Waarheen Aasst... P 1pa El mm. pai t. VRIJDAG 9 JANUARI Te 20 u in het lokaal Pau line hoek Vio[etiestraat en Dr De Moorstraat grote belotting met 300 fr vooruit ingericht door het ACV H. Hart Te 20 u in de feetzaal van het stadhuis Grote Markt, voor dracht met dia's over universi taire studierichtingen. Te 19u30 in de lokalen van de Bank van Brussel opening van een Jeugdpostzegeltentoonsteliing met receptie, palmares en prijs- uitdeling. ZATERDAG 10 JANUARI Te 21 u in de feestzaal FFR Dendermondsesteenweg groot Ruitersfeest ingericht door de Aal- sterse Denderruiters met de me dewerking van het ensemble «The Medium Band». Te 19u30 in het lokaal Beu kenhof Langestraat, kiekentornooi voor de leden ingericht door de Aalsterse petanqueclub Te 20 u in de feestzaal Rink De Ridderstraat grote feest avond met h^t ensemble Gene Capri, ingericht door voetbalclub Sportkring Aalst. Te 20u30 in de feestzaal Madeion Grote Markt familiaal dansfeest ten voordele van de wer king van de Chiromeisjes van de parochie Sint Jozef, ingericht door de Werkgroep, met de medewer king van het orkest Harry Smith. Te 20 u zaal de Klaroen Ka- reelstraat optreden van The Stran gers inkom vrij. Van 9u30 tot 12 u in de Sint Martinuskring Korte Zout- straat 40 zitdag voor de landbou wers ingericht door de Boeren bond. ZONDAG 11 JANUARI Te 15 u in het lokaal Beu kenhof Langestraat, wedstrrd voor het winterkampioenschap tussen de Aalsterse petanqueclub en Puc Te 14u30 in het lokaal der stedelijke jeugdbibliotheek Katte straat poppenkast vertoning voor de jeugd ingericht door de stede lijke dienst Onderwijs en Cultuur Te 15 u in de zaal Okapi, Burchtstraat provinciale Judokam pioenschappen «Beker der ge wichtsklasse voor Beloften en voor juniores, ingericht door de Aal sterse judoclub Hirano Kwai. T e10u30 op het gewoon terrein Rapenstraat wedstrijd krachtbal tussen Hacienda Aalst en Strovi Brugge. Te 14 u in de filmzaal van het Kapucijnenlaan, ingang aan de Sint Jobstraat filmvertoning «Het groot restaurant» ingericht door de Marcelinoclub- Te 10 u in de zaal van de H. Hartkring. Dr de Moerstraat, ontspanr.ir.| namiddag Voor de jeugd met Nonkel Bob, ingericht door de toneelkring Nieuw Leven. Te 10 u in het lokaal De Palm. bij Albert De Cooman, E. Bosteelstraat 4 grote vinkenten- toonstelling, ingericht door de vo gelvereniging De Jonge Vinke niers. MAANDAG 12 JANUARI Te 19 u in het lokaal der stedelijke jeugdbibliotheek Katte- straat 33 grote jubileumveiling in gericht door de postzegelkring Philatelia Alosta. Te 14u30 in de zaal Hade- wijch Moorselbaan voordracht over Goede relaties tussen de gene raties ingericht door de Bond der Landelijke Vrouwen. Te 18 u in de trouwzaal van het stadhuis Grote Markt, re ceptie aangeboden door het stads bestuur ter gelegenheid van de opening van het nieuw clublokaal van de Vlaamse Toeristenbond, de Vlaamse Automobilistenbond en de Wacht op de Weg. DINSDAG 13 JANUARI Van 19u30 tot 20u45 voor beginnenden en van 20u45 tot 22 u voor gevorderden danseur- sus ingericht door de Vlaamse Toe ristenbond in het lokaal De Koornbloem bij Gaston Van Der Eist, Grote Markt. Van 20u30 tot 21u30 in het lokaal van de Sint Martinus kring Korte Zoutstraat 40, zitdag voor dienstbetoon aan de toe komstige soldaten door het sol- datenwerk Milac. Te 20 u in de trouwzaal van het stadhuis Grote Markt, be- zinningsavond met als spreker Pa ter Pacifiek van de Kapucijnen. Te 20 u in het gewoon lo kaal bijeenkomst van de parochie raad van St Jozef Te 17 u in het gewoon lo kaal feestvergadering en spreek beurt over «De vrouw en haar ge zin in de huidige welvaartstaat» door Juffr. Van Cromphaut, inge richt door de CMBV DONDERDAG 15 JANUARI Te 19u30 in de parochie zaal St Antonius (Sint Job) volksdansoefenstonde voor jonge ren vanaf 16 jaar ingericht door de christelijke organisaties. TENTOONSTELLINGEN Tot 16 januari in de lokalen van Bank van Brussel, Nieuwstr. tentoonstelling van de bekroonde werkt'n van de jeugdwedstrijd «Postzegel?,»» ingericht door de postzegelkring Philatelia Alosta en het stadsbestuur. Toegangelijk alle werkdagen van 9 tot 12 u en van 14 tot 17 u. Tot 20 januari in de Galerij Pieter Coecke Molenstraat 44 ten toonstelling met werken van H. Minner. Toegankelijk alle werkda gen van 10 ot 12 u en van 15 tot 19 u. Zondag van 10 tot 13 u Van 15 tot 26 januari in de zaal van het Belfort, Grote Markt, tentoonstelling met merken van de kunstschilder E. De Cooman. Toe gankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u. Van 16 tot 31 januari in de kelder van het Belfort Grote Markt tentoonstelling met werken van de kunstschilder Drtys Van Den; Broeck. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 u. Rudolf was een tegenstander van de regering hij wilde een hernieuwing van het Rijk. Wat ook de oorzaak van zijn dood is geweest, de regering, Hofkringen aristocratie, conservatieve pers, moesten er zich op toe leggen hem zo laaggezakt mogelijk, ja, als krankz'innnig, af te schilderen om de hem voorgestane politiek in de grond te boren. Hier kan men spweken van een complot tegen Rudolf eerst om hem te verhinderen zijn slag thuis te halen, nadien om hem als een gedegeneerde te dood verven. Daarom moeten wij zo voorzichtig zijn met alle berich ten over de Kroonprins. Er is te Mayerling Itets onverwachts gebeurd, en nadien is de ens cenering begonnen, waarbij de hoogbegaafde Rudolf als een ^ranjkjK ilnige zwaWkeïVig werd voorgesteld. Onverwacht was de gebeurtenis te Mayerling, omdat Rudolf een jachtpartij had geor ganiseerd op 30 januari; omdat hij een telegram had gestuurd naar Graaf Karolyi om hem op 3 jlanuari te Wenen te ontmoe ten. Geen enkel feit wijst er op dat Rudolf krankzinning was; men zegt dat hij zich bedronk, en het is mogelijk, maar ook hier was de verleiding groot te overdrij ven. Hoe zotter en zatter Ru- dolf was, hoe min het drama be lang had, en zeker geen politiek belang. oOo Wat is dan, kunnen wij ten slotte vragen, het plotse onver wachte voorval geweest dat de twee mensen de dood indreef? De aankomst van iemand, het vernemen van een nieuws. Michel van Braganza, die zich als de verloofde van Marie be schouwde, ja. huwelijksplannen had, komt aan er onder de in vloed van de drank, slaat hij Rudolf neer. Of... de Staatspo litie tracht een echt of vermeend complot te verijdeiW Rutiolf komt hierbij om, of schiet zich zelf voor het hoofd. Johan Sa|- vator is hierbij betrokken, on der de ene of andere vorm. Wellicht brengt dienaangaan de de merkwaardige verk'.aring van von Hohnel meer licht. Fregatkapitein von Hohnel ver klaarde in 1905 aan J A. Michel, Staatsraad van de Negus van A- byssinie het volgende In 1889 was hij een der ordo- nansofficieren van de Keizer en vriend van Graaf Teleki. Een or donnans van Rudolf. Kovacs ver telde hem dat de Kroonprins door de Keizer onder atrest was geplaatst omdat hij bedronken, met vier vrienden in de slaapka mer van Stefanie was gedrongen en haar verplicht had zich naakt te tonen (op 26 januari). Rudo|f onderwierp zich niet aan het ar rest en vertrok naar Mayerling Hij vezocht Aartshertog Johan Salvator zich daar bij hem te voegen. Deze komt aan en treft zijn vriend bedronken aan, sa men met enkele gezellen, waarbij oo'k Marie. In razernij ontstoken, slaat hij met een champagnefles de schedel van de Kroonprins in. Von Hohnel zelf ontving op het Keizerlijk Paleis de bode met het slecchte nieuws. Hij wekte de Keizer (dus in de nacht van 29 op 30 januari) die hem het bevel gaf dadelijk naar Mayerling te gaan zien. Salvator werd gearres teerd onder bewaking gesteld en naar de torpi|leerboot Margaritha overgebracht die Pola met een on bekende bestemming verliet (aan gehaald door Burnat). Von Hohnel's versie verdient om verscheidene redenen onze aan dacht. Hij was ordonnansofficier van de Keizer Indien hijzelf Franz- Jozef, tijdens de nacht van 29-30 januari heeft gewekt om hem het fatale nieuws over te brengen, kan hij dat onmogelijk hebben verzon nen. Het verhaal over Stefanie is om ve|e redenen onwaarschijnlijk. Wat wij weerhouden is alleen de ver melding dat von Hohnel de Keizer wekte, die het bevel gaf naar Mayerling te vertrekken. Op dat ogenblik was Rudolf al dood en kon men alleen maar proberen te verhinderen dat de waarheid aan het licht kwam. Men heeft dan, zoals Prof Schwartz vermeldt, de geruchten hun gang laten gaan. Indien Rudo|f omkwam tijdens een dronkemansgelag zonder dat iemand het inzicht had hem te doden of tijdens een twist met Jo han Salvator of anderen die hem naar Budapest wilden meetronen, of door de politie heeft men daar na een zelfmoord geensceneerd, beducht voor het schandaal. De Keizer op de hoogte gebracht, heeft laten begaan. Op 30 januari, nadat de tijding van Rudolf's dood hem had bereikt is hij voortgegaan met het nazien van rapporten, zo als iedere dag. Onwaarschijnlijk is het dat de politie van de Keizer diens zoon uit de weg heeft ge ruimd om te verhinderen dat Ru- dolf naar Hongarije trok. Men kent de gewoonten in het Oosten rijkse leger (zoals in vele) aan een officier, van verraad over tuigd, wordt de gelegenheid ge boden aan zichzelf het vonnis te voltrekken en een proces te ver mijden. Zo gebeurde het meerma len o.m. met de Oostenrijkse mees terspion Alfred Redl, die jarenlang berichten doorgaf aan Rusland. Betrapt op het feit, kreeg hij de 'kans zichzelf een kogel door het hoofd te jagen. De revolver werd hem gebracht, waarna officieren de kamer bewaakten. Het duurde heel de nacht, voordat de man er toe kon besluiten het wapen tegen zijn slaap te plaatsen en de haan over te halen. Geen schot werd gehoord, een gelukkig man graaf Taaffe, de Minister president. Zijn ergste tegenstander, Rudolf, was van het toneel verdwenen. IX DE AFSCHEIDSBRIEVEN Er werden in de kamer van Rudolf afscheidsbrieven gevonden, geschreven door hemzelf en door Marie. Op het eerste gezicht zou men zeggen dat het bestaan van die brieven een afdoend bewijs ervoor levert dat Rudolf en Marie vrijwillig van het leven zijn ge scheiden. Het loont dan ook de moeite die brieven van nabij te onderzoeken, indien het mogelijk is want... ze werden door de Kei zer in beslag genomen en goed deels vernietigd. Wanneer er dan al brieven aan de geadresseerde werden doorge stuurd heeft de Keizer er alles la ten uit verwijderen wat hem com promitterend toescheen. Ook Corti stipt aan dat hij de inhoud van de brieven slechts weergeeft volgens het zeggen van de Keizer. De brief die Rudolf schreef aan zijn vrouw S.efanie bleef bewaard. In die brie# neemt Rudolf afscheid van zijn vrouw met de vermelding «Ik ga rustig de dood in, die alleen mijn goede naam redden kan», Het is dus duidelijk het is de brief van iemand die van plan is zelfmoord te plegen. Evenwel eerste vast stelling, de brief is niet gedateerd. Zelfs indien men hem na de dood van Rudolf op diens kamer zou hebben gevonden, is daardoor niet bewezen dat hij hem daar heeft geschreven. Het stond vast, en iedereen er kent, het dat Rudolf reeds jaren met zelfmoordplannen rondliep zp als nog bij morfinomanen voor komt. S efanie ze|f heeft getracht de Keizer en de Keizerin op de hoogte te brengen van de ge moedstoestand van hun zoon, maar zij beweert daarin niet te zijn geslaagd. Mizzi Kaspar, de minnares van Rudolf, heeft zoals wij reeds aanstipten voor de ge beurtenissen van Mayerling aan de politieprefect, Baron Krauss, een verklaring afgelegd: Rudolf had haar voorgesteld met hem te sterven omwille van het zoge naamde Amerikaanse duel. Reeds op 2 maart 1887 had de Kroonprins een testament gemaakt hij was toen nauwelijks 29 jaa. oud. Bij de afscheidsbrieven be vond er zich een die aan dezelf de Mizzi Kaspar was gericht, ge schreven nadat hij haar op 28 januari had gezien en voor zijn vertrek naar Mayerling. De in houd van die brief is niet precies bekend, maar Szogenyi verklaarde dat hij overliep van liefde voor Mizzi. (en Rudolf zou meteen om wille van een grote liefde voor een andere vrouw zelfmoord heb ben gepleegd?) S efanie schrijft in haar memoi res aangehaald door Graaf Lon- yay, dat Rudolf zijn vreselijk drei gement ten uitvoer had gebracht en een einde had gemaakt aan zijn ontredderd leven. Het is du delijk dat Rudolf met een zejf moordcomplex behept was- Even wel weet men bij ervaring dat mensen zelfmoordplannen die ze te kust en te keur en aan iedereen mededelen meestal niet uitvoeren. In Rudolf's brief aan Mizzi wordt geen duidelijke reden aangegeven Ook niet in die aan Stefanie. In de brief aan zijn moeder

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 8