Hf E: I r A k Toen de eerste socialist te Hofstade werd begraven... herinnert zich Xaveer Van Cauter 1101 jaar! Karnaval-dynastie De Boitselier sleepte overwinning in de wacht ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD Sfeer in stedelijke feesthal NEC SPE, NEC METU... 26ste jaargang nr 6 Zaterdag 7 februari 1970 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 241.14 6 fr het nummer EEN LEVENDIGE GETUIGENIS Xaveer van Cauter 101 Mulder op de Blekte Men kon de eeuweling plus 1 jaar, de traditionele vragen stellen zo in de aard van Wat raadt U aan om via een stevige gezond heid Xaveer its eiyem.jk nooit ziök geweest c.e respektabele leeft.ja ie DCieutn sen rustig gemoed, zei Xaveer men kon hem v.agen wat h.j zien precies herinnerde u;t zijn legerctonst amper drie dagen b.j de troep ge weest maar het was als puntje bij paaltje kwam niet uw verslag gever met een lijstje vragen in het hoofd die het gesprek leidde, maar, na een aanvankelijke aarze ling deze meer dan honderd jaar ojue man, c^.e tenter ut .naruk geen van een iene tacm.gjarige c.e alieen geplaagd Vvorü door hardho. iyhtto... Een kraaknette verschijning b.j net bezoek nont n.j even de hoed van het hoond een man wiens voor deze tijd romantisch beroep van mulder, daar aan de watermolen op de Blekte te Hof- stade hem blijkbaar tijdens al die vele, vele jaren veel gelegenheid heeft gegeven tot denken, tot lec tuur. Een man d*ie aan zijn tijd niet is voorbijgegaan, die tijd in tens heeft beleefd. Tot voor enkele jaren nog af en toe een bezoek aan Aaist ik heb het begin van de canbouw van St. Jozefkerk meege maakt en tot amper twee a drie jaar geleden nog regelmatig de Omme- gancx te Lede meemaak- te. Leest vandaag nog met een merk waardige aandacht Het Nieuws blad en onze eigen krant zijn lec tuur o.m. Sylvains van der Gucht De Laatste bezembinders van Vlaanderen... Hij heeft het allemaal van nabij kunnen volgen de tijd van Arm Vlaanderen zoals de mensen van Hofstade, van Aalst, van de streek die, een halve eeuw en meer, heb- ...Gij weet dat niet meer, daarvoor zijt gij veel te jong, maar ge moet de tijd gekend hebben van de eerste socia listen en van de schoolstrijd en van Paster Daens... Hier in Hofstade kwam de gendarmerie toen men een nieuwe school oprichtte. Er werden twee mannen overge bracht waarvan er één daar is gestorven... Ja, wanneer was dat weer... Xaveer van Cauter, zopas 101 jaar geworden 29 januari 1869, vermeld zijn identiteitskaart als geboortedatum, maakt een vaag gebaar in de ruimte, op zoek naar herinneringen. ben geleefd. «De gendarmen zijn dan komen chargeren»» Men zegt: de mensen de lezer heeft een hekel aan politiek Dus terug het lijstje, vragen over alledaagse dingen uit de tijd van Xaveer. Maar deze man die... in 1899 huwde met zijn inmiddels overle den Julia Mertens wil bewust niet weten van ditjes en datjes noch van het uitrafelen van zijn privé- leven over een pentode van één eeuw. Nicht Madeleine De Kegel, die hem voortreffelijk verzorgt en hem duidelijk maakt wat zijn gehoor niet altijd opvangt, doet een ge baar van laat hem maar vertel len Dies gaat het gesprek terug in de richting van die sociaal bewogen de cennia voor en na de eeuwwiseling. Paster Daens, was een brave heer. Hij kreeg geen occassie om bij de Paus te geraken. De Pas toor Van Molle hier in Hofstade was tegen Paster Daens. Wij moch ten De Werkman of 't Land van Aalst niet le zen. En nu, nu hebben de socialisten geholpen door de Daensisten hem te Aalst een monu ment gezet ic Als hier in Hofstade de eerste socialist begra ven werd, waren alle pla- feturen gesloten. En het kruis op het graf van die eerste socialist hebben ze er afgerukt en in de Mo lenbeek gesmeten. Hij werd op gewijde grond begraven omdat er geen ongewijde ter beschikking was. Er is hier ne keer, ik geloof in 1895 revolutie in Hofstade geweest toen men een nieuwe school oprichtte. Ja, Meester Meersman was daar bij. De gendarmen zijn dan komen chargeren. Xaveer rekent precies uit hoe oud hij dan was in 1895, en trekt inmiddels zachtjes aan zijn sigaar tje. Nee, sigaretten heeft hij nooit gerookt. «Het en kan niet blijven duren»»... Wat hij van deze tijd denkt, ver tolkt nicht Madeleine voor ons Xaveer denkt na, kijkt door het raam waar een boerengespan voor bij dokkert... Het kan niet blijven duren. Het kan zeker niet blijven duren. Maar alles kan wat O.L. Heer wil. We zullen afwachten. Dat is nu een wereld zonder Paus. De Paus bestaat nog, maar of hij het zal kunnen houden... Hij komt nog terug op de school strijd van de vorige eeuw die op hem een onuitwisbare indruk ge maakt heeft. Hij komt terug op Paster Daens «Hij heeft zijn •kruis met O.L.H. gedragen»... Er schuilt in de heldere ogen van deze man die een eeuw heeft doorge worsteld een wonderlijke mengeling van helderheid en schalksheid. Hijzelf heeft niets van een mu seumstuk in deze lande lijke mulderswoning die herinnert aan een grijs verleden de tijd waarin Xaveer heeft geleefd misschien als een wij ze filosoof enorm heeft geregistreerd Want na een uur intens gesprek is hij lang niet uitgeput. Hij noemt namen en voorna men en zeer precies data. Zijn handdruk is stevig Het wordt wel dra lente zegt Xaveer van Cauter Jean-Paul De Boitselier zoon van weleer Fransky herinner U het duo Fransky-Charel Fantasy heeft dan, van de vier prins-kandi daten, de overwinning in de wacht gesleept ten aanschouwe van het Karnavaleske keizercorps, vrijdag II. in de stadfeesthal. Vroegere Prins-Karnaval Kamiel Sergeant kreeg de keizersscepter toegewezen tot grote vreugde van zijn ganse hofhouding. KEIZER KARNAVAL KAMIEL SERGEANT Een prins-karnavalverkiezing met sfeer en de nodige kommentaren achter die specifieke Aalsterse kou lissen. Wij leven thans ook in het Jaar Onzes Heren 1970... Een voor een kwamen de respek- tievelijke kandidaten Jozef Buyl, H. Daelman, Jean Paul De Boit selier en Etienne de Ridder hun kansen verdedigen. Het had, naar men vertelde, links en rechts, wel wat voeten in de aarde gehad om meer dan een prins-kandidaat ter beschikking te hebben. Niet alles wat werd gedebiteerd werd door de Heren van Aalst ten voile gewaardeerd. Jean Paul De Boitselier schrok er zowaar niet voor terug diezelfde Heren v. Aalst op de korrel te nemen, 't ontbrak hem alleszins niet aan inspiratie. De andere kandidaten stonden niet op hetzelfde karnavaleske niveau ofschoon een Herman Daelman wel blijken gaf van een zeker talent. Vergat men, jammer genoeg de Aalsterse bloemenfee Claire De- croock in het kader van het ganse spektakel, aftredende Prins Luc kwam ruimschoots aan zijn trekken. Noblesse oblige Kamiel Ser geant die tot Keizer-Karnaval zou gekroond worden deed zijn entrée met de zwier van de Iraanse Sjah. Walter van Herreweghe, weleer Bismarck achterna, kroonde de nieuwe keizer. Blijkbaar vreesde men hier het Napoleonrecedent... Wie op dit karnavaleske spekta kel niet aanwezig was, kan er nog wel een en ander van te zien krij gen in Vlaanderen's T.V. Echo. Warm Aanbevolen... ...Het lidmaatschap van het Aalsters feestkomitee is een van die zware verantwoordelijkheden die een bepaald ge dragspatroon vereisen...

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 1