Ze zijn zo mogelijk nog wat langer en hebben een iets hoger hakje dan verleden jaar. Ze omsluiten het been zodat er van lompheid absoluut geen sprake is. De hoogste zijn de lieslaarzen feitelijk een pikzwarte rekbare synthetische kous op een zwart leren schoen. Spierwit is de laars van kalfsleer, die tot aan de knie reikt. Deze heeft een dikke rubberzooi en als garnering een reep beverbont in de lengte middenvoor. Minder kostbaar is de laars van suedeleer, zonder enige garnering. Duur en fantazierijk tenslotte zijn de laarzen van blauw of rood lakleer met een garnering van schildpadschakels op het voorblad van de voet. Verder zijn er talrijke doodgewonm laarzen. In ieder geval, als ge van laarzen houdt, koop er gerust nog een paar nieuwe, want voorlopig zijn ze beslist nog niet weg te denken uit het modebeeld. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Jonge huisvrouwtjes hebben nogal eens moeite om dooiers en eiwit feilloos te scheiden. U wees toch dat wanneer men eiwit stijf wil kloppen er niet het minste puntje van de dooier aanwezig mag zijn, want dan mag U kloppen zoveel ge maar wilt, mooi stevig eiwit wordt dan niet bekomen. Daarom is het scheiden van het ei van zeer groot belang. Cm U hierbij met raad te helpen neem een trechter en laat hierin voorzichtig het stukgeslagen ei glijden. Het eiwit sijpelt nu door de tuit in een gereedstaand kommetje, ter wijl de eierdooier in zijn geheel in de trechter achterblijft. Heeft men de dooier niet dadelijk nodig dan is het moeilijk deze te bewa ren zonder dat ze uitdroogt. Men kan de dooier wel met een laagje olie bedekken, maar lang bewaren is beslist uitgesloten. Men kan dan wel het volgende doen met een dikke naai- of breinaald steekt men een gaatje in de spit se kant van het ei; het eiwit laat men eruit druppelen en de eier dooier bewaart men in de eier schaal zelf. Een bloemkool die enigszins geel is geworden, wordt prachtig wit wanneer U de groente kookt in melk in plaats van in water. Voordat U een cake gaat bakken in een nieuw bakblik, moet U het even invetten en een tijdje in de oven laten staan. Daarna kunt U het normaal weer invetten en het deeg er in doen. U weet niet wat te eten Denk dan toch eens aan zuurkool. Deze groente kombineert een lekkere, fris-zure smaak met een hoge voe dingswaarde. Het is een misver stand te menen dat een ingemaak te groente als deze minder kracht zou bevatten dan verse. Zoals het ook een verkeerde opvatting is dat je zuurkool alleen maar zou kunnen eten in de vorm van een degelijke stamppot. Niets is min der waar. Met zuurkool kan men heel wat verschillende kanten uit. U kunt er zelfs met appelen een verfrissend slaatje, dat rijk is aan vitaminen, van maken.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7