Waarheen te Aalst... n.v. Standaard-Boekhandel 8 ZATERDAG 7 FEBRUARI Te 19 u rondgang mei de harmonie van De Oude Garde als inzet van de Carnavalfeesten Te 18 u in de zaal van het Groen Kruis St Jorisstraat 26, carnavalfeest ingericht door de sociale organisaties Te 21 u in de feestzaal Rink De Ridderstraat feestavond met het orkest Actif Club, inge richt door de rederijkerskamer De Catharinisten Te 21 u in de feestzaal Madeion bij Sam Beulens Grote Markt feestavond ingericht door de Aalstcrse handbalclub Sparta Van 14u30 tot 18 u in het lokaal van het Groen Kruis St. Jorisstraat 26 eerste dag van de cursus ingericht door het gewes telijk sociaal vormingscentrum van het ACW met «De maat schappij waarin we leven-kriti sche analyse». Deze cursus is voor jonge mensen van 18 tot 35 jaar. Te 16 u in het Beukenhof, Langestraat petanquewedstrijd |t>jor hat wielerkampioenschap! tussen Aalst B en Mistral B. Van 9u30 tot 12 u in d« Sinty Martinuskring Korte Zout- straat 40 zitdag voor de landbou wers ingericht door de Boeren bond. Te 15 u aan de Houtkaai inhuldiging en openstelling van het nieuw kaarthuisje door het stadsbestuur. ZONDAG 8 FEBRUARI Vanaf 14 u. 42e Carnaval stoet met dertig Aai'Z.erse ko mische groepen prachtige mu ziekkorpsen en praalwagens. Te 13 u in het Groen Kruis St Jorisstraat carnavalfeest inge richt door de sociale organisaties Te 19 u taptoe door ver schillende muziekverenigingen die deelnamen aan de carnavalstoet Te 19u30 in de feestzaal Madeion Grote Markt, feestavond it gericht doc-r re Aalsterse MAYERLING schermclub. MAANDAG 9 FEBRUARI Te 16 u op de Grote Markt massa Ajuinenworp met vele prij zen en de ««Gouden Ajuin 1970»» Te 17 u stoet met al de Aalsterse groepen door de straten van de stad. Te 19 u in de raadszaal van het stadhuis Grote Markt prijsuitreiking aan de Aalsterse groepen. Te 13 u in het Groen Kruis St Jorisstraat 26 Carna valfeest ingericht door de sociale erganisaies Te 19 u in de feestzaal Madeion Groete Markt feestavond ingericht door de Madelonvrien- den. Vanaf 19u30 taptoe door verschillende muziek^rani^ir^en die deelnemen aan de carnaval feesten Te 21 u in de Salons Ver- spaille Keizerlijke Plaats, gemas kerd feest ingericht door de har menie De Oude Garde, met ver kiezing van de koningin. DINSDAG 10 FEBRUARI Te 15 u rondgang met de harmonie De Oude Garde en mas sa verkleden. Te 10u30 taptoe door ver schillende muziekverenigingen Te 20 u in de feestzaal Madefan Grole Mark* sluitings- feest ingericht door de Aalsterse schermclub. Te 21u30 optocht met mu ziek rond de marktpleinen met vastenavond, gedragen door de leden van het Feestcomité. Te 22 u op de Grote Markt verbranden van vastenavond, met muziek dans en leute. TENTOONSTELLINGEN Van 6 tot 23 februari in de Galerij Pieter Coecke Molen straat 44 tentoonstelling met wer ken van Guy Jaspar. Toegankelijk alle werkdagen van 10 tot 12 u. en van 15 tot 19 u; zondagen van 10 tot 13 u. NIEUWIGHEDEN IN DE WERELD VAN HET BOEK 1 JEUGDQMNÜBUS door Libera Carlier 3 boeken in een mooie band «Het geheim van da Altamara», ««De Kik vorsman»», «De Grote wedstrijd»» prijs 150 fr 2 «NAAR HET WONDERLAND VAN DE MUZIEK»» door Kurt Pakken prijs gebonden 162 fr 3 «DE STEPPEWOLF.» roman door Herman HESSE prijs 195 fr 4 DIER en SIGNAAL oriëntatie en communicatie in de na tuur prachtig geillustreerd boek met talrijke kleuren reproducties, groot formaat, linnen band prijs 595 fr 5 In de gekende reeks «PAROOL LIFE»» «De wereld van Delacroix» rijk geillustreerd pri:s 400 fr in reeks band 320 fr ALLE VOORRADIG EN TER INZAGE IN KAPELLESTRAAT 11 AALST TEL.228.41 HET ADRES VOOR AL UW BOEKEN open alle werkdagen van 8 tot 19 uur. Jchan Orth vertrekt in eternum exi'lium en behoudt voortaan een diep stilzwijgen. Nochtans indien de reden van zijn vertrek alleen lag in een meningsverschil nopens de door de Keizer gevoerde poli tiek, dan had Orth in het buiten land de gelegenheid openlijk te gen dat beleid te protesteren. Hij heeft het niet gedaan. Hij bukt het hoofd zonder zich te recht vaardigen tegen een verbluffend hardvochtig vonnis. Hij laat zich voetstoots ban nen uit het land uitdrijven uit het huis Habsburg, zijn eigendom men zijn naam, zijn eer ontnemen en hij zwijgt? Indien er geen re denen waren dan had hij luide de stem verheven. En ook' heel zijn familie zijn broeders, zijn moe der zwijgen als vermoord. De Keizer heeft officieel me degedeeld dat Orth in juli 1890 met zijn schip vergaan is bij de Kaap Hoorn. Maurice Paelologue houdt daarentegen staande dat Orth 19 jaar lang in Zuid-Argen- tinie vertoefde (1). Hij haalt het getuigen.s aan van een persoon Graaf de Liners die hem daar heeft bezocht en die heeft gezien dat Orth zich in een .ongenaak- woudstreek bij de Andesbergen had teruggetrokken en angstval lig betrekkingen met de buitenwe reld vermeed. Orth verzocht de Liniers dnngend aan niemand te zeggen waar hij verbleef en wilde zich trouwens niet bekend maken Het is duidelijk dat Johan Orth zich niet op die manier moest ver bergen indien het alleen ging om een meningsverschil nopens poli tieke opvattingen. Het toeval wil dat in diezelfde gewesten, na de jongste wereldoorlog, oud-nazilei ders zich hebben schuilgehouden en iedereen weet dat z'ij daartoe ongetwjfeld redenen hadden. Ook Johan Orth. In het geval van een manslag op Prins Rudolf, had Orlh even veel redenen als de- Keizer om hardnekkig te blijven zwijgen. Sommigen stippen aan dat Johan Orth verliefd was op Marie Vetsera en dat het hier om een passioneel drama zóu zijn ge gaan. Om d t aan te nemen be staat geen enkele grond. Orth was verliefd op een andere vrouw Ludmilla Stubel, die eveneens na het vertrek van Orth spoorloos is verdwenen. De Keizer had er alle belang bij de tesis van het liefde-drama en van zelfmoord in z.nsverbi,s':e- ring te doen ingang vinden en in stand te houden. De «Raison d'Etat» is bij hem en zijn raads lieden beslissend. Als wij de be woordingen van zijn brief aan Catharina Schratt, de dag van Ru dolfs' uitvaart geschreven, nog maals, overwegen, waar hij Rudolf noemt ««de beste zoon, de trouw ste onderdaan», kan hij hier in gedachten niet aan een zelfmoord •hebben gedacht. Hier spreekt verdriet, en geen gramschap om een onzinnige daad. Hier ver raadt de Keizer zich voor een keer maar dan onbewust zoniet had hij ook deze brief doen ver nietigen. Rudolf weigerde op te staan tegen zijn vader en was op dat ogenblik van geen waarde meer in het verzet tegen de Keizer en tegen de verstarring van Oosten- irijk-Hongarije. Hij bleef schrander genoeg om te beseffen dat de aanslag, be raamd door Johan Salvator al leen tot gevolg kon hebben dat het rijk, vroeger nog dan nu is gebeurd in burgeroorlog en losr scheuring van alle volksdelen, in moordpartijen en grenzeloze ver warring, daverend ten gronde zou storten. Doch h.j kon evenmin een uit komst zien in de slakkegang en hei kleinmoedig bepleisteren van de scheuren, die als hoogste poli tieke wijsheid golden bij de be krompen gezagvoerders in goud- bestikte uniformen. Er bleef geen u tkomst voor het Rijk. Hijzelf kon het niet meer aan en hij wist het. Nadat wij deze mogelijke toe dracht hebben beschreven en nog maals overwogen, blijft er noch tans grond tot twijfel over. Zo is het moeilijk aan te nemen dat, als Johan Salvator Rudolf had om gebracht diens vader er ooit zou hebben in toegestemd hem te ontmoeten. Toch staat het voor ons boven twijfel dat Johan Salvator in ie der geval een hoofdrol heeft ge speeld m de tragedie van Mayer- ling. In deze geheel onwaarschijnlij ke geschiedenis van Mayerling ligt de waarheid in het onwaarschijn lijke, omdat men ons moedwillig om de tuin wil léden, ons een op lossing voor de ogen houdt, om de werkelijke gebeurtenissen niet meer te zien. Hierbij nog een opmerkelijk feit:,het lijk van Marie werd naakt op het bed aangetroffen. Zulks betekent dat zij naakt was, toen ze gedood werd. De dader heeft haar hij Rudolf zo aangetroffen en gedood. Het kan dus net dat Marie tijdens een twist of ge vecht tussenbeide kwam om Ru- dolf te beschermen. Dat deed ze toch niet naakt (2). Het is ook moeilijk te gelovnn dat Marie in die toestand Rudolf zou gevraagd hebben haar te doden. Hijzelf zal haar nadien niet hebben ont kleed tenzij h j waarlijk stapel gek was geworden. Wel is het mogelijk dat, in geval van ensce nering vanwege Minister-Presi dent Taaffe, men Marie's lijk heeft uitgekleed, om Rudolf des te meer te discrediteren om de aandacht door een zogenaamd liefdedrama te fascineren en zodoende van de waarheid af te leiden. Wij zullen niet, zoals alle an dere schrijvers, een versie a priori verdedigen, omdat wij weten dat niets meer kan bewezen worden. Na er zovele jaren onbevangen te hebben over nagedacht, kunnen wij onze eindindruk als volgt for muleren: Ind'ien Rudolf zelfmoord heeft gepleegd, was het gedwongen. Hij had zich schuldig gemaakt aan hoogverraad door de Hon garen in hun verzet te stijven zonder dat hij de kracht bezat het door te drijven. Bovendien wacht te hem te Wenen een schandaal, doordat hij een minderjarige had ontvoerd. De Keizer heeft hem hoogstwaarschijnlijk een verplich te verblijfplaats opgelegd, waar heen hij zou gevoerd worden, wat eveneens een schandaal zou ver wekken. Daarom heeft men hem de keuze gelaten: door een re volverschot z'.jn vader en het Rijk een erge schok besparen. Hierin heeft Marie hem gevolgd, Zo doende werd hij de ««beste zoon, de trouwste onderdaan» en zijn vader deed een kapel bouwen op de plaats waar de zoon stierf. Indien het gen zelfmoord was, kwam hij in een drinkgelag om het leven, waarschijnlijk door Jo han Salvator ofwel bleef Rudoif bij het optreden van de politie dood, terwijl Johan Salvator vluchtte. Het komt aan de Oostenrijkse regering toe over alle sentimen tele scrupules heen te stappen en de waarhend te onthullen door het stoffelijk overschot van Rudolf en Marie te laten ontgraven en de ware doodsoorzaak vast te stel len. Dan zal zij een einde maken aan tachtig jaar leugens. XIII NIEUW BOEK BEVESTIGT Ons werk was al in druk ge geven toen er in Wenen een nieuw boek over het onderwerp ver scheen. Mayerling ohne Mythos, van Fr.tz Judtmann. De schrijver is een Oosten-ijks architect die jarenlang aan het Weiner Burg theater was verbonden. Hij be steedde vijf jaar aan opzoekingen omtrent de omstandigheden van Rudolf's dood, precies dezelfde tijd als wij (1963-1968) en heeft met Duitse grondigheid zij het met Oostenr.jkse klaarheid alle details van het drama zijn voor- gaanden, Rudolf's begrafenis, de onderhandelingen met het Vati- caan nagespeu-d de bouw van een karmelietessenklooster op de plaats waar Rudolf omkwam, be schreven en zijn opzoekingen in een boek van 430 bladzijden weergegeven met de nauwgezet heid van een notaris of van een onderzoekrechter. Dezelfde nauw keurigheid als in het vooronder zoek - van een Assisenzaak: blad zijden lang weidt hij uit over de weg die Marie en Rudolf afzonder lijk hebben gevolgd om naar Mayerling te trekken; hij onder zoekt in welke koetsen hei moet gebeurd z jn en welke precies de ro! van Gravin Larisch-Wallersee in de ontvoering van Maria Vet sera is geweest. Hij heeft het grondplan van het slot Mayerling en de eerste ver dieping gereconstrueerd en op zijn tekening kan men duidelijk z.en waar het bed stond waarop de twee lijken lagen, ja hij be wijst ons wat de mannen konden waa-nemen die door de half open gebroken deur in de kamer keken Detail bij detail schikt hij de hele puzzle in elkaar, tot er geen en kel stuk e schijnt te ontbreken. Hij trekt geen partij en w I alleen aannemen wat' vaststaat, blij kend uit staatsstukken of andere

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 8