m Prof. Dr. L. Wils' belangrijke studie over de sociale en vlaamse ontvoodingsstrijd Groeiende Belangstelling Besluit GESCHIEDENIS Het ontwaken van de plattelandsgemeenten langsheen de taalgrens: voorspel tot het Daensisme (1) Inleiding Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Er is de laatste jaren 'n groeiende belangstelling voor het ontstaan en de ontwikkeling van de arbei dersbeweging. Julien Kuypers en Pater Scholl schreven resp. over de socialistische en kristene de- mokratiscbe beweging. Louis Paul Boon vertrok met het opzet de geschiedenis te schrijven van de opkomst van het socialisme in de Denderstreek, maar kv/am dra tot de vaststelling dat hij hierbij het Daensisme niet kon veronacht zamen. De Kristelijke Volkspartij van het jaar 1S94 en haar stichters, de gebroeders Daens, zijn in 't bij zonder het voorwerp geweest van een reeks studies en vulgarizeren- de publikaties, te beginnen vanaf het werk van Dr. Elias in de der tiger jaren, en van recentere da tum de werken van Pater Van Isacker, Luc Delafortrie en Arthur De Bruyne, niet te na gesproken de talrijke bijdragen die sedert dien in dag- en weekbladen ver schenen. o o o In de Keurreeks van het Davids- fonds verschijnt aanvang '69 een studie van Prof. Dr. L. Wils Het Daensisme. (1) Voor dit werk dat net als dat van de vorige auteurs ongetwijfeld vooral in de streek een ruim lezerspubliek zal kennen, schreef Mgr. Van Pete- ghem, Bisschop van Gent, een merkwaardig voorwoord. Met de welwillende toelating van het Davidsfonds en de auteur pu bliceren wij hier enkele korte uit treksels uit dit werk. Waarvoor onze oprechte dank aan Prof. Dr. L. Wils en D.F. sekretaris gene raal Clem De Ridder. Zelf schrijft Mgr. Van Peteghem «Welnu, dit voorwoord moge in gegeven zijn door de eerbied voor de overtuiging en de inzet van Priester Daens, door de wens tot verzoening en gesprek. Beide, engagement en dialoog, zijn voor ons gemakkelijker naarmate de feiten verder af komen te liggen de afstand maakt een objektiever en rustiger visie mogelijk.» Het werk van Prof. Dr. L. Wils is het resultaat van jarenlange opzoekingen en studie. Een be- langrijk^eiement in deze publikatie is ongetwijfeld de vaststelling dat de auteur het ontstaan van een beweging die men het Daensisme is gaan noemen in een ruimer geografisch kader situeert en daarbij inzonderheid belang hecht aan de demokratisch, vclksbewus- te stroming in de Zuidvlaamse plattelandsgemeenten, en de rol van de dorpsonderwijzers en on derpastoors vanaf het Kortrijkse tot de streek van Halle. Bij deze gelegenheid moge ander maal de wens uitgedrukt worden, namelijk dat het Aalsters stads magistraat een aanvang zou ma ken met wat door verschllende van haar vertegenwoordigers, de schepenen Claus en Van Hoorick, en ook vanwege sociale en kultu- rele verenigingen reeds herhaal delijk werd gesuggereerd de verwezenlijking van een archief, eventueel in het Oud Hospitaal, waarin alvast deze dokumenten en andere bescheiden in verband met de geschiedenis van de sociale ontvoogdingsstrijd zou worden ondergebracht. Wellicht kan de V.V.A.K. daarvoor andermaal bij haar as. jaarver gadering nog eens een overtui gend pleidooi houden. Clk. Op zondag 14 oktober 1894 begon voor Belgie een nieuw poli tiek tijdvak de eerste verkiezin gen hadden plaats met het alge meen stemrecht. Behalve de 133.000 rijken werden voor de eerste keer alle mannelijke vol wassenen naar de stembus geroe pen, hoewel nog niet op voet" van gelijkheid, want de welgestelden en de ontwikkelden mochten twee of zelfs drie stemmen uitbrengen. Toch 'behaalde de socialistische Belgische Werkliedenpartij een daverend sukses, ten nadele vooral van de liberale partij. De katolieke partij daarentegen behield nog voor twintig jaar de absolute meerderheid die ze sinds 1884 bezat in het parlement. Maar in 't arrondissement Aalst was het tot een scheuring geko men zodat een van de meest ge zaghebbende leider van de partij, Charles Woeste, daar samen met een lijstgenoot moest herkansen tegen twee kandidaten van een demokratische Kristelijke Volks partij. Op 9 december werd Char les Woeste gekozen samen met zijn tegenstander, priester Adolf Daens. De Kristelijke Volkspartij bleek meer te zijn dan een -strovuur, zij kwam op in beide Vlaanderen, Brussel en Antwerpen. De priester die als lijsttrekker het sukses van de partij bij een deel van de kato lieke Aalsterse bevolking had ver zekerd, werd het mikpunt van haar tegenstanders, koning Leopold II inbegrepen. Ze wisten bisschop pelijke sankties uit te lokken tegen hem en later tegen de partij die ze met zijn naam discrediteerden het Daensisme werd de beweging van een geestelijke die dóór de kerkelijke overheid was veroor deeld. Zo werd het tot machteloos heid gedoemd en vegeteerde het twintig jaar lang als een snipper- partij die buiten het arrondisse ment Aalst slechts tweemaal een kamerzetel kon bemachtigen te Kinderarbeid in de tex tielfabrieken was in de 19e eeuw..: schering en inslag. De krisis in de textielnijverheid ingevol ge de beperkingen op de export zou in de negen tiger jaren te Aalst enor me armoede veroorzaken Brussel in 1902 en te Brugge in 1912. Toch is het Daensisme niet spoorloos verdwenen, want na de eerste wereldoorlog werd het de belangrijkste basis voor de oprich ting van de Vlaams-nationalistische partijen: Het konfiikt tussen de priester en zijn overheid, dat uitgroeide tot een persoonlijk drama, was een aangrijpend aspekt van het Daensisme en kreeg vooral bij zondere aandacht omdat juist daarover een overvloedige doku- mentatie bewaard bleef in de ar chieven van bisdommen en voor aanstaande politici. We mogen zeggen dat het op definitieve ma nier werd behandeld in het werk van Prof. K. Van Isacker. Maar vele andere vragen blijven gesteld. Welke waren de wortels en de oorsprong van de beweging? Richtte ze zich vooral tot de ar beiders of tot de boeren? Hoe werd ze ontvangen door de kato lieke opinie? Welke rol speelde Adolf Daens erin, naast die van zijn broer Pieter en van de groe pen van Ninove, Oudenaarde, Kortrijk, Brugge, Brussel en Ant werpen? Welke was haar verhou ding tot de Vlaamse Beweging, tot ultramontanisme en liberaal- katolicisme? Een studie over het Daensisme werpt licht op het ontstaan van de hele katolicisme, de sociale ge hele kristen-demokratie, ja op het schiedenis en oe Vlaamse Bewe ging van het laatste kwart aer 19e eeuw. Het Daensisme was, zoals de officiële benaming van verschei- oene van zijn groepen en van zijn nationale federatie luidde, een Vlaamse Kristelijke Volkspartij. Het woord «partij» was in de 19e eeuw meerzinnig; het beteken de niet alleen een partij zoals wij dit nu opvatten, maar ook een drukkingsgroep, elke politieke for matie. Aanvankelijk wilden de Daen- sisten vermoedelijk alleen dit laat ste zijn, een onderdeel van de grote katolieke partij. Maar van meet af hadden ze het doel het «beslissende» onderdeel te zijn dat die partij zou beheersen. Met tertijd kwamen ze ertoe om zich als een echte partij naast de katolieke te beschouwen, die hun geen plaatsje, hoe klein ook, had gegund. Ze richtten een «volkspartij» op om een einde te maken aan de politieke overheersing van weinige toonaangevende families: Niet een partij van arbeiders alleen, of zelfs maar op de eerste plaats. Boeren en middenstanders speel den er een grotere rol in en de eersten kregen zeker meer aan dacht in het programma. Maar mettertijd werd de partij, meer dan bij haar ontstaan, georienteerd op de arbeiders, vooral in het industriestadje Aalst waar ze vaste voet kreeg. De leiding berustte bij de Vlaamsgezinde kleine burgerij waarin sinds 1830 een demokra tische traditie leefde. Een «kristelijke» partij was het, die in belangrijke mate ontstond uit de ontevredenheid bij de kato lieke kiezers over de «laksheid» waarmee hun regeringen 'het libe raal straatrumoer en de drukking van de koning ondergingen. Een «Vlaamse» partij ten slotte, gegroeid uit de Vlaamse Beweging waarvan ze de spits bleef. Met haar begint de traditie van de specifiek-flamingantische partijen die tot op vandaag doorwerkt. Dnt is zelfs het belangrijkste resultaat van haar optreden. Het Daensisme 'heeft het niet verder kunnen brengen dan tot een zweeppartijtje, maar heeft als zo danig een niet te onderschatten rol gespeeld in de geleidelijke ont voogding van de katolieke arbei dersverenigingen uit het paternalis me en de politieke onmondigheid, in het beeindigen van de verwaar lozing van de boeren en het platte land door de overheid, in het ver spreiden van de idee van de school plicht met financiële gelijkstelling van het vrij met het officieel on derwijs en in het radikaliseren van de Vlaamse eisen waardoor in de jaren 1897, 1898 en 1899 drie taalwetten werden uitgevaardigd waaraan voor de eerste maal de -idee van gelijkheid der landstalen ten grondslag lag, in plaats van de bescherming der Fransonkun- digen in Vlaanderen. Tegenover deze resultaten staat de onnoemelijke som van energie, tijd, -geld en persoonlijke offers die de Daensistische leiders heb ben overgehad voor 'hun ideaal. Zou dat alles geen hoger rende ment hebben geleverd indien ze, door het vermijden van sommige taktische verwarringen en fouten, hadden kunnen werken binnen de katolieke partij, zoals aanvankelijk hun bedoeling was? Op die vraag is geen antwoord mogelijk, ten eerste omdat een politieke aktie zonder fouten utopisch i-s en ten tweede omdat het niet zeker -is dat ze in de katolieke partij zou den aanvaard zijn, zelfs zonder fouten. (1) Prof. Dr. L. Wits Het Daensisme - Uitgave Davids fonds, Leuven - Ledenprijs 75 Fr. ing., 100 Fr. geb. Handelsprijs 115 Fr. ing.; 150 Fr. geb.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16