weekkalen zelfmoord of doodslag goor Luc Deiafortrie stand van vredevolle samenwer king en plots het wild en krank- zinng dooreenwriemelen van al len. als het nest wordt gestoord. Op dat ogenblik staat alles op het spel en dreigt juist het essentjele wat een mierengemeenschap ken merkt, verloren te gaan; de goede orde en organisatie. Doch gelei- del'jk vermmdert het dooreendra- ven van alle mieren tegelijk, het ritme vertraagt, en na een uur verloopt alles weer zo ordentelijk alsof er nooit een stok het nest had omgeroerd. De vraag is al leen of voor een Rijk of voor de wereld, er na de katastrofe nog eer. rustpunt terugkeert en of het mierennest, niet door een oorzaak van buiten uit, maar door de psy chische spanningen van de men- sel'jke mieren zelf, niet definitief ten gronde gaat. De onheilspellen de gevoelens in ons eigen zelf kunnen nochtans even goed een oproep zijn om ons te verheffen tot een hogere staat in de eeuwen omwentelende e> olutie dje de ge hele bol van de wereld omvat. Dan gelijken wij niet zozeer op de mieren als op de rups in het ko- kon die gewelddadig alle structu ren doorbreekt om een vlinder te werden. Een dergelijke innerlijke zeker heid was bij Rudolf van Habsburg niet aanwezjg, de wereld zou ver gaan, als het oude Oostenrijk verging. Rudolf geloofde niet meer aan een gunstige keer. Zijn moeder evenmin tenzij in een ««andere» oide, die van na de dood, waar door een vlucht uit het leven om staat die sterieler maakt dan de opstandigheid. 0O0 Wjj stellen verder vast dat het uiteenbarsten van Oostenrijk-Hon- garije en de twee wereldoorlogen, hun oorsprong hebben gevonden in het opgestroefde nationalisme dat de volken in totale oorlogen onverzoenlijk tegen elkaar opstelt. De gedachte van een universeel Rijk zoals Habsburg het in de geschiedenis wou incarneren of van een algemene idee heeft de volken van Oosten-jjk-Hongarije uiteengedreven. Zij vormden samen het meest Europese Rijk - Germaans - La tijns - Slavisch - Hongaars, in het midden van ons kontinent, behe rend een erfgoed, geaccumuleerd sedert de aanvang van de Euro pese historie, voortdurend in voe- I ng met het Byzantijnse, Rus sische. Mohammedaanse Oosten, geladen met het verlangen naar de Europese eenheid. Nu wij inzien dat het nationa lisme de volken schendt en Euro pa ten grave voert, nu wij elkan ders taal en manier van zijn niet alleen beter kennen, maar beter waarderen en de onze niet op schroeven tot de enig mogelijke; nu wij Europa en de wereld be grijpen als een harmonisch mo- zaiekfiguur slaan wij de ogen nog maals op dat Midden-Europese mozaiek dat het Rijk van Habs burg is geweest en wij begroeten het als degene wat had moeten 18 zijn, indien het had kunnen zijn. Wij hopen hierbij dat Oosten- r jk zich zal kunnen bevrijden van de hinderlijke herinneringen van het verleden. Een herstel van de Habsburgers te verwachten is even illusorisch als de Bourbons terug te wensen op de troon van Frankrijk. Indien het zich vrij maakt van de wensdromen van het verleden, dan zal Oostenrijk klaar beseffen hoeveel troeven het in handen heeft; zijn uitzon derijk gunstige geografische lig ging met Wenen als geografisch- economisch m.ddenpunt voor heel Midden-Eu-opa; zijn hoge artistie ke begaafdheid zodat Wenen en SaLbuig aanfrekl Jngcpolen zul len bleven voor alle omringende landen. En niet het minst zijn bl.jmoedige goedmoedige levens- opvalt,ng zelf, die spijt alles ge neigd is de dingen langs hun zon- n ge kant te zien en tot lachen aanspoort, vaak als het onweert. Wij denken hierbij niet dadelijk aan pol.tieke structuren. Vele won den moeten worden geheeld, veel argwaan overwonnen. Toch mogen Hongaren, Tjechen en andere na buren overwegen hoevele ongeluk ken er op hun hoofd z.jn gestort sinds het verbreken van de band met Wenen.I Zonder Wenen viel er niet te lachen (1). Wij denken aan een economische unie die als vanzelf zal ontstaan als de landen met een communistisch regime wat minder ingekooid zullen 2 jn. De toetred ng van Oostenrijk tot de West-Eu-opese gemeenschappe lijke markt, die nu wordt betracht zal de situatie van dat land onge twijfeld verbeteren. Toch blijft ze een gemakkelijkheidsoplossing, die de andere, die op langere termijn, onmogelijk maakt de Midden- Europese economische Unie. Oostenrijk behoort niet tot het Westerse blok; het is het hart zelf van Midden-Europa en het zou zichzelf tekort doen indien het zulks, omw lie van voorbijgaande politieke tegenstellingen zou ver geten. In de 19e eeuw moest Oosten rijk ofwel Duitsland leiden, ofwel er een aanhangsel van worden. Het tweede is geschied en liep uit op de Anschluss in 1938. Voor dit pijnlijke alternatief was het Rijk van Habsburg geleidelijk ge plaatst door het verschuiven van de universele (christelijke) idee naar de nationalistische (Duitse). Dat alternatief moet nu eerst in nerlijk worden overwonnen. Oos- tenr.jk is niet louter Duits. Zijn band met het Hongaarse, het Sla vische het Italiaanse schiep een zeer composiet beeld een rijk dom door de ;ermengeling die men alleen op dat geog.afiscn punt aan de Donau aantreft. Oos tenrijk is Midden-Europa en in die richting alleen vindt het zijn uitweg. Alleen met geduld wordt iets bereikt. Cresit patienria quer- cus. De eeuwenheugende eiken groeien moeizaam. Oveihaaste be slissingen sperren vaak andere rui mere mogelijkheden af. Oostenrijk moet in zichzelf de kracht vinden om n emands aanhangsel te wor den de kracht waarnaar Rudo'f verbeten heeft gezocht want h j De jonge Marie Vetsera wist wat er boven het hoofd hing maar die hij niet kon vinden. Men moet in alle rampen vechten om zichzelf te blijven. En zo eindigen wij met de troos tende gedachte, dat zijn onder gang niet nutteloos is geweest. N.emand mag men de mislukking verwijten, indien het oogmerk hoog is geweest Door de weer omstuit dwingt hjj Oostenrijk zich over zichzelf te bezinnen. In die geest kan men zijn nagedachte nis sp jt alles in ere hou den. H.j is aan Oostenrijk ge storven. En niet alleen aan Oos tenrijk. Maar aan de gedachte dat een plurinationale, federalistische Republiek, de nationale tegenstel lingen kan overbruggen, in de zin van Habsburgs' geschiedenis, doch overgaand in een toekom waarin Habsburg zelf is voorbij gestreefd. Einde 1963-1968 (1) ««Gedurende eeuwen had de ze overlevende incarnatie van het Heilige Roomse Rijk een gemeenschappelijk bestaan gebracht, met voordelen in handel en veiligheid, aan een groot aantal volkeren, van wie geen enkel in onze tijd de sterkte of vitaliteit bezat om afzonderlijk stand te hou den tegen de d'uk van een herlevend Duitsland of Rus land». Church II, The Second World War (1). nadruk verboden UITGAVE VAN IN - LIER TENTOONSTELLINGEN Tot 26 februari in de hall van de Bank van Brussel Nieuw- straat tentoonstelling met werken van de kunstenaar Rover (Roger Vercruysse. Toegankelijk alle werkdagen, zaterdag uitgezonderd, van 9 tot 12u30 en van 14u30 tot 16u30. Tot en met 26 februari in de Reform Galerij, Oude Dender- mondsesteenweg 392, tentoonstel ling met fotowerken van de kun stenaar De Bruyne. en schilder werken van Navarra. Toegankelijk alle werkdagen van 13 tot 20 u Tot 2 maart in de Galeri Pteier Coeclte, Molenstraat 44 tentoonstelling met werken var Guy Jaspar. Toegankelijk alle werkdagen van 10 tot 12 en van 15 tot 19 u; zondagen van 10 to' 13 u. Van 27 februari tot IC maart in de Galerij Pieter Coecke. Molenstraat 44 tentoonstelling met werken van Charles De Coor de. Toegankelijk alle werkdager van 10 tot 12 en van 15 tot 19 u zondagen van 10 tot 13 u. LEVENSWIJSHEID Wie laat merken dat hij een gehe.m bewaart, heeft er reeds de helft van verklapt en zal ook de rest niet lang voor zich houden. (Jean Paul, 1763-1825) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 22 febr: Dota, Isa bella, Mercellina, Margareta, Petrus. Maandag 23 febr.; Antigona, Eleonora, Lora, Nora, Florent Lazarus, Dinsdag 24 febr: Edelbert, Ida, Mattias, Matti, Mattijs, Tijs Serge Woensdag 25 febr; Adeltrui- de, Justuu, Joost, Jocelijn, Claudine, Viktor Donderdag 26 febr.: Alexan der, Alex, Sander, Edigna. Leo, Nestor. Vrijdag 27 febr.: Antigoon, Gabriel, Honorina, Julianus, Leander. Zaterdag 28 febr.: Antonia, Rufina, Romaan, Romain, Silvana Silvina. ZON OP ONDER 22 febr 7u42 18u07 31 maart 6u18 19u11 MAANSTANDEN Volle maan op zaterdag 21 febr. te 9u19 Laatste kwartier op 1 maart te 3u33 Nieuwe maan op 7 maart te 18u43 STERRENHEMEL 24 febr-: Het wintersterren beeld bij uitstek, Orion, troont laat in de avond nog steeds aan het zuidelijk f.rmament. Het be staat uit een grote rechthoek, ge vormd door heldere sterren en in midden ingesnoerd door drie ster ren precies op een rijtje ook wel de Driekoningen genoemd. 26 febr: JUPITER de planeet die thans de morgenhemel opsiert staat weer in de nabijheid van de maan. Langzaam schuilt onze aar dewachter onder de planeet voor bij. BIJZONDERE DAGEN Zondag 22 febr.; Reminisce- re, tweede zondag van de vasten De liturgie van deze zondag spoort de katholieken aan tot volharding in het beoefenen der boetvaardig heid, zoals die door de H. Paulus in het Epistel nader omschreven wordt Sint-Petrus' stoel te Antiochie: alvorens zich naar Ro me te begeven vestigde de H. Pe trus zich te Antiochie in het jaar 36 en verbleef aldaar gedurende zeven jaar. Heden patroondag der metselaars en schippers en ook der spinsters. Dinsdag 24 febr: H. Mattia-: Hij werd door de overige aposte len gekozen, om de plaats in te nemen van de afgevallen Judas, teneinde aldus het oorspronkelijk door Christus gewilde twaalftal weder volledig te maken. Hij is de patroonheilige van de metselaars AGENDA Zondag 22 febr-: leper 12e Blijde intrede van de Kattekonin- gin. Donderdag 26 febr: Virton 700 e verjaardag van de stad. m DE NATUUR 23 febr: Bloei van de zwar te els 25 febr: Na deze datum geen vorst meer lager dan -5o. 27 febr De vlinders ver schijnen. Warmste dag van febru ari VOLKSE WEERKUNDE 22 febr; Vriest het op Sint P,etersdag, Dan vriest het veertig dager. lang UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEM3ÏRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053- 299 37

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 9