klein logboek Etenuism voor eon sportief politicus kulturele ecüo's Weekkalender JAN DE BLOCK HEEFT DE EER Nog het Studieweekeinde School en Toekomst te Aalst Over het studieweekeinde inge richt door de Stichting de Raet, te Aalst, werd hier reeds zeer bondig verslag uitgebracht. Het thema werd er vrij grondig onder de loep genomen door een behoorlijk aantal geïnteresseerde aanwezigen. Het was een eerste konfrontatie die inderdaad slechts zinrijk zal blijken te zijn indien men het bij dit weekeind niet laat. De hele gemeenschap moet zich bewust worden van de hier gestel de problematiek. Het voorzitterschap werd waar genomen door de h. P. Claeys, sociaal - wetenschappelijk onder zoeker. Inleidende referaten werden gehouden door de hh. Backx en Van Damme, die handelden over objektieve en subjektieve faktoren in de maatschappij en het onder wijs ten opzichte van de demokra- tizeriug van het onderwijs. De verslagen van de drie dis- kussiegroepen werden tijdens de algemene vergadering naar voor gebracht door E.Z. Ravijts, lerares bij de Dames van Maria, Mevrouw Degoedt, lerares Rijkstechnisch In stituut voor Meisjes, en de heer B. Cantieaux, direkteur R.M.S. Rijkscentrum Aalst. Namens de Stichting werd dit weekeinde geleid door de heren Edgard Saeys en René Verdoodt, resp. voorzitter en ondervoorzitter. Te overladen programma's voor de jeugd Uit de verscheidenheid van de problemen die werden behandeld, zijn er enkele die hier in 't bijzon der mogen beklemtoond worden. In de lagere school zou vooral aandacht moeten besteed worden aan de hoofdvakken (moedertaal, wiskunde) en aan het «persoonlijk werken», dit om de aanpassings moeilijkheden bij de overgang naar het middelbaar onderwijs te ver minderen. Men zou daarenboven orientatiejaren kunnen inschakelen om een steviger basis te geven en de beroepskeuze uit te stellen tot ongeveer 15 jaar i.p.v. 12 jaar en tevens de omschakelingsmoge lijkheden vermeerderen. De programma's zijn overladen. Het huidig systeem is zo dat elke leraar, om geen moeilijkheden te hebben met zijn inspektie (n.v.r. het wordt tijd dat omtrent de wijze waarop af en toe sommige inspek- teurs ten overstaan van leerkrach ten optreden eens duidelijke taal gesproken wordt) de hoeveelheid stof maar presenteren aan de leer lingen. De noodzakelijkheid van klassen met een betrekkelijk aantal leer lingen dringt zich op, waarbij aan de leerkrachten de vrijheid van ini tiatief wordt gelaten en deze voor hun taak zijn opgewassen. Kinderen uit een arbeidersmilieu Over de opleiding van de leer krachten en hun houding en ver houding tot de school waar zij les geven bleek heel wat te zeggen. Zo dient afgerekend met de mis- opvatting dat technisch onderwijs minderwaardig zou zijn ten op zichte van het algemeen vormend onderwijs. Beide zijn anders ge richt en beide hebben volwaardige taken in de maatschappij. Kinderen uit een arbeidersmilieu komen moeilijker tot algemeen vor mend of universitair onderwijs om dat zij thuis een intellektuele be langstellingssfeer ontberen. De noodzakelijkheid tot meer kulturele vorming van de ouders is dus aan gewezen. Ruimere kontakten met het bedrijfsleven Aan welke funkties zal er voor de eerstvolgende jaren meest nood zijn Men heeft algemene waar dering voor de werking van de P.M.S.-centra, maar op dit gebied staan ook zij voor een blinde muur. Wetenschappelijk onderzoek en ruimere kontakten met het bedrijfs leven zijn noodzakelijk, ten einde de toekomstperspektieven, zowel voor de leerling ais voor de school die hen moet opleiden scherp af te tasten. Er wordt ook vooropgesteld dat in vele studieprogramma's ruimere praktijkstages zouden opgenomen worden, mits deze stages een juiste inhoud te geven, zodat zij als een werkelijke ervaring kunnen ondergaan worden. Jongens- en Meisjesscholen moeten niet persé fusioneren, maar... Ko-edukatie of ko-instruktie ver onderstellen niet noodzakelijk dat alle jongens- en meisjesscholen moeten fusioneren, maar toch zou het kunnen dat voor bepaalde stu die-inrichtingen, tot nog toe tradi tioneel voorbehouden aan jongens, ook meisjes worden aanvaard en omgekeerd. De scheiding tussen de geslach ten op de scholen wordt als een belemmering aangevoeld voor de opvoeding tot volwassenheid. Waarom zouden de scholen geen gespreks- of ontspanningsnamidda- gen inrichten mét jongens en meisjes Tenslotte werd de voor velen voorbijgestreefde scheiding tussen de scholen op konfessionele basis nog even aangeraakt. Het liet voor de meeste deelnemers geen twijfel dat zo vlug mogelijk een dialoog moet op gang werden gebracht, o.m. met het oog op een werkelijke pluralistisch opgevatte gemeen schapsschool. Zwembaden in de streek Buiten beschouwing gelaten de situatie waarin het Aalsters zwem bad verkeert en de diverse plannen die men overweegt, heeft zowat eike gemeente van enige beteke nis In de streek een eigen projekt in de lade voor een zwembad. Vraagt men aan de welwillende vroede vaderen hoe zij de reali satie binnen betrekkelijk korte ter mijn zien, dan blijken er veelal budgettaire bezwaren in de weg te staan. Weshalve men hier en daar de op zichzelf voortreffelijke gedachte tot het plannen van enkele zwem baden via interkommunale samen werking suggereert. Maar recente ervaringen hier en elders hebben aangetoond dat een werkelijke in terkommunale samenwerking, meer 'n interkommunale gemeenschaps zin, nog niet helemaal doorgedron gen is in de gemeentehuizen. De realisatie van een interkommunaal ziekenhuis is in dat verband al een hele prestatie. Zijn we goed ingelicht dan heeft het provinciaal bestuur van Bra bant de knoop doorgehakt door zelf het initiatief te nemen en in diverse centra provinciale zwem baden aan te bouwen en te be kostigen. In de nabijheid zouden reeds Liedekerke en Asse voorko men op de lijst van het provincie bestuur. Een dergelijk initiatief op pro vinciaal vlak schakelt alle inter gemeentelijke betwistingen, o.m. omtrent de plaats waar een zwem- badkomplex wordt gebouwd, met een uit. Elke dag sterven duizenden en nog duizenden mensen. .Velen wor den brusk en soms op misdadige wijze het leven afgesneden. Wij gaan elke dag in onze kranten ach teloos voorbij aan het leed dat schuilt achter de la-konieke berich ten over wapenkonflikten, natuur rampen, niet te na gesproken deze over dodelijke verkeersongevallen. Het is alledaags, dus onbelangrijk nieuws. Met de dood van massa mensen zijn wij merkwaardig ge noeg tot vervelens toe vertrouwd. Het gebeurt ergens, 'in ons land of waar ook ter wereld. De massa is naamloos, heeft geen gelaat. Het leven gaat verder er worden elke dag duizenden en duizenden nieuwe mensen geboren. Maar plots -komt het bericht van de brutale dood van twee mannen wier namen in hun ge meente, in hun streek bij duizenden twee goed afgetekende gestalten oproept. Twee aan het maatschap pelijk - politieke leven eerlijk ge- engageerde mensen. En dan ont komt men niet aan een innerlijke 'bewogenheid, een pijnlijke reflex. Dynamische Aalsterse figuur gehuldigd 't Land van Riem en het stadsbestuur hebben tijdens het voorbije weekeinde de h. Jan De Block gehuldigd, naar aanleiding van het 40-jarig lidmaatschap van voornoemde toneelvereniging, waarvan hij tevens sedert verschillende jaren de gewaardeerde voorzitter is, en meteen ook buiten deze vereniging op zeer aktieve wijze heeft bijgedragen tot de bloei van het kulturele leven te Aalst. Bij deze gelegenheid werd ook de h. Desmedt gehuldigd, als onvermoeibaar en zeer verdienstelijk akteur. Namens het stadsbestuur betuigde schepen Van Hoorick de erken telijkheid voor de h. Jan De Block, die de ere-medaille van de Dirk Martensstede mocht in ontvangst nemen. In de reeds lijvige kronieken van 't Land van Riem zal voorzitter Jan De Block ongetwijfeld een belangrijke plaats innemen. Hij behoort tot die generatie wier inzet voor de gemeenschap onbaat zuchtig was. Wat vandaag de dag steeds zeldzamer wordt. Paul Rumes Ere-Voorzitter Davidsfonds Aalst Na ruim ettelijke jaren als voorzitter van het Davidsfonds Aalst te hebben gefungeerd, heeft de h. Paul Rumes al-s dusdanig ontslag genomen. Het bestuur van het D.F. Aalst heeft hem dan ook het Ere-Voorzitterschap van de afdeling aangeboden als dank voor de toewijding die hij als voorzitter steeds heeft betoond. Het D.F.-bestuur ging unaniem in op een voorstel van de schei dende voorzitter, waardoor de h. Emiel van Schuylenbergh voor lopig deze funktie zal waarnemen. Brochure over Herdersemse folklorist !n de brochurereeks van de V.T.B. verschijnt een uitgave over wijlen Jozef de Cock, de bekende foklorist, geschreven door Lie. Renaat Van der Linden, voorzitter van de Oostvlaamse folkloristen Boekenbeurs Heden vrijdag opent te Sint Lievens-Houtem de eerste Boeken beurs met uit eigen streek de auteurs Louis Paul Boon, Jo Ver- bruggen, Adrlaan Magerman en verder Ivo Michiels, Frans Sierens en Chris Yperman. Kultureel Centrum Affligem Op zaterdag 21 december te 15 uur gaat 'in het kultureel centrum voor de jongens en meisjes een grandioos poppenspel door «De avonturen van Rikske en Fik-ske». Deze vertoning staat in het teken van het nakende Kerstfeest. Cantate Domino Het bekende Aalsterse knapenko or van de schola cantorum Cantate Domino werd andermaal uitgenodigd om heden zondag 22 dec. op te treden in de Qeen Elisabeth Hall te Londen. De dood van burgemeester en volksvertegenwoordiger Armand De Pelsmaeker van Denderleeuw heeft tot ver buiten de grenben van zijn eigen gemeente, van zijn eigen partij ontroering verwekt. Een man die in het soms zo genadeloze po litieke leven altijd de sportiviteit uit zijn voetbalcarrière 'had weten te bewaren. Een man die over het burgemeesterambt een voorbeel dige opvatting had en die 'in zijn verkiezing tot volksvertegenwoor diger tijdens de laatste verkiezing de bekroning zag van zijn loop baan. De B.S.P. federatie Aalst ver liest in 'hem een dynamische figuur. Denderleeuw een populaire, ruim denkende burgemeester. Wie hem kende, behoudt aan hem de her innering van een sportief politicus. Clk. LEVENSWIJSHEID Wees geen 'borg boven uw ver mogen en zi-jt gij borg, wees 'be zorgd als moest gij betalen. WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 22 dec. Demetrius, 'Florus, Honoratus, Zeno. Maandag 23 dec. Dagobert, Servulus, Viktoria. Dinsdag 24 dec. Delphinus, Natalie, Moe, Noel, Vigelie. Woensdag 25 dec. Eugenia. Donderdag 25 dec. Marines, Steven, Zosimus. Vrijdag 27 dec. Fabiola, Johan Zaterdag 28 dec. Cesarius, Troadis. BIJZONDERE DAGEN Dinsdag 24 december Kerst avond. Woensdag 25 december Van daag wordt over gans de wereld de geboorte van Kristus herdacht. Donderdag 26 december 2de Kerstdag. H. Steven, eerste martelaar, patroonheilige van de steenhouwers en diakens. Vrijdag 27 december H. Jan Evangelist, patroonheilige van de perkamentmakers. Zaterdag 28 december Alder- k'inderendag (als de eerste overal de laatste en de laatste de eerste is). Lange slapers worden gege seld. AGENDA Woensdag 25 december GENK Uitbeelding van Kerst taferelen. Donderdag 26 december r VI'RTON Grote winterjaarmarkt Lievekenemarkt. IN DE NATUUR Van 24 december tot 22 januari periode van strenge vorst. Ook deze speciale Eindejaarseditie werd met een aanzienlijk ver hoogde oplage verspreid in de streek. Het is derhalve niet uit gesloten dat sommige abonné's twee nrs. van deze editie ontvan gen. Zij zullen wel zo vriendelijk zijn een exemplaar door te geven aan belangstellende vrienden. Bij gebrek aan plaatsruimte in deze editie dienden enkele bij dragen en mededelingen naar onze volgende uitgave verschoven te worden.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2