schoon heids- tipjes... keukengeheimen nuttige wenken wat eten we deze week voor de lekkerbekken... op z'n amerikaans de welvaart maakt onze kinderen groter 7 vrouwen kroniek ZONDAG Toast met sardientjes Groentesoep Kip in sinaas appelsaus Drooggekookte rijst Pruimenmousse. Rode kool Gekookte aardappelen MAANDAG Gebraden worst Vanillepudding. DINSDAG Gekookte schelvis Hollandse saus Gekookte aard appelen Flensjes. WOENSDAG Fruit. Biefstuk Spinazie Gekookte aardappelen DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte aard appelen Omelet met appelen. VRIJDAG Gebakken tong Frites Rijsttaartje. ZATERDAG Hutsepot Koffiepudding. KIP IN SINAASAPPELSAUS BENODIGD 1 braadkip; 100 g boter; 50 g bloem; zout; 1 mespunt kaneel; een snuifje gemalen kruidnagel; 1 dl sinaasappelsap; een scheutje Engelse saus. BEREIDING Laat de kip door de poelier aan stukken snijden. Was de stukken kip, bestrooi ze met zout en braad ze in de boter aan alle kanten goudgeel: Neem de stukken kip uit de saus. Voeg bij de saus de bloem en de specerijen en roer alles, op een zacht vuurtje, met een houten lepel, tot een gladde homogene massa. Schenk er dan het sinaasappelsap en de Engelse saus bij en laat, onder aanhoudend roeren, aan de kook komen. Voeg bij de ontstane gebonden saus de stukken kip en laat alles gedurende 45 minuten zachtjes gaar stoven. Dien op met drooggekookte rijst. PRUIMENMOUSSE BENODIGD 300 g gedroogde pruimen; 100 g suiker; het sap en de geraspte schil van een halve citroen; 3 eiwitten; wat poeder suiker. BEREIDING Week ds gewassen pruimen gedurende een nacht in water en kook ze in dit water (ze moeten nog onder staan) met de suiker in 30 minuten zacht. Laat ze uitlekken, ontpit en wrijf ze door een zeef. Roer door deze puree het citroensap en de geraspte schil. Sla de eiwitten stijf met wat citroensap en poedersuiker en schep het zeer stijve schuim voorzichiig door de pruimenpuree. Breng de massa over in een vuurvaste schaal en bak de mousse gedurende een half uur in een matig warme oven (175 graden). Dien direkt op. Oppassen voor het neerslaan. OMELET MET APPELEN BENODIGD 2 niet te harde appelen; 3 eieren; een eetlepel melk; een eetlepel bloem; wat zout; wat rum of kirsch; boter; poeder suiker. BEREIDING De appels schillen, het klokhuis er uit boren; de appels 'in ronde schijven snijden. Klop de eieren los met de melk, bloem, zout en de rum of kirsch. Laat een flink stuk boter in de koekepan smelten, schik er de appelschijven in, bak ze half gaar en schenk er het Bierbeslag over uit. Bak de omelet door en door gaar en dien ze heet en overvloedig met suiker bestrooid op. Hebt U latst van rode adertjes in het gezicht Leg er dan tweemaal per week een katoe nen zakje met vochtige fijnge hakte peterselie op en laat dit er een half uurtje op liggen. Het spreekt vanzelf dat U steeds verse peterselie neemt. Het zakje kan na het leegma ken en uitspoelen weer worden gebruikt. Wanneer U grove poriën hebt kunt ge uw gelaat tweemaal per week inwrijven met citroen sap. Dames met een gevoelige huid moeten het sap verdunnen met wat water. De nachtcrème helpt de huid terwijl U slaapt weer fris en soepel te worden. Een kwartier op de huid laten zitten en dan het overtollige met een tissue verwijderen. Overtollige nacht crème verstikt de poriën en... maakt uw sloop vuil. Zooltjes van enige malen dub belgevouwen krantenpapier zullen er voor zorgen dat men in deze winterse periode geen koude voe ten zal hebben. Maak de ramen ook deze van een auto vooral in de win ter, schoon met een zeepsopje. Het vet dat in de zeep is, is een goed afstootmiddel tegen vuil en vet. Draagt u graag een hoofd doekje als het regent Dompel het dan eerst in aluminiumacetaat. Wilt u weten waarom Uw hoofd doekje wordt zo waterdicht en uw kapsel profiteert ervan. Ook een zijden sjaal heeft zo nu en dan een wasbeurt nodig. Sla hem even door een lauw sopje, daarna uitspoelen in lauw water en om hem weer gloednieuw te doen lijken, strijkt u hem tussen linnen doeken droog. Barnsteen wordt na lang dra gen dof en ziet er dan onooglijk uit. Barnstenen kettingen en bro ches gaan weer glanzen wanneer u ze schoon maakt met wijngeest en nawrijft met een wollen doek. Hoe ze er in komen is een raadsel, maar het is een feit dat er wormen in de aarde van onze kamerplanten kunnen zitten. Neem dan een rauwe aardappel, snijd deze doormidden en plaatst hein met de vers aangesneden kant op de aarde in de bloempot. De wor men komen dan naar de opper vlakte en zo kunt ge ze gemakke lijk wegnemen. Amerikaanse huisvrouwen kunnen sinds enkele maanden haar- droogkappen met ingebouwde radio kopen. Andere nieuwe snufjes op het ge bied van de huishoudelijke ap paratuur zijn een blikopener gekombineerd met een apparaat dat ijsblokjes tot gruis slaat, en een elektrische wekker die pilleslikkers er aan herinnerd dat de tijd voor het volgende tabletje is gekomen. De wekker kan met tussenpozen van vier, zes, twaalf of vierentwintig uur worden ingesteld. Het apparaat heeft voor het bewaren van ta bletten en pillen een ingebouwd miniatuur medicijnkastje dat op slot kan. Een onderzoek bij 200.000 school kinderen in West-Duitsland heeft uitgewezen dat 14-jarige jon gens over het algemeen 10 cm en meisjes van dezelfde leeftijd ongeveer 8,5 cm langer zijn dan twintig jaar geleden. Zij zijn daarbij ook overeenkomstig zwaarder in gewicht. Eerder werd reeds vastgesteld dat baby's tegenwoordig bij hun ge boorte ongeveer 2 cm langer zijn dan twintig jaar geleden. Zelfs nu, in de donkerste tijd van het jaar, verkoopt de groente boer verse spinazie. De bladeren zijn veel grover en donkerder van kleur dan in het voorjaar. Maar ook deze winterspinazie is heerlijk van smaak en nog vol vitaminen. Denkt u er aan dat ook deze spi nazie mooi groen blijft wanneer ge tijdens het koken geen deksel op de pan legt. Bereid u ze met room weet dan dat de smaak ervan nog verhoogd wordt door toevoe ging van een klein beetje suiker. En wat denkt u van kool Er is nu rode kool, groene en witte kool. Wat deze laatste betreft, staat zij in verbruik ver achter bij rode en groene kool. Wel gebrui ken we deze groente graag eens in ingemaakte vorm, nl. als zuur kool. Gebruik echter ook eens an dere koolsoorten, zij bevatten vrij veel vitaminen, vooal vitamine C wordt er in ruime mate in aange troffen. Zet de koolsoorten dus gerust regelmatig op het menu. En als ge weinig smaak vindt aan kool, probeert u het dan eens met een sausje erover, bv. een kaas- of kerriesaus. Dan zal de kool zeker een stuk in uw waardering stijgen. Bovendien zijn de kool soorten meestal zeer redelijk in prijs. Wortelen zijn bijna het hele jaar door verkrijgbaar. Het is een gezonde groente, want ze bevat caroteen, een stof waaruit ons lichaam vitamine A kan maken. Over het algemeen zijn worteltjes niet duur. Wat prei betreft, bij normaal winterweer zal er voldoende van deze groente tegen een redelijke prijs worden aangeboden. Als het echter hard vriest kan er geen prei geoogst worden en zal het aanbod beperkt zijn. Dit heeft dan meestal een prjsstijging tot gevolg. Met witloof, dat de hele winter door in ruime hoeveelheden op de markt is, kunnen we alle kanten uit. Het kan op veel manieren worden klaargemaakt en zorgt dus voor aangename afwisseling. Wit loof is dit seizoen nogal duur; het is echter een trouwe bondgenoot van de huisvrouw, want ook als het gaat vriezen is het in voldoen de mate verkrijgbaar. In de winter is er ook sla te koop. Uiteraard minder voordelig dan in het voorjaar en in de zomer. Waterige sla is bepaald niet sma kelijk. Als u echter geen tijd hebt om te wachten tot de sla voldoen de is uitgelekt, doet u haar dan in een schone droogdoek en slaat u hem daarmee goed uit. De doek neemt het vocht op en de bladeren zijn onbeschadigd en prachtig droog. Ook een mooie struik andijvie kan men als sla gebruiken. Deze sla smaakt echter in de winter vaak bitter. Deze onaangename smaak verdwijnt als we de andijvie voor het klaarmaken een half uur in lauw-warm water leggen. Spruitjes lusten we van tijd tot tijd wel allemaal. Voor bijzon dere schotels (bij wild bv.) kun nen we bij deze groente een deel gepelde kastanjes laten meekoken.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7