Mijn fjnwfifGii is gerus S.P.E.S.-ÊNFORMA TIE Productiviteitscomité Denderstreek werking 1969 Wat hieronder volgt is niet be doeld als een beschuldiging of aanklacht, noch aan het adres van personen, noch aan dat van in stellingen van welke aa-d zij ook zijn. oooo Een van de merkwaardigste fi guren uit een vervolgde Kerk is wel de om politieke redenen haast verzwegen kardinaal Aloysius Stepinac, aartsbisschop van Za greb en primaat van Kroatië in Joegoslavië. Het is voor buiten staanders zeer moeilijk de juiste ondergronden van het joegosla- visch bestel te onderkennen daar Joegoslavië een federatie is van zes republ.eken die ieder een ei gen karakter vertonen met eigen politieke opvatting en godsdienst Joegoslavië is dusdanig een ech te mozaik. Men streeft in dit land naar een eenheidsstaat wat ook verklaart, dat een meer-partijen systeem niet aanvaard 'kan wor den ondanks de democratische in slag, Dit is niet de bedoeling van het huidige regiem alleen. Het be stel was reeds in de maak tijdens de periode van koning Alexander. Jcegoslavie is een betrekkelijk jonge staat wat de naam betreft. De eerste associatie van de Sla vische volkeren in Zuid-Europa dateert van 1918, na de eerste wereldoorlog. De aktuele bena ming van deze mozaik van volke ren ««Joegoslavië» (of Zuid-Sla- vie). werd aan dit land gegeven op 3 oktober 1929 na de instau- ratie van het diktatoriaal regiem van koning Alexander 1. 1. Tijdens het jaar 1969 heeft het Productiviteitscomite in uit werking van zijn doelstellingen bevorderen van de productiviteit in de individuele ondernemingen door een betere toepassing van de organisatielechmeken en beheers- methodes; de bevordering van de samenwerking en uitwerking van gemeenschappelijke inzichten op productivtieitsgebied tussen werkgevers en werknemers volgend programma gereai,seerd. In het kader van de bevorde ring der organisatietechnieken hadden plaats A Produktiebeleid Vormingscyclus voor arbeidsanalysten Planningstechnieken en voorraadbeleid B Commercieel beleid Verkoopspoktiek Verpakking C Bedrijfsadministratie, finan ciering en kontrole informa tieve programma's. rt— aankoopfunctie en Keren wij nu terug bij het ««Ge val Stepinac». Tien jaar geleden overleed deze moedige man te Krasic zijn geboortedorp op 35 »km van Zagreb. Deze tiende ver jaardag van zijn overlijden is dan ook het motief van dit artikel. Nadat hij, onder diplomatieke druk en om gezpndheidsredenen, uit de gevangenis was ontslagen werd hij naar tfrasip overgebracht waar hij zijn laatste levensjaren doorbracht onder aanvankelijk strenge bewaking. Hij bleef dus tot het laatste ultieme ogenblik de gevangene van de staat. WIE WAS DEZE MAN, ALOYSIUS STEPINAC Als leek studeerde hij aan de universiteit van Zagreb en leidde e-- het leven van een doodgewone universitair, studerend voor een schitterende loopbaan. Destijds behoorde Kroatië tot de Oosten- rijks-Hongaoarse Donaumonarchie. Vandaar dat de jonge Stepinac zijn militaire dienstplicht ver vulde in het Oostenrijk-Hongaarse leger, Hij was officier. Niet min der dan Josip Broz, de huidige president van Joego-Slavie dien de ook in dit leger en kreeg zijn opleiding in Budapest. Dodelijk gewond werd deze naar Rusland overgebracht. Zijn latere rivaal, de jonge Stepinac, werd als krijgs gevangene overgebracht naar Ita lië Meerdere Kroaten waren het juk van de Habsburgers grondig beu. Tijdens zijn verblijf in Italië liet de jonge Stepinac zich ook inlijven als joegoslavisch vrijwilli- aankooporganisatie belasting over de toegevoegde waarde vereenvoudiging administra tieve directie krediettechnieken D Personeelsbeheer selectie arbeiders en lagere bedienden vergader- en discussie technieken De paritaire aktiviteit bleef in 1969 beperkt tot een colloquium over arbeidsmobiliteit. Dit paritair colloqium had plaats op 15 december 1969 in de salons Carlton te Aalst. Het werd geleid door de heren F. Stevens, tech nisch raadgeven Fabelta, E. Ro keert, studiedienst ACV en L. De Clippel adviseur R.V.A. Het comité besl ste met ingang van 1969 een full-time secretaris in dienst te nemen. Deze trad op 1 april 1969 in dienst. Alle aktiviteiten werden ont wikkeld in samenwerking met de ger en streed hij samen, zelfs als Kroaat, met de Serviers om het land te bevrijden van het Habs- burgse juk. Deze daad van patriot tisme zal hem later nog ten goe de komen. Het is maar eerst na deze perio de dat Aloysius Stepinac er aan dacht priester te worden. Een late roeping dus. Deze omkering in een mensenleven is echter geen alleenstaand geval. Hij trok naar Rome om teolo- gie te studeren waar hij ook lot priester werd gewijd. Na de priesterwijding zag hij zjn ge boorteland terug en de toenmalige aartsbisschop van Zagreb, Dr. Bauer, opvoiger van de beroemde Mgr Strossmayer en grote tegen stander van het primaatschay van de paus op Vaticanum 1, nam hem bij zich op het bisdom zodat E.H. Stepinac de rechterhand werd van zijn bisschop. De bis- schopswijdng van E.H. Stepinac er. zijn benoeming tot hulpbis schop van Zagreb bleef niet te lang op zich wachten. Na het overlijden van aartsbis schop Bauer werd de vraag ge steld: wie gaat hem opvolgen? Drie kandidaten werden voorge steld waarvan Mgr Stepinac de laatst geklasseerde stond. De toenmalige staatsleiding had zijn duit in het zakje te doen bij deze benoeming. Het was 1937. De keuze viel op de derde geklas seerde kandidaat: hulpbisschop Stepinac. De rol die hij voorheen had vervuld als goed aangeschre ven patriot viel nn de smaak van Belgische Dienst Opvoering Pro ductiviteit. 2. Bestuur Voorzitter: G. Gilbos ni.veraar Herdersem Ondervoorzitters J- Van Droo- genbroeck, ABVV; W. de Turck ACV; Ch Callebaut nijveraar Wie- ze Dagelijks bestuur R- De Coo- man, nijveraar, Nieuwe'kerken; R. De Gols ACLVB. Direct e: Humbert Barrez, licen- tiaat diplomatieke wetenschappen 3. Oud-Studentenbond Arbeidsanalisten De Oud-Studentenbond voor ar beidsanalisten heeft zijn aktiviteit verder ontwikkeld door het hou den van vergaderingen, spreek beurten, bedrijfsbezoeken. Onderlinge ervarngsuitwisse- ling wordt verstrekt. Het bestuur wordt waargeno men door de heren G. Van Lierde voorzitter, A Ceule secretaris en P. De Beider, penningsmeester. de kon.nklijke (servische) rege- r.ng. Hij was de meest betrouw bare kandidaat die de pol.tiek van de- regering niet zou dwarsbomen alhoewel Mgr Stepinac een vol bloed Kroaat was. De n euwe aartsbisschop Mgr Stepinac, toonde Wie hij was: ka- toliek, kerkleider, en Kroaat, al hoewel hem niet kan aangewreven worden enige houding .e hesoen aangenomen tegen Se. vie. Het is een typisch kenme k voor de persoonlijkheid van Stepinac dat hij het steeds heeft opgeno men voor hen die >n het nauw waren gedreven of voor hen die werden vervolgd om een of an dere reden. Hij bleef niet bij een preekstoel naastenliefde maar stelde daden met humanitair ka rakter of, van naastenliefde, zo als men wil. Bij het verschijnen van de en- cykliek «Mit brennender Sorge» van paus Pius XI in 193/ pioie- steerde aartsbisschop Siepinac openlijk tegen de despotische metoden van het nationaal-socia- lisme. Hij onthaalde de Duitse vluchtelingen die door de nazis werden vervolgd. In het zelfde jaar verleende hij zijn morele en materiele steun aan de anti-fa- cisten die vanu.t Oostenrijk, Po len en Tschecko-Slowakije immi greerden. Deze houding kenmerkt geenszins zijn politieke mening maar zijn evangelische overtui ging en verplichting. Zijn handels wijze werd door nazi-Duitsland zo kwalijk opgevat, dat de duitse bezetters een aanhoudingsbevel op zak hadden toen ze Zagreb binnenrukten. Men is nooit overge gaan tot de aanhouding van de aartsbisschop van Zagreb omdat experten ter plaatse de raad had den gegeven geen vinger uit te steken naar Mgr Stepinac. De Caritas van Zagreb heeft het evenmin bij schone woorden gelaten. Door haar toedoen wer den haast 7000 kinderen, onge acht hun godsdienstige afkomst, gered. Honderden mensen werden van de hongerdood gered door het zenden van tientallen wagens eetwaren. Men bekommerde zich ALGEMENE VERGADERINGEN NAAMLOZE VENNOOTSCHAP ETABLISSEMENTS J. STELEMAN Co De algemene vergadering heeft plaats op 2 maart 1970 te 15 u. ten maatschappelijken zetel, F,. De Hertstraat 88 te Aalst. AGENDA: Ie Rapporten van beheerders en commissaris; 2e Goedkeuring van jaarbalans en verlies- en winstrekening; 3e Ont lasting van de algemene raad; 4e Statutaire verkiezingen; 5e Diver se. om de gedeporteerden in de con centratiekampen van Italië. Na hun terugkeer in het land mochten zij nogmaals de aandacht en daad werkelijke bekommernis van de Caritas genieten. Ondanks het fet dat de ver- schiiende republieken in dit land van eikaar verschillen soms op weinig vriendelijke wijze, wat ge woonten, zeden, politieke ambi ties engodsdienst betreft heeft de aartsbisschop van Zagreb z.ch boven deze verdeeldheid en ver schillen gezet. Het uitgangspunt van zijn houding was gegrond vest op de geboden van God en op het Evangelie. Zijn edel hart, zijn naastenliefde en zijn sterke persoonlijkheid hebben zijn pasto rale moed niet benepen in de be grenzing van een politiek kader. Hij was ervan overtuigd mens te zijn maar ook priester. Deze over tuiging heeft hij doorgegeven aan de clerus wiens plicht het was priester te zijn en zich te wijden aan het priesterlijk apostolaat en zich te onthouden van iedere zui- ver-politieke aktiviteit. Hij dulde geen onderscheid tussen volk of godsdienstige overtuiging wanneer het er op aan kwam de ««mens» te helpen en bij te staan. Zijn liefde en zorg bleven niet beperkt bij eigen volk. Integen deel. Zoals de hulpbisschop van Zagreb, Mgr Salis-Seewis, ook schreef in een pastorele brief (21 september 1946) na de ar restatie van de aartsbisschop, Mgr Stepinac, verdedigde deze laatste ook diegenen die hem nu (op het moment van de arresta tie) nationale vijand en misdadi ger noemen. Op het ogenblik dat aartsbis schop Stepinac aanstalte maakte op 18 september 1946 de trappen van het altaar in zijn kapel te be stijgen om de mis op te dragen werd hij door de kommunisten ge arresteerd. Meer dan een jaar na de oorlog was de aanhouding van aartsbisschop Stepinac een vol dongen feit. VERVOLGT... AMERICAN AUTO-GARAGE, NAAMLOZE VENNOOTSCHAP TE AALST Gewone vergadering op 3 maart 1970, ten socialen zetel, Gentsesteenweg 87, te 16 uur. Dagorde Verslag van beheer- en toezichtsraad; Balans en Winst en Verliesrekening; Ontlasting aan beheerders en commissaris; Benoeming of herkiezing van be heerders en commissaris; Ver schillende; Deponeren der titels vijf dagen voor de vergadering, ten socialen zetel. ETABLISSEMENTS PH. PHLIPS-COWIE Co. naamloze vennootschap Gewone vergadering op 2 maart 1970 te 14 uur, ten socialen zetel Dokter A Goffaertsstraat 1 Aalst Agenda: Verslag van beheer ders en toezichters; Goedkeuring der jaarbalans; Ontlasting aan be heerders en toezichters; Varia. Neerlegg ng der titels, ten socialen zetel, ten minste vijf dagen voor de vergadering. NAAMLOZE VENNOOTSCHAP AALSTERSE TEXTIEL- GRGOTHANDEL De algemene vergadering heeft plaats op 2 maart 1970 te 16 u J ten maatsclfappfÜjMen zetel, Nieuwstraat 37 Aalst Agenda: Rapporten van beheerders en commissaris; Goedkeuring van de jaarbalans en de verlies- en winst rekening; Ontlasting en statutaire herkiezing en diversen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 12