Waarheen te Aalst... f VRIJDAG 13 FEBRUARI Te 19 u in de vergaderzaal van de Sint JozefkrLg Meuie- scheites^.aat eerste vct>-lacht over seksuele voorlichting voor jongeren van 14 tot 16 jaar inge richt door de werkgroep Jeugdbe leid van de Sint Jozefparociie Te 20 u in het lokaal Achiel De Smet, Oude Dender- mondsesteenweg prijskamp met mooie prijzen ingericht door het ACV H. Hart Te 21 u in het lokaal Beu- kenliof Langestraat bijeenkomst ingericht door de Aalsterse pe- tanqueclub en van 19 tot 21 u clubkampioenschap ZATERDAG 14 FEBRUARI Van 14 tot 17 u in het Beukenhof Langestraat clubkam pioenschap en te 19u30 mixtetor- nooi ingericht door de Aalsterse petanqueclub Te 20 u in het lokaal De Vleesciiauwer Ravenstraat 1 prijs kamp met prac.jtige pri zen inge richt door het ACV van da wijk Mijibeek Te 20 u zaal Kiaroen op treden van John Terra Te 20 in het lokaal Berre- putje Beekstraat prijskamp met mooie prijzen ingericht door het ACV Te 17u30 in de turnzaal van het St Maarteninstituut Esplana de aangepaste turnoefeningen in pre-ski-turnen ingericht door de Vlaamse Toeristenbond Te 19u30 in het Sociaal Centrum Immerzeeldreef, feest avond ingericht door het ACV en CM met ontspanning gezellig sa menzijn en tombola Te 21 u in de zaal Rink, De Ridderstraat gemaskerd en verkiesd feest me» verkiezing van de Koriii^-n en medewerking van her orkest Ha,ry Ssii.th ingericht door de Vriendenkring van de Ge nerale V-»n 14u30 to; 18 u in hat lokaal van het Groen KiUis S'. Jor sstraat 26 tweede dag van ,:et gewea-io.ijv S oca al Vormingscen trum van het ACW voor jonge mensen van 18 tot 35 jaar. Er zal gehandeld worden over «Voor naamste aapek.cn van do heden daagse arbeiclers-problemat:ek>». ZONDAG 15 FEBRUARI Van 9u30 tot 12 u in het cultur9*»| centrum Katiesiraat 33 voordracht voor cia postzegel verzamelaars met ruilboekje, nieu wigheden, materiaaldienst en vei ling ingericht door de Aalsterse postzegelkring Dirk Martens Te 9u30 in let lokaal bij Jozef De Schrijver, Binnenstraat 225 grote vinkententoonstelling, ingericht door de Aalsterse vogel vereniging De Lustige Vinkeniers Te 14 u in de filmzaal van het Kapucijnenklooster ingang aan de St Jobstraai filmvertonmg voor de jeugd met «Davy Crokctt en de rivierpiraten»! ingeric.it door de Aalsterse Marcelinoclub Te 3 en 7 u zaal Klaroen optreden van Bobbe:aan Sci.oup- pe - 2 orkesten - inkom vrij. Te 11 u in de Sint Jozef kerk Esplanade jeugdmis inge richt door de werkgroep jeugdbe leid van de Sint Jozefparochie Te 15 u in het Beukenhof Langestraat petanquewedstrijd voor het winterkampioenschap tussen de Aalsterse A ploeg en Duparc Te 14u30 in het lokaal van het stedelijk poppentheater Kat- t'estraa?. 33 poppenkas.* (Utaning voor de jeugd met «R kske en Fikske op de maan»» ingericht door de stedelijke tie. si «On derwas en Cultuur» MAANDAG 16 FEBRUARI Te 19 u in het l0ï»aal der stedelijke jougdbioiiot Ka;te straat 33 voordracht voor de post zegelverzamelaars met ruilboekjes nieuwigheden en materiaal, inge richt door de posizegeikring Phi- laieüa Alosta DINSDAG 17 FEBRUARi Van 20u30 tot 21u30 in de Sint Martinuskring Korte Zout- straat 40 zitdag voor dienstbe toon aan de toekomstige soldaten ingericht door het soldatenwerk Milac Van 19u30 tot 20u45 voor beginnenden en van 20u45 tot 22 u in het lokaal De Korenbloem, Grote Markt, danscursus ingericht door de Vlaamse Toeristenbond. WOENSDAG 18 FEBRUARI Te 20 u in de feestzaal Rink, De Ridderstraat Jazz avond met Pol Closset and Lis Dixie land Gamblers, zang van Ruble Blakey en commentaar door Juul Anthonissen. DONDERDAG 19 FEBRUARI Te 20 u in de filmzaal van het Sint Jozefcollege ingang Hoogstraat filmvertoning van «Het onbegrepen Hyntje» ingericht door de Katholieke Filmliga. Te 19u30 in de parochie zaal Sint Anton'us Kapucijnen laan volksda.soefenstonde voor jongeren va;.af 16 jaar, ingericht door de christelijke organisaties TENTOONSTELLINGEN Van 13 febr. tot 2 maart in de Galerij Pieter Coecke Molen straat 44 tentoonstelling met wer ken van Guy Jaspar. Toegankelijk alle werkdagen van 10 tot 12 u. en van 15 tot 19 u; zondagen van 10 tot 13 u. Tot 26 februari in de hall van de Bank van Brussel Nieuw- straat tentoonstelling met werken van de kunstenaar Rover (Roger Vercruysse). Opening vrijdag 13 februari te 19u30. Toegankelijk alie werkdagen (zaterdag uitge zonderd) van 9 tot 12u30 en van 14u30 tot 16u30 Tot en met 26 februari in de Reform Galerij, Oude Dender- mondsesteenweg 392, tentoonstel ling met werken van de kunste naar Navarra. Toegankelijk alle dagen van 13 tot 20 u. Maandag gesloten. Tot en met 26 februari in de Reform Galerij, Oude Dender- mondsesteenweg 392, tentoonstel ling met fotowerken van de kun stenaar De Bruyne: Toegankelijk alie dagen van 13 tot 20 u. MAYERLING Vermelden wij nog dat de Nun tius te Wenen en de Hofaalmoe- zenier altijd vast aan een moord op Rudolf hebben geloofd. De Hofaalmoezenier vermeldt zelfs Johan Salvator als de dader. De ex-koning van Toskanen verklaar de Rudolf's lijk gezien te hebben: de schedel was ingeslagen en stukken gebroken glas staken er in De gebroeders Baltazzi (waar van een verloofd met Marie) wa ren volgens hem te Mayerling aanwezig. Twisit ontstond ie mand wierp een champagnefles naar de Prins die neerviel. (Alles duidt hier op een onvrijwillige doodslag) De toesnellende Marie kreeg een kogel hetzij om haar ais getuige uit de weg te ruimen hetzij uit jaloersheid vanwege haar razende verloofde. Gezien zij de oorzaak was van de twist en de noodlottige afloop is dat niet uitgesloten. ledereen was buiten zichzelf. Dat alie getuigen hierover zwijgen is begrijpelijk, omwille van de nog steeds leven de familieleden van de (onvrijw.l- lige) dader. Dat stemt overeen ■met de versie van Prof. Schwartz De Belgische Koning Leopold II, schreef aan zijn broeder, de Graaf van Vlaanderen nadat hij te We nen het Keizerlijk paar had ont meet (dat minder aangegrepen was dan hij verwacht had) dat het absoluut belangrijk was de zelfmoord-versie te bevestigen. «Zelfmoord en zinsverbijstering waren de enige middelen om een ongehoord schandaal te vermij den...,» (blz 289). Ook Szeps, de vriend van Ru- dolf hecht geen geloof aan de zelfmoord. Hij schrijft op 1 fe bruari in zijn krant dat niemand aan de mogelijkheid van een zelf moord gelooft (blz 208). oOo Het onderzoek van Judtmann bevestigt onze twijfels omtrent het lijkenonderzoek. De tegen spraken zijn verbluffend, hij Ru- dolf weet men niet of de kogel in de linkerslaap, in de rechter, of in het midden van de schedel binnendrong. Men kan het alleen weten (en hier doet de auteur hetzelfde voorstel als w.j) door het stoffelijk overschot te ont graven. Hetzelfde voor Marie. Op het einde van de tweede wereldoorlog in 1945 werd er in de omgeving van Mayerling tegen de aanrukkende' Russen een hard nekkige weerstand geboden. Het kerkhof van Heiligenkreuz werd omgewoeld Russische soldaten braken de grafzerken open op zoek naar kostbaarheden. Ook het graf van Marie Vetsera werd geschonden de kist opengebroken Pas in 1959 wordt ze in een nieu we overgebracht. Hierbij heeft men (moedwillig?) verzuimd het stoffelijk overschot door een wets dokter te laten onderzoeken. Nochtans stelde men vast dat het bovenste schedeldeel was verdwe nen en aan de overblijvende schedel geen schotwonden waren te zien. Volgens die vaststelling is Marie ofwel boven in het hoofd getroffen, ofwel neergeslagen. Maar... destijds had de Hofarts Dr Auchentaler officieel medege deeld dat er in het linkse voor hoofdbeen een kogelgat was, waar de kogel binnendrong en 2 cm boven het rechteroog een kleine opening, waar het propectiel bui tenkwam. En nu vond men in 1959 niet de minste opening in de sche- delwanden! Hoe lichtvaardig is men in heel die zaak opgetreden men weet niet eens hoe Rudolf en Marie werden gewond. Hoe zou men dan de doodsoor zaak kunnen vaststellen, vooral ten opzichte van Marie wier lichaam nooit ernstig werd onder zocht? De Nuntius schreef destijds; de schotwonde bevindt zich bij het meisje niet in de slaap, zoals tot nogtoe beweerd werd, maar boven middenin het hoofd. Ook zou ze nog andere wonden hebben gehad (blz 194). De dokters hebben de lichamen nooit ernst.g onder zocht, ofwel... heemt men moed willig verwarring willen stichten. En dat is toch wel een verbijste rende vaststelling. Ook na de lezing van dit boek ons besluit: Het is niet bewezen dat Rudolf Marie heeft gedood (een moordenaar was) Ook niet dat hij zelfmoord pleegde en in dien hij het deed, was het niet vrijwillig (niet uit liefde) maar gedwongen. Men moet de licna- men ontgravenl Mayerling blijft 'in het nieuws Te Salzburg is er nu een proces aan de gang, waarbij een Duitser Adolf Staffen, de erkenning eist als rechtstreeks erfgenaam van Rudolf van Habsburg. Hij be weert dat zijn vader de vrucht was van een geheim huwelijk tus sen Rudolf en Marie von Vetsera gesloten. Volgens zijn versie zou den de twee gelieven op 18 janu ari 1889 zijn getrouwd dus een paar weken voor hun dood te May erling Hierbij wordt uit het oog verloren dat de Kroonprins ker- kel.jk en wettelijk met Stefanie van Saksen-Koburg was gehuwd en niet uit de echt was gescheiden Een dubbel huwelijk lijkt uitge sloten. De zoon in kwestie zou reeds voor 18 januari geboren zijn, hoe wel het duidelijk is dat Mar e zich oas op 13 januari aan Rudolf heelt gegeven. Wij laten de zaak aan de wijs heid van de Salsbu-gse rechiers over. De erkende troonpretendent Otto von Habsburg die in de buurt van Munchen verblijft, heeft geweigerd over deze versie ver klaringen af te leggen of met Staffer in contact te treden. Wij herinneren eraan dat er ook een versie bestaat volgens welke Ma ria von Vetsera een natuurlijke dochter van de Keizer was, en dus een halfzuster van Rudolf. Sommigen gaan zelfs zo ver (o.m. bepaalde Oostenrijkers) om aan te nemen dat de Keizer zelf zijn zoon heeft laten uit de weg rui men. Wat Pachman betreft, die staande houdt dat hij een klein zoon van Rudolf is en van Maria Antoma von Toscana die in 1880 zouden gehuwd zijn, bij heeft in november 1967 te Wenen het recht verworven zich Theodore Rudolf Salvatore von Habsburg- Lotharingen te noemen. Wij heb ben er al op gewezen dat Ru- dolf in 1881 met prinses Stefanie is getrouwd, toen Maria Antonia nog leefde. XIV HET FATALE EINDE Elisabeth de zeldzame vrouw, de dauwfrisse bloem, de waarlijk grote vrouw zoals men haar noemt zwierf na Mayerl.ng nog enkele jaren, tot 1898 over de we reld rond. Zij heeft nooit verklaringen over de dood van haar zoon afge legd maar opmerkelijk ,s de nog grotere verwijdering die na Mayerling tussen haar en de Keizer is ontstaan. Het feit dat de Keizer meedeel de dat haar zoon een afstamme ling van het Huis W.ttelsbach in een aanval van waanzin de hand aan zichzelf had geslagen, moet voor Elisabeth vernietigend zijn geweest, Zij heeft trouwens nooit willen aannemen dat de Beierse koning Lodewijk II uit krankzinnig heid zelfmoord pleegde. Dat is inderdaad geen bewezen feit. De krankzinnigheid van Rudolf is evenmin bewezen en wij kunnen gerust aannemen dat Elisabeth wist dat Rudolf nog altijd aan sprakelijk was, zodat ze volkomen begreep dat haar man loog. In ieder geval heeft Elisabeth na Mayerling verklaard: «Had Franz- Jozef nooit een voet in het huis van mijn vader gezet!» Ze had nu van alles afstand gedaan, en liep altijd in rouw ge kleed; ze poogde zich niet meer met het rijksbeleid te bemoe.en of tegen het Weense Hof op te tornen. Ze leidde haar eigen le ven met enkele gezelschapsda mes, die haar buiten adem volg den op urenlange gejaagde wan deltochten alsof de duivel haar op de hielen zat. Ze zweefde licht als een veder, soms door diep stilzwijgen overvallen. Nu nog leek ze een jonge vrouw met prachtige haren en verfijnd ge zicht, fijn van verstand, fijn van smaak, teergevoelig. Een van haar zusters, Sophie van Alencon kwam om in de brand van een Parijzer bazar. Zij wil de dat de anderen voor haar wer den gered en stierf heldhaftig. Elisabeths stemming slaat soms in wanhoop om: «Waarom ben ik geboren? Mijn leven is nutteloos en 'ik sta slechts tussen de Keizer en Vrouw Schratt. Ik speel daar toch een haast be spottelijke rol.» (Corti) Of: «Het huwelijk is een tegenredelijke in stelling. Als vijftienjarig kind wordt men verkocht en legt men een eed af, die men niet begrijpt en nooit meer losmaken kan.» En dan, m alle verhevenheid «Ik heb de grote Jehova lief en bid hem aan in het stof zonder op loon te hopen» Zij zou zich hierbij in de tuin langelings op de grond hebben geworpen «Al leen zo kan men tot de grote Jehova bidden en slechts hem aanbidden. Waartoe immers die nen vraaggebeden aangezien toch alles vooraf beschikt is?». Later: «De Weense Hofburg diukt vreselijk op mij. Hier voelt

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 8