Winnen Russen in extremis toch maanwedloop P Tentoonstelling fEEST IN NEPAL" De grootste taalgeleerde na Justus Lipsius Hulde Daviiisfends Aalst-üllHieek gesprettsavesid Davidsfonds-De Rank Provinciale prifzen in Oost-Vlaanderen Literaire Prijs Oirli Hartens Tentoonstelling Jiiiil Happens Kiiltiiurraad Lede KOHIHKLIjK CIRCUS het CIRCUS RANCY VOOR DE EERSTE KEER TE BRUSSEL IN HET met een overweldigend programma en de grootste pantomime 3 kulturele echo's Zo noemt een prof. van de Leu vense universiteit FRANZ CU MONT bij een «in memoriam» in een Franstalige krant. In zijn geboortestad praktisch on bekend, was hij in gans het intellektuele Europa beroemd om zijn filologische kennis van oude geschriften, zijn beslagen heid in Oosterse godsdiensten, zijn werken die in alle kuituur- talen gepubliceerd werden. Aan de Belgische Academie te Rome schonk hij zijn bibliotheek wetenschappelijke waarde ge schat op 40 miljoen fr. in 1947. De dag voor zijn overlijden verbe terde hij de laatste drukproef van zijn boek dat de sprekende titel draagt «Lux perpetua». Op zijn begrafenis (22 aug. 1947) te Sint Pieters-Woluwe, hadden, naast de drie neven van Cumont, in het koor piaats genomen, ver tegenwoordigers van de Minister van Onderwijs, van de Belgsche Academie, van de Belgische ambassade bij het Vatikaan. Ver der nog de Gi'oot-Maarschaïk van koningin Elisabeth, Staats minister Lippens, de vice-rector van de Leuvense univeristeit, de sekretaris van de kon. Academie van Belgie, de conservator van de kon. Musea van Schone Kun sten, afgevaardigden van de vier universiteiten en van geleerde genootschappen. leder Aalstenaar die meer wenst te vernemen over deze grote geleerde wordt uitgenodigd de algemene vergadering bij te wo nen, door de V.V.A.K. ingericht, honderd jaar na de geboorte van Franz Cumont te Aalst. Zondag 15 december a.s. te 16 u. feestzaal van het stadhuis, ledereen is welkom. AALST IN I89S Vijftien folkloristische schilde rijtjes van Aalsterse typen en gebruiken, raak weergegeven door 'n 86-jarige stadsgenoot Voor de jeugd een beeld uit grootmoederstijd; voor de ou deren een kostbare herinne ring... Dit toont U de V.V.A.K. op zondag 15 december a.s. van 16 tot 18 u., in de feestzaal van het stadhuis. Inkom vrij. Maandag 16 december e.k. te 19u30 in de feestzaal Sint Augustinus, Leopoldlaan, te Aalst Mijlbeek, klank- en diamon tage «Laudate Dominum in Organo» door Karei Anneessens. Een studie ever de orgelmakersfamilie Anneessens en over het orgel, zeer geliefd maar weinig gekend. Inkom 30 Fr.; Leden - Kultuurkaart 20 Fr.; Abonnees gratis Vrijdag 20 december te 20 u. gaai in de feestzaal van het stadhuis een gespreksavond door ingericht door het Davids- fonds en de C.S.C. De Rank met als thema «Geboorte regeling». Inleiders Pater Daniel Vandenberghe van het Centrum Kerkelijke Studies Leuven, Mevrouw Marie-ïherese De Geest. lie. wijsbegeerte en letteren en Dr. Frans Roels van de Rijksuniversiteit Gent. Deelname in de onkosten 10 F voor leden, 20 F voor niet-leden. Het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen herinnert de belangstellenden er aan, dat de inzendingen voor de provinciale prijzen en prijsvragen voor 1988, ingewacht worden tot 20 december, bij de dienst voor kulturele en sociale aangelegenheden, Bisdomplein 3, te Gent. Men kan aldaar ook alle nuttige inlichtingen verkrijgen (tel. 26.86.02). Voor het jaar 1968 werden volgende prijzen uitgeschreven Letterkunde roman, kinderboek, beginnelingenprijs, poezie. Toneel monoloog of tekst voor poppenspel. Muziek instrumentaal. Geschiedenis. Kunstgeschiedenis en Oudheidkunde. Folklore. Plastische kunst schilderkunst. Dorpsmonografie. Ter gelegenheid van het tra ditionele Sint Cecillafeest zal het koninklijke Zang-, Toneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem op zondag 15 december e.k. zijn onder voorzitter Jan De Block hul digen om zijn 40-jarig lidmaat schap. De leden van het gezel schap worden uitgenodigd tot het bijwonen van de H. Mis te 11 u. in de Sint Mariinuskerk. De literaire prijs Dirk Martens van de stad Aalst, waarvoor dit jaar uitgegeven poëziebun dels uit de periode 1S67-G8 in aanmerking komen, zal pas aanvang volgend jaar worden uitgereikt. Deze vertraging is het gevolg van het feit dat de jury vrij moeilijk kon beschikken over tal van poëziebundels die pri vé uitgegeven werden. In de Bank van Brussel werd vrijdagavond de tentoonstel ling van kunstschilder Juul Keppens geopend in aanwe zigheid van tal van belang stellenden. Juul Keppens, die sedert jaren een vrij regelmatig exposant in de Belfortzaal was, presen teert hier enkele tientallen nieuwe werken, grotendeels landschappen. Het werk van deze Lebbeekse kunstschilder voor wie wijlen Urbain Van De Voorde grote waardering had, kenmerkt zich door een steeds grotere geestelijke ver dieping en boeiend koloriet. Een tentoonstelling die men de kunstminnaars dan ook ten zeerste mag aanbevelen. De reis die de drie Amerikaanse ruimtevaarders Frank Borman, Jim Lovell en William Anders op 21 december e.k. rond de maan gaan maken, is voor de V.S. van uitzon derlijke betekenis. De ganse onder neming is immers bedoeld als voorbereiding op een eventuele lan ding op de maan, die voor volgend jaar in het vooruitzicht wordt ge steld. Er komen nu steeds meer aan wijzingen dat de Russen op het laatste moment nog een poging zullen wagen om eerder dan de Amerikanen een bemand ruimte schip een vlucht om de maan te laten uitvoeren. Russische ruimte vaarders hebben al openlijk toe gegeven dat de Sondes 4, 5 en 6 werden gelanceerd ter voorberei ding van een dergelijke vlucht door een of meerdere kosmonauten. De lancering van een bemand ruimte schip zou binnen de eerstvolgende dagen gebeuren. De experimenten met de Sondes 5 en 6 blijken van die aard te zijn geweest dat de leiders van het Sovjet - ruimtevaartprogramma een bemande maanvlucht, zij het nog steeds zonder landing, mogelijk en verantwoord achten. Tot tweemaal toe is men er in geslaagd de druk- kabine van een onbemand ruimte- - schip behouden te doen terugke ren. Ging de terugkeer van de Sonde 5 in september II. nog vol gens de rechtstreekse metode, een procedure die voor eventuele inzit tenden bijzonder zwaar te verduren zou zijn geweest, door de Sonde 6 werd een nieuw landingsprinoipe in praktijk gebracht, waarbij de kabine als het ware tweemaal de dampkring binnendrong en daar door reeds aanzienlijk afgeremd werd. Het resultaat was dat de snelheid van het voertuig, toen aan de definitieve afdaling door de atmosfeer werd begonnen, nauwe lijks groter was dan die van een naar de aarde terugkerende aard- satelliet ongeveer 28.000 km. per uur. Belangrijkste probleem overwonnen De Russen hebben steeds be weerd dat ze alles gereed hadden voor het zenden van mensen naar de maan en dat er nog slechts één belangrijk probleem moest over wonnen worden, met name de te rugkeer in de aardse dampkring. Het blijkt nu dat de Sovjets ook deze laatste hindernis overwonnen hebben en niets meer een vlucht om de maan in de weg staat. Tot die hindernissen behoorde volgens de Russen ook de straling in de ruimte tussen aarde en maan. Twee Sovjet-deskundigen hebben dezer dagen echter verklaard dat de proeven met de Sondes 5 en 6 hadden aangetoond dat de stra lingsintensiteit beneden de voor de mens geldende «gevarengrens» ligt, tenzij er zich tijdens soort gelijke vlucht een uitbarsting op de zon zou voordoen waardoor de straling zou verhogen. Algemeen wordt trouwens aan genomen dat de Russen en Ameri kanen verscheidene waarschuwing kunstmanen in de ruimte hebben die tijdig het gevaar van een der gelijke uitbarsting kunnen regis treren en aan de aardse volgsta- tions melden. Gaan de Russen op kortere ter mijn inderdaad 'n bemande vlucht naar de maan ondernemen, dan zal men wellicht volstaan met een eenvoudige rondvlucht in navolging van de'Sondes 5 en 6, die na achter de maan langs te zijn ge koerst weer naar de aarde terug keren. In dat geval worden de meest kritieke en riskante manoeu vres overgeslagen en is de jaren lange wedloop met de Amerikanen voor een zeer groot deel gewonnen. Volgende week dinsdag ver gadert de werkgroep die be last is met de opstelling van de statuten. De Aalstenaar Jos Van Schuy- lenbergh stelt ten toon in de Hostellerie St. Goriks te St.- Goriks-Oudenhove en dit van 14 december vanaf !9u30 tot 12 januari 1969. De tentoon stelling is open elke dag van 10 tot 19 u. Dinsdag gesloten VAN <3 DEC. T'M 1? JAN. DAGELIJKS OM 20 U. Middagvoorstellingen woensdag, zaterd., zondag 15 uur. Tijdens de kerstvacantie van 21 dec. t/m 5 januari dagelijks middagvoor stelling/is u. TOEGANGSPRIJZEN yam 50 tot 200 F Verminderde prijzen 'voor kinderen, groepen en autocars, f VOORVERKOOP IN HET KONINK- LIJK CIRCUS -H Dagelijks van 10 tot 19 u. Tel.,: 18.20.15 Op initiatief van de V.T.B. wordt op donderdag 19 dec. te 20 u. in het kultureel cen trum de bekende film van Hugo Claus «De Vijanden» voorgesteld. VOORVERKOOP AALST DE GAZET VAN AALST 26, Schoolstraat Tel. 241.14.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3