klein logboe ETRIMO li lniisvesfing van de beiaarden in ons land. Toekomstige soldaten Bij de P. V. V. De distributie in Zuid-Oost Vlaanderen Vrijwillige brandweer feestte Studiedag ruimtelijke ordening - West-Brabant Industrie Handel Nuttig initiatief... Het lijkt wel dat het bejaarden probleem iin ons land gesteld is. Wij zullen niet onderzoeken of dit gebeurt uit eigen visionair initiatief ofwel gedwongen door de omstan digheden. Konstateren wij alleen maar dat men niet langer kan de ogen sluiten voor een bejaarden aantal dat in 1930 7,6 t.'h. van onze bevolking bedroeg, in 1961 12,2 t.h. en in 1975 zal gestegen zijn tot 13,86 t.h. In 1965 werd door het Minis terie van Volksgezondheid en van het Gezin een aanvang gemaakt met een enquete die alle aspekten van het bejaardenbestaan, zoals hun bestaansvoorwaarden, hun li chamelijke toestand, hun huisves ting, hun relaties en hun tijd vulling tot voorwerp heeft. Het resultaat wat betreft de huisvesting ligt voor ons. Het is tweevoudig. Inderdaad, naast de gegevens bekomen door het Cen trum voor Bevolkings- en Gezins- studien over de huidige woontoe stand van de bejaarden en er bij aansluitend hebben we de studie van het Nationaal Instituut voor de Huisvesting, die de richtlijnen geeft voor een aangepaste woning voor de bejaarde. Praktisch kunnen we zeggen dat de eerste zegt hoe het 'is, de tweede hoe het moet. Wij ontkennen niet dat de en quete van het Centrum voor Be volkings- en Gezinsstudien belang rijke aanwijzingen bevat, maar over het algemeen brengt ze weinig verrassende cijfers en legt ze ten slotte hoofdzakelijk statistisch vast wat reeds algemeen vermoed werd. 'Daarenboven geeft ze een massa getallen waarvan men niet onmid dellijk het nut inziet (met het oog op praktische verwezenlijkingen dan) en die de indruk geven dat ze slechts dienen om de enquete wat volume en gewicht te geven. 'Dan lijkt ons de studie van het 'Nationaal Instituut voor de Huis vesting, niettegenstaande ze op de toekomst gericht is, van veel groter praktisch nut. (1) Maar... Een opvallende leemte echter in beide brochures is het volslagen ontbreken van ook maar de minste aanduiding over de 'huisvesting van geestesgestoorde bejaarden. Deze steeds maar aangroeiende katego- rie wordt nochtans het werkelijke grote probleem. We weten wei dat het netelig is en niet 'in een handomdraai op te lossen, maar het is noch min noch meer een schandaal dat de openbare instanties van hoog tot laag blijven een struisvogelpolitiek voeren op dit gebied. Het minis terie blijft maar lustig miljoenen- subsidies verlenen voor de bouw van prestigieuze luxe tehuizen voor valide en half-valide bejaarden, waar de geestesgestoorden en in validen niet toegelaten of uit ver bannen worden. Nog nooit werd één cent, ja, één cent, ter beschik king gesteld voor de bouw van een aangepaste 'instelling voor deze ontmenselijkte maar steeds mens blijvende vergetenen van onze mo derne maatschappij. Ons is echter wel één geval be kend van privaat initiatief dat én door het ministerie én door de ge meente als om prijs, stokken in de wielen gestoken en tot onzinnige uitgaven gedwongen wordt. Enkele cijfers... Alhoewel het waarschijnlijk niet de bedoeling was, vormen, naast de hoger aangehaalde leemte, som mige cijfers over de bestaande huisvestingstoestand eveneens een aanklacht tegen de openbare in stanties. Van de door bejaarden betrok ken woningen zijn er slechts 3,9 procent ter beschikking gesteld door erkende gesubsidieerde bouw maatschappijen, 5,1 procent door gemeenten en slechts 1,8 procent door Kommissies van Openbare Onderstand. Als we dan bedenken op welke kortzichtige wijze sommige K.O. O.'s omspringen met hun gelden, alleen maar om hun niet beter we tend kiesklienteel in het gevlei te komen, dan vraagt men zich op nieuw af wanneer er eindelijk eens een einde zal gesteld worden aan de uitwassen van de gemeentelijke autonomie. Ook op een ander terrein schie ten de K.O.O.'s dikwijls te kort. Het blijkt dat ongeveer de drie vierden van de bejaarnen een huis huur beialen die gaat van 500 tot meer dan 2.000 Fr., wat er op neerkomt dat de grote massa on geveer een vierde of meer van hun inkomen hieraan moeten besteden. Welnu, de K.O.O.'s zouden meer en meer 'het systeem moeten ver laten van steunverlening volgens een inkomstenbarema en overgaan tot een «individualisatie» van de gevallen, waarbij rekening gehou den wordt met de werkelijke staat van behoefte. Dat er ook nog heel wat te doen is en het is te doen met 'be scheiden middelen op gebied van voorlichting, blijkt uit de cij fers over de gerieflijkheden in de bejaardenwoningen. Wij weten wel dat deze cijfers voor een groot deel het gevolg zijn van de be houdsgezindheid vai de bejaarden, maar als bv. ook blijkt dat de over grote meerderheid van hen op een onbegrijpelijke wijze gekant is te gen voor hen aangepaste woningen dan lijkt er toch ook wel 'iets mank te lopen met de voorlichting. En dat 92 procent van de bejaarden een voor hen niet aangepaste wo ning betrekken, kan men toch ook zo maar niet uitsluitend op reke ning van diezelfde behoudsgezind heid en hun financieel onvermogen schrijven. Visie- Het werd hier reeds geschreven in verband met de ruimtelijke orde ning dat het aan «VISIE» ontbrak. Hetzelfde kan gezegd worden waar het de bejaardenzorg 'betreft. En waar «visie» niet moet verwacht worden van voor het merendeel 19e eeuwse Kommissies van Open bare Onderstand, en waar voorlo pig ook niet kan geraakt worden aan hun autonomie en deze van de gemeenten, 'is het woord dan ook aan de bevoegde ministers. Hun diensten hebben, dunkt ons, voldoende gegevens verzameld om hun toe te laten een begin te ma ken met het treffen van de drin gendste en allernoodzakelijkste maatregelen. In verband met de diverse expan sieplannen van grootwarenhuizen in Zuid-Oost-Vlaanderen werd o.m. ook reeds de plannen tot oprichting van Grand Bazar te Ronse gesig naleerd. Verder gevorderd in deze stad zijn evenwel de plannen tot de verwezenlijking van een Shop- pingcentrum waarbij inzonderheid de Groep Delhaize is betrokken. Ontwerper van dit Shoppingcen- trum is de architekt E. Bayens. Bij dit Shoppingcenirum in de nabij heid van het A. Delhayeplein zijn ook Ronsenaars zelf betrokken. Over een oppervlakte van circa 3,5 Ha. zou dit Shoppingcenirum twee grootwarenhuizen en ver-) schillende tientallen kleinere win kels omvatten. Een van deze groot warenhuizen behoort tot de reeds eerder genoemde Groep Delhaize. Het centrum zou voorzien zijn van een parkeerruimte voor ca. 500 wagens en tevens een auto-onder houdsdienst. !n middenstandskringen in Ronse is n.a.v. dit plan enige deining ontstaan omdat, volgens sommige UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37 De traditie getrouw was de Aal- sterse Vrijwillige Brandweer tij dens het voorbije weekeinde in feeststemming. Het begon met een plechtigheid op de binnenkoer van het stadhuis waar de manschappen onder lei ding van kommandant De Vidts een hulde brachten voor het ge denkteken van Louis Derijcke. Na een H. Mis in de St. Jozef kerk hield de kommandant in aanwezigheid van stadspersonali- teiten op de Grote Markt een toe spraak tot zijn brandweermannen. Bij deze gelegenheid werden ere tekens uitgereikt aan kapitein L. De Nayer, sergeant P. Van Den Abbeele en korporaal M. De Brauw allen met 25 dienstjaren. Ook luitenant W. Martens en sergeant A. Liebaut hadden de eer bij het verlaten van het effektieve korps en hun overgang naar de erewacht. Deze feestelijke dag voor deze onbaatzuchtige brandweermannen werd dan verder gezet met een tocht doorheen het stadscentrum en een feestmaal in een stadsge- iegenheid. Dat men het zelfs op deze dag niet zonder de brandweer stellen kan bleek dan alweer uit het feit dat precies op deze feestdag be roep op hen werd gedaan, al vol stonden dan gelukkiglijk een tiental vrijwilligers. Zei een rasecht bejaard Aa'- sters toeschouwer op de Gro te Markt Gs vraagt u af wat er zou gebeuren als die jongens ook al zouden protec toren, staken of wat dan ook! Hoed af voor de Aalsterse brandweerjongens. Waagt u niet aan het avontuur van een legerdienst zonder voorberei ding Komt naar da voorlichtings avond die doorgaat op dinsdag 17 december e.k. te 19u30 in de feestzaal stadhuis te Aalst. Er wordt daar «klare wijn» ge schonken door een dokter, een oud-soldaat an door de «super» aalmoezenier Willems. Ook ouders en verloofden zijn welkom. Ingang gratis. Heden vrijdag te 20 u. vergade ren de leden van de P.V.V. van ce kantons Herzele en Aalst in het lokaal Graaf van Egmont. Gro'e Markt te Aalst. Tijdens deze ver gadering zal o.m. de reorganisatie van de partij in de beide kantons worden besproken. (1) Nationaal Instituut voor de Huisvesting Specifieke woningen. 'De Bejaarden 'in Belgie II. Huisvesting, door G. Dooghe. middenstanders, het de kommer- ciele aantrekking van het eigenlijke centrum zou bedreigen, gezien het Shoppingcentrum buiten dit laatste zou ingeplant worden. Daartegen wordt eveneens in mid denstandskringen aangevoerd dat de vestiging van dit Shoppingcen trum de kommerciele belangrijk heid van de stad zal ten goede komen en de bewoners van stad en streek niet langer naar het Gentse of het Doornikse zullen gaan winkelen. Het regionaal komitee West- Brabant van de Stichting Lod. de Raet organiseert op zaterdag 21 december e.k. een studienamiddag over ruimtelijke ordening .in West- Brabant, te Galmaarden. Medewerkers aan dit weekend zijn de 'h. V. Geens, direkteur- generaal technisch onderwijs. Min. van Nationale Opvoeding en Kui tuur, voorzitter Expansiekomitee West-Brabant; de h. F. Wastiels, vaste sekretaris a.i. nationale kom missie voor Ruimtelijke Ordening, Min. van Openbare Werken; H. Bayens, algemene sekretaris van de studiegroep Mens en Ruimte, sekretaris Ekonomisch Expansieko mitee West-Brabant; G. T. Jonck, landb. ir., ambtenaar bij de N.M. K.L.; G. Gardoen, burgemeester Galmaarden. Inlichtingen Gemeentebestuur Galmaarden; tel. 054-580.02. COMMISSIE VAN OPENBARE ONDERSTAND AALST Gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding BEJAARDENHELPSTERS en GEZINSHELPSTERS. Aanwerving bij contract en betaling per uur prestatie. Aanvragen te nichten aan het secretariaat van de C.O.O., Gasthuis straat, 40, Aalst, met bijvoeging van 1 het bekwaamheidsattest van -bejaarden- of gezinshelpster erkend vanwege het Ministerie van 'het Gezin en de Huisvesting. 2 Bewijs van goed gedrag en zeden en uittreksel uit de geboorteakte.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2