wat eten we deze week... voor de fijnproevers KEüt<ii*iS ploegstoffen rennen... vamoflex keuken geheimen dinertje op, gratis slapen van wegwerpkieed tot wegwerphuis 11 vrouwen kroniek Zondag Garnaal pasteitjes Tomatensoep Var kensgebraad Schorseneren Gekookte Aardappelen Vruchtensalade Maandag Koud Varkensgebraad Sla met Mayo naise Gebakken Aardappelen Wentelteefjes Dinsdag Gekookte Schelvis Hollandse Saus Gekookte Aardappelen Koffievla Woensdag Gehakt Worteltjes Gekookte Aardappelen Appelen in de Oven Donderdag Biefstuk Gestoofde Prei Gekookte Aardappelen Chocoladeschuim Vri'dag Gebakken Schol Frites Vaniilerijst Zaterdag Spruitjes «au gratin»» Aardappelpuree Pannekoeken GARNAALPASTEITJES Benodigd IOC gr gepelde garnalen, 50 gr boter, 1 eetlepel bloem, 0,25 liter melk, 2 eier dooiers, 50 gr geraspte kaas, 4 sneden brood zonder korst, pa neermeel, zout en peper. Bereiding Doe de garnalen met 40 gr boter in een pan en latt ze verwarmen zonder evenwel bruin te laten worden. Strooi er de bloem over en voeg er al roerende de warme melk bij. Laat enkele minuten goed door koken. Er van I.et vuur de eierdooiers en de kaas bijdoen. Op smaak brengen met peper en zout. Zout is niet nodig wanneer de kaas erg gezouten is. Spreid het mengsel uit op de sneden brood, strooi er nog wat geraspte kaas en paneermeel over heen en leg hier en daar een klein stukje boter. Leg ze op een bak blik en schu.f in een warme oven om ze mooi bruin te bakken. WENTE-TEEFJES Dit zijn ontkorste sneetjes oud wittebrood, die men vooraf even laat weken in een mengsel van melk, losgeklopt ei en wat ge- rapst citroenschil. Daarna bakt men ze snel in de koekepan, in hete boter mooi bruin. Warm opdienen, bestrooid met een mengsel van suiker en kaneel SPRUITJES «AU GRATIN.» Benodigd 1 kilo spruitjes, 50 gr boter, 35 gr bloem, 4 dl melk, 75 gr geraspte pittige kaas, nootmuskaat, peper, zout en paneermeel. Bereiding De spruiten schoonmaken, wassen, opzetten met weinig kokend water en zout en vlug gaar koken. Kooktijd niet langer dan 10 minuten. De spruit jes goed droog afgieten. Onder tussen een kaassaus maken. Hiervoor 35 gr boter smelten, de bloem erdoor mengen en dit al roerend even verwarmen zonder dat de bloem verkleurt. De melk bij gedeelten toevoe gen de saus telkens laten doorko ken en glad roeren. De saus afma ken met de geraspte kaas, en kruiden en niet meer door laten koken. In een vuurvaste ichotel een gedeelte van de saus gieten en hierop een laag spruitjes leg gen. Zo doorgaan de bovenste laag moet saus zijn. De schotel afmaken met gerapte kaas of een mengsel van geraspte kas, paneer meel en wat stukjes boter. Het gerecht in een over met veel bo- venwarmte en weinig onderwarm- te vlug laten «gratineren» ong 10 minuten. Direct opdienen. NOOT: Vlees is bij dit ge recht niet nodig. We zorgen dan wel voor een enigszins stev.g na gerecht. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasfeeldreef 45 Teae Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige pioegcollectie bij U oan huis. Zweedse Dr Stina Sandels- heeü een onderzoek ingesteld naar ue gedragingen van kleuters in her verkeer. Gebleken is dat kleuters in de ve-keersdrukte als ze ies zien dat hun belangstel ling heeft daardoor soms zo zeer in beslag worden genomen, dat ze al het andere vergeten en aan geen enkel gevaar meer denken. Gebleken is ook dat de verkeers tekens gemaakt als ze zijn door en voor volwassenen, door kleine kinderen niet begrepen worden. Vierhonderd kinderen tussen 4 en 8 jaar werden getest op hun be grip voor verkeerstekens. Het bleek dat een bord dat een over steekplaats aanduidt, door hen SLA werd uitgelegd als een bord dat aanwijst: hier moeten kinderen over de straat rennen als ze het kunnen halen». Ook zijn rechts en links voor kinderen moeilijke begrippen. Wat het fietsende kind betreft wordt grote nadruk gelegd op het feit dat een kind zijn eigen positie niet goed kan schatten tussen en in het naderende verkeer. Het hele patroon van bewegingen, opletten, omkijken bij afslaan, seingeven, in een woord het koord,neren van zien, doen en denken ligt nog bui ten het vermogen van de kleuter. Vandaar de raad: dubbel opletten met kinderen in het verkeer. Hoewel we tegenwoordig het gehele jaar door kunnen profiteren van het kropje sla, doet het ons vooral irr dezp: groeten-arme maand veel plezier nu en dan een schaal verse malse sla op +afel te kunnen brengen. Laten we dit kropje sla dat ver van goedkoop is met de meeste zorg behandelen. Van de ze serre-sla, want dat is het uiter aard, kunnen we praktisch alle bladeren gebruiken. Het is be slist verkeerd te denken, dat al leen het binnenste lekker en ge zond is; de groene bladeren be vatten meer vitamine C dan de gele. Snijd de bladeren van het stronkje af en verwijder desge wenst de nerven (dit laatste is een kwestie van smaak). Was de sia goed, maar kort; urenlang in het water laten liggen geeft ver lies aan smaak en aan vitamine C Is echter door een of andere oorzaak de sla slap geworden was ze dan in water waaraan wat ci troensap is toegevoegd en laat ze daarin een half uurtje staan. Bent u dol op sla met een exLa fris smaakje was ze dan in ijswa- ter waarin u wat citroensap heeft gedaan. Droog de sla met behulp van een slamand of bet de sla voor zichtig droog in een schone doek. Vermeng de sla even voor het opdienen met de saus of doe dit aan tafel. Garneer desgewenst sia met plakjes of partjes ei. tomaat of radijsjes (deze zijn er weer!) doe dit ook weer zo kort moge lijk voor het opdienen. Om variaties in de smaak te brengen: Neem een doorgesneden teen tje knoflook en wrijf daarmee de slabak in (dti kan alleen bij een- houten slabak in een glazen schaal heeft dit geen effect). Vermeng de sla eens met di verse groene kruiden als peter selie bieslook, dragon, selderij, en welke soorten u maar kunt krij gen, U kunt ook telkens een kruid nemen. Vermeng de sla af en toe mot heel klein gesneden paprika of met een zeer fijn gesnipperd uitje. Neem eens citroensap in plaats van azijn voor het maken van sla saus. In plaats van gewone azijn kunt u ook wijn- of dragonazijn gebruiken. ZELFBEDSENÏNG IN FRANKRIJK Uit de jaarlijkste enquete van hei Frans Instituut voor zelfbedie ning blijkt dat Frankrijk op 1 januari 1969 18.214 levensmid delenwinkels en -afdelingen met zelfbediening telde (tegenover 15.935 op 1 januari 1968)- Het aantal zelfbedieningswin kels zou ong. 6,10 t.h. uitmaken van het totaal aan'al verkooppun ten van levensmiddelen (ongeveer 350.000). Deze winkels zouden 27 t.h. van de tota'e omzet van levensmiddelen in c.'e deta.'.handel (ongeveer 100 mijard F. fr) rea liseren. «Dinertje op, gratis slapen». Dat is de slogan waarmee een Ne derlands hotel in Holten zijn gas ten in de stille wintermaanden wil lokken. En met sukses ook. Sinds deze formule in het hotel wordt toegepast, zijn de kamers vocal tijdens de weekends volzet, door gasten die er een niet te duur uitstapje van maken en 's maan dagsmorgens direkt naar hun werk vertrekken. «In de periode van 1 november tot april kan ieder die 's avonds in mijn hotel een diner bestelt ter waarde van 15 tot 20 gulden, gratis blijven slapen op een van de verwarmde kamers» aldus cfe hoteleigenaar, "die zich deza or.gi- nele stunt hoegenaamd niet heeft beklaagd. In april o.k. wordt in Londen een tentoonstelling gehouden van wegwe-pprodukten en vooral van weggooikleding: kleding met korte levensduur. Voordrachten, diskus- sies en show van weggooitextiel zijn georganizeerd door het In stitute of Clothing. Ook over het maken van de wegwerp-kleren te gen een ekonomische prijs zal worden gesproken. Het nieuwste aan wegwerp-pro- dukten is het «wegwerphu.s» waaraan een Nederlandse fabri kant in Gooi heeft gedach Be doeld wordt dat ook een nu met te lang moet meegaan.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11