Waarheen te Aalst... 8 VRIJDAG 20 FEBRUARI Te 19u30 in het lokaal Dendermondsesteenweg 1tü2, stu diedag voor zelfstandigen en on dernemingsleiders over het ««Boek houdingssysteem»» ingericht door Cemov Te 20 u in de zaal van het klooster St Jozefstraat bezinnings- avond met dia's over ««Heeft de vasten en Broederlijk Delen nog zin?»» door Pater Simoens, inge richt door de werkgroep Kate- chese van de parochieraad Sint Jczef. Van 19 tot 21 u in het lokaal Beuken of Langestraat clubkampioenschap ingericht door de Aalsterse Petanqueclub Te 19 u in de vergaderzaal van de Sint Jozefkri.tg Meule- schettestraat tweede voordracht over seksuele voorlichting voor jongeren van 14 tot 16 jaar inge richt door de werkgroep Jeugdbe leid van de Sint Jozefparoc-iie Te 20 u zaal Klaroen Ka- reelstraat Kees Brug show inkom vrij. Te 20 u. in de St Martinus- kring Korte Zoutstraat 40, prijs kamp met mooie prijzen ingericht door de KWB St Martinus Te 20u30 in het gewoon lokaal Saunauurtje voor de dames ingericht door de Vlaamse Toe ristenbond. ZATERDAG 21 FEBRUARI Van 14u30 tot 18 u in het Groen Kruis, St Jorisstraat 26, derde namiddag voor jonge men sen van 18 tot 35 jaar ingericht door i.et gewestelijk sociaal vor mingscentrum van het ACW. Deze maal zal er gehandeld worden over ««Sociale leer van de Kerk, be tekenis en evolutie»». Te 20 u in het Groen Kruis St Jorisstraat 26 prijskamp met mooie prijzen ingericht door de christelijke organisaties Van 14 tot 17 u in hei Beukenuof Lati^esuuai ciubïvam- picenschap en te I9u3ö mixtetor- nooi ingericht door de Aalsterse peiai.queciub Van 9u30 tot 12 u in d® Sint Martinuskring Korte Zout straat 40 zitdag voor de landbou wers ingericht door de Boeren bond. ZONDAG 22 FEBRUARI Te 14 u in de filmzaal van het Kapucijne..klooster ingang aan de St Jobstraat filmvertoning met ««De ongelooflijke uitstap»» ingericht door de Marcelinoclub Te 14u30 in het lokaai van het stedelijk poppentheater Kat- festraa' 33 poppenkast fcrtoning voor de jeugd met ««Rikske en Fikske op de maan.» ingericht door de stedelijke dienst ««On derwijs en Cultuur» Te 10 u in het lokaal der stedelijke jeugdbibliot! eek, Katte- straat 33 voordracht voor de jeugdige postzegelverzamelaars, ingericht door de postzegelkring Philateiia Alosta Te 10u30 op het terrein Rapenstraat, krachtbalwedstrijd tussen Hacienda Aalst en Real Te 15 u. en te 19 u. zaal Kla roen Kareelstraat, Kees Brug show. Inkom vrij. MAANDAG 23 FEBRUARI Te 19u30 in het gewoon KAJ lokaal aan de Kerk van Mijl beek, discussieavond over «Het onderwijs» ingericht door de KAJ afdeling Mijlbeek Te 19 u in het lokaal der stedelijke jeugdbibliot eek Katte- straat 33 voordracht voor de post zegelverzamelaars, bespreking van de reeks «Fijne Baard» door de h. Vos en tombola van de voor zitter, ingericht door de postzegel kring Philateiia Alosta- Te 20 u in het lokaal van het Groen Kruis 3e verdieping, St Jorisstraat gespreksavond over «Huwelijksgoederenrecht» door Notaris de h. Roossens ingericht door de KAV St Martinus DINSDAG 24 FEBRUARI Te 20 u. in de feestzaal St Augustinus Leopoldlaan (kliniek) te Aalst -Mijlbeek voordracht door Omer Grawet onder het motto «Turkije deel van Europa» gedo cumenteerd met film. Te 20 u in het lokaal der jeugdbibliotheek Kattestraat 33, voordracht voor de fotoliefhebbers ingericht door de Aalsterse foto club Van 19u30 tot 20u45 voor beginnenden en van 20u45 tot 22 u in het lokaal De Korenbloem, Grote Markt, danscursus ingericht door de Vlaamse Toeristenbond. Van 20u30 tot 21u30 in de Sint Maitinuskring Korte Zout straat 40 zitdag voor dienstbe toon aan de toekomstige soldaten ingericht door het soldatenwerk Milac Te 20 u in het CMO lokaal, Dirk Martensstraat technische voordracht voor de kleermakers door de h. Bondue ingericht door het NCMV DONDERDAG 26 FEBRUARI Te 19u30 in i.et lokaal der stedelijke jeugdbibiio.heek Katte straat 33 voordracht voor de post zegelverzamelaars met Ruiiboek- jes, nieuwigheden en materiaal- dienst, ingericht door de Aalster se Postzegelkring Dirk Martens Te 19u30 in de parochie zaal Sint Antonius Kapucijnen laan volksdansoefcnstonde voor jongeren vanaf 16 jaar, ingericht door de christelijke organisaties Te 19u30 in het lokaal van het NCMV Dirk Martensstraat 67 studiedag voor schilders en wo ninginrichters, ingericht door Ce mov. Te 21 u in I.et gewoon lo kaal sauna-uurtje voor de heren, ingericht door de Vlaamse toe ristenbond MAYERLING Dat werd de reden van de oor logsverklaring en de tekst werd aan de Keizer ter ondertekening voorgelegd. Nu kon hij niet meer weigeren. Enkele dagen nadien deelde de regering hem mede dat het ultimatum, nadat hij het on dertekend had, lichtjes werd ge- wijz.gd, omdat intussen was ge bleken dat er geen Servische aan val' was geweest. Zo heeft men de Keizer bedrogen. Doch het was te laat! De algemene Europese oorlog was begonnen. De Keizer bcog het hoofd voor de gebeurte nissen. Hij besefte dat het slecht zou eindigen en heeft nimmer aan een overwinning geloofd, toen Rusland, Frankrjjk, Engeland te gen de centrale machten ten strij de trokken en het meinedige Ita lië naar hen overliep. Hij zette zijn dagtaak onverdro ten voort, rapporten nazien en ze paraferen, alsof dat alleen het on heil kon bezweren. Hij hield stand zelfs als alles in elkaar stortte en het opnieuw bleek dat het Oosten rijkse leger erg verwaarloosd en achterlijk was. Hij stierf net op tijd om de ineenstorting van het Huis Habsburg en van zijn eeuwig durend Rijk niet te beleven. Alle fouten worden gewroken, het zwaar belaste gebouw stortte in met hevig gedruis in opwarrelend stof en vele, vele doden op alle frcnten. Hij had die avond laat gewerkt aan zjjn schrijftafel, en zijn die naar er om verzocht hem heel vroeg te wekken, want, zei hij, mijn taak is niet ten einde... XV RUDOLF'S SCHADUW OVER ONS Bij het bestuderen van het le ven van Rudolf Sissy en Franz- Jozef zweefden ons Oostenrijk en zijn bestemming voortdurend voor cge.n. De dood van de Kroonprins meest een donderslag geweest zijn die heel Oostenrijk waar schuwde voor het orkaan dat zou losbreken, jnd.en men de verou derde opvattingen bleef handha ven en in ce letargie van het I behagen voortdommelen. Ongetwijfeld heeft Mayerling de Oostenrijkers een ogenblik ge schud en geschokt, maar dadelijk begon men er wat op te vinden: het werd een roerende, sentimen tele liefdesgeschiedenis, opmeuuw werd van een drama een operette gemaakt en... Wenen kon de een ogenbljk onderbroken dans voort zetten, alsof er niets gebeurd was en morgen niets stond te gebeu ren. Zo zal men ook, in 1914 bij het neerknallen van de troonop volger Franz-Ferdinand en zijn vrouw, plots blijven stilstaan, een ogenblik aangegrepen, om dan op nieuw, het droeve nieuws weg wuivend de wals voort te zetten, alsof hij eeuwig zou duren. Nu nog schjjnen de Weners troost te zoeken in het bewaren van een sinds lang verouderde sfeer, de stad zelf krijgt het uit zicht van een oude douariere, die zorgvuldig waakt over haar souve nirs en haar oud mobilair angst vallig op dezelfde plaats laat staan, waar het zich bevond toen ze jonger was, dame en meesteres van het huis, bevelend over zovele meisjes en knechten, omringd door graven, barons en hertogen. De wals- en operettesfeer het op klinken van steeds dezelfde melo dieën maakt een weke kunstmati ge indruk, alsof men bij mensen vertoeft die weigeren te aanvaar den dat er na 1914 nog «ets is ge beurd. Er zijn nochtans sindsdien, sinds het uiteenrukken van ae Oostenrijks-Hongaarse auooei- monarche, ontzettende rampen, niet alleen over Oostenrijk, maar ook over Hongarije, Bohemen, Po len en Servie losgebroken. Wij ge loven net dat het voortbestaan van het Huis van Habsburg een Rijk had kunen handhaven over zovele met elkaar in tegenstrijd levende volkeren. Wellicht had een fede ralistisch bestel, met autonome republieken droom van Rudolf, een oplossing kunnen bieden zoals de dochter van Szeps het jn haar memoires verkondigt. Doch jam merklachten helpen niet. Men moet steeds vertrekken van de bestaande toestand en die nemen zoals hij is. Thans heeft Oostenrijk het laag ste geboortecijfer, het hoogste sterftecijfer en het hoogste aantal echtsche.dingen van alle Europese landen. Dat wijst op een levens moeheid die wijzelf in gesprekken met ettelijke Oostenrijkers h&o- ben kunnen vaststellen. Zij vindt ongetwijfeld haar oorsprong in de katastrofen die zij tijdens en rond de twee wereldoorlogen heb ben ondergaan. Zij spruit even eens voort uit de ontmoedigende tegenstelling tussen het roemrijke verleden van het Keizerrijk en de bekrompen omstandigheden van vandaag. Al jn de tijd van het Keizerrijk leek Oostenrijk op een te rijp ge worden vrucht, te zwaar van sap, was het te gewend aan het be koorlijke van vele dingen, om nog scherp en doeltreffend een poli tiek beleid te voeren en de harde deduct.es uit een gegeven toe stand af te leiden zoals een Bis marck een Cavour, een Churchill het vermochten te doen, even hardnekkig ;n de toepassing als koud in de redenering. Waarom wordt ergens een groot Staats man geboren, terwjji men elders vcortboert met sukkelaars? De vraag rijst dikwijls op. Men krijgt de Staatsman die men verdient, of liever, een natie vormt op een be paald ogenbl.k een geheel van elementen dat het opgroeien van een Staatsman bevordert ofwel tegenwerkt. In het Oostenrijk-Hongarije van de 19e eeuw was de ontwikkeling van een staatkundig genie onmo gelijk geworden: indien hij al mocht ter wereld komen, omknel den hem van in zijn prille jeugd, zcvele windselen en banden van traditie, vooroordelen, belangen, voorrechten van titels, aanzien enz enz, dat hij er langzaam zou in stikken. Intussen zou ook op hem de charme werken van het te ge makkelijke leven, het te aangena me milieu, muziek, wijn verfijnde, lichtzinnige dames, cynische, ge blaseerde vrienden. Een armoedig achterlijk gewest biedt het sterke karakter meer kansen tot ontwik keling dan een weeldeland waar het leven zo mooi schijnt en alle conflicten uitlopen op een glimlach en een welluidend lied. Wij denken hierbij aan Rudolf. Hij beschikte over ongewoon vele gaven liep over van talent, van ideeen, van grote plannen. Hij had een scherpe blik en was groot moedig. Alles was in hem aanwe zig om een der grootste Habsbur- gers te worden indien... indien hij meteen een vast karakter had be zeten een stalen wilskracht, zelf beheersing, evenwicht. Misschien heeft het overwicht van de Wit- telsbachse artitisciteit hem ver lamd; neen, geen waanzin. Men doet Wittelsbach onrecht aan wan neer men van waanzin spreekt Het geldt hier veeleer een onwen nigheid tegenover de realiteit van jedere dag, een verlangen naar droomkastelen, een sfeer van Bayreuth: Tristan en Isolde, Lo hengrin, Tannhauser, Parsifal. Wij doen Rudolf onrecht aan door hard over zijn ontreddering te oordelen. Hij zou het minder bent hebben gemaakt, indien hij minder begaafd was geweest. Hij was een katestrofe-mens: iemand dje een onbewust voorgevoel in zich draagt van een naderend^ katastrofe. Hij meende precies te weten dat het Habsburgse Rijk ten gTonde zou gaan en hij voelde zich machteloos om het onheil te keren. Dat sarrend besef be heerst zijn- gehele gemoedsstem ming, drijft hem naar uitspattin gen naar gejaagde activiteiten en naar de in de alle hypotesen be denkelijke ondergang te Mayer ling. Hij gaat bijgevolg ten gronde omdat hij voelt dat alles ten gronde gaat. Zijn teloorgang flitst als een signaal, niet alleen over Oostenrijk, maar over heel onze tijd Wij voelen het allen in ons: de oude structuren zijn vermolmd, de basjs van zovele geloofsze kerheden zakt langzaam weg, de opganisfties willen zichzelf ün stand houden en worden een doel op zichzelf, men is de mooie beelden moe, zowel in de tentoon stellingszalen als in de kerken, men voelt zich bitter, ja, bijna opstar.d g gesiemd tegenover het erfgoed dat generaties aan gene raties met eerbied hebben overge geven en men ziet n et duide!;jk wat uit de toekomst zal groeien, bezield met een vage vrees voor een algehele ineenstorting Die onzekerheid drijft velen uit het spoor, zowel op het domein van de kunst als van het'leven zelf Daarom ook misschien zoeken ve len verdovjng in roes en in LSD. Er ontstaat een samenleving zonder w jsheid, zonder innerlijke vrede, zonder bezonnenheid. En juist in het wegvallen van de in nerlijke remmen schuilt het ge vaar van de vernietiging, in de drang naar vernieling bij anderen en bij zichzelf. Men bespeurt zo duidelijk in een mierennest het verschil tussen de normale toe-

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 8