n vader Wee\t veerticj jaar in een jabriek gewerkttoen werd Wet aimeteenó geóioten n Wij zegt aityd: cJ&an de ótaat meiókendat ió zeker...j Babbels in Aalsterse wachtzalen 3 WACHTZAAL van Hat Aalsters station. Ca. 7u30 Maandag morgen In januari. Buiten een miezerige regen op een stationsplein dat In deze vroege ochtend stinkt naar mazout. Auto's toeren rond op zoek naar een parkeerplaats. In de wachtzaal l eeft de man van de krantkiosk de beide handen vol om zijn dagelijks klienteel van dagblad leesvoer te voorzien. Rond de voorvaderlijke kachel staan zij met tientallen. De aandacht gaat vluchtig over de hot-lines Limburg Vluchtig dan zoekt men de sportpagina's. Wat leest het forenzenkorps: Het Nieuwsblad, Het Volk, Het Laatste Nieuws, De Stan daard, La Libre Belgique, hier en daar een Vooruit en een Gazet van Antwerpen. Nuchter op de maag kijkt eer. jeugdige groep met veel aandacht in Kwik... De geroutineerde pende'.arbei- der ofte bediende neemt zijn tijd. Boven op de perrons is het onge zellig. regenachtig, winderig, De jeugdige groep van Kwik schatert het uit... Men is één aandacht voor een geïllus treerde pagina. De Libre Belgique lezer een jong en statig ambtenaar althans naar men geredelijker wijze mag aannemen kijkt ver- Stoort. Potverdomme wat is dat nu met die syndikaten ginder in Lim burg ...En ne weer al gendarmen. Altijd maar gendarmen. Zeg Staaf hebt ge gisteren voor de TV ge zien wat die mensen daar maar verdienen. Het wordt min of meer luid ruchtig gezegd door een felle, fcrse man, een bouwvakarbeider. Staaf kijkt op naar zijn metge zel ««Och jong z'n halen het met tegen 't kapitaal. En wie weet wat er allemaal achtersteekt... 't Strafste is dat die mensen pas na twee weken geen poen meer hebben. Daar versta ik niets van... Haha, gij verstaat daar niets van. Wel als ze bij ons in 't fabriek moesten staken dan zit het merendeel na twee weken in dezelfde penarie. Ge vergeet ze ker dat de dag van vandaag ie dereen elke maand een boel heeft af te betalen. En ineens geen inkomen meer. Stelt ge u eens voor dat ge pas gebouwd hebt. Zal ik wat zeggen als nu moest ne krisis komen of een al gemene staking zoals in de jaren dertig, wel dan zoudt ge wat be leven. De wijzer van het uurwerk schuift vooruit... Het gesprek stokt. Enkele omstaanders, amb tenaars grimlachen. De trein Brussel-Zuid-Centraal- Noord... Leuven is in aantocht. «DURE PATATTEN» Maandagmorgen 10u30 Er zit een rij wachtende mensen in het lokaal van de mutualiteit Aan het loket: «Is dat alles wat ik weerkrijg?» Ja madame...» «Maar de specialist zei dat gij alles terugbetaalde...» «Ja, maar dat is niet juist...» «Ik moet er dan zomaar 300 fr bijleggen... - «Ja, maar echt madame, daar kan ik toch niet aan verhelpen. ...Gespreksthema tussen wachtende vrouwen in het mutua liteitslokaal: «Hoeveel betaalt ge voor uw patatten? «Negenentwintig fr voor 5 kg» «Negenentwintig fr voor 5 kg... Ewel, merci ik haal mijn patatten in Hekefgem. Weet ge hoeveel: 2,5 fr per kg. Ja, maar en onze dokter zegt dat mijn zoon veel -kip moet eten om te versterken Hij heeft een zware griep gehad en een virus op een zenuw Alle dagen kip, begint daar ne keer mee». Ik durf niet rekenen hoeveel ik de laatste weken heb uitgegeven voor de dokter. En dat is niet zo erg: maar al die medicamenten, 't zijn de medicamenten die het duurst kosten. En altijd maar spe cialiteiten. Onze Jef verdient nochtans een gcei pree. Wellicht een van de hoogste in 't fabriek. En ge moet toch zorgen dat ge wat kunt spa ren tegen de oude dag. Als ge met dat pensioen moet leven.., «Ik heb deze week nog ge lezen hoeveel pensioen ne gene raal krijgt» «Ik kan in elk geval toch ook met met wintersport gaan...» Mens, ik was gisteren bij de Belastingen in de Vlaanderen- straat, daar heb ik ne meneer 200.000 fr belastingen zien be talen. Ge moet niet vragen: wie zoveel belastingen betaalt, wat die wel moet verdienen. «200.000 fr belastingen Een rij zwijgende mensen in dit mutualiteitskantoor. Vrouwen, mannen. Men praat over alles en nog wat. Het treft; Nergens weerklinkt een lach. De bediende aan het loket is vriendelijk attentievol, beant woordt de meest uiteenlopende vragen over mutualiteitskwesties. «JA, JA MOESTEN DE MENSEN HET ALLEMAAL GOED WETEN» «Oef nog juist op tijd. Gaat het hier een beetje vooruit-,» De dokterswachtzaal zit bomvol. Geen lege zitplaats meer De vrouw komt uit een randge meente... Haar kommentaar over alles en nog wat brengt zij ten gehore van de ganse ploeg pa- tienten en drie medische afgevaar digden. De drie medische afgevaar digden: Een leest een medisch tijdschrift een ander vuh een rap port aan, tenslotte de. derde kijkt nadenkend voor zich ui.t. Steeds de vrouw uff de rand gemeente «'t Is de eerste keer dat »k hier kom. Ze hebben me in een patisserie in 't stad gezegd dat hij een van de beste dokters is». Aan de. overzijde van. de wacht zaal toch een repliek «Als ze u genezen zijn het allemaal goei» Man in uiterste hoek van de wachtzaal 't Is ne serieuze doktoor, madame». De nadenkende medische af gevaardigde kijkt even op De vrouw uit de randgemeente houdt het gesprek op gang: «Bij ons is er een uit 't stad komen spjreken over yiga, alez, dat soort turnen en godsdienst. Ik zei tegen mijn man: «Ik ga ook eens luisteren». Onze paster zat op de eerste rij. Ik ben me neven hem gaan zetten. Zeg op de eerste rij. Man in uiterste hoek «Ge bedoelt Yoga, madame., dat is gezond, de dokter heeft het me aanbevolen». De vrouw uit de randgemeente «Ge zoudt alles zoeken om van die zenuwen af te geraken. Zie e«- mankeert me niks. Maar als 's avonds mijn gasten thuiskomen ik heb er vijf, de oudste twin tig en de jongste tien dan ben ik na een uur doodop. Ze willen dan naar de TV kijken Maar dat mag niet van mijn man. Alleen 's zaterdags en 's zondags Wat ze op de TV zoal vertonen is toch ook niet voor kinderen...» Derde gesprekspartner: «'t Wordt ne tijd. Met die affaire van Lim burg. Ik heb gisteravond gezien hoe ze ne mijnwerker letterlijk op de kamion smeten. De Rijkswacht Ze waren niet mals he. Het gesprek komt op dreef: Andere stem 't Is gewoonweg schandalig, zo ne werkmens be handelen. En dan zeggen dat er socialisten, de partij van de werk man in het gouvernement zitten. Vrouw uit randgemeente: «In mijn gebuurte woont een gendarm die in Limburg geweest is vorige week. Ik vroeg hem Hewel Jef wat is dat ginder allemaal. Maar Jef gaf geen antwoord en begon rap over iets anders. Ik geloof dat die gendarmen niet veel mo gen vertellen». Nog een andere «specifieke» Aalsterse stem: 't Is toch ne weer bijna Karnaval. G+j doet best over al die politiek niet te veel na te denken. En met die Karnavaldagen heeft ne mens nog wat verzet...» Vrouw uit randgemeente-onver moeibaar: 't Ja. in Aalst dur ven ze het met die dagen nog al zeggen he...» Specifieke Aalsterse stem: t Is wef nodig want er gebeurd hier nogal 't een en ander de laatste tijd» Medisch afgevaardigden spitsen de oreo_ Specifieke Aalsterse stem; ietwat aarzelend en voorzichtig: «Ja, ja, moesten de mensen het allemaal goed weten Vrouw uit randgemeente «Duurt dat hier altijd zolang...» «DE NEEF VAN DE BURGEMEESTER» Zaterdagvoormiddag Een rij wachtende mensen in een sociaal centrum waar een parlementair «sociaal dienstbetoon» pleegt: Welgeteld: 9 personen, vier jonge mensen, waarvan een meis je, vijf, ca veertig jaar. Jonge man tot meisje: «Hebt ge nog niet gaan kijken bij fir ma X? Daar vragen ze een telefo niste...» Meisje. «Ik zou liever een staatsbetrekking hebben. Dat is zeker. Mijn vader heeft veertig jaar gewerkt in een fabriek. En toen werd het al meteens geslo ten... En hij zegt altijd: Aan de staat meisken, dat is zeker. Ik heb een diploma van moderne hu maniora en een diploma van twee talige sekretaresse... Hij heeft me beloofd iets te doen» Jonge man; «Bah, 't Is wel zekerder aan de staat. Maar in Brussel in privé betalen ze toch goed». Meisje: «En hebt gij die plaats dar. niet gekregen...». Jonge man: «Wat wilt ge, de neef van de burgemeester van bij ons was ook kandidaat... Ge ziet van hier... Maar als het nu niet in orde komt voor Gent dan ver ander ik van vakbond. Ik zeg het hem overigens ronduit. Het ergste van de zaak is dat in sommige scholen er gebrek is aan leraars in... (de rest van het gesprek gaat verloren). Plots rumoer in het zaaltje I «Een jonge man komt resoluut binnen en gaat naar de deur van het kantoor waar de parlementair zitting houdt. De negen andere aanwezigen protesteren «Er is nog iemand binnen en ge moet uw beurt afwachten». De jonge, pas aangekomen man superieur uit de hoogte: «Ik heb precies om 10 u een afspraak met M; X. Mijn tijd is bezet». Hij gaat meteen het kantoor binnen... Oude man halfluid: «En zeggen dat ik hier straks al een jaar kom voor mijn pensioen. Ge krijgt ge noeg om niet te verhongeren, maar 't is ook all##*

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3